Polityka cen detalicznych oraz dalsza poprawa zaopatrzenia rynku w 1973 r.

UCHWAŁA Nr 280
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 1972 r.
w sprawie polityki cen detalicznych oraz dalszej poprawy zaopatrzenia rynku w 1973 r. *

W celu zapewnienia dalszej poprawy warunków życiowych ludności, zgodnie z programem polityki społeczno-ekonomicznej określonym uchwałą VI Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, oraz w wyniku pomyślnej dotychczasowej realizacji zadań planu 5-letniego w przemyśle, rolnictwie i innych działach gospodarki narodowej, osiągniętej przez wzmożoną działalność produkcyjną i społeczną ludzi pracy, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ceny podstawowych artykułów żywnościowych, a przede wszystkim mięsa i przetworów mięsnych, mąki, chleba, kasz, makaronów i innych przetworów zbożowych, mleka i serów, tłuszczów konsumpcyjnych, cukru oraz soli nie ulegną podwyżce w ciągu 1973 roku.
§  2.
Zobowiązuje się:
1)
Ministra Rolnictwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), Centralny Związek Kółek Rolniczych i inne organizacje rolnicze do pełnego, racjonalnego wykorzystania środków przeznaczonych na rozwój rolnictwa i do podejmowania wszystkich niezbędnych działań dla zapewnienia maksymalnego wzrostu produkcji rolnej,
2)
Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu, Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich, Centralę Spółdzielni Ogrodniczych i inne organizacje spółdzielcze zajmujące się przetwórstwem artykułów spożywczych do zapewnienia optymalnego wykorzystania surowców roślinnych i zwierzęcych, maksymalnego zwiększenia produkcji artykułów spożywczych i systematycznego wzbogacania ich asortymentów,
3)
ministrów resortów gospodarczych do zapewnienia odpowiadających popytowi dostaw środków produkcji rolnej na potrzeby rolnictwa, wzbogacania asortymentu tych środków i dalszej poprawy ich jakości.
§  3.
1.
Zobowiązuje się Ministrów Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego i innych ministrów resortów przemysłowych oraz Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, a także prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), do zapewnienia w planie na rok 1973, jak i w toku jego realizacji dostaw przemysłowych artykułów rynkowych odpowiadających popytowi ludności oraz do wzbogacania asortymentów produkowanych wyrobów, poprawy ich jakości i estetyki wykonania.
2.
Działalności ministrów, o których mowa w ust. 1, oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powinno stale towarzyszyć dążenie do systematycznego obniżania kosztów produkcji artykułów rynkowych.
§  4.
Utrzymuje się stosowanie cen sezonowych w zakresie obowiązującym obecnie, tj. cen jaj, ryb i przetworów rybnych, warzyw, owoców i runa leśnego, przetworów owocowo-warzywnych i grzybowych oraz ziemniaków.
§  5.
Zobowiązuje się organy, powołane do prowadzenia działalności kontrolnej, do kontrolowania:
1)
prawidłowości stosowania przez producentów i jednostki handlowe obowiązujących cen,
2)
prawidłowości wykonywania przez producentów zamówień organizacji handlowych.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen, Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrom nadzorującym producentów artykułów rynkowych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.
* Z dniem 1 stycznia 1974 r. moc obowiązująca nin. uchwały zostaje przedłużona na rok 1974 zgodnie z § 1 uchwały nr 299 z dnia 24 grudnia 1973 r. w sprawie przedłużenia na 1974 r. mocy obowiązującej uchwały w sprawie polityki cen detalicznych oraz dalszej poprawy zaopatrzenia rynku w 1973 r (M.P.73.56.318).

Z dniem 1 stycznia 1975 r. moc obowiązująca nin. uchwały zostaje przedłużona na rok 1975 zgodnie z § 1 uchwały nr 289 z dnia 12 grudnia 1974 r. w sprawie przedłużenia na 1975 r. mocy obowiązującej uchwały w sprawie polityki cen detalicznych oraz dalszej poprawy zaopatrzenia rynku. (M.P.74.41.244).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024