Ustalenie regulaminu odznaki "Wzorowego Sprzedawcy".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 15 grudnia 1970 r.
w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego sprzedawcy".

Na podstawie § 5 uchwały nr 648 Prezydium Rządu z dnia 18 września 1954 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" (Monitor Polski Nr 93, poz. 1023 i z 1970 r. Nr 28, poz. 235) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin odznaki "Wzorowego Sprzedawcy", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 lutego 1957 r. w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" (Monitor Polski Nr 26, poz. 178).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

REGULAMIN ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

§ 1. Odznaka "Wzorowego Sprzedawcy", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym, nadawanym wzorowo pracującym sprzedawcom, bufetowym, kelnerom oraz kierownikom sklepów i sal konsumpcyjnych, zwanym dalej "sprzedawcami".

§ 2. Odznaka posiada trzy stopnie:

1)
I stopień koloru złotego,
2)
II stopień koloru srebrnego,
3)
III stopień koloru brązowego.

§ 3. 1. Odznakę stanowi przeznaczony do noszenia znaczek metalowy o średnicy 30 mm.

2. Odznaka przedstawia: z lewej strony - gmach fabryki z 3 kominami, z prawej strony - snop zboża, w środku zaś - emblematy Merkurego (skrzydlaty hełm i laska opleciona wężami), wyobrażające handel jako spójnię między miastem i wsią. Symbole otoczone są wstęgą z napisem "Wzorowy Sprzedawca".

3. Wzór odznaki zawiera załącznik nr 1, wzór legitymacji uprawniającej do noszenia odznaki zawiera załącznik nr 2.

§ 4. Odznakę nosi się na wierzchniej odzieży z lewej strony. Zamiast odznaki można nosić miniaturkę odznaki.

§ 5. 1. Z wnioskiem o przyznanie odznaki występuje kierownik (zarząd) jednostki organizacyjnej po zasięgnięciu opinii rady zakładowej (miejscowej); wniosek ten przedstawia kierownikowi (zarządowi) jednostki nadrzędnej.

2. Kierownik (zarząd) nadrzędnej jednostki organizacyjnej przesyła zaopiniowany pozytywnie wniosek odpowiednio:

1)
Ministrowi Handlu Wewnętrznego - jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych bezpośrednio Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
2)
innemu właściwemu ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) - jeżeli chodzi o pracowników jednostek organizacyjnych podległych tym ministrom w celu zatwierdzenia wniosku i wystąpienia do Ministra Handlu Wewnętrznego o nadanie odznaki;
3)
przewodniczącemu prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - jeżeli chodzi o pracowników pozostałych uspołecznionych jednostek organizacyjnych.

§ 6. 1. Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.

2. Wręczenia odznaki dokonuje właściwy minister lub podsekretarz stanu (kierownik urzędu centralnego), przewodniczący lub członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Właściwy minister może upoważnić do wręczenia odznaki kierownika nadrzędnej jednostki organizacyjnej (§ 5). Przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może upoważnić do wręczenia odznaki kierownika organu do spraw handlu prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej. Wręczenie odznaki pracownikom jednostek spółdzielczych lub społecznych może dokonać z upoważnienia przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) członek zarządu nadrzędnej jednostki organizacyjnej lub osoba przez zarząd upoważniona.

§ 7. Odznakę III stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykaże się ciągłością pracy w zawodzie przez okres trzech lat i w okresie tym:

1)
wykazuje szczególną troskę o mienie społeczne i rzetelnie wykonuje zlecone mu obowiązki;
2)
dba o usprawnienie pracy na swoim odcinku i przyczynia się do obniżenia kosztów własnych zakładów;
3)
sprawnie i uprzejmie obsługuje klientów (konsumentów);
4)
wykazuje szczególną dbałość o utrzymanie właściwego asortymentu oraz jakości towarów albo potraw;
5)
dba o higienę i estetykę miejsca pracy;
6)
jest aktywny w pracy społecznej i bierze czynny udział w podnoszeniu kwalifikacji innych pracowników zakładu;
7)
nie był karany za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

§ 8. Odznakę II stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykaże się ciągłością pracy w zawodzie przez okres 4 lat, posiada odznakę III stopnia oraz spełnia warunki wymienione w § 7 pkt 1-7.

§ 9. Odznakę I stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykazał się ciągłością pracy w zawodzie przez okres 6 lat, posiada odznakę II stopnia oraz spełnia warunki wymienione w § 7 pkt 1-7.

§ 10. Organ powołany do nadawania odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" może w wyjątkowych wypadkach nadać odznakę I lub II stopnia sprzedawcy nie posiadającemu odznaki niższego stopnia, jeżeli wyróżnia się on szczególnie wysokimi kwalifikacjami wymaganymi do uzyskania odznaki oraz wykaże się ciągłością pracy przewidzianą dla danego stopnia odznaki (§§ 8 i 9).

§ 11. Osoby wyróżnione odznaką mają pierwszeństwo w:

1)
awansie zawodowym,
2)
skierowaniu na szkolenie,
3)
przydziale mieszkań,
4)
lecznictwie sanatoryjnym,
5)
skierowaniu na wczasy pracownicze,
6)
uzyskaniu dla swoich dzieci miejsc na koloniach i obozach.

§ 12. Organ powołany do nadawania odznaki cofnie odznakę nadaną sprzedawcy w razie ukarania go prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 13. W razie utraty odznaki albo legitymacji odznaczony powinien zgłosić o tym w terminie 7 dni kierownikowi zakładu pracy, ten zaś obowiązany jest zawiadomić organ, który nadał odznakę. Organ ten wyda duplikat.

Załączniki

Załącznik nr 1.

WZÓR ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

(pominięty)

Załącznik nr 2.

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024