Tryb postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 13 maja 1971 r.
w sprawie trybu postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.

Na podstawie § 7 ust. 6 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 222) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Zawiadomienia o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów i wnioski kierownika kontroli jakości o wstrzymanie produkcji, kierowane do dyrektora przedsiębiorstwa w wypadkach przewidzianych w § 7 ust. 1 i 2 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 222), zwanej w dalszych przepisach zarządzenia "uchwałą", oraz decyzje dyrektora przedsiębiorstwa w tych sprawach powinny być sporządzane w formie pisemnej.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa obowiązany jest rozpatrzyć niezwłocznie zawiadomienia i wnioski kierownika kontroli jakości, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
W razie wstrzymania przez kierownika kontroli jakości odbioru jakościowego wytwarzanych wyrobów w wypadkach określonych w § 7 ust. 1 uchwały, kierownik kontroli jakości powinien podać w zawiadomieniu kierowanym do dyrektora przedsiębiorstwa przyczyny podjętej decyzji i niezbędne środki umożliwiające dokonanie prawidłowego odbioru.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa, uchylając decyzję kierownika kontroli jakości (ust. 1), zawiadamia o tym pisemnie, najpóźniej w dniu następnym, dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej), któremu przedsiębiorstwo podlega, i podaje motywy zajętego stanowiska oraz podjęte środki dla zapewnienia prawidłowego odbioru jakościowego wyrobów.
§  3.
1.
W wypadku wstrzymania przez kierownika kontroli jakości odbioru jakościowego wytwarzanych wyrobów w wyniku stwierdzenia, że odbierane wyroby nie odpowiadają ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym (§ 7 ust. 2 uchwały), w zawiadomieniu kierowanym do dyrektora przedsiębiorstwa zawierającym także wniosek o wstrzymanie produkcji tych wyrobów, kierownik kontroli jakości powinien podać stwierdzone w wyrobach odchylenia parametrów w stosunku do ustalonych w dokumentacji technicznej i środki niezbędne dla usunięcia ujawnionych wad wyrobów.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa, uchylając decyzję kierownika kontroli jakości (ust. 1), zawiadamia o tym dyrektora zjednoczenia w trybie określonym w § 2 ust. 2 i podaje motywy zajętego stanowiska oraz informację co do dalszego postępowania z wyrobami objętymi decyzją (np. opust ceny, ograniczenie zastosowania, trwałe oznaczenie).
3.
W razie nieuwzględnienia wniosku kierownika kontroli jakości o wstrzymanie produkcji wyrobów, dyrektor przedsiębiorstwa obowiązany jest:
1)
niezwłocznie zawiadomić telefonogramem o swej decyzji dyrektora zjednoczenia (§ 2 ust. 2) oraz Centralny Urząd Jakości i Miar,
2)
przesłać, najpóźniej w dniu następnym, pisemne potwierdzenie wymienionej w pkt 1 informacji wraz z uzasadnieniem podjętej decyzji, które powinno zawierać również następujące dane:
a)
nazwę wyrobu z podaniem jego numeru statystycznego według systematycznego wykazu wyrobów,
b)
ujawnione wady wyrobu, przyczyny ich powstania i przewidywane środki zmierzające do ich usunięcia,
c)
wartość przewidywanej produkcji wyrobu w cenach zbytu, licząc od daty nieuwzględnienia wniosku o wstrzymanie jego produkcji, z podaniem odbiorców (kupujących) wyrażających zgodę na dostawę (kupno) wyrobu,
d)
przewidywane straty z tytułu opustu ceny.
§  4.
Podjęcie przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji o skierowaniu do odbiorcy (kupującego) wyrobów bez prawidłowego odbioru jakościowego (§ 2) lub z ujawnionymi odchyleniami od założonych wymagań jakościowych (§ 3) może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody odbiorcy (kupującego). W dokumentacji wysyłkowej należy zaznaczyć, że dostarczane wyroby nie zostały odebrane w sposób prawidłowy lub że nie odpowiadają wymaganiom jakościowym.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.37.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w wypadkach uchylenia przez dyrektora przedsiębiorstwa decyzji kierownika kontroli jakości o wstrzymaniu odbioru jakościowego wyrobów oraz nieuwzględnienia jego wniosku o wstrzymanie produkcji.
Data aktu: 13/05/1971
Data ogłoszenia: 14/07/1971
Data wejścia w życie: 14/07/1971