Usprawnienie trybu uzgadniania założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji.

ZARZĄDZENIE Nr 78
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1971 r.
w sprawie usprawnienia trybu uzgadniania założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji.

W związku z ustaleniami § 13-15 uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1969 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 28, poz. 220), w celu usprawnienia trybu dokonywania uzgodnień założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), zwane dalej "prezydiami WRN", nadzorujący organy, z którymi przeprowadza się uzgodnienia założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji, zwrócą szczególną uwagę na konieczność usprawnienia pracy tych organów w zakresie wydawania przez nie niezbędnych opinii i ustaleń związanych z uzgodnieniami stosownie do zasad określonych w uchwale nr 110 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1969 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 28, poz. 220).
§  2.
Jednostka organizacyjna sporządzająca założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji powinna przestrzegać zasady, aby opracowania przedstawiane organowi, z którym przeprowadza się uzgodnienia, zawierały dane niezbędne do ustosunkowania się do zagadnień objętych jego kompetencjami.
§  3.
1.
W wypadkach uzgodnionych pomiędzy jednostką organizacyjną sporządzającą założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji a właściwym ze względu na lokalizację projektowanej inwestycji wojewódzkim organem koordynacji terenowej prezydium WRN, wyznaczonym zgodnie z przepisami uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych (Monitor Polski Nr 31, poz. 227 i z 1971 r. Nr 31, poz. 198), przed przystąpieniem do opracowania założeń techniczno-ekonomicznych lub w początkowej fazie ich opracowywania wojewódzki organ koordynacji terenowej prezydium WRN organizuje konferencję, której celem powinno być uzyskanie przez jednostkę organizacyjną sporządzającą założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji informacji i wytycznych dotyczących zagadnień podlegających uzgodnieniom w zakresie określonym przez tę jednostkę.
2.
W konferencji, o której mowa w ust. 1, obowiązani są wziąć udział uprawnieni przedstawiciele organów, z którymi przeprowadza się uzgodnienia.
3.
Informacje i wytyczne uzyskane na konferencji powinny przyczynić się do prawidłowego ukierunkowania prac nad sporządzeniem założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji, do przyspieszenia ich opracowania, a uwzględnienie ich w sporządzanych założeniach techniczno-ekonomicznych powinno ułatwić ich uzgodnienie.
§  4.
Przy sporządzaniu założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji i przeprowadzaniu uzgodnień zagadnień podstawowych dla projektowanej inwestycji należy w maksymalnym stopniu wykorzystywać wstępne uzgodnienia dokonane przy ustalaniu lokalizacji inwestycji oraz informacje o możliwościach i warunkach realizacji inwestycji (informacje o terenie) uzyskane zgodnie z ustaleniami zawartymi w przepisach dotyczących planów realizacyjnych dla inwestycji, jak również uzgodnienia i opinie zawarte w opracowaniach studialnych sporządzanych dla dużych skomplikowanych przedsięwzięć inwestycyjnych.
§  5.
Jednostki organizacyjne sporządzające założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji obowiązane są w toku opracowania bieżąco konsultować i w miarę potrzeby uzgadniać poszczególne zagadnienia związane z projektowaną inwestycją w zakresie zapewniającym ciągłość toku opracowania i sprawne uzyskanie pełnych uzgodnień. W szczególności dotyczy to zagadnień z zakresu gospodarki wodnej i wodnościekowej, ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem, ochrony gruntów rolnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz powiązań projektowanej inwestycji z układem obsługi transportowej.
§  6.
1.
W wypadkach uzgodnionych pomiędzy jednostką organizacyjną sporządzającą założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji, a właściwym ze względu na lokalizację projektowanej inwestycji wojewódzkim organem koordynacji terenowej prezydium WRN organ ten organizuje konferencję, której celem jest dokonanie jednoznacznych i ostatecznych uzgodnień założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji. W konferencji obowiązani są wziąć udział upoważnieni przedstawiciele organów, z którymi przeprowadza się uzgodnienia.
2.
Zakres zagadnień będących przedmiotem uzgodnień na konferencji określa jednostka organizacyjna sporządzająca założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji, dostarczając jednocześnie organom, z którymi przeprowadza się uzgodnienia, odpowiednich składników założeń techniczno-ekonomicznych oraz krótkiej informacji ogólnej z danymi o podstawowych parametrach projektowanej inwestycji.
3.
Konferencja uzgadniająca powinna odbyć się w ciągu 14 dni od otrzymania materiałów, o których mowa w ust. 2.
4.
O przyjęciu określonego w ust. 1 trybu dokonania ostatecznych uzgodnień decyduje wojewódzki organ koordynacji terenowej prezydium WRN, mając na względzie ważność inwestycji, zakres zagadnień związanych z inwestycjami towarzyszącymi i wspólnymi oraz możliwość usprawnienia przebiegu uzgodnień przez koordynujące oddziaływanie.
§  7.
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji w zagadnieniach podlegających uzgadnianiu, a dotyczących między innymi powiązań projektowanej inwestycji z układami komunikacyjnymi, gospodarką wodną i wodno-ściekową oraz paliwowo-energetyczną, powinny uwzględniać przewidywany rozwój zainteresowanych branż. W związku z powyższym właściwe organy, z którymi przeprowadza się uzgodnienia obowiązane są udostępniać jednostkom organizacyjnym sporządzającym założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji posiadane i bieżąco aktualizowane dane dotyczące regionu, w którym przewiduje się realizację nowej inwestycji, w celu uwzględnienia tych danych w założeniach techniczno-ekonomicznych.
§  8.
Uzgodnienia w zakresie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i warunków sanitarno-higienicznych powinny być dokonywane w toku opracowywania założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji z uprawnionymi rzeczoznawcami w jednostce projektowania.
§  9.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) nadzorujący organy, z którymi przeprowadza się uzgodnienia założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji, obowiązani są określić w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia kompetencje tych organów, tak aby uzgodnienia dokonywane były jednorazowo z właściwym organem i aby nie dopuścić do kilkakrotnego opiniowania danego zagadnienia przez kolejne instancje organu, z którym przeprowadzane jest uzgodnienie.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024