Zasady kierowania kandydatów do techników zawodowych dla przodujących robotników, pokrywanie wydatków z tym związanych oraz zatrudnianie absolwentów tych techników.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1971 r.
w sprawie zasad kierowania kandydatów do techników zawodowych dla przodujących robotników, pokrywania wydatków z tym związanych oraz zatrudniania absolwentów tych techników.

Na podstawie § 2 i § 3 uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1971 r. w sprawie organizowania techników zawodowych dla przodujących robotników (Monitor Polski Nr 37, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do techników zawodowych dla przodujących robotników mogą być kierowani robotnicy, którzy:
1)
wyróżniają się aktywną postawą społeczno-polityczną i zawodową,
2)
posiadają świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub równorzędnej,
3)
odbyli co najmniej 10-letni staż pracy w uspołecznionych zakładach pracy,
4)
nie przekroczyli 40 roku życia.
2.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych mogą być skierowani do techników także robotnicy, którzy nie spełniają warunku określonego w ust. 1 pkt 4.
§  2.
Do techników zawodowych dla przodujących robotników kieruje robotników dyrektor zakładu pracy w porozumieniu z organizacją partyjną i radą zakładową. Skierowanie do technikum wymaga zgody kierowanego robotnika.
§  3.
1.
Pracownicy skierowani do techników zawodowych dla przodujących robotników otrzymują na czas trwania nauki w szkole płatny urlop szkoleniowy.
2.
W razie powtarzania tego samego roku nauki płatny urlop szkoleniowy, o którym mowa w ust. 1, może być udzielony powtórnie tylko wówczas, gdy powtarzanie roku zostało spowodowane ważnymi przyczynami, a nie było następstwem niedostatecznych wyników w nauce. Przyczyny ocenia dyrektor zakładu w porozumieniu z organizacją partyjną i radą zakładową po zasięgnięciu opinii szkoły.
3.
Zakład pracy jest obowiązany udzielić pracownikowi w okresie ferii letnich urlopu wypoczynkowego w wymiarze przysługującym na podstawie obowiązujących przepisów. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie należne w czasie urlopu szkoleniowego.
4.
Po wykorzystaniu przysługującego urlopu wypoczynkowego pracownik na dalszy okres ferii letnich podejmuje pracę w zakładzie za wynagrodzeniem przysługującym w czasie urlopu szkoleniowego, nie niższym jednak niż należne za wykonaną pracę. Przerwy w nauce (poza feriami) przeznaczone są na powtórzenie przez pracownika materiału szkolnego.
5.
Zakład pracy może cofnąć urlop szkoleniowy w razie niewywiązywania się pracownika z obowiązków szkolnych, a w szczególności osiągania słabych wyników w nauce, niesystematycznego uczęszczania na zajęcia szkolne.
§  4.
1.
W okresie trwania urlopu szkoleniowego, udzielonego według zasad ustalonych w § 3, pracownik zachowuje uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do odzieży ochronnej, roboczej i sprzętu ochrony osobistej.
2.
Pracownikowi skierowanemu do technikum zawodowego dla przodujących robotników w czasie trwania nauki oraz w okresie przerwy w nauce przysługuje wynagrodzenie miesięczne obliczone na podstawie przeciętnego zarobku z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rozpoczęcie nauki w technikum.
3.
Świadczenia niepieniężne nie stanowią podstawy wymiaru wynagrodzenia, lecz są wydawane pracownikowi w naturze.
4.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, wypłacane jest przez zakład pracy z osobowego funduszu płac. Jeżeli wypłata tego wynagrodzenia spowoduje powstanie przekroczenia funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac, przekroczenie to traktuje się jako uzasadnione i nie podlegające obowiązkowi likwidacji.
5.
Przeprowadzona w przedsiębiorstwie regulacja płac obejmuje także pracowników przebywających na urlopie szkoleniowym.
6.
Pracowników skierowanych do techników zawodowych dla przodujących robotników obejmuje się podziałem funduszu zakładowego według zasad przyjętych w zakładzie pracy.
§  5.
1.
Płatny urlop szkoleniowy pracowników skierowanych do techników zawodowych dla przodujących robotników oraz inne związane z tym wydatki obciążają koszty zakładu pracy.
2.
W uzasadnionych wypadkach właściwa jednostka nadrzędna może zrefundować zakładowi pracy całość lub część wydatków, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Pracownicy skierowani do techników zawodowych dla przodujących robotników mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania w internatach szkolnych oraz do wyżywienia w internatach za pełną odpłatnością.
§  7.
Zakład pracy, który skierował pracowników do technikum zawodowego dla pracujących robotników, obowiązany jest do utrzymywania ze szkołą ścisłej więzi w celu śledzenia prawidłowego przebiegu nauki tych pracowników.
§  8.
Absolwenci techników zawodowych dla przodujących robotników podejmują pracę w macierzystym zakładzie pracy. Zakład pracy obowiązany jest zatrudnić absolwentów zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.59.394

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady kierowania kandydatów do techników zawodowych dla przodujących robotników, pokrywanie wydatków z tym związanych oraz zatrudnianie absolwentów tych techników.
Data aktu: 26/11/1971
Data ogłoszenia: 27/12/1971
Data wejścia w życie: 27/12/1971