Zasady planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 lipca 1971 r.
w sprawie zasad planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 20, poz. 149 i z 1970 r. Nr 14, poz. 123) oraz w związku z art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zakładów budżetowych, jednostek budżetowych, spółdzielni oraz organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów, zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej", i ustala zasady planowania oraz rozliczania następującej działalności gospodarczej tych jednostek:
1)
usług, obejmujących czynności wymienione w klasyfikacji usług, stanowiącej załącznik do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 marca 1970 r. w sprawie klasyfikacji usług (Zeszyt Metodologiczny nr 24 z 1971 r., wydany przez Główny Urząd Statystyczny), opłacane z przychodów pieniężnych ludności lub jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "usługami dla ludności",
2)
usług wymienionych w wykazie usług świadczonych dla gospodarki uspołecznionej, stanowiącym załącznik do zarządzenia, obejmujących czynności opłacane przez jednostki gospodarki uspołecznionej z funduszów własnych, kredytów bankowych lub z funduszów społecznych przekazanych im do dysponowania, zwanych dalej "usługami dla jednostek gospodarki uspołecznionej".
2.
Przez jednostki budżetowe, do których stosuje się przepisy zarządzenia, należy rozumieć jednostki budżetowe prowadzące działalność usługową określoną w ust. 1 w formie gospodarstw pomocniczych lub środków specjalnych.
3.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1) 2
przedsiębiorstw, zakładów i jednostek budżetowych podległych Ministrowi Komunikacji, z wyjątkiem przedsiębiorstw zgrupowanych w Zjednoczeniu Zaplecza Technicznego Motoryzacji i pomocniczych przedsiębiorstw usługowych kolei, Ministrowi Łączności, Ministrowi Oświaty i Wychowania, Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, z wyjątkiem Wojewódzkich Warsztatów Ortopedycznych, oraz Ministrowi Żeglugi
2)
kółek rolniczych i spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie prowadzą działalność usługową określoną w § 1 ust. 1 na podstawie następujących wskaźników, wyodrębnionych w planach techniczno-ekonomicznych oraz w planach operatywnych:
1)
wartości usług dla ludności,
2)
wartości usług dla jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
zatrudnienia,
4)
funduszu płac osobowego, bezosobowego, honorariów i prowizji,
5)
wyniku finansowego z działalności usługowej,

zwanych dalej "wskaźnikami działalności usługowej".

2.
Zakłady i jednostki budżetowe prowadzą działalność usługową na podstawie wyodrębnionych w planach finansowych wskaźników:
1)
wpływów za usługi określone w § 1 ust. 1,
2)
zatrudnienia i funduszu płac dla tej działalności.
3.
Wartość usług dla ludności jest wskaźnikiem dyrektywnym.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej powinny wyodrębniać w ewidencji księgowej wpływy oraz koszty i wyniki finansowe działalności usługowej.
2. 3
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą nie wyodrębniać w swoich planach techniczno-ekonomicznych i operatywnych oraz w ewidencji księgowej funduszu płac, kosztów i wyniku finansowego z działalności usługowej w tych wypadkach, gdy albo wartość usług dla ludności lub dla jednostek gospodarki uspołecznionej, albo wartość łączna usług dla ludności i dla jednostek gospodarki uspołecznionej stanowi nie mniej niż 65%, a w jednostkach świadczących usługi i wytwarzających wyroby przeznaczone do sprzedaży rynkowej nie mniej niż 50% całej planowanej wartości sprzedaży wyrobów i usług jednostki gospodarki uspołecznionej, pod warunkiem zachowania tej proporcji w trakcie wykonywania planów. W tych wypadkach uważa się zatrudnienie i cały fundusz płac jednostki gospodarki uspołecznionej za związane z działalnością usługową, określoną w § 1 ust. 1.
§  4. 4
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy ustalaniu w planach techniczno-ekonomicznych (planach finansowych) wskaźników działalności usługowej opierają się na własnym rozeznaniu kształtowania się zapotrzebowania na usługi i określają we własnym zakresie zatrudnienie i fundusz płac w rozmiarach niezbędnych do wykonania usług, pod warunkiem że planowany wynik finansowy z tej działalności nie będzie zakładać straty spowodowanej planowaną nadwyżką kosztów nad wartością sprzedaży usług, a w zakresie działalności jednostek budżetowych pod warunkiem niekorzystania z dotacji budżetowej.
2.
Zasady określone w ust. 1 mają zastosowanie również do nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska:
1) 5
uspołecznionych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wykonujących usługi określone w § 1 zarządzenia, które w 1972 r. były rentowne, a po 1 stycznia 1973 r. staną się deficytowe w wyniku wprowadzenia nowych zasad finansowania gospodarki remontowej oraz tych, które staną się deficytowe w związku ze zmianą cen produktów naftowych i regulacjami płac dokonanymi w 1974 r.
2)
jednostek gospodarki uspołecznionej, które obok planowej deficytowej działalności usługowej prowadzą inną rentowną działalność gospodarczą, z której może być pokryty niedobór powstały w związku ze świadczeniem usług, pod warunkiem niekorzystania z dotacji budżetowej.
3. 6
W jednostkach wymienionych w ust. 2 pkt 1 przez planowany wynik finansowy, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć wynik finansowy bez dopłaty budżetowej, a zmiana zadań w zakresie usług (§ 5) nie może powodować zwiększenia w ciągu roku planowanej dopłaty budżetowej.
§  5.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą zwiększać w swoich planach operatywnych (finansowych) zadania w zakresie usług dla ludności oraz dla jednostek gospodarki uspołecznionej, jak też zmieniać rodzaje usług o różnej pracochłonności i w związku z tym dokonywać zmiany planowanego funduszu płac, przy zachowaniu wymagań zarządzenia dotyczących wyniku finansowego (§ 4).
§  6.
1.
Wskaźniki działalności usługowej stanowią podstawę ewidencji i rozliczeń w właściwymi oddziałami banków finansujących (wydziałami finansowymi prezydiów właściwych rad narodowych).
2.
Jeżeli w dwóch następujących po sobie kwartałach jednostka gospodarki uspołecznionej nie osiągnie planowanego wyniku finansowego z działalności usługowej, bank finansujący jej działalność może zastosować wobec niej środki oddziaływania kredytowego oraz powinien wystąpić do jednostki nadrzędnej nad tą jednostką gospodarki uspołecznionej o przedstawienie programu usprawnienia działalności usługowej.
3.
Jeżeli planowany wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty na skutek niewłaściwego gospodarowania funduszem płac, jednostka nadrzędna równocześnie z przedstawieniem programu, o którym mowa w ust. 2, powinna podjąć decyzję o nadaniu wskaźnikom zatrudnienia i funduszu płac jednostki gospodarki uspołecznionej charakteru dyrektywnego. Przy następnym rozliczeniu kwartalnym ewentualne wypłaty ponad dyrektywną wielkość funduszu płac uznaje się za przekroczenia funduszu płac, podlegające sankcjom na ogólnych zasadach.
4.
Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika, że przyjęty w planie techniczno-ekonomicznym wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty, nadpłaty funduszu płac związanego z działalnością usługową planowaną na IV kwartał uznaje się za przekroczenie funduszu płac podlegające sankcjom na zasadach ogólnych.
§  7.
Szczegółowe zasady kontroli i rozliczania funduszu płac związanego z działalnością usługową ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy § 2 dotyczące wyodrębnienia wskaźników działalności usługowej w planach techniczno-ekonomicznych obowiązują od dnia 1 stycznia 1971 r., a w planach operatywnych od dnia 1 lipca 1971 r.

ZAŁĄCZNIK 7

WYKAZ USŁUG ŚWIADCZONYCH DLA GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Lp. Symbole branży lub podbranży według klasyfikacji usług Określenie branż i podbranż usług
1 065 Usługi związane z wyrobami metalowymi przemysłowymi
2 067 Usługi związane z wyrobami metalowymi powszechnego użytku
3 082 Usługi związane z maszynami, urządzeniami i narzędziami rolniczymi dla gospodarki leśnej
4 084 Usługi związane z maszynami i urządzeniami dla handlu i innych działów gospodarki narodowej
5 085 Usługi związane z urządzeniami dźwigowo-transportowymi
6 091 Usługi związane ze środkami automatyzacji, techniki obliczeniowej i biurowej
7 094 Usługi związane z aparaturą pomiarową oraz urządzeniami laboratoryjnymi
8 095 Usługi związane z wyrobami przemysłu optycznego
9 097 Usługi związane z narzędziami, aparatami i urządzeniami medycznymi oraz weterynaryjnymi
10 102 Usługi związane ze środkami transportu samochodowego
11 104 Usługi związane z rowerami i pochodnymi
12 107 Usługi związane z pozostałymi środkami transportu
13 113 Usługi związane z wyrobami elektrotechnicznymi osobno nie wymienionymi
14 115 Usługi związane z wyrobami przemysłu elektronicznego i teletechnicznego
15 13701 Usługi związane z ogumieniem środków transportu, maszyn, urządzeń oraz rowerów i motorowerów
13705 Usługi związane z obuwiem gumowym i tekstylno-gumowym
16 151 Usługi szklarskie
17 173 Usługi stolarki budowlanej
18 174 Usługi meblarsko-tapicerskie i stolarskie
19 17701 Usługi kołodziejskie
17702 Usługi związane ze sprzętem sportowym i turystycznym
20 20201 Usługi związane z tkaninami transporterowymi i oponowymi
20203 Naprawa sieci
21 20701 Usługi związane z plandekami itp.
20704 Usługi związane z artykułami włókienniczymi gospodarczymi
22 21803 Usługi związane z artykułami sportowymi i turystycznymi z tkanin
21804 Usługi związane z odzieżą roboczą, ochronną i służbową z tkanin
23 22201 Usługi szewskie
24 22301 Usługi kuśnierskie
25 22705 Usługi rymarskie
26 281 Usługi związane z instrumentami muzycznymi, wyrobami przemysłu filmowego i fotografiki
27 282 Usługi związane z zabawkami i grami towarzyskimi
28 28805 Usługi związane z wyrobami ortopedycznymi
29 311-314, 344-345 Usługi remontowo-budowlane, instalacyjne, instalacyjno-elektryczne, studniarskie i wodno-melioracyjne, wykonywane przez przedsiębiorstwa i zakłady nie obejmowane planem w dziale gospodarki narodowej budownictwo
30 704 Dystrybucja gazu bezprzewodowego
31 705 Pranie i farbowanie
32 70801 Usługi kominiarskie
33 711 Usługi hotelarskie
34 713 Ochrona przeciwpożarowa
35 714 Usługi pogrzebowe i cmentarne
36 83601 Nagrywanie i przegrywanie twórczości radiowej na taśmy magnetofonowe
37 88204 Usługi moteli
38 95101 Usługi fryzjerskie
39 95201 Usługi fotograficzne
40 954 Usługi porządkowe
41 681 Przewozy osób środkami komunikacji miejskiej
42 69101 Rozprowadzanie wody z sieci
43 70101 Dystrybucja energii cieplnej
44 71201 Usługi łaziennicze
45 86801 Usługi wszelkich protezowni
46 882 Usługi w zakresie turystyki
47 95301 Usługi w zakresie tłumaczenia
48 63202 Usługi związane ze skupem przez spółdzielnie pracy surowców wtórnych i odpadków użytkowych
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
2 § 1 ust. 3 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.

3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
5 § 4 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.
6 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.
7 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024