Rozwój zakładowego budownictwa mieszkaniowego realizowanego systemem gospodarczym.

UCHWAŁA Nr 120
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1971 r.
w sprawie rozwoju zakładowego budownictwa mieszkaniowego realizowanego systemem gospodarczym.

W celu wzmożenia inicjatywy załóg pracowniczych oraz wykorzystania rezerw i możliwości zakładów pracy dla organizowania we własnym zakresie wykonawstwa budownictwa mieszkaniowego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zakłady pracy w jak najszerszym zakresie powinny wykorzystywać posiadane środki i możliwości wykonawcze dla realizacji własnego budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu przepisów regulujących sprawy budownictwa mieszkaniowego.
§  2.
Zakłady pracy powinny w szczególności rozwijać realizację własnego budownictwa mieszkaniowego systemem gospodarczym, zwanego dalej "zakładowym budownictwem własnym". Zakładowe budownictwo własne należy stosować przede wszystkim w budownictwie rozproszonym oraz w ośrodkach, w których istnieją większe możliwości naboru siły roboczej, a jednocześnie nie ma możliwości powierzenia realizacji budownictwa przedsiębiorstwom budowlanym.
§  3.
1.
Zakłady pracy podejmując realizację własnego budownictwa powinny włączać do wykonywania robót przyszłych użytkowników tych mieszkań.
2.
Podstawową formą udziału przyszłych użytkowników powinno być wykonanie określonych prac w ramach czynów społecznych. Zakład pracy może wykorzystać do realizacji zakładowego budownictwa własnego również okresowe rezerwy w zatrudnieniu, zawierając w tym celu z pracownikami odrębne umowy.
3.
Wkład pracy przyszłych użytkowników może być zaliczony na pokrycie wkładu mieszkaniowego, który obowiązany jest uiścić pracownik otrzymujący mieszkanie w zakładowym domu mieszkalnym. Decyzje w tej sprawie podejmuje kierownik zakładu pracy w uzgodnieniu z radą zakładową.
§  4.
Zakłady pracy mogą łączyć środki i podejmować wspólnie realizację zakładowego budownictwa własnego.
§  5.
Zakłady pracy realizujące zakładowe budownictwo własne mogą powierzać wykonanie niektórych robót specjalistycznych odpowiednim jednostkom uspołecznionym.
§  6.
1.
Zakłady pracy realizujące zakładowe budownictwo własne powinny mieć zapewnione odpowiednie wskaźniki wydajności pracy, funduszu płac, akumulacji w granicach uzasadnionych rozmiarami tego budownictwa.
2.
Planowany fundusz płac ustalony dla wykonania zadań, o których mowa w ust. 1, podlega bankowej korekcie przy zastosowaniu współczynnika 0,9% za każdy procent przekroczenia planu.
§  7.
Na terenach, na których istnieją możliwości wykorzystania istniejących surowców, zakłady pracy realizujące zakładowe budownictwo własne powinny uruchomić własną produkcję materiałów budowlanych.
§  8.
Zakładowe budownictwo własne może być zwolnione od obowiązku stosowania normatywnych cykli budowy. Zwolnienia w tym zakresie zatwierdza na wniosek zakładu pracy jego jednostka nadrzędna.
§  9.
O przydziale mieszkań uzyskanych w ramach zakładowego budownictwa własnego decyduje kierownik zakładu pracy po zasięgnięciu opinii rady zakładowej.
§  10.
Przy przydziałach mieszkań uzyskanych w ramach zakładowego budownictwa własnego nie obowiązują kryteria zarobkowe, warunkiem otrzymania mieszkania jest jednak zobowiązanie się pracownika do przepracowania co najmniej 5 lat po otrzymaniu mieszkania w tym zakładzie pracy.
§  11.
Zakłady pracy mogą realizować zakładowe budownictwo własne także systemem zleceniowo-gospodarczym.

System ten może polegać na:

1)
powierzeniu wykonawstwa przedsiębiorstwom budowlanym poszczególnych resortów przy możliwości zatrudnienia do określonych robót pracowników danego zakładu, jak również na udostępnieniu przedsiębiorstwu budowlanemu sprzętu i transportu zakładu pracy,
2)
wykonaniu części robót w budynkach mieszkalnych siłami organizowanymi przez zakład pracy.
§  12.
Jeżeli wartość robót realizowanych systemem zleceniowo-gospodarczym stanowi co najmniej połowę wartości obiektu, zapewnienie całkowitego zaopatrzenia materiałowego należy do obowiązku przedsiębiorstwa budowlanego. W innych wypadkach zaopatrzenie materiałowe zapewnia zakład pracy lub przedsiębiorstwo budowlane bądź przedsiębiorstwo specjalistyczne, każde w swoim zakresie niezbędnym do wykonania określonej części robót.
§  13.
Przy realizacji zakładowego budownictwa własnego systemem zleceniowo-gospodarczym dopuszcza się w uzasadnionych wypadkach, za zgodą jednostki nadrzędnej zakładu pracy będącego inwestorem, odstępstwa od normatywnych cykli budowy.
§  14.
Prezydia rad narodowych obowiązane są w miarę możliwości do lokalizacji zakładowego budownictwa własnego na terenach uzbrojonych lub przewidzianych do uzbrojenia w terminach niezbędnych dla realizacji tego budownictwa.
§  15.
Dla zabezpieczenia realizacji zakładowego budownictwa własnego systemem gospodarczym lub zleceniowo-gospodarczym zobowiązuje się:
1)
ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zabezpieczenia w pierwszej kolejności - w ramach otrzymanych globalnych przydziałów - odpowiednich ilości materiałów dla budownictwa mieszkaniowego realizowanego w trybie niniejszej uchwały,
2)
ministrów nadzorujących aparat zbytu do zapewnienia w pierwszej kolejności dostaw materiałowych na potrzeby związane z wykonawstwem zakładowego budownictwa własnego,
3)
Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do zaopatrzenia w odpowiednie projekty i opracowania typowe dla potrzeb zakładowego budownictwa własnego oraz do zapewnienia jednostkom projektowania niezbędnej zdolności wykonawczej do przygotowania dokumentacji projektowej dla tego budownictwa,
4)
ministrów nadzorujących przedsiębiorstwa budowlane do zapewnienia przez te przedsiębiorstwa zakładom pracy realizującym zakładowe budownictwo własne:

- poradnictwa i pomocy technicznej,

- najmu niezbędnego sprzętu budowlanego i transportowego na zasadzie pierwszeństwa,

- pomocy w organizowaniu produkcji materiałów i elementów budowlanych na terenach, na których jest to możliwe ze względu na warunki surowcowe, oraz nadzoru nad wdrażaniem nowych materiałów i rozwiązań technicznych,

5)
ministrów resortów gospodarczych do wydania podległym jednostkom zlecenia sprzedaży zbędnych zapasów, nadwyżek materiałowych lub materiałów z odzysku, mogących znaleźć zastosowanie w zakładowym budownictwie mieszkaniowym,
6)
Ministra Finansów do niestosowania przez banki sankcji w wypadkach odstępstw od normatywnych cykli budowy dla obiektów realizowanych w trybie uchwały,
7)
Ministra Gospodarki Komunalnej i prezydia rad narodowych do zapewnienia na wniosek zakładów pracy częściowej lub pełnej obsługi inwestycyjnej zakładowego budownictwa własnego,
8)
prezydia rad narodowych do sprawnego przygotowania lokalizacji i terenów pod zakładowe budownictwo własne oraz do zapewnienia zwiększonego nadzoru budowlanego nad realizacją tego budownictwa.
§  16.
Minister Gospodarki Komunalnej uwzględni w przepisach dotyczących polityki mieszkaniowej i gospodarki lokalowej zasady wynikające z niniejszej uchwały.
§  17.
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom rad narodowych.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024