Jednorazowe rozliczenie funduszów własnych w obrocie przedsiębiorstw państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 stycznia 1971 r.
w sprawie jednorazowego rozliczenia funduszów własnych w obrocie przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie art. 9 pkt 1 lit. a) i b) ustawy budżetowej na rok 1971 z dnia 23 grudnia 1970 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 259), § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188, z 1951 r. Nr 25, poz. 185 i z 1969 r. Nr 20, poz. 148), § 69 ust. 1 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293), i § 45 ust. 1 uchwały nr 177 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 294) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady rozliczeń nadwyżek i niedoborów funduszów własnych w obrocie przedsiębiorstw państwowych z tytułu:
1)
przeszacowania zapasów w związku ze zmianą cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych,
2)
przekwalifikowania niektórych środków trwałych do przedmiotów nietrwałych,
3)
zmiany zasad gospodarki finansowej z dniem 1 stycznia 1971 r.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do przedsiębiorstw, których dotyczy uchwała nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski z 1968 r. Nr 10, poz. 58 oraz z 1970 r. Nr 10, poz. 85 i Nr 40, poz. 298).
§  2.
1.
W przedsiębiorstwach, których dotyczy uchwała nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293), oraz w przedsiębiorstwach obrotu zaopatrzeniowego i w przedsiębiorstwach lasów państwowych rozliczenie z tytułów wymienionych w § 1 ust. 1 następuje łącznie.
2.
W przedsiębiorstwach objętych planowaniem terenowym rozliczenie następuje łącznie z tytułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, a odrębnie z tytułu przeszacowania zapasów.
3.
W przedsiębiorstwach, w których nie wprowadza się zmiany zasad gospodarki finansowej, rozliczenie z tytułów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 następuje łącznie, chyba że przepisy zarządzenia stanowią inaczej.
§  3.
1.
Wartość zapasów podlegających częściowemu sfinansowaniu funduszem własnym w obrocie należy obliczyć na podstawie przeciętnego stanu zapasów bieżących i nieprawidłowych w 1970 r. w sposób określony w przepisach o gospodarce finansowej przedsiębiorstwa i według cen obowiązujących w dniu 31 grudnia 1970 r.
2.
Przeciętny stan zapasów w 1970 r. według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1971 r., będący podstawą rozliczenia funduszu własnego w obrocie, należy obliczyć na podstawie przeciętnego stanu zapasów, o których mowa w ust. 1, i skorygować o wskaźnik zmian cen.
3.
Wskaźnikiem zmian cen jest stosunek procentowy wartości zapasów bieżących i nieprawidłowych na dzień 31 grudnia 1970 r. według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1971 r., tj. po przeszacowaniu, do wartości tych zapasów według cen obowiązujących w dniu 31 grudnia 1970 r., tj. przed przeszacowaniem.
4.
Przeciętny stan zapasów w 1970 r. według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1971 r. należy powiększyć o wartość netto przedmiotów nietrwałych przekwalifikowanych ze środków trwałych.
5.
Obliczenie nadwyżek lub niedoborów funduszu własnego w obrocie następuje w procencie finansowania zapasów tym funduszem, określonym w przepisach o gospodarce finansowej przedsiębiorstwa, z tym że w przedsiębiorstwie obrotu zaopatrzeniowego do rozliczenia nadwyżek lub niedoborów funduszu własnego w obrocie przyjmuje się 35% sfinansowania zapasów tym funduszem.
§  4.
1.
Na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za 1970 r. oraz po dokonaniu ostatecznych rozliczeń podziału zysku przedsiębiorstwo objęte planowaniem centralnym sporządzi na formularzu RSO-1 rozliczenie nadwyżek i niedoborów funduszu własnego w obrocie na dzień 1 stycznia 1971 r. i prześle je w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 31 maja 1971 r. zjednoczeniu oraz w odpisie oddziałowi banku finansującego.
2.
W razie niezatwierdzenia sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo sporządzi w terminie do dnia 31 maja 1971 r. rozliczenie na podstawie nie zatwierdzonego sprawozdania. Korekty wprowadzone przy zatwierdzaniu sprawozdania podlegają rozliczeniu z funduszem rezerwowym (funduszem środków obrotowych) zjednoczenia.
§  5.
Na podstawie rozliczeń przedsiębiorstw zjednoczenia sporządzi na formularzu RSO-2 zbiorcze rozliczenie na dzień 1 stycznia 1971 r. i prześle je w 2 egzemplarzach ministerstwu w terminie do dnia 10 czerwca 1971 r., dołączając po 1 egzemplarzu rozliczeń przedsiębiorstw, oraz prześle odpis rozliczenia zjednoczenia centrali banku finansującego.
§  6.
Na podstawie rozliczeń zjednoczeń ministerstwo sporządzi na formularzu RSO-3 rozliczenie na dzień 1 stycznia 1971 r. i prześle je Ministerstwu Finansów, a w odpisie centrali banku finansującego w terminie do dnia 20 czerwca 1971 r., dołączając po 1 egzemplarzu rozliczeń zjednoczeń.
§  7.
Oddziały banków finansujących otworzą dla zjednoczeń oraz dla ministerstw bankowe rachunki rozliczeń nadwyżek i niedoborów funduszów własnych w obrocie, zwane dalej "rachunkami rozliczeń". Rachunki te podlegają zamknięciu po upływie 10 dni od dnia dokonania ostatecznego rozliczenia.
§  8.
1.
Oddział banku finansującego przedsiębiorstwo określone w § 2 ust. 1 zamknie według stanu na dzień 2 stycznia 1971 r.:
1)
rachunki środków funduszu rozwoju,
2)
rachunek oprocentowania nadwyżek finansowych lokowanych w banku przez przedsiębiorstwo na podstawie dotychczasowych przepisów,

przekazując te środki na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa.

2.
Na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok 1970 i po ostatecznym rozliczeniu zysku za rok 1970 przedsiębiorstwo przeksięguje na konto funduszu statutowego salda kont funduszu rozwoju oraz nie spłacone pożyczki otrzymane z funduszu rezerwowego zjednoczenia.
§  9.
1.
W terminie 7 dni po złożeniu w zjednoczeniu rozliczeń (§ 4 ust. 1) przedsiębiorstwo objęte planowaniem centralnym złoży w oddziale banku finansującego kopię tego rozliczenia wraz z poleceniem przelewu środków pieniężnych z rachunku rozliczeniowego na rachunek rozliczeń zjednoczenia w wysokości nadwyżki wykazanej w rozliczeniu przedsiębiorstwa.
2.
Wykazany w rozliczeniu niedobór funduszu własnego w obrocie podlega sfinansowaniu dotacją zjednoczenia. W okresie przejściowym, do czasu otrzymania dotacji zjednoczenia, niedobór ten podlega sfinansowaniu kredytem bankowym na zasadach ogólnych.
3.
Oddział banku finansującego obciąży przedsiębiorstwo odsetkami obliczonymi za okres od dnia 1 stycznia 1971 r. do dnia złożenia polecenia przelewu, stosując podstawową stopę procentową obowiązującą przedsiębiorstwo, od kwoty nadwyżki funduszu własnego w obrocie podlegającej przekazaniu na rachunek rozliczeń zjednoczenia.
4.
W razie wykazania w rozliczeniu przedsiębiorstwa niedoboru funduszu własnego w obrocie bank udzieli bonifikaty odsetek od kwoty wykazanego niedoboru w rozliczeniu przedsiębiorstwa za okres od dnia 1 stycznia 1971 r. do dnia przelewu na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa dotacji zjednoczenia na pokrycie niedoboru funduszu.
5.
Odsetki podlegające bonifikacie oblicza się według podstawowej stopy procentowej obowiązującej przedsiębiorstwo.
§  10.
1.
Zjednoczenie, które dysponowało w 1970 r. funduszem rezerwowym, przekaże po ostatecznym rozliczeniu zysków za rok 1970 środki tego funduszu na rachunek rozliczeń.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą zjednoczeń, w których zasady gospodarki finansowej nią ulegają zmianie z dniem 1 stycznia 1971 r.
3.
Ze środków zgromadzonych na rachunku rozliczeń zjednoczenie spłaci w pierwszej kolejności kredyty bankowe zaciągnięte do końca 1970 r. na fundusz rezerwowy, a następnie sfinansuje - w terminie do dnia 20 czerwca 1971 r. - niedobory funduszów własnych w obrocie wykazane w rozliczeniach przedsiębiorstw, bez względu na stan środków na rachunku rozliczeń zjednoczenia.
4.
Zjednoczenie po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 3, przekaże w terminie do dnia 20 czerwca 1971 r. z rachunku rozliczeń na rachunek rozliczeń ministerstwa środki pieniężne w wysokości nadwyżki, wykazanej w rozliczeniu zjednoczenia (§ 5).
§  11.
1.
Ministerstwo, które dysponowało w 1970 r. funduszem rezerwowym, przekaże po rozliczeniu zysków za 1970 r. środki tego funduszu na rachunek rozliczeń ministerstwa.
2.
Ministerstwo przekaże w terminie do dnia 30 czerwca 1971 r. ze środków zgromadzonych na rachunku rozliczeń dotacje na sfinansowanie niedoborów wykazanych w rozliczeniach zjednoczeń.
3.
W terminie wymienionym w ust. 2 ministerstwo przekaże z rachunku rozliczeń na rachunek nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych budżetu centralnego środki pieniężne w wysokości nadwyżki wykazanej w rozliczeniu ministerstwa.
4.
Ministerstwo, którego środki na rachunku rozliczeń nie wystarczą na pokrycie niedoborów wykazanych w rozliczeniach zjednoczeń, otrzyma z rachunku nadwyżek z lat ubiegłych budżetu centralnego środki w wysokości niedoboru wykazanego w rozliczeniu ministerstwa.
§  12.
W ciągu 10 dni od otrzymania środków, o których mowa w § 10 ust. 4, ministerstwo przekaże zjednoczeniom dotacje na sfinansowanie niedoborów wykazanych w rozliczeniach zjednoczeń.
§  13.
1.
Przedsiębiorstwo objęte planowaniem terenowym, zwane dalej "przedsiębiorstwem terenowym", sporządzi na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za 1970 r. oraz po dokonaniu rozliczenia z tytułu podziału zysku na formularzu RSO-4 rozliczenie nadwyżek i niedoborów funduszu własnego w obrocie na dzień 1 stycznia 1971 r. z tytułów wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 oraz odrębnie na formularzu RSO-5 z tytułu przeszacowania zapasów i prześle je w terminie do dnia 31 maja 1971 r. zjednoczeniu oraz w odpisie wydziałowi finansowemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej i oddziałowi banku finansującego.
2.
Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  14.
1.
Oddział banku finansującego przedsiębiorstwo terenowe zamknie według stanu na dzień 2 stycznia 1971 r. rachunek oprocentowanych nadwyżek finansowych, lokowanych przez przedsiębiorstwo na podstawie dotychczasowych przepisów, przekazując pozostałe środki na rachunek rozliczeń zjednoczenia.
2.
Przedsiębiorstwo terenowe przeksięguje na fundusz statutowy, po dokonaniu rozliczeń zysku za rok 1970, pozostałości funduszu rozwoju i funduszu rezerwowego oraz nie spłacone pożyczki otrzymane z funduszu rezerwowego zjednoczenia.
§  15.
Na podstawie rozliczeń przedsiębiorstw terenowych zjednoczenie sporządzi zbiorcze zestawienie rozliczeń przedsiębiorstw i prześle je wydziałowi finansowemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej i oddziałowi wojewódzkiemu banku finansującego w terminie do dnia 10 czerwca 1971 r.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwo terenowe przekaże w terminie do dnia 31 maja 1971 r. nadwyżkę funduszu własnego w obrocie, ustaloną na dzień 1 stycznia 1971 r., na rachunek rozliczeń zjednoczenia.
2.
Zjednoczenie wyrówna w terminie do dnia 15 czerwca 1971 r. z rachunku rozliczeń niedobory funduszów własnych w obrocie powstałe w przedsiębiorstwach terenowych z tytułu przeszacowania zapasów nadwyżkami z tego tytułu innych przedsiębiorstw terenowych, a niedobory z innych tytułów - nadwyżkami z takich tytułów.
3.
Nie wykorzystane środki na rachunku rozliczeń z tytułu przeszacowania zapasów i z pozostałych tytułów zjednoczenie przekaże w terminie do dnia 20 czerwca 1971 r. na rachunek rozliczeń prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej pokryje w terminie do dnia 30 czerwca 1971 r. nie sfinansowane niedobory funduszów własnych w obrocie zjednoczeń z tytułu przeszacowania zapasów nadwyżkami z tego tytułu, a niedobory z innych tytułów - nadwyżkami z takich tytułów.
5.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przekaże w terminie do dnia 10 lipca 1971 r. nadwyżki funduszów własnych w obrocie przedsiębiorstw terenowych z tytułu przeszacowania zapasów po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 4, na rachunek nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych budżetu centralnego, a w razie niedoborów tych funduszów z tego tytułu wystąpi z wnioskiem o ich pokrycie z tego rachunku.
6.
Po dokonaniu rozliczeń nie pokryte nadwyżkami niedobory z tytułów nie wymienionych w ust. 5 podlegają pokryciu ze środków własnych rad narodowych w terminie do dnia 30 września 1971 r.
7.
W okresie przejściowym niedobory funduszów własnych w obrocie będą finansowane kredytem bankowym na zasadach ogólnych.
§  17.
Przepisy zarządzenia dotyczące:
1)
przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym - stosuje się do kombinatów zgrupowanych w zjednoczeniach lub podległych bezpośrednio ministrom,
2)
zjednoczeń - stosuje się do jednostek równorzędnych oraz odpowiednio do ministerstw, którym podlegają bezpośrednio przedsiębiorstwa,
3)
ministerstw - stosuje się do urzędów centralnych,
4)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych - stosuje się do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  18.
Wymienione w zarządzeniu formularze zostaną wydane nakładem urzędowym.
§  19.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 1967 r. w sprawie gromadzenia przez przedsiębiorstwa państwowe nadwyżek finansowych na oprocentowanych rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 67, poz. 326).
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024