Usprawnienie produkcji, poprawa jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 8 lutego 1968 r.
w sprawie usprawnienia produkcji, poprawy jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej.

W celu usprawnienia produkcji oraz zapewnienia prawidłowej gospodarki odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej, jak również koordynacji zagadnień związanych z produkcją, poprawą jakości, zaopatrzeniem, przydzielaniem oraz użytkowaniem tej odzieży i sprzętu, Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają zakłady pracy lub którzy je nadzorują, odpowiedzialni są za całość gospodarki w swoich resortach odzieżą ochronną i roboczą, obuwiem ochronnym i roboczym oraz sprzętem ochrony osobistej, zwanymi w dalszym ciągu odzieżą i sprzętem.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przeprowadzają analizę potrzeb resortów w zakresie odzieży i sprzętu i przedstawiają odpowiednie wnioski ministrom nadzorującym produkcję tej odzieży i sprzętu.
3.
Ministrowie nadzorujący produkcję odzieży i sprzętu sporządzają na podstawie wniosków określonych w ust. 2 bilanse potrzeb w tym zakresie i ustalają zadania produkcyjne.
§  2.
1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Lekkiego, Ministra Przemysłu Chemicznego, Ministra Przemysłu Ciężkiego, Ministra Przemysłu Maszynowego, Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz innych ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają zakłady produkujące tkaniny i materiały oraz odzież i sprzęt, do opracowania w terminie do dnia 30 września 1968 r. wniosków zmierzających do poprawy jakości produkowanych tkanin i materiałów przeznaczonych na odzież oraz odzieży i sprzętu, jak też zwiększenia użytkowości i nowoczesności wyrobów.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, po zaopiniowaniu przez Komisję do Spraw Gospodarowania Odzieżą Ochronną i Roboczą oraz Sprzętem Ochrony Osobistej (§ 4) i uzgodnieniu ich z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Prezesem Centralnego Urzędu Jakości i Miar, Komitet Pracy i Płac przekazuje do wykonania zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  3.
Komitet Pracy i Płac:
1)
wydaje w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych wytyczne oraz ustala zasady i kryteria dotyczące podziału odzieży na ochronną i roboczą, okresów używalności odzieży i sprzętu oraz zaopatrywania pracowników w odzież i sprzęt,
2)
wydaje wytyczne i ramowe instrukcje w zakresie gospodarowania odzieżą i sprzętem, zasad magazynowania, konserwacji, naprawy odzieży i sprzętu oraz prania odzieży,
3)
kontroluje realizację przepisów z zakresu gospodarowania odzieżą i sprzętem,
4)
występuje do właściwych organów i instytucji z wnioskami w sprawie realizacji przepisów dotyczących gospodarowania odzieżą i sprzętem,
5)
występuje na wniosek lub po zasięgnięciu opinii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy do właściwych organów i instytucji z wnioskami o zmianę lub wstrzymanie produkcji odzieży i sprzętu, jeżeli nie odpowiadają obowiązującym normom.
§  4.
Organem opiniodawczym i doradczym Komitetu Pracy i Płac w sprawach gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej jest komisja międzyresortowa, powołana przez Prezesa Rady Ministrów.
§  5.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych w oparciu o zasady, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2:
1)
dokonają podziału odzieży na ochronną i roboczą,
2)
ustalają rodzaje oraz okresy używalności odzieży i sprzętu,
3)
ustalają szczegółowe zasady zaopatrywania pracowników w odzież i sprzęt,
4)
ustalają szczegółowe zasady gospodarowania odzieżą i sprzętem, ich magazynowania, konserwacji i naprawy oraz prania odzieży.
§  6.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przedstawią Komitetowi Pracy i Płac zgodnie z wytycznymi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w terminie 6 miesięcy od dnia wydania tych wytycznych - w zakresie branż objętych działalnością resortu:
1)
uzgodnione z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych wnioski w zakresie usprawnienia gospodarki odzieżą i sprzętem,
2)
dane dotyczące stanu faktycznego w zakresie:
a)
rodzajów oraz okresów używalności odzieży ochronnej i roboczej oraz sprzętu ochrony osobistej,
b)
stanowisk roboczych (zawodów), uprawniających do otrzymywania odzieży i sprzętu,
c)
zasad konserwacji i naprawy odzieży i sprzętu oraz prania odzieży,
d)
środków finansowych wydatkowanych na odzież oraz sprzęt według danych na rok 1967.
2.
Komitet Pracy i Płac - po zaopiniowaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, przez Komisję do Spraw Gospodarowania Odzieżą Ochronną i Roboczą oraz Sprzętem Ochrony Osobistej - podejmuje odpowiednie decyzje w zakresie usprawnienia gospodarki odzieżą i sprzętem w ramach uprawnień wynikających z przepisów § 3.
§  7.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac przedstawia półroczne sprawozdania z realizacji powierzonych Komitetowi uchwałą zadań nadzorującemu działalność Komitetu wiceprezesowi Rady Ministrów, który przy udziale przedstawicieli Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych i Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz zainteresowanych ministrów i przewodniczących zarządów głównych zainteresowanych branżowych związków zawodowych rozpatruje te sprawozdania i udziela w razie potrzeby kierunkowych wytycznych działania.
§  8. 1
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Centralną Radą Związków Zawodowych ustali zasady finansowania przez zakład pracy wydatków na odzież i sprzęt.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  10.
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą traci moc uchwała nr 78a Rady Ministrów z dnia 5 marca 1957 r. w sprawie poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie (Monitor Polski z 1957 r. Nr 30, poz. 206 i z 1958 r. Nr 11, poz. 66).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego przewidziany nin. paragrafie, zgodnie z § 2 pkt 25 uchwały nr 136 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024