Podział zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekta funduszu płac związanego z tą produkcją.

UCHWAŁA Nr 316
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1971 r.
w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała ustala szczególne zasady podziału zysku i korekty funduszu płac z tytułu podejmowania przez przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte planowaniem centralnym, produkcji uzupełniającej poszukiwanych artykułów rynkowych.
§  2.
1.
Przez produkcję uzupełniającą należy rozumieć produkcję uboczną artykułów rynkowych, która nie stanowi produkcji podstawowej przedsiębiorstw i która będzie podejmowana po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1971 r.
2.
Do produkcji uzupełniającej zalicza się w szczególności wyroby wytwarzane z odpadów surowców i materiałów.
3.
Z surowców i materiałów pełnowartościowych można wykonywać produkcję uzupełniającą, pod warunkiem że nie powoduje to ograniczenia produkcji podstawowej.
4.
Właściwi ministrowie określą w terminie do dnia 29 lutego 1972 r. szczegółowe zasady zaliczania wyrobów do produkcji uzupełniającej.
§  3.
1.
Przed rozliczeniem zysku, dokonanym zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej przedsiębiorstw, przedsiębiorstwo wyłącza zysk ze sprzedaży wyrobów produkcji uzupełniającej. Zysk ten powinien być wyodrębniony w ewidencji i w kalkulacji.
2.
Kalkulacja kosztów produkcji uzupełniającej obejmuje całkowite koszty bezpośrednie tej produkcji oraz zależne od rodzaju tej produkcji koszty pośrednie.
3.
Właściwi ministrowie określają szczegółowe zasady kalkulacji kosztów produkcji uzupełniającej.
4. 1
Zysk osiągnięty ze sprzedaży wyrobów produkcji uzupełniającej przeznacza się w 50% na fundusz inwestycyjno-remontowy (inwestycyjny) przedsiębiorstwa, pozostałą część zysku przekazuje się do budżetu Państwa.
§  4.
1.
Sprzedaż wyrobów produkcji uzupełniającej, wytwarzanych w określonym roku w przedsiębiorstwie po raz pierwszy, nie jest ujmowana w tym roku w planie.
2.
Przedsiębiorstwo może w pierwszym roku produkcji nie objętej planem przekraczać planowany fundusz płac w zakresie niezbędnym do wykonania produkcji uzupełniającej.
3.
W rozliczeniach funduszu płac z bankiem przedsiębiorstwo może zmniejszać wydatkowany fundusz płac o kwotę wypłat związanych z nie planowaną produkcją uzupełniającą; zmniejszenie takie powinno być udokumentowane w składanym bankowi oświadczeniu, określającym rodzaj i wartość nie planowanej produkcji uzupełniającej oraz kwotę wydatkowanego funduszu płac związanego z tą produkcją; w oświadczeniu tym powinno być stwierdzone, czy wyroby produkcji uzupełniającej zostały w całości sprzedane lub czy przedsiębiorstwo ma pełne pokrycie w zamówieniach organizacji handlowych.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo planuje sprzedaż wyrobów produkcji uzupełniającej począwszy od roku następnego po roku, w którym uruchomiło tę produkcję po raz pierwszy, i wyodrębnia wartość sprzedaży tej produkcji oraz fundusz płac niezbędny do jej wykonania – w aneksie do planu techniczno-ekonomicznego.
2.
W razie przekroczenia wartości sprzedaży przewidzianej w aneksie do planu techniczno-ekonomicznego fundusz płac związany z produkcją uzupełniającą podlega korekcie stosownie do stopnia przekroczenia planu sprzedaży, z zastosowaniem współczynnika korygującego, ustalonego przez zjednoczenie (jednostkę równorzędną) dla produkcji uzupełniającej.
3.
Przy ustalaniu współczynnika korygującego zjednoczenie (jednostka równorzędna) bierze pod uwagę pracochłonność wyrobów, których planowana produkcja uzupełniająca może być przekraczana.
4.
Podstawą korekty funduszu płac związanego z produkcją uzupełniającą jest wartość sprzedaży wyrobów wytworzonych w produkcji uzupełniającej, według cen sprzedaży.
§  6.
Produkcja uzupełniająca nie może stanowić podstawy korekty planowanego funduszu płac działalności podstawowej przedsiębiorstwa.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1972 r.
1 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 3 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024