Zakres działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 56
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1969 r.
o zakresie działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych sprawuje koordynację międzyresortową w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych oraz przemyśle szklarskim i porcelanowo-fajansowym.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej oprócz funkcji, wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych:
1)
sprawuje nadzór nad realizacją inwestycji w ramach ustalonych cykli budowy;
2)
sprawuje nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem posiadanych mocy produkcyjnych i przeznaczeniem nakładów na inwestycje własne w zakresie zaplecza budownictwa;
3)
ustala bilanse i rozdział materiałów budowlanych na zaopatrzenie budownictwa, rynek, eksport oraz podział materiałów budowlanych centralnie rozdzielanych, według obowiązujących ustaleń Rady Ministrów,
4)
koordynuje opracowywanie założeń rozwoju nauki i techniki oraz zaplecza naukowo-badawczego w zakresie budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych i założeń podziału środków na te cele;
5)
koordynuje sprawy organizacji i normowania pracy w odniesieniu do robót budowlano-montażowych;
6)
wydaje wiążące decyzje w sprawie programów przemieszczenia kadr technicznych ze służb inwestycyjnych i administracji do wykonawstwa inwestycyjnego, opracowywanych przez zainteresowanych ministrów;
7)
ustala zbiorczy bilans i kieruje rozdziałem robót budowlano-montażowych stosownie do zarządzenia nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1969 r. w sprawie ramowych zasad, trybu oraz organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 24, poz. 188);
8)
wydaje wiążące decyzje i zalecenia resortom i organizacjom nadzorującym działalność przedsiębiorstw budowlano-montażowych i remontowych, zmierzające do prawidłowego wykorzystania mocy produkcyjnych tych przedsiębiorstw, zgodnie z profilem produkcyjnym i przeznaczeniem, określonym przy ich powoływaniu;
9)
dokonuje analizy terenowego rozdziału robót i - w razie stwierdzenia, że suma robót przekracza sumę zadań wynikających z narodowego planu gospodarczego - podejmuje wiążące decyzje o wstrzymaniu robót;
10)
podejmuje decyzje w sprawie skracania cykli budowy i podniesienia jakości budownictwa;
11) 1
sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie gospodarowania stłuczką szklaną produkcyjną i poużytkową.
§  3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych:
1)
ustali jednolite parametry projektowania i uruchamiania produkcji zunifikowanych i skatalogowanych kompletów elementów oraz maksymalnego zastosowywania typizacji we wszystkich rodzajach budownictwa;
2)
opracuje system skoncentrowanej budowy hal przemysłowych o krótkim cyklu realizacji i stworzy dla tego celu wyspecjalizowany potencjał wykonawczy i projektowy;
3)
zapewni, aby podległe mu przedsiębiorstwa budowlane koncentrowały się na realizacji podstawowych inwestycji przemysłowych oraz całości budownictwa mieszkaniowego, oświaty i służby zdrowia.
§  4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przejmie całokształt działalności normatywnej, dotyczącej procesu wykonawstwa robót budowlano-montażowych, a w tym ustalania zasad organizacji i funkcjonowania generalnego wykonawstwa.
§  5.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych informuje Radę Ministrów i Komisję Planowania przy Radzie Ministrów o przebiegu realizacji zadań poruczonych jego nadzorowi i koordynacji. W razie stwierdzenia nieprawidłowości - szczególnie w zakresie braku odpowiedniej koncentracji środków na inwestycjach kontynuowanych oraz nadmiernego frontu robót - przeciwdziała tym zjawiskom, w celu zapewnienia jak najszybszego przekazania obiektów inwestycyjnych do eksploatacji. W razie potrzeby przedstawia Radzie Ministrów wnioski w tych sprawach.
§  6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w toku realizacji narodowego planu gospodarczego odpowiada za bieżącą koordynację zadań w zakresie realizacji robót budowlano-montażowych i wraz z innymi resortami oraz prezydiami rad narodowych, nadzorującymi podległe im przedsiębiorstwa wykonawstwa robót, ponosi odpowiedzialność za sprawną realizację zakresu rzeczowo-finansowego robót budowlano-montażowych.
§  7.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych opracuje i przedłoży Prezesowi Rady Ministrowi w terminie do dnia 31 sierpnia 1969 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 11 dodany przez § 2 zarządzenia nr 61 z dnia 15 września 1975 r. w sprawie koordynacji międzyresortowa w zakresie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (M.P.75.29.178) z dniem 23 września 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024