Zmiana fundatora stypendium oraz zwolnienia od obowiązku wynikającego z umowy stypendialnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 26 października 1972 r.
w sprawie zmiany fundatora stypendium oraz zwolnień od obowiązku wynikającego z umowy stypendialnej.

Na podstawie § 21 ust. 5 i § 24 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. w spawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 17, poz. 125) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przejęcie praw i obowiązków fundatora stypendium następuje na podstawie pisemnego porozumienia pomiędzy fundatorem a zakładem pracy przejmującym prawa i obowiązki fundatora oraz stypendystą.
2.
Porozumienie (ust. 1) powinno także rozstrzygać o zwrocie dotychczasowemu fundatorowi (w całości lub w części) wypłaconych kwot stypendium fundowanego przez zakład pracy przejmujący prawa i obowiązki fundatora lub też o zwolnieniu od zwrotu tych kwot.
3.
Przekazanie praw i obowiązków bez zwrotu fundatorowi wypłaconych kwot stypendium fundowanego następuje w wypadku, gdy dotychczasowy fundator i zakład pracy przejmujący jego prawa i obowiązki podlegają lub są nadzorowani przez tego samego ministra lub gdy przejęcie praw i obowiązków fundatora następuje pomiędzy prezydiami rad narodowych.
4.
Jeżeli zakład pracy przejmujący prawa i obowiązki fundatora ma siedzibę na terenie miasta wyłączonego z województwa, porozumienie (ust. 1) wymaga uzgodnienia z organem do spraw zatrudnienia prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa.
§  2.
Fundator obowiązany jest wyrazić zgodę na przejęcie jego praw i obowiązków przez inny zakład pracy w następujących wypadkach:
1)
jeżeli zakład przemysłowej lub społecznej służby zdrowia stwierdzi szkodliwy wpływ charakteru lub warunków pracy na zdrowie stypendysty,
2)
jeżeli wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej rady narodowej stwierdzi konieczność sprawowania przez stypendystę osobistej opieki nad członkiem rodziny, pozostającym z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, w miejscowości, do której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji z miejsca pracy stypendysty i z powrotem przekracza co najmniej dwie godziny,
3)
jeżeli współmałżonek stypendysty, będący również stypendystą, pracuje w miejscowości, z której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji do siedziby zakładu pracy współmałżonka i z powrotem przekracza co najmniej dwie godziny,
4)
jeżeli współmałżonek stypendysty zamieszkuje w miejscowości, z której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji do siedziby zakładu pracy współmałżonka i z powrotem przekracza co najmniej dwie godziny,
5)
w razie niemożności uzyskania przez współmałżonka, także absolwenta szkoły wyższej, zatrudnienia zgodnie z wyuczonym zawodem w miejscowości będącej siedzibą zakładu pracy fundatora lub w miejscowości, z której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji do siedziby zakładu pracy fundatora i z powrotem nie przekracza dwóch godzin,
6)
jeżeli nie może zatrudnić stypendysty zgodnie z kierunkiem ukończonych studiów.
§  3.
Zakład pracy, który przejmuje prawa i obowiązki fundatora w stosunku do stypendysty podlegającego przepisom ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, powinien powiadomić o zawartym porozumieniu:
1)
jeżeli stypendysta nie podjął jeszcze pracy u dotychczasowego fundatora - pełnomocnika Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudnienia absolwentów szkół wyższych, działającego przy szkole, której stypendysta jest studentem albo absolwentem,
2)
jeśli stypendysta już pracuje - wydział zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwy ze względu na siedzibę fundatora oraz wydział zatrudnienia właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy, który przejął prawa i obowiązki fundatora.
§  4.
1.
Jeżeli zachodzi wypadek określony w § 2, a brak jest zakładu pracy, który przejąłby prawa i obowiązki fundatora, fundator powinien zawiadomić jednostkę nadrzędną celem wskazania zakładu pracy, który przejmie prawa i obowiązki fundatora.
2.
Jednostka nadrzędna w terminie jednego miesiąca od daty jej powiadomienia obowiązana jest wskazać zakład pracy, który przejmie prawa i obowiązki fundatora. Jeżeli w tym terminie jednostka nadrzędna nie wskaże takiego zakładu pracy, a chodzi o stypendystę podlegającego przepisom ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, jest ona obowiązana powiadomić o tym niezwłocznie pełnomocnika i stypendystę.
§  5.
1.
Jeżeli stypendysta podlegający przepisom ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych ubiega się o zmianę fundatora z innych przyczyn niż wymienione w § 2, decyzję w tej sprawie podejmuje:
1)
przed podjęciem przez stypendystę pracy u fundatora - pełnomocnik Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych, działający przy szkole, której stypendysta jest studentem lub absolwentem, w porozumieniu z jednostką nadrzędną nad fundatorem i po zasięgnięciu opinii uczelnianej komisji opiniującej w sprawach zatrudniania absolwentów,
2)
po podjęciu przez stypendystę pracy u fundatora - organ zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy zatrudniającego stypendystę.
2.
W decyzji rozstrzyga się o:
1)
obowiązku podjęcia przez stypendystę pracy u fundatora lub
2)
skierowaniu stypendysty do innego zakładu pracy i zwrocie fundatorowi pobieranego stypendium bądź
3)
skierowaniu stypendysty do innego zakładu pracy bez zwrotu fundatorowi pobieranego stypendium.
3.
Stypendyście i fundatorowi przysługuje w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 1, odwołanie do Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  6.
1.
Jeżeli zachodzi wypadek określony w § 2, a fundator nie wyraża zgody na przejęcie praw i obowiązków fundatora przez inny zakład w stosunku do stypendysty nie podlegającego przepisom ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, decyzję ostateczną o obowiązku odpracowania, zwolnienia od tego obowiązku lub zwrocie pobranego stypendium wydaje jednostka nadrzędna nad fundatorem.
2.
Jeżeli zachodzi wypadek określony w § 2, a zmiana fundatora nie jest możliwa, jednostka nadrzędna nad fundatorem może zwolnić stypendystę nie podlegającego przepisom ustawy, o której mowa w ust. 1, od obowiązku odpracowania i zwrotu pobranego stypendium.
3.
Przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Stypendyści nie podlegający przepisom ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, przyjęci na stanowiska nauczycieli akademickich w szkole wyższej, mogą być zwolnieni przez fundatora lub jednostkę nadrzędną od obowiązku odpracowania i zwrotu pobranego stypendium fundowanego.
§  8.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 17 lipca 1967 r. w sprawie zmiany fundatora oraz zwolnień od obowiązku wynikającego z umów o stypendia fundowane (Monitor Polski Nr 43, poz. 210).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024