Zakres działania Ministra Łączności z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 99
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1970 r.
o zakresie działania Ministra Łączności z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Łączności sprawuje międzyresortową koordynację rozwoju i wykorzystania sieci telekomunikacyjnych eksploatowanych przez jednostki państwowe i spółdzielcze oraz organizacje społeczne i polityczne.
2.
Przez sieci telekomunikacyjne rozumie się sieci przewodowe i radiowe obejmujące sieci telefoniczne, telegraficzne i transmisji danych, nadawcze sieci radiofoniczne i telewizyjne, sieci radiokomunikacji stałej i ruchomej (z uwzględnieniem linii radiowych) oraz sieci radionawigacyjne.
3.
Do Ministra Łączności należy w szczególności:
1)
koordynacja rozwoju jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa w zakresie programowania, budowy, rozbudowy, utrzymania i wykorzystania linii i urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
opracowywanie zbiorczych programów i projektów planów perspektywicznych rozwoju łączności w Państwie,
3)
inicjowanie i koordynacja działalności legislacyjnej w zakresie łączności,
4)
inicjowanie przedsięwzięć mających na celu prawidłowe wykorzystanie wewnątrzresortowych i wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych oraz uruchamianie istniejących w tym zakresie rezerw,
5)
ustalanie zasad i warunków dołączania telekomunikacyjnych sieci wewnątrzzakładowych do sieci użytku publicznego,
6)
ustalanie jednolitych wymagań kwalifikacyjnych i norm pracy dla pracowników zatrudnionych przy utrzymaniu i obsłudze wewnątrzresortowych i wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych oraz przedstawianie opinii i wniosków w sprawie płac i bodźców materialnego zainteresowania tych pracowników,
7)
ustalanie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Maszynowego kierunków rozwoju produkcji i importu oraz rozdziału i dostaw urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych, jak też ustalanie wymagań technicznych, jakim powinny odpowiadać produkowane przez przemysł urządzenia i sprzęt telekomunikacyjny oraz kable i przewody dla potrzeb łączności w kraju,
8)
opiniowanie wieloletnich i rocznych planów eksportu urządzeń, sprzętu, kabli i przewodów telekomunikacyjnych,
9)
przydzielanie częstotliwości urządzeniom radionadawczym, eksploatowanym przez jednostki organizacyjne resortu łączności, jak i przez jednostki pozaresortowe, oraz zatwierdzanie znaków wywoławczych,
10)
sprawowanie przez wyznaczone organy państwowe nadzoru nad funkcjonowaniem sieci przewodowych i radiowych wchodzących w skład jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa oraz organizowanie zwalczania i zapobiegania zakłóceniom w pracy tych sieci; uprawnienie to nie obejmuje sieci przewodowych resortu komunikacji,
11)
ustalanie założeń i programów rozwoju nauki i techniki w dziedzinie łączności oraz koordynowanie prac naukowo-badawczych i rozwojowych w dziedzinie łączności, realizowanych przez placówki zaplecza naukowo-technicznego w kraju,
12)
bilansowanie i rozdzielanie ważniejszych robót budowlano-montażowych stanowiących odrębne zadania, związanych ze środkami łączności, w ujęciu krajowym i wojewódzkim, z wyłączeniem robót wykonywanych przez jednostki resortu komunikacji na sieci łączności PKP.
4.
Uzgodnieniu z Ministrem Łączności podlegają:
1)
programy rekonstrukcji organizacyjno-technicznej wewnątrzzakładowych sieci telekomunikacyjnych,
2)
kierunki rozwoju produkcji radioodbiorników, telewizorów i urządzeń anten odbiorczych, z wyjątkiem urządzeń i sprzętu specjalnego.
5.
Zakres koordynacji wykonywanej przez Ministra Łączności w stosunku do resortów spraw wewnętrznych, komunikacji oraz górnictwa i energetyki określą dwustronne porozumienia zawarte przez właściwego ministra z Ministrem Łączności, oparte na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
6.
Zakres koordynacji wykonywanej przez Ministra Łączności w stosunku do resortu obrony narodowej określą odrębne dwustronne porozumienia zawarte przez Ministra Łączności z Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniające specyfikę zadań resortu obrony narodowej oraz interesy obronności kraju.
§  2.
W celu zapewnienia realizacji zadań wymienionych w § 1 Minister Łączności wydaje wytyczne i instrukcje wiążące resorty i instytucje posiadające sieci telekomunikacyjne.
§  3. 1
(skreślony).
§  4.
Minister Łączności przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 28 lutego 1971 r. projekty aktów prawnych niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.
1 § 3 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024