Tworzenie i organizacja specjalistycznych laboratoriów środowiskowych.

UCHWAŁA Nr 71
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1970 r.
w sprawie tworzenia i organizacji specjalistycznych laboratoriów środowiskowych.

W celu stworzenia warunków sprzyjających optymalnemu wykorzystywaniu aparatury naukowo-badawczej oraz wyeliminowania zbędnego importu aparatury Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Specjalistyczne laboratoria środowiskowe, zwane dalej "laboratoriami specjalistycznymi", mogą być tworzone jako wyodrębnione jednostki organizacyjne przy instytutach naukowo-badawczych, placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk, szkołach wyższych oraz innych jednostkach zaplecza naukowo-badawczego bądź jako wyodrębnione komórki organizacyjne tych jednostek, zwanych dalej "placówkami naukowymi".
§  2.
1.
Do zakresu działania laboratoriów specjalistycznych należy - na zlecenie zainteresowanych placówek naukowych, a w szczególności placówek, które mają udział w wyposażeniu laboratorium specjalistycznego:
1)
wykonywanie pomiarów w zakresie metod badawczych stosowanych przez laboratorium specjalistyczne,
2)
interpretacja oraz opracowanie wyników pomiarów zgodnie z programem uzgodnionym z użytkownikiem,
3)
prowadzenie badań nad nowoczesnymi metodami i środkami pomiarów,
4)
prowadzenie akcji szkoleniowej i upowszechnianie w zakresie metod badawczych i pomiarów stosowanych przez laboratorium specjalistyczne,
5)
organizacja i przeprowadzanie stażów naukowych mających na celu kształcenie specjalistów w zakresie nowoczesnych metod instrumentalnej techniki laboratoryjnej.
2.
W zakresie określonym w ust. 1 laboratoria specjalistyczne, bez względu na przynależność resortową, prowadzą działalność dla potrzeb placówek naukowych resortów: oświaty i szkolnictwa wyższego, obrony narodowej, zdrowia i opieki społecznej oraz resortów gospodarczych, Polskiej Akademii Nauk i urzędów centralnych - w okręgach ustalonych w zarządzeniu o ich powołaniu.
§  3.
1.
1) Laboratoria specjalistyczne jako wyodrębnione jednostki organizacyjne tworzone są na podstawie zarządzenia ministra (Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, kierownika urzędu centralnego), wydanego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, Ministrem Finansów i z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki.

2) Laboratoria specjalistyczne jako wyodrębnione komórki organizacyjne tworzone są na podstawie porozumienia zainteresowanych ministrów w trybie obowiązujących przepisów. O utworzeniu laboratorium specjalistycznego należy zawiadamiać Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki.

2.
Powołując laboratorium specjalistyczne należy określić jego nazwę, siedzibę, zakres i zasięg działalności.
3.
Zainteresowani ministrowie zapewnią dla laboratorium specjalistycznego aparaturę naukowo-badawczą i kontrolno-pomiarową w zakresie ustalonym we wzajemnym porozumieniu zawartym z ministrem, w którego gestii znajduje się to laboratorium specjalistyczne, bądź w formie nieodpłatnego przekazania posiadanej aparatury albo przez zakup jej z własnych środków.
4.
Nakłady na budownictwo inwestycyjne związane z tworzeniem i rozbudową laboratorium specjalistycznego oraz na aparaturę naukowo-badawczą posiadającą charakter środków trwałych mogą być realizowane jako inwestycje wspólne z udziałem zainteresowanych resortów objętych porozumieniem.
5.
Nakłady na aparaturę naukowo-badawczą mogą być zwiększane z rezerwy Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki na wniosek ministra (Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, kierownika urzędu centralnego), w którego gestii znajduje się laboratorium specjalistyczne.
§  4.
Wyboru placówki naukowej, w której będzie powołane laboratorium specjalistyczne, należy dokonać na podstawie opinii zainteresowanych placówek naukowych z okręgu, dla którego ma być ono powołane, przy uwzględnieniu w szczególności:
1)
możliwości lokalowych pozwalających na zainstalowanie odpowiednich urządzeń oraz aparatury badawczej i kontrolno-pomiarowej,
2)
oceny aktualnego potencjału badawczego i technicznego placówki naukowej,
3)
dotychczasowego współdziałania z innymi placówkami naukowymi i zakładami przemysłowymi danego okręgu,
4)
analizy wielkości nakładów niezbędnych na kompletne wyposażenie aparaturowe związane z przyjętym profilem specjalizacji laboratorium specjalistycznego.
§  5.
1.
Wytyczne dotyczące zasad organizacji laboratoriów specjalistycznych ustali Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki.
2.
Szczegółowy zakres działania laboratorium specjalistycznego określa statut (bądź regulamin, jeśli chodzi o wyodrębnioną komórkę organizacyjną) nadany przez ministra (Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, kierownika urzędu centralnego), w którego gestii znajduje się laboratorium specjalistyczne.
3.
Szczegółową organizację laboratorium specjalistycznego ustala jego kierownik w porozumieniu z dyrektorem placówki naukowej, w której zostało ono powołane.
§  6.
Laboratoria specjalistyczne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, prowadzą gospodarkę finansową na zasadach obowiązujących jednostki badawcze, a laboratoria specjalistyczne, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 - na zasadach ustalonych dla jednostki, w której działają.
§  7.
1.
Wykonywanie pomiarów na aparaturze naukowo-badawczej i wszelkie usługi związane z wykorzystaniem tej aparatury będą odpłatne.
2.
Ceny za usługi, o których mowa w ust. 1, ustalają właściwi ministrowie (Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk, kierownicy urzędów centralnych) zgodnie z przepisami uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1961 r. w sprawie cen na usługi wykonywane dla ludności (Monitor Polski Nr 26, poz. 123). Ustalone ceny powinny między innymi uwzględniać koszty amortyzacji aparatury naukowo-badawczej.
§  8.
Laboratoria specjalistyczne korzystają z usług i współdziałają z Centralnym Ośrodkiem Aparatury Naukowo-Badawczej, podległym Zjednoczeniu Przemysłu Automatyki i Aparatury Pomiarowej MERA, zgodnie z zakresem jego działania.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Ministrowi Finansów, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024