Wykorzystywanie informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 16 stycznia 1971 r.
w sprawie wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę.

W celu właściwego wykorzystywania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych, zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę, na podstawie § 1 ust. 3 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1963 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Nauki i Techniki oraz zasad współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych) (Dz. U. z 1963 r. Nr 28, poz. 171 i z 1969 r. Nr 20, poz. 148) oraz § 24 zarządzenia nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz w sprawie rozpowszechniania tych informacji.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc instrukcja Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki z dnia 26 listopada 1960 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników delegowanych za granicę, zakresu i trybu składania sprawozdań naukowych, technicznych i ekonomicznych oraz rozpowszechniania informacji wynikających ze sprawozdań (Monitor Polski Nr 92, poz. 414).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie składania, zasad gromadzenia i udostępniania informacji naukowych, technicznych i ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach ze służbowych wyjazdów za granicę oraz rozpowszechniania tych informacji.
1.
Przepisy wytycznych odnoszą się do sprawozdań, o których mowa w zarządzeniu nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1970 r. w sprawie służbowych wyjazdów za granicę, zwanym dalej zarządzeniem nr 58, zawierających informacje naukowe, techniczne lub ekonomiczne.
2.
Przewodniczący delegacji, kierownik grupy lub osoba delegowana za granicę indywidualnie, zobowiązani do złożenia jednostce delegującej sprawozdania z pobytu służbowego za granicą (§ 20 ust. 1 zarządzenia nr 58 i rozdział IX instrukcji stanowiącej załącznik do tego zarządzenia), do sprawozdania dołączają:
1)
szkice, rysunki itp., a do sprawozdań ze zjazdów, konferencji itp. również otrzymane referaty i materiały informacyjne,
2)
wykaz materiałów naukowych, informacyjnych, katalogów, prospektów itp.,
3)
nazwę i adres jednostki, w której materiały wymienione w pkt 2 zostały złożone.
3.
Jednostki delegujące, o których mowa w § 1 ust. 1 zarządzenia nr 58, przesyłają dwa egzemplarze sprawozdania wraz z załącznikami wymienionymi w ust. 2 pkt 2 i 3 i wykazem załączników, o których mowa w ust. 2 pkt 1, do właściwego branżowego bądź - w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacyjnej - do właściwego resortowego ośrodka informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania lub w terminie ustalonym przez właściwe ministerstwo (urząd centralny) w porozumieniu z Centralnym Instytutem Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej.
4.
Branżowe (resortowe) ośrodki informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej:
1)
sporządzają do każdego sprawozdania wypełnioną kartę dokumentacyjną według normy PN-67/N-01176 (przykład 15) zgodnie z wymaganiami normy PN-67/N-01177; w wypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną służby informacji właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może ustalić, że karty dokumentacyjne w odpowiedniej liczbie egzemplarzy sporządzają jednostki delegujące i przesyłają je wraz ze sprawozdaniami, o których mowa w ust. 2,
2)
prowadzą kartotekę kart dokumentacyjnych sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
3)
gromadzą sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w zakresie swojej branży,
4)
upowszechniają informacje wynikające ze sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę,
5)
przekazują Centralnemu Instytutowi Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania:
a)
jeden egzemplarz karty dokumentacyjnej sporządzonej zgodnie z normą,
b)
jeden egzemplarz sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę odbytych w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

Karty dokumentacyjne i sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym powinny być przesyłane i rozpowszechniane w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

5.
Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej:
1)
gromadzi protokoły posiedzeń komisji, o których mowa w rozdziale V ust. 2 załącznika do zarządzenia nr 58,
2)
na podstawie otrzymanych kart dokumentacyjnych:
a)
prowadzi centralną kartotekę kart dokumentacyjnych,
b)
udziela informacji na pytania zainteresowanych,
3)
gromadzi i udostępnia sprawozdania ze służbowych wyjazdów za granicę w sprawach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej,
4)
wydaje raz na kwartał informator w układzie branżowym, zawierający informacje o treści sprawozdań z wyjazdów, o których mowa w pkt 3,
5)
dla kart dokumentacyjnych i sprawozdań ze służbowych wyjazdów za granicę o charakterze poufnym prowadzi oddzielną kartotekę oraz udzielają w tym zakresie informacji wyłącznie na piśmie - na pisemne żądanie zainteresowanych jednostek organizacyjnych - w trybie przewidzianym dla korespondencji poufnej.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024