Rozliczenia z budżetem z tytułu zysków jednostek organizacyjnych Państwowej Komunikacji Samochodowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 marca 1972 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem z tytułu zysków jednostek organizacyjnych Państwowej Komunikacji Samochodowej.

Na podstawie § 34 pkt 1 uchwały nr 304 Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych podległych Zjednoczeniu Państwowej Komunikacji Samochodowej (Monitor Polski Nr 60, poz. 402) zarządza się, co następuje:

Zasady ogólne.

§  1. 1
Zarządzenie dotyczy Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej, zgrupowanych w nim przedsiębiorstw oraz innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych temu Zjednoczeniu.
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenie:
1)
oddział - oznacza:
a)
zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym przedsiębiorstwa wielozakładowego oraz jednostkę organizacyjną działalności gospodarczej Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej,
b)
Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes",
2) 2
zarząd - oznacza zarząd przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) i zarząd Przedsiębiorstwa Spedycji Krajowej (PSK),
3)
zjednoczenie - oznacza Zjednoczenie Państwowej Komunikacji Samochodowej,
4) 3
jednostka rozliczająca - oznacza zarząd w stosunku do oddziałów i zjednoczenie w stosunku do zarządów przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz zarządu Przedsiębiorstwa Spedycji Krajowej, Przedsiębiorstwa Międzynarodowych Przewozów "Pekaes" i jednostek organizacyjnych działalności gospodarczej zjednoczenia,
5) 4
uchwała - oznacza uchwałę nr 304 Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych podległych Zjednoczeniu Państwowej Komunikacji Samochodowej (Monitor Polski z 1971 r. Nr 60, poz. 402 i z 1975 r. Nr 12, poz. 65),
6)
zysk nienależny - oznacza zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa i zysk nieprawidłowy w rozumieniu § 5 uchwały,
7)
rachunek rozliczeń - oznacza rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i dotacji,
8) 5
okręgowy zarząd - oznacza okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej bądź zamiejscowy wydział okręgowego zarządu.
§  3.
1.
Oddziały i jednostki rozliczające dokonują z tytułu wpłat z zysku następujących rozliczeń:
1)
miesięcznych (zaliczkowych),
2)
kwartalnych,
3)
rocznych: wstępnych i ostatecznych.
2.
Rozliczeń kwartalnych dokonuje się narastająco od początku roku.
3.
Przy rocznym rozliczeniu ostatecznym podstawą ustalenia wpłaty z zysku do budżetu jest zysk wykazany w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym, zweryfikowany zgodnie z przepisami § 5 uchwały.
§  4.
1.
Oddział banku finansującego działalność jednostki rozliczającej prowadzi rachunek rozliczeń dla tej jednostki.
2.
W rachunkowości rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i dotacji powinny być ewidencjonowane poszczególne rodzaje wpłat i wypłat odrębnie za poszczególne lata.

Rozliczenia oddziałów.

§  5.
Oddział dokonuje wpłat z zysku na rachunek jednostki rozliczającej.
§  6. 6
Za poszczególne miesiące kwartału oddział dokonuje zaliczkowych wpłat w wysokości 1/3 kwoty wpłaty z zysku ustalonej na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym, a za miesiące poprzedzające zatwierdzenie planu - w projekcie planu.
§  7.
Podstawę ustalenia kwartalnej i rocznej wpłaty z zysku oddziału stanowi norma procentowa określona przez zarząd albo przez zjednoczenie w granicach wskaźników do opracowania planu.
§  8.
1.
Kwartalną wpłatę z zysku stanowi kwota wynikająca z zastosowania normy procentowej, o której mowa w § 7, do kwoty zysku osiągniętego.
2.
Jeżeli kwota zysku jest wyższa od należnych odpisów i wpłat na cele, o których mowa w § 2 ust. 1 uchwały, pozostałość zysku zwiększa wpłatę z zysku ustaloną zgodnie z ust. 1. W jednostkach otrzymujących uzupełniające dotacje, o których mowa w § 2 ust. 2 uchwały, pozostałość zysku ustala się przy uwzględnieniu faktycznie otrzymanych dotacji.
3.
Jeżeli po uwzględnieniu odpisu na fundusz zakładowy i wpłat do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych pozostanie kwota niższa od wpłaty z zysku ustalonej zgodnie z ust. 1, przekazaniu na rachunek rozliczeń podlega ta pozostałość.
4.
Jeżeli z uwagi na sezonowość pracy w transporcie oddział zaplanuje w I półroczu stratę lub zysk nie wystarczający na wpłatę do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych, może on otrzymać dotację na pokrycie straty i na wpłatę do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych, podlegającą zwrotowi w następnych kwartałach.
5.
Jeżeli strata wykazana w kwartalnym sprawozdaniu finansowym oddziału planowo deficytowego jest niższa od otrzymanej na ten cel dotacji, należną dotację ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego, a nadpłacone kwoty dotacji podlegają zwrotowi na rachunek jednostki rozliczającej.
§  9.
1.
Roczną wpłatę z zysku stanowi kwota wynikająca z zastosowania normy procentowej, o której mowa w § 7, do kwoty zysku zweryfikowanego zgodnie z § 5 uchwały po uwzględnieniu przepisu § 2 ust. 2 uchwały.
2.
Jeżeli kwota zysku zweryfikowanego jest wyższa od należnych odpisów i wpłat na cele, o których mowa w § 2 ust. 1 uchwały, oddział zwiększa ustaloną zgodnie z ust. 1 wpłatę z zysku o kwotę pozostałą po dokonaniu dodatkowego odpisu na fundusz inwestycyjny zgodnie z § 3 ust. 1 uchwały.
3.
Jeżeli oddział planowo rentowny, otrzymujący dotacje na cele, o których mowa w § 2 ust. 1 uchwały, wykaże w rocznym sprawozdaniu finansowym zysk wyższy od zysku planowanego, to wpłatę z zysku stanowi jego pozostałość po pokryciu należnych odpisów i wpłat (§ 2 ust. 1 uchwały) przy uwzględnieniu otrzymanych dotacji planowych na ten cel oraz po obliczeniu dodatkowego odpisu na fundusz inwestycyjny zgodnie z § 3 ust. 1 uchwały. Obliczenia tego odpisu dokonuje się od kwoty osiągniętego ponad plan zysku, zmniejszonej o część tego zysku przeznaczoną ponad otrzymane dotacje.
4.
Jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego oddziału planowo deficytowego wynika, że oddział poniósł stratę niższą od straty planowanej, należną dotację na pokrycie straty ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego, powiększonej o dodatkowe środki na:
1)
uzupełnienie należnych odpisów, ponad otrzymane dotacje, na fundusze i na oprocentowanie środków trwałych (§ 2 ust. 1 uchwały),
2)
dodatkowy odpis na fundusz inwestycyjny zgodnie z § 3 ust. 1 uchwały; odpis ten ustala się od kwoty stanowiącej nadwyżkę planowanej dotacji ponad faktycznie poniesioną stratę, zmniejszonej o uzupełniające odpisy, o których mowa w pkt 1.

Jeżeli tak ustalona dotacja jest wyższa od straty planowanej, oddział otrzymuje dotację na pokrycie straty w wysokości planowanej, a jeżeli jest niższa od dotacji otrzymanej, nadpłacona kwota dotacji podlega zwrotowi na rachunek jednostki rozliczającej.

5.
Jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego oddziału planowo deficytowego wynika, że zamiast straty oddział osiągnął zysk, to zysk ten zmniejszony o uzupełniające odpisy, o których mowa w ust. 4 pkt 1, oraz o dodatkowy odpis na fundusz inwestycyjny zgodnie z § 3 ust. 1 uchwały, ustalony od kwoty poprawy wyniku w stosunku do planu, zmniejszonej o uzupełniające odpisy na fundusze i oprocentowanie środków trwałych - podlega przekazaniu na rachunek jednostki rozliczającej, a udzielona dotacja na pokrycie straty podlega zwrotowi. Jeżeli osiągnięty zysk nie wystarcza na pokrycie uzupełniających odpisów, o których mowa w ust. 4 pkt 1, oraz dodatkowego odpisu na fundusz inwestycyjny, brakującą kwotę na pokrycie tych odpisów oddział potrąca ze zwracanej dotacji.
6.
Jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego oddziału planowo deficytowego, otrzymującego dotacje na fundusze i oprocentowanie środków trwałych, wynika, że należne odpisy i wpłaty na te cele są niższe od otrzymanych dotacji, nadpłacone kwoty dotacji podlegają zwrotowi na rachunek jednostki rozliczającej.
§  10.
Wpłat z zysku nienależnego oddział dokonuje zgodnie z przepisami § 5 ust. 4-6 uchwały, przekazując je odrębnie na rachunek rozliczeń.

Rozliczenia jednostek rozliczających.

§  11. 7
Za poszczególne miesiące kwartału jednostka rozliczająca dokonuje zaliczkowych wpłat w wysokości 1/3 kwoty wpłaty z zysku ustalonej na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym (w projekcie planu).
§  12.
1.
Wpłatę z zysku za okresy kwartalne stanowi kwota wynikająca z zastosowania normy procentowej, ustalonej dla zarządu lub zjednoczenia w granicach zadań planowych, do kwoty łącznego osiągniętego zysku (§ 18 uchwały), a w wypadku rozliczenia rocznego do kwoty zysku zweryfikowanego zgodnie z § 5 uchwały.
2.
Jeżeli kwota osiągniętego zysku zweryfikowanego jest wyższa od kwot wynikających z przepisu § 19 ust. 1 i 2 uchwały, jednostka rozliczająca jest obowiązana ustalić dodatkową wpłatę z zysku; dodatkowa wpłata stanowi 50% kwoty pozostałej po odliczeniu z łącznej kwoty zysku dokonanych przez oddziały i jednostkę rozliczającą odpisów na fundusze oraz należnych wpłat z tytułu oprocentowania środków trwałych i wpłat z zysku.
3.
Zasada ustalania dodatkowej wpłaty z zysku (ust. 2) dotyczy również jednostek otrzymujących dotacje zgodnie z § 19 ust. 4 uchwały; do jednostek tych stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 3 i 4.
4. 8
Jeżeli ze względu na sezonowość pracy w transporcie planowane na poszczególne kwartały kwoty zysku nie zapewniają w pełni kwartalnych potrzeb oddziałów oraz jednostek rozliczających (§ 19 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 i ust. 3 pkt 1 uchwały), jednostki te mają prawo do zróżnicowania, w uzgodnieniu ze zjednoczeniem, normy procentowej wpłat z zysku do budżetu w poszczególnych kwartałach narastająco, przy zachowaniu ustalonej rocznej normy procentowej wpłat z zysku do budżetu.
§  13.
Jednostka rozliczająca dokonując rozliczenia rocznego przekazuje odrębnie od wpłat z zysku zysk nienależny zgodnie z przepisami § 19 ust. 7-9 uchwały.
§  14. 9
Wpłat z zysku dokonują:
1)
zarządy - na rachunek zjednoczenia,
2)
zjednoczenie - na rachunek dochodów budżetu centralnego w Okręgowym Zarządzie Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie.

Terminy wpłat i kontrola rozliczeń.

§  15.
1.
Oddziały obowiązane są do przekazywania wpłat z zysku:
1) 10
z rozliczeń zaliczkowych - do dnia 15 miesiąca, którego zaliczka dotyczy,
2)
z rozliczeń kwartalnych i wstępnego rocznego - w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych,
3)
z ostatecznego rozliczenia rocznego - w ciągu 5 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
2. 11
Zjednoczenie jest obowiązane do przekazywania wpłat do budżetu:
1) 12
z rozliczeń zaliczkowych - do dnia 28 miesiąca, którego zaliczka dotyczy,
2)
z rozliczeń kwartalnych i wstępnego rocznego - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych,
3)
z ostatecznego rozliczenia rocznego - w ciągu 5 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
3. 13
Zarządy jako jednostki rozliczające dla oddziałów dokonują wpłat z zysku:
1) 14
z rozliczeń zaliczkowych - do dnia 20 miesiąca, którego zaliczka dotyczy,
2)
z rozliczeń kwartalnych i wstępnego rocznego - w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdania finansowego,
3)
z ostatecznego rozliczenia rocznego - w ciągu 3 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
4. 15
(skreślony).
5. 16
Uzupełniające wpłaty z zysku ustalone przez jednostkę rozliczającą przy dokonywaniu korekty rozliczeń oddziałów lub wynikające z decyzji okręgowego zarządu powinny być przekazane w ciągu 2 dni od dnia otrzymania z jednostki rozliczającej sprawdzonego rozliczenia lub odpowiedniej decyzji okręgowego zarządu.
6.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń kwartalnych i rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od daty złożenia wniosku przez płatnika.
7.
Odroczenie terminu złożenia sprawozdania finansowego powoduje odroczenie terminu przekazania wpłaty z zysku za ten sam okres.
§  16.
1.
Dotacje na pokrycie straty jednostka rozliczająca powinna przekazywać do dnia 10 miesiąca, na który dotacje te są przeznaczone.
2.
Dotacje na wpłaty do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych oraz na fundusze tworzone w oddziałach jednostka rozliczająca przekazuje w terminie do dnia 15 następnego miesiąca po miesiącu sprawozdawczym.
§  17.
1.
Oddziały i jednostki rozliczające obowiązane są sporządzać kwartalne i roczne rozliczenia wpłat z zysku na formularzu Min. Fin. nr 2087. Jednostka rozliczająca obowiązana jest dołączyć do rozliczeń rocznych (wstępnych i ostatecznych) zestawienia zysków nienależnych poszczególnych oddziałów.
2. 17
Rozliczenia kwartalne i roczne powinny być przesyłane przez:
1)
oddziały - jednostkom rozliczającym, a przez zarządy zjednoczeniu oraz w odpisie właściwemu okręgowemu zarządowi,
2)
Zjednoczenie - Okręgowemu Zarządowi Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie.
3.
Rozliczenia kwartalne należy przesyłać w terminie ustalonym do składania sprawozdań finansowych.
4.
Rozliczenia roczne należy przesyłać:
1)
wstępne - w terminie przewidzianym do składania rocznych sprawozdań finansowych,
2)
ostateczne - w ciągu 5 dni po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych.
5.
Jednostki rozliczające sprawdzają rozliczenia w terminie 3 dni od dnia ich otrzymania. Sprawdzone rozliczenia podlegają zwrotowi jednostce, która je sporządziła - w ciągu 2 dni od dnia sprawdzenia.
6.
Jeżeli w terminie przewidzianym do składania zbiorczych sprawozdań finansowych jednostki rozliczające nie otrzymały sprawozdań finansowych od wszystkich jednostek, powinny przy sporządzaniu rozliczeń co do jednostek, które nie złożyły sprawozdania, uwzględniać dane ostatecznego sprawozdania finansowego za poprzedni kwartał, uzupełniając je za okres brakujący danymi planowymi. W tych wypadkach rozliczenia traktuje się jako wstępne, a rozliczenia właściwe przeprowadza się po sporządzeniu pełnego sprawozdania finansowego.
§  18. 18
W razie niedokonania wpłat z zysku w terminach ustalonych w § 15 lub w terminie ustalonym w decyzji okręgowego zarządu bank przekazuje odpowiednią kwotę na podstawie zlecenia wystawionego przez jednostkę rozliczającą lub przez Okręgowy Zarząd Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie.
§  19.
1. 19
Oddziały i jednostki rozliczające, które nie uiściły w terminach należnych wpłat z zysku lub nie dokonały w terminie zwrotu nadpłaconych dotacji na pokrycie strat, przekazują na rachunek dochodów budżetowych we właściwym dla danej jednostki okręgowym zarządzie odsetki za zwłokę w wysokości ustalonej w odrębnych przepisach.
2. 20
(skreślony).
§  20.
1. 21
Właściwe okręgowe zarządy badają przebieg i sprawdzają prawidłowość rozliczeń oddziałów i jednostek rozliczających. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach okręgowe zarządy obowiązane są ustalić wpłaty z zysku oraz zawiadomić o tym właściwą jednostkę rozliczającą.
2. 22
Oddziały i zarządy składają właściwym okręgowym zarządom dane z zatwierdzonych planów techniczno-ekonomicznych w zakresie przewidzianym obowiązującymi przepisami w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia planów. Zjednoczenie przedstawia odpowiednie dane zbiorcze planów techniczno-ekonomicznych Okręgowemu Zarządowi Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie. Oddziały i jednostki rozliczające przesyłają okręgowym zarządom odpisy sprawozdań finansowych stosownie do obowiązujących przepisów o sprawozdawczości finansowej.

Przepisy końcowe.

§  21.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 10 września 1963 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń z budżetami terenowymi oraz dokonywania odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez wojewódzkie przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej podległe prezydiom wojewódzkich rad narodowych (Monitor Polski Nr 71, poz. 350).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
2 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
3 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
4 § 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
5 § 2 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
8 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
9 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
10 § 15 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
11 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
12 § 15 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
13 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
14 § 15 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. e) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
15 § 15 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. f) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
16 § 15 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. g) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
17 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
18 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
19 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
20 § 19 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
21 § 20 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
22 § 20 ust. 2 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 10 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1975 r. (M.P.75.27.169) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024