Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 9 lutego 1971 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego".

Na podstawie § 7 uchwały nr 7 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1971 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" (Monitor Polski Nr 5, poz. 29) w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" jest odznaką w kształcie koła o średnicy 27 mm, koloru srebrnego dla odznaki srebrnej, złotego dla odznaki złotej. Na licowej stronie odznaki znajduje się po wewnętrznym obwodzie koła napis "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego". W wewnętrznym mniejszym kole znajduje się rysunek skóry z wkomponowanymi elementami czółenka i igły z nitką. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce z agrafką, koloru odpowiadającego randze odznaczenia w kształcie prostokąta o wymiarach 25 x 7 mm, z rysunkiem liści laurowych symetrycznie umieszczonych na płaszczyźnie baretki. Na odwrocie odznaki umieszczony jest napis w trzech centralnie rozmieszczonych wierszach "Ministerstwo Przemysłu Lekkiego".
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację, stwierdzającą nadanie odznaki, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka może być przyznana wieloletniemu prcownikowi resortu przemysłu lekkiego, który oprócz spełnienia warunków wynikających z § 4 i co najmniej jednego z wymagań określonych § 3 odpowiada następującym warunkom ogólnym:
1)
wykazuje dobrą znajomość swej pracy oraz pogłębia swoje wiadomości fachowe,
2)
wyróżnia się dbałością o majątek społeczny oraz nienagannie spełnia zlecone mu obowiązki,
3)
jest zdyscyplinowany i obowiązkowy,
4)
wykazuje wysoki poziom moralny i właściwą postawę społeczną.
2.
Odznaka "Zasłużonego Pracownika Przemysłu Lekkiego" może być przyznana również innym osobom niż określone w ust. 1 - za zasługi dla przemysłu lekkiego.
§  3.
W szczególności wyróżnia się odznaką pracowników przemysłu lekkiego, którzy swoją pracą przyczyniają się do:
1)
przedterminowego wykonania zadań produkcyjnych,
2)
obniżenia kosztów produkcji przez racjonalizatorstwo, wynalazczość, usprawnienia, współzawodnictwo, wprowadzanie postępu technicznego,
3)
podnoszenia stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie,
4)
zapewnienia bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń technicznych,
5)
rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy.
§  4.
1.
Odznaka srebrna "Zasłużonego Pracownika Przemysłu Lekkiego" może być przyznana pracownikowi po 10 latach, a odznaka złota po 20 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w resorcie przemysłu lekkiego.
2.
Przyznanie odznaki złotej powinno być poprzedzone przyznaniem odznaki srebrnej. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwłaszcza w stosunku do pracowników, którzy do dnia ustanowienia odznaki osiągnęli 20 lat pracy w przemyśle lekkim.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Przemysłu Lekkiego może przyznać odznakę pracownikowi, który nie przepracował okresu wymaganego w ust. 1.
§  5.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" może być przyznana:
1)
pracownikom ministerstwa, zjednoczeń, przedsiębiorstw, instytutów i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład resortu przemysłu lekkiego,
2)
osobom nie zatrudnionym w resorcie przemysłu lekkiego za zasługi położone w dziedzinie rozwoju przemysłu lekkiego,
3)
obywatelom państw obcych za zasługi położone w dziedzinie rozwoju i umacniania współpracy międzynarodowej w zakresie przemysłu lekkiego.
§  6.
Odznakę "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" przyznaje Minister Przemysłu Lekkiego.
§  7.
Ustala się następujący tryb przyznawania odznaki:
1.
Odznaka może być przyznana:
1)
z inicjatywy Ministra Przemysłu Lekkiego,
2)
na wniosek Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego, który uprawniony jest do składania wniosków o przyznanie odznak w stosunku do wszystkich osób odpowiadających warunkom zawartym w § 2 i w § 5,
3)
na wniosek jednostek podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego,
4)
na wniosek innych instytucji.
2.
Wnioski o przyznanie odznaki pracownikom przedsiębiorstw powinny być zaopiniowane przez radę robotniczą jednostki zatrudniającej kandydata do wyróżnienia, w jednostkach zaś nie posiadających rady robotniczej przez radę zakładową.
§  8.
Wniosek o przyznanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie (gdy chodzi o mężatki), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, przynależność partyjną, posiadane odznaczenia, odznaki i rok ich przyznania, wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowo opisane zasługi ze wskazaniem stażu pracy lub działalności oraz krótką charakterystykę postawy społecznej), opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej, opinię zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Ponadto we wniosku o przyznanie złotej odznaki należy podać datę i miejsce pracy, w którym nastąpiło przyznanie odznaki srebrnej.
§  9.
1.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister Przemysłu Lekkiego lub w jego imieniu osoba upoważniona.
2.
Odznakę wręcza się w sposób uroczysty na akademiach organizowanych z okazji "Dnia Włókniarza" lub w dniach szczególnie ważnych dla przemysłu lekkiego, jak oddanie do eksploatacji nowego zakładu produkcyjnego itp.
§  10.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  11.
1.
Ewidencję odznak przyznanych pracownikom Ministerstwa Przemysłu Lekkiego, osobom nie zatrudnionym w resorcie przemysłu lekkiego oraz obywatelom państw obcych prowadzi Ministerstwo Przemysłu Lekkiego.
2.
Ewidencję odznak przyznanych pracownikom jednostek organizacyjnych wchodzących w skład resortu przemysłu lekkiego prowadzą jednostki bezpośrednio podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
3.
Fakt przyznania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  12.
Utrata odznaki następuje na mocy prawomocnego wyroku sądowego skazującego wyróżnionego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych. Minister Przemysłu Lekkiego może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że przyznanie jej nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona odznaką dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna posiadania odznaki.
§  13.
1.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
2.
Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu. Odznakę wydaje się nieodpłatnie, jeżeli jej zniszczenie lub zagubienie nastąpiło w wyniku nieszczęśliwego wypadku w czasie pracy lub w związku z wykonywaniem pracy.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik nr 1

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU LEKKIEGO"

(pominięty)

Załącznik nr 2

WZÓR I OPIS DOKUMENTU ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU LEKKIEGO".

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024