Zm.: uchwała w sprawie współdziałania państwowych jednostek gospodarczych z zarządami dróg publicznych w odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi na drogach państwowych i lokalnych.

UCHWAŁA Nr 213
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 października 1971 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie współdziałania państwowych jednostek gospodarczych z zarządami dróg publicznych w odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi na drogach państwowych i lokalnych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 332 Rady Ministrów z dnia 22 listopada 1968 r. w sprawie współdziałania państwowych jednostek gospodarczych z zarządami dróg publicznych w odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi na drogach państwowych i lokalnych (Monitor Polski Nr 51, poz. 355) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) państwowa jednostka gospodarcza - należy rozumieć państwową jednostkę gospodarczą, posiadającą transport zorganizowany i nie zorganizowany, w tym również przedsiębiorstwa i zakłady transportowe";

2)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Jednostki nadrzędne nad zarządami dróg, po zebraniu danych od tych zarządów, obowiązane są w terminie do dnia 1 września każdego roku zgłosić organowi do spraw komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) ilościowe zapotrzebowanie dla każdego podległego zarządu drogi na pojazdy samochodowe i sprzęt do odśnieżania dróg państwowych i lokalnych oraz zwalczania gołoledzi w okresie od dnia 15 października do dnia 30 kwietnia.

2. Organ do spraw komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), po przeanalizowaniu otrzymanych zapotrzebowań (ust. 1), ustala dla każdego zarządu drogi globalne ilości pojazdów samochodowych i sprzętu, z tym że:

1) dla rejonu eksploatacji dróg publicznych i powiatowego zarządu dróg lokalnych mogą być wyznaczone pojazdy samochodowe i sprzęt, które mają miejsce postoju na obszarze objętym działaniem tych zarządów lub na obszarze sąsiednich powiatów oraz na obszarze miast stanowiących powiaty miejskie, położonych w granicach wymienionych obszarów bądź powiatów,

2) dla organów do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie lub miast wyłączonych z województw) mogą być wyznaczone pojazdy samochodowe i sprzęt, mające miejsce postoju na obszarze tych miast.

3. Ustalona przez organ do spraw komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) globalna ilość pojazdów samochodowych i sprzętu (ust. 2) nie może przekroczyć 10% ogólnej ilości pojazdów samochodowych i sprzętu, znajdujących się na obszarze danego województwa, przydatnych do robót zimowych w poszczególnych grupach transportowych (samochody dostawcze, samochody ciężarowe, ciągniki).

4. Na podstawie ustaleń dokonanych zgodnie z przepisami ust. 2 organ do spraw komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) sporządza wykazy zawierające globalne ilości pojazdów samochodowych i sprzętu, przewidzianych dla każdego zarządu drogi, i przekazuje je właściwym organom do spraw komunikacji prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw).

5. Organ do spraw komunikacji prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski, dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) ustala w ramach wyznaczonej globalnej ilości (ust. 4) dla każdego zarządu drogi wykaz państwowych jednostek gospodarczych ze wskazaniem ilości pojazdów samochodowych i sprzętu, które to jednostki obowiązane są dostarczać zarządowi drogi do wykonania zadań określonych w ust. 1.

6. Przy ustalaniu wykazów, o których mowa w ust. 5, organ do spraw komunikacji powinien uwzględnić również potrzeby własne jednostek zobowiązanych do dostarczenia pojazdów samochodowych i sprzętu, a przede wszystkim potrzeby w zakresie transportu technologicznego.

7. Organ do spraw komunikacji (ust. 5) doręcza w terminie do 14 dni od daty otrzymania wykazów, o których mowa w ust. 4:

1) poszczególnym zarządom drogi - ustalone dla nich wykazy pojazdów samochodowych i sprzętu,

2) zobowiązanym państwowym jednostkom gospodarczym - odpowiednie części (wycinki) wykazów dotyczące tych jednostek.

8. W stosunku do zarządów dróg, których obszar działania przylega do miasta wyłączonego z województwa, jeżeli ustalone dla tych zarządów (rejonu eksploatacji dróg publicznych lub powiatowego zarządu dróg lokalnych) w wykazie, o którym mowa w ust. 5, ilości pojazdów samochodowych i sprzętu nie są wystarczające, jednostka nadrzędna nad zarządem drogi może zgłosić właściwemu organowi do spraw komunikacji prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa dodatkowe zapotrzebowanie na brakujące pojazdy i sprzęt (ust. 1). Przepisy ust. 2-7 mają odpowiednie zastosowanie.";

3)
w § 4:
a)
w zdaniu wstępnym ust. 1 wyrazy "(§ 2 ust. 2)" zastępuje się wyrazami "(§ 2 ust. 5)",
b)
w ust. 1 pkt 1 wyrazy "przed dniem 1 listopada" zastępuje się wyrazami "przed dniem 15 października",
c)
w ust. 1 pkt 2 wyrazy "od dnia 1 listopada do dnia 31 marca" zastępuje się wyrazami "od dnia 15 października do dnia 30 kwietnia",
d)
w ust. 2 wyrazy "(§ 2 ust. 2)" zastępuje się wyrazami "(§ 2 ust. 5)";
4)
w § 5 ust. 1 wyrazy "(§ 2 ust. 2)" zastępuje się wyrazami "(§ 2 ust. 5)";
5)
w § 5 ust. 2 dodaje się na końcu zdanie:

"W razie poważnego zagrożenia przejezdności dróg wezwanie może być doręczone kierownictwu państwowej jednostki gospodarczej również poza godzinami pracy, z tym że termin dostarczenia pojazdów samochodowych lub sprzętu (§ 4 ust. 1 pkt 3) powinien być uzgodniony z kierownictwem państwowej jednostki gospodarczej, przy wzięciu pod uwagę potrzeb własnych tej jednostki.";

6)
w § 6 wyrazy "§ 2 ust. 2" zastępuje się wyrazami "§ 2 ust. 5";
7)
po § 13 dodaje się nowy § 14 w brzmieniu:

"§ 14. W razie niewywiązywania się państwowej jednostki gospodarczej (§ 2 ust. 5) z obowiązków wynikających z niniejszej uchwały, a w szczególności:

1) niedostarczenia pojazdu samochodowego lub sprzętu (§ 4 ust. 1 pkt 3),

2) niedotrzymania terminu dostarczenia pojazdu samochodowego lub sprzętu (§ 4 ust. 1 pkt 3),

3) dostarczenia pojazdu samochodowego lub sprzętu w stanie niesprawnym technicznie (§ 4 ust. 1 pkt 2)

- należy pociągać winnych do odpowiedzialności służbowej.";

8)
§§ 14 i 15 otrzymują numerację 15 i 16.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.52.334

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie współdziałania państwowych jednostek gospodarczych z zarządami dróg publicznych w odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi na drogach państwowych i lokalnych.
Data aktu: 08/10/1971
Data ogłoszenia: 08/11/1971
Data wejścia w życie: 08/11/1971