Zakres, zasady i organizacja gospodarowania surowcami wtórnymi metali.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ RADY GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 22 maja 1974 r.
w sprawie zakresu, zasad i organizacji gospodarowania surowcami wtórnymi metali.

Na podstawie § 1 ust. 2, § 4 i § 6 ust. 2 uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 r. w sprawie gospodarowania surowcami wtórnymi metali (Monitor Polski Nr 17, poz. 104) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Surowcami wtórnymi metali w rozumieniu zarządzenia są odpady i złom stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów, z wyjątkiem złota, platyny i platynowców oraz ich stopów, jak również odpady z zawartością związków chemicznych metali, wymienione w załączniku nr 1.
2.
Przez odpady metali należy rozumieć:
1)
odpady powstające w procesach wytwarzania i przetwarzania metali na zimno i gorąco w hutach, odlewniach i rafineriach metali (złom obiegowy metali),
2)
odpady powstające w procesach przetwórczych na zimno, którym poddawane są półwyroby i wyroby metalowe, w tym także odpady metaliczne i metalonośne uzyskiwane w procesach galwanotechnicznych.
3.
Przez złom metali należy rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części, nie nadające się do dalszego używania zgodnie z ich przeznaczeniem.

Rozdział  II

Bilansowanie i rozdział surowców wtórnych metali.

§  2.
1.
Wymienione niżej jednostki organizacyjne sporządzają projekty bilansów pozyskiwania i zagospodarowania w skali ogólnokrajowej oraz przewidziane w odrębnych przepisach plany rozdziału surowców wtórnych metali:
1)
Centrala Gospodarki Złomem "Centrozłom" w zakresie:
a)
odpadów i złomu
stali niestopowych i stopowych,
żeliwa,
stali i żeliwa z powłoką metali nieżelaznych,

z wyjątkiem odpadów wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1,

b)
odpadów metalurgicznych metali nieżelaznych i ich stopów, z wyjątkiem odpadów powstających w zakładach metali nieżelaznych,
2)
Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych w zakresie:
a)
odpadów i złomu metali nieżelaznych i ich stopów, z wyjątkiem odpadów metalurgicznych, o których mowa w pkt 1,
b)
odpadów i złomu srebra przemysłowego oraz jego stopów,
c)
odpadów srebronośnych,
d)
odpadów selenu, tytanu, tantalu i ich stopów,
3)
Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa w zakresie:
a)
odpadów:
stali niestopowych i stopowych,
żeliwa,

o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,

b)
odpadów z topników manganowych,
4)
Kombinat Techniki Świetlnej "Polam" w zakresie złomu i odpadów wolframu i molibdenu,
5)
Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego "Unitra" w zakresie odpadów i złomu indu, germanu oraz metali półprzewodnikowych.
2.
Ponadto do zakresu działania jednostek, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, należy:
1)
inicjowanie przedsięwzięć usprawniających gospodarowanie surowcami wtórnymi,
2)
przedstawianie odpowiednim ministerstwom i zarządom centralnych związków spółdzielni wniosków o celowości instalowania urządzeń do wstępnego przerabiania surowców wtórnych metali w miejscach ich powstawania (pozyskiwania),
3)
wyrażanie zgody na zwalnianie jednostek gospodarki uspołecznionej w uzasadnionych wypadkach od obowiązku określonego w § 7 ust. 3,
4)
podejmowanie decyzji o przeznaczeniu na inne cele lub zniszczenie surowców wtórnych metali nie nadających się do zagospodarowania w trybie określonym w zarządzeniu,
5)
okresowa i doraźna kontrola prawidłowości gospodarowania surowcami wtórnymi metali w jednostkach gospodarki uspołecznionej, w których powstają odpady i złom, oraz w jednostkach skupu.
§  3.
1.
Kontrola, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 5, powinna obejmować w szczególności działalność związaną ze:
1)
zbieraniem, przechowywaniem i wysyłaniem surowców wtórnych metali,
2)
wysortowywaniem żelastwa użytkowego,
3)
zużywaniem surowców wtórnych metali na własne potrzeby i do przetopu,
4)
wykorzystaniem posiadanych urządzeń do przerobu surowców wtórnych metali.
2.
Jednostki kontrolowane oraz ich jednostki nadrzędne są obowiązane zapewnić środki i warunki do sprawnego przeprowadzenia czynności kontrolnych.
3.
Przepisy § 2 ust. 2 pkt 5 oraz ust. 2 nie dotyczą jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
4.
Z kontroli, o której mowa w ust. 1, inspektor przeprowadzający kontrolę sporządza protokół. Jeden egzemplarz tego protokołu inspektor doręcza dyrektorowi (kierownikowi) kontrolowanej jednostki.
5.
Jednostka upoważniona do kontroli przesyła protokół z kontroli jednostce nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną.
§  4.
Centrala Zbytu Wyrobów Metalowych na zasadzie wyłączności kwalifikuje używane liny i sita stalowe oraz sita z metali nieżelaznych i ich stopów do dalszego zagospodarowania.

Rozdział  III

Skup surowców wtórnych metali.

§  5.
1.
Skup i zbywanie skupionych surowców wtórnych metali prowadzą na zasadzie wyłączności jednostki organizacyjne wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić inne jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej do skupu i zbywania surowców wtórnych metali.
§  6.
1.
Obowiązek organizowania skupu surowców wtórnych metali z zakładów nie uspołecznionych i gospodarstw domowych, z wyłączeniem skupu srebra, spoczywa na Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom" i upoważnionych przez nią jednostkach.
2.
Skup surowców wtórnych metali, o których mowa w ust. 1, powinien być prowadzony za pośrednictwem:

- stałej sieci punktów skupu,

- ruchomych punktów skupu,

- ajencyjnych punktów skupu,

- zbieraczy zawodowych i niezawodowych,

- dozorców budynków mieszkalnych,

- organizacji społecznych oraz młodzieżowych.

3.
Zaleca się Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom" i upoważnionym przez nią jednostkom oraz administracjom budynków mieszkalnych stosowanie różnych form lokalnych zbiórek surowców wtórnych metali (np. przez dozorców domowych, miejscowe organizacje społeczne, młodzieżowe, ochotników spośród lokatorów bloku itp.), okresowe przeprowadzanie ich w połączeniu ze skupem w terminach podanych do wiadomości lokatorom.

Rozdział  IV

Obowiązki jednostek, w których powstają surowce wtórne metali.

§  7.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, w których powstają surowce wtórne metali, obowiązane są do ich zbierania.
2.
Agregaty służące do obróbki metali należy wyposażyć w odpowiednie urządzenia osłaniające, chroniące odpady przed rozproszeniem, pomieszaniem gatunków i zanieczyszczeniem oraz zaopatrzyć w wywieszki określające cechę materiałową lub skład chemiczny obrabianego metalu.
3.
Uzyskane odpady należy gromadzić w odrębnych, oznakowanych pojemnikach, z zachowaniem podziału według obowiązujących norm.
4.
Zebrane surowce wtórne metali należy przechowywać do czasu ich wysyłki lub zużycia w magazynach albo na składowiskach o utwardzonej powierzchni.
§  8.
1.
Z posiadanych surowców wtórnych metali należy wysortowywać przedmioty ze stali i żeliwa nadające się do dalszego używania bez przetopu (tzw. żelastwo użytkowe).
2. 1
Żelastwo użytkowe nie wykorzystane na własne potrzeby produkcyjne i remontowe należy sprzedawać do dalszego zagospodarowania jednostkom gospodarki uspołecznionej, nie uspołecznionej lub osobom fizycznym.
3.
Jeżeli w skład sprzedawanego jako żelastwo użytkowe przedmiotu wchodzą części z metali nieżelaznych, bez których byłby on nieużyteczny dla nabywcy, przedmiot ten może być sprzedany w całości.
4.
Zabrania się sprzedaży jako żelastwo użytkowe z przeznaczeniem na cele budowlane złomu szyn kolejowych normalnotorowych i tramwajowych.
5.
Zakaz, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy stosowania złomu szyn do obudowy górniczej, budowy i naprawy torów bocznikowych, torów jezdnych dla dźwigów budowlanych i innych torowisk.
6. 2
(skreślony).
§  9.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do dokonywania w ekonomicznie uzasadnionych wypadkach wstępnego przerobu posiadanych surowców wtórnych, polegającego na:
a)
cięciu na wymiary wsadowe i sortowaniu,
b)
prasowaniu blach i drutów,
c)
kruszeniu wiórów długich,
d)
brykietowaniu wiórów krótkich.
2.
W celu zapewnienia warunków wstępnego przerobu, o którym mowa w ust. 1, należy instalować odpowiednie urządzenia, takie jak paczkarki hydrauliczne, kruszarki, nożyce mechaniczne, brykieciarki itp.
§  10.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące procesy przetwórstwa metalurgicznego lub przeróbki chemicznej metali, są obowiązane do zużywania własnych surowców wtórnych metali, po uprzednim uzyskaniu zgody właściwej jednostki wymienionej w § 2.
§  11.
1.
Posiadane surowce wtórne metali należy zaoferować właściwej jednostce uprawnionej do ich skupu.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży surowców wtórnych metali regulują odrębne przepisy.
§  12.
1.
Znalezione w surowcach wtórnych metali przedmioty mające wartość historyczną, naukową lub artystyczną należy zabezpieczyć oraz zgłosić muzeom lub jednostkom upoważnionym do ich zakupu.
2.
Tryb i zasady przekazywania przedmiotów wymienionych w ust. 1 regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
3.
Upoważnia się jednostki gospodarki uspołecznionej do nieodpłatnego przekazywania surowców wtórnych metali placówkom naukowym, szkołom i organizacjom społecznym na cele dydaktyczne.

Rozdział  V

Zasady odzysku i zagospodarowania odpadów oraz złomu wymagającego specjalistycznego przerobu.

§  13.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane zabezpieczać zużyte lub uszkodzone akumulatory kwasowe, zasadowe, ich części i baterie oraz sprzedawać je jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
Jednostki uprawnione do regeneracji zużytych lub uszkodzonych akumulatorów kwasowych są obowiązane uzyskiwane w trakcie ich rozbiórki części ołowiane, nie nadające się do regeneracji, i szlam ołowiu sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
3.
Jednostki uprawnione do skupu zużytych i uszkodzonych akumulatorów kwasowych są obowiązane wystawiać sprzedającym pokwitowania, stanowiące podstawę do nabywania nowych akumulatorów bez kaucji. Pokwitowania powinny określać ciężar akumulatora oraz zapłaconą należność.
4.
Jednostki uprawnione do skupu zużytych akumulatorów zasadowych:

- kadmowo-niklowych,

- niklowo-żelazowych,

- srebrowo-cynkowych,

prowadzą ewidencję ich skupu. Wystawione przez nie pokwitowania dostaw stanowią podstawę do zakupu nowych akumulatorów tych samych typów bez kaucji.

§  14.
Jednostki gospodarki uspołecznionej uzyskujące surowce wtórne w postaci odpadów i złomu srebra, jego stopów oraz odpadów materiałów srebronośnych są obowiązane zbierać te surowce i sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
§  15.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane oddzielać z zużytych narzędzi resztki węglików spiekanych (nakładki lub wkładki) i po zabezpieczeniu ich przed zanieczyszczeniem oraz pomieszaniem z innymi metalami sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
W razie niemożności oddzielania resztek węglików spiekanych z zużytych narzędzi należy zbierać te narzędzia i dostarczać je w oddzielnych partiach do jednostki uprawnionej do ich skupu.
§  16.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do odzyskiwania i gromadzenia kabli oraz przewodów przeznaczonych na surowce wtórne metali i do sprzedaży ich jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
Rozbieranie kabli i przewodów we własnym zakresie może być dokonywane jedynie w tych jednostkach, które posiadają urządzenia zapobiegające utlenianiu metali zawartych w kablach i przewodach.
§  17.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej posiadające zużyte liny i sita stalowe oraz sita z metali nieżelaznych są obowiązane zabezpieczyć je i zgłaszać Centrali Zbytu Wyrobów Metalowych, która jest obowiązana w terminie trzech miesięcy od daty zgłoszenia wydać decyzję co do dalszego ich zagospodarowania.
2.
Zbywanie zużytych lin i sit na złom może nastąpić wyłącznie na podstawie zaświadczenia, wydanego przez Centralę Zbytu Wyrobów Metalowych, stwierdzającego zakwalifikowanie ich do surowców wtórnych metali.
§  18.
Jednostki gospodarki uspołecznionej produkujące lub zużywające lampy elektronowe do różnych aparatów oraz urządzeń, np. takich jak radioodbiorniki, telewizory, aparaty rentgenowskie, są obowiązane zbierać w toku produkcji, remontów lub napraw gwarancyjnych i przedgwarancyjnych wybrakowane, uszkodzone lub zużyte lampy elektronowe, w celu odzyskania zawartych w nich metali, tj. wolframu, niklu, molibdenu, kadmu itp., i sprzedawać je jednostkom uprawnionym do ich skupu.
§  19.
Jednostki organizacyjne resortów przemysłu ciężkiego i przemysłu maszynowego, w których do produkcji wyrobów stosowane są metale rzadkie, jak wolfram, molibden, tantal, tytan, selen, german, ind oraz ich stopy w postaci drutów, prętów, taśm, folii, blach, rurek, wlewków i sitek, są obowiązane zbierać surowce wtórne tych metali, takie jak np. opiłki, wióry, szlamy, roztwory potrawienne, pasty, i sprzedawać jednostkom upoważnionym do ich skupu.
§  20.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, zużywające topniki manganowe do spawania automatycznego łukiem krytym, są obowiązane do zbierania żużla powstającego w czasie spawania oraz zaoferowania do skupu uprawnionym jednostkom.
§  21.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej posiadające odlewnie metali są obowiązane do odzyskiwania, segregowania i dostarczania właściwym odbiorcom wszelkich odpadów stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów z mas i piasków formierskich oraz rdzeniowych, jak również z żużli i popiołów piecowych, a w szczególności odprysków, zgorzelin, zalewek, zgarów, szlamów, szpilek formierskich, podpórek rdzeniowych, rdzeni itp.
2.
Dla umożliwienia odzysku surowców wtórnych metali, o których mowa w ust. 1, należy wyposażyć odlewnie metali w odpowiednie urządzenia. Za kryterium instalowania omawianych urządzeń należy przyjąć efektywność ich wykorzystania.

Rozdział  VI

Postanowienia końcowe.

§  22.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej zajmujące się zbiórką, skupem, przerobem i zbywaniem surowców wtórnych metali są obowiązane sprawdzić, czy w surowcach tych nie znajdują się materiały wybuchowe i przedmioty niebezpieczne pochodzenia wojskowego lub przemysłowego, które z uwagi na swe właściwości wybuchowe, łatwo palne, żrące lub inne stwarzają niebezpieczeństwo w razie niewłaściwego obchodzenia się z nimi.
2.
Znalezione wśród surowców wtórnych metali materiały i przedmioty, o których mowa w ust. 1, należy zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom postronnym. Znalezienie ich należy zgłosić właściwemu organowi administracji państwowej, który zawiadamia jednostkę wojskową odpowiedzialną za prowadzenie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych. Przedmioty te mogą być przeznaczone na surowce wtórne metali po usunięciu z nich materiałów wybuchowych lub innych elementów niebezpiecznych oraz po sporządzeniu przez jednostkę wojskową odpowiedniego protokołu. Szczegółowe zasady i tryb postępowania z materiałami i przedmiotami, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
3.
Każda przesyłka surowców wtórnych metali dokonywana transportem kolejowym lub samochodowym powinna być zaopatrzona przez nadawcę w stwierdzenie o treści: "wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych - skontrolowano". Stwierdzenie to powinno być czytelnie podpisane przez kontrolującego załadunek i zaopatrzone pieczątką nadawcy. Za prawidłowość oświadczenia ponoszą odpowiedzialność osoby zatrudnione przy kontroli załadunku surowców wtórnych metali.
§  23.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 44 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 5 lutego 1952 r. w sprawie zagospodarowania nie eksploatowanych kabli i przewodów oraz właściwego wykorzystania złomu kabli i przewodów (Biuletyn PKPG nr 8, poz. 51),
2)
zarządzenie nr 348 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 31 października 1952 r. w sprawie gospodarowania zużytymi akumulatorami i bateriami akumulatorowymi,
3)
zarządzenie nr 368 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 listopada 1952 r. w sprawie zabezpieczenia węglików spiekanych z zużytych narzędzi wysokosprawnych (Biuletyn PKPG nr 54, poz. 238),
4)
instrukcja nr 3 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 11 lipca 1955 r. w sprawie kwalifikowania na złom kabli i przewodów (Biuletyn PKPG nr 19, poz. 74),
5)
zarządzenie nr 166 Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 24 sierpnia 1963 r. w sprawie obowiązku przesiewania względnie przerabiania odlewniczych żużli i zużytych mas formierskich oraz rdzeniowych w celu wyeliminowania odpadów metali nieżelaznych i żelaznych,
6)
pismo okólne Pełnomocnika Rządu do Spraw Surowców Wtórnych Żelaza i Stali oraz Metali Nieżelaznych z dnia 20 maja 1964 r. (znak: BPRz/611/64) w sprawie skupu zużytych lub uszkodzonych akumulatorów zasadowych - tymczasowe warunki skupu i dostaw akumulatorów kadmowo-niklowych,
7)
pismo okólne nr 244 Pełnomocnika Rządu do Spraw Surowców Wtórnych Żelaza i Stali oraz Metali Nieżelaznych z dnia 17 lutego 1965 r. w sprawie skupu węglików spiekanych z zużytych narzędzi,
8)
pismo okólne nr 513 Pełnomocnika Rządu do Spraw Surowców Wtórnych Żelaza i Stali oraz Metali Nieżelaznych z dnia 23 maja 1966 r. w sprawie zagospodarowania żużli i topników manganowych, powstających przy spawaniu i napawaniu łukiem krytym,
9)
zarządzenie nr 130 Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 18 października 1967 r. w sprawie usprawnienia gospodarki metalami nieżelaznymi i ich surowcami wtórnymi w jednostkach resortu przemysłu ciężkiego.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1974 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SUROWCÓW WTÓRNYCH METALI

I. Surowce wtórne ze stali i żeliwa:

1) odpady i złom stali niestopowych,

2) odpady i złom stali stopowych,

3) odpady i złom żeliwa,

4) złom lin stalowych,

5) złom sit stalowych,

6) złom węglików spiekanych z narzędzi,

7) odpady stali niestopowej i stopowej oraz żeliwa, powstające w czasie przerobu metalurgicznego w postaci: zgorzeliny, zgarów, żużli, szlamów, odpadów z mas i piasków formierskich oraz rdzeniowych.

II. Surowce wtórne z metali nieżelaznych:

1) odpady i złom miedzi,

2) odpady i złom mosiądzu,

3) odpady i złom brązu,

4) odpady i złom cyny i stopów cyny,

5) odpady i złom ołowiu i stopów ołowiu,

6) odpady i złom niklu i stopów niklu,

7) odpady i złom cynku i stopów cynku,

8) odpady i złom magnezu i stopów magnezu,

9) odpady i złom aluminium i stopów aluminium,

10) odpady metalurgiczne miedzi, cyny, ołowiu, niklu, cynku, magnezu i aluminium oraz ich stopów w postaci - skrzepów (rozprysków i rozlewów), zgorzeliny, zgarów, odsiewków metalicznych, popiołów, żużli, szlamów, opiłek i pyłów szlifierskich, pyłów i nasięków metalicznych powstających w czasie przerobu metalurgicznego, chemicznego lub mechanicznego metali nieżelaznych i ich stopów,

11) złom sit fosforo-brązowych i z innych metali nieżelaznych oraz ich stopów,

12) złom kabli i przewodów nie rozbrojonych,

13) złom nie rozbrojonych akumulatorów kwasowych z zawartością ołowiu,

14) złom nie rozbrojonych akumulatorów zasadowych niklowo-kadmowych i niklowo-żelazowych oraz srebrowo-cynkowych - bez elektrolitu lub z jego resztkami,

15) odpady i złom lamp elektronowych.

III. Surowce wtórne ze stali i żeliwa z powłoką metali nieżelaznych:

1) odpady i złom stali i żeliwa pokryte cyną oraz stopami cynowo-ołowiowymi,

2) odpady i złom stali i żeliwa pokryte miedzią, mosiądzem, brązem i niklem.

IV. Inne surowce wtórne z metali:

1) żużle z topników manganowych, powstające przy spawaniu łukiem krytym,

2) odpady i złom metali rzadkich: molibdenu, wolframu, selenu, tantalu, tytanu, indu, germanu oraz ich stopów w każdej postaci,

3) odpady metali półprzewodnikowych,

4) odpady i złom srebra oraz jego stopów i odpady srebronośne w postaci:

- materiałów światłoczułych, takich jak np: klisze rentgenowskie, ścinki klisz, błony i taśmy filmowe, zużyte utrwalacze fotograficzne,

- mułków i szlamów odpadowych, występujących przy zastosowaniu azotanu srebra i innych związków srebra, takich jak np.: bromek, chlorek, węglan i cyjanek srebra oraz różnego rodzaju pasty srebrne,

- wszelkich innych odpadów zawierających związki srebra.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 WYKAZ JEDNOSTEK UPRAWNIONYCH DO SKUPU SUROWCÓW WTÓRNYCH METALI

Lp. Nazwa jednostki Wyszczególnienie skupowanych surowców wtórnych metali
1 2 3
1 Przedsiębiorstwa przerobu złomu 1) odpady i złom stali niestopowych,
metali podległe Centrali Gospodarki 2) odpady i złom stali stopowych,
Złomem "Centrozłom" i upoważnione 3) odpady i złom żeliwa,
przez nią jednostki 4) odpady metalurgiczne stali

niestopowych, stopowych i żeliwa

2 Przedsiębiorstwo Przerobu Wtórnych 1) odpady i złom miedzi,
Metali Nieżelaznych "Wtórmet" oraz 2) odpady i złom mosiądzu,
przedsiębiorstwa przerobu złomu 3) odpady i złom brązu,
metali podległe Centrali Gospodarki 4) odpady i złom cyny i stopów cyny,
Złomem "Centrozłom" i upoważnione przez nią jednostki 5) odpady i złom ołowiu i stopów

ołowiu,

6) odpady i złom niklu i stopów niklu,
7) odpady i złom cynku i stopów cynku,
8) odpady i złom magnezu i stopów

magnezu,

9) odpady i złom aluminium i stopów

aluminium,

10) odpady metalurgiczne: miedzi, cyny,

ołowiu, niklu, cynku, magnezu i

aluminium oraz ich stopów - w

postaci skrzepów (rozprysków i

rozlewków), zgorzeliny, zgarów,

odsiewków metalicznych, popiołów,

żużli, szlamów, opiłków i pyłów

szlifierskich, pyłów i nasieków

metalicznych powstających w czasie

przerobu metalurgicznego,

chemicznego lub mechanicznego,

11) złom kabli i przewodów nie

rozbrojonych,

12) złom zużytych lamp elektronowych

(bez szkła),

13) odpady i złom stali i żeliwa

pokryte cyną oraz stopami cynowo-

ołowiowymi,

14) odpady i złom stali i żeliwa

pokryte miedzią, mosiądzem, brązem

i niklem

3 Przedsiębiorstwa przerobu złomu metali podległe Centrali Gospodarki Złomem "Centrozłom" i upoważnione przez nią jednostki złom zużytych, nie rozbrojonych

akumulatorów kwasowych z zawartością ołowiu

4 Przedsiębiorstwo Przerobu Wtórnych Metali Nieżelaznych "Wtórmet" złom zużytych, nie rozbrojonych akumulatorów: kwasowych z zawartością ołowiu, zasadowych - kadmowo-niklowych i niklowo-żelazowych, bez elektrolitu lub z jego resztkami
5 Licencjonowane Stacje Obsługi Akumulatorów uprawnione do regeneracji akumulatorów przez Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne "Centra" - Zakład Remontu i Dozoru Akumulatorów złom zużytych, nie rozbrojonych

akumulatorów kwasowych z zawartością ołowiu

6 Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne "Centra" - złom zużytych, nie rozbrojonych akumulatorów srebrowo-cynkowych
Poznańskie Zakłady Elektrochemiczne bez elektrolitu lub z jego resztkami
7 "Wolframit" Zakład Wytwórczy Huty "Baildon", Warszawa-Służewiec, ul. Postępu 4 złom zużytych węglików spiekanych z narzędzi
8 Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych w Katowicach i upoważnione przez nią jednostki odpady i złom srebra przemysłowego i jego stopów oraz odpady srebronośne w postaci:
- materiałów światłoczułych, jak np.:

klisze rentgenowskie, ich ścinki,

błony i taśmy filmowe, zużyty

utrwalacz fotograficzny,

- mułków i szlamów odpadowych,

występujących przy zastosowaniu

azotanu srebra, jak np.: bromek

srebra, chlorek srebra, węglan

srebra, cyjanek srebra, różnego

rodzaju pasty srebrowe,

- wszelkich innych odpadów

zawierających związki srebra,

- odpady i złom selenu, tytanu, tantalu

i ich stopów w każdej postaci

9 Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne "Centra" - Zakład Elektrochemiczny w Brzeziu nad Odrą żużel z topników manganowych powstający przy spawaniu łukiem krytym
10 Kombinat Techniki Świetlnej "Polam" w Warszawie oraz upoważnione przez niego jednostki odpady i złom wolframu i molibdenu w każdej postaci
11 Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego "Unitra" w Warszawie oraz upoważnione przez nie jednostki odpady i złom indu, germanu oraz metali półprzewodnikowych w każdej postaci
1 § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 14 grudnia 1977 r. (M.P.77.35.180) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 grudnia 1977 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.211) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.

2 § 8 ust. 6 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.211) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 26 stycznia 1981 r. (M.P.81.3.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024