Dostosowanie przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 stycznia 1968 r.
w sprawie dostosowania przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 1 ust. 3, art. 5 ust. 3, art. 6 i art. 9 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 65 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do absolwentów akademii medycznych, zwanych dalej "absolwentami", stosuje się przepisy § 3, 4, 6 ust. 2 i 3, § 7 ust. 1, 2, 4 i 5, § 9 ust. 2, § 11-17, 19-62 i 64 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawia zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146), zwanego dalej "rozporządzeniem."
2.
Zadania przewidziane w rozporządzeniu dla organów do spraw zatrudnienia, z wyjątkiem czynności określonych w § 22 ust. 2 rozporządzenia, wykonywane są w stosunku do absolwentów przez właściwe do spraw zdrowia organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), zwane dalej "organami do spraw zdrowia".
3.
Organami właściwymi do wydawania orzeczeń o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (§ 50 rozporządzenia) są właściwe do spraw zatrudnienia organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  2.
Absolwenci są zatrudniani na podstawie planów:
1)
rozdziału stypendiów fundowanych (§ 3 rozporządzenia),
2)
umów przedwstępnych (§ 4, § 7 ust. 1, 2, 4 i 5 rozporządzenia oraz § 3 niniejszego zarządzenia) oraz
3)
rozdziału skierowań do pracy (§ 9 ust. 2 rozporządzenia i § 4 niniejszego zarządzenia).
§  3.
1.
Zainteresowani ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty wykazów podległych zakładów pracy, które mają być uprawnione do zawierania umów przedwstępnych ze studentami akademii medycznych, z podaniem liczby umów w każdym zakładzie.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku zainteresowanym ministrom, przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), akademiom medycznym, pełnomocnikom Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Naczelnej Radzie Zrzeszenia Studentów Polskich wykazy zakładów pracy uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych.
3.
Począwszy od dnia 1 kwietnia każdego roku plan umów przedwstępnych w nie wykonanej części dotyczącej studentów ostatniego roku studiów stanowi równocześnie uzupełnienie planu skierowań do pracy.
§  4.
1.
Na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej o przewidywanej dla każdego województwa liczbie absolwentów zainteresowani ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty planów skierowań absolwentów do pracy z podaniem nazwy i siedziby zakładów oraz liczby stanowisk w każdym z nich.
2.
Na podstawie projektów planów skierowań do pracy określonych w ust. 1 Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku zainteresowanym ministrom, przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), akademiom medycznym, pełnomocnikom Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz Naczelnej Radzie Zrzeszenia Studentów Polskich plan skierowań do pracy absolwentów.
§  5.
Absolwent, który w czasie studiów nie zawarł umowy o stypendium fundowane lub umowy przedwstępnej, obowiązany jest zgłosić się po przydział skierowania do pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademii medycznej, którą ukończył, w terminie 14 dni od dnia ukończenia studiów.
§  6.
Absolwenci-lekarze dentyści i absolwenci-farmaceuci podejmują pracę według zasad określonych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) i w niniejszym zarządzeniu na okres trzech lat.
§  7.
1.
Absolwenci-lekarze podejmują pracę według zasad określonych w § 6 na okres dwóch lat w zakładach uprawnionych do prowadzenia praktyk podyplomowych - w celu odbycia dwuletniej praktyki podyplomowej.
2.
W wyjątkowym wypadku, gdy w inny sposób nie można zapewnić ludności opieki lekarskiej lub jeżeli przemawiają za tym ważne względy osobiste absolwenta-lekarza, może on podjąć pracę na okres dwóch lat w wiejskim ośrodku zdrowia, z obowiązkiem równoczesnego odbywania praktyki podyplomowej w zakładzie uprawnionym do jej prowadzenia.
§  8.
1.
Zakład pracy, który nie może zapewnić absolwentowi-lekarzowi odbycia praktyki podyplomowej w specjalności objętej programem praktyki, deleguje absolwenta-lekarza w porozumieniu z właściwym miejscowo organem do spraw zdrowia do właściwego zakładu pracy na okres potrzebny do odbycia praktyki podyplomowej w tej specjalności.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, absolwentowi-lekarzowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu, noclegów i diety według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Zwrot kosztów noclegów i diety nie przysługują w razie oddelegowania absolwenta do miejsca jego stałego zamieszkania.
§  9.
Jeżeli zakład pracy, z którym absolwent-lekarz zawarł w czasie studiów umowę o stypendium fundowane, nie spełnia warunków wymaganych do odbycia praktyki podyplomowej lub spełnia je tylko częściowo, absolwent-lekarz odbywa praktykę podyplomową w całości lub w części na podstawie skierowania do pracy. W miarę możliwości absolwent powinien być skierowany do miejscowości, w której położony jest zakład pracy fundujący stypendium.
§  10.
1.
Okres praktyki podyplomowej odbytej na podstawie skierowania do pracy (§ 9) wlicza się absolwentowi-lekarzowi do okresu pracy przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
2.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest równy dwóm latom lub krótszy, absolwent-lekarz po odbyciu praktyki podyplomowej na podstawie skierowania do pracy nie ma obowiązku podjęcia pracy w zakładzie fundującym stypendium.
3.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest dłuższy niż dwa lata, absolwent-lekarz po odbyciu na podstawie skierowania do pracy praktyki podyplomowej obowiązany jest podjąć pracę w zakładzie fundującym stypendium na okres przewidziany w umowie o stypendium fundowane, zmniejszony o dwa lata. Okres ten nie może być dłuższy niż 1 rok.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, zakład pracy, który ufundował stypendium, nie może dochodzić żadnych należności z tytułu nieprzepracowania przez absolwenta-lekarza okresu do dwóch lat, przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
§  11.
1.
Absolwent-lekarz, który uchyla się od odbycia praktyki podyplomowej w całości lub w części, obowiązany jest do zwrotu kosztów wykształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Absolwent-lekarz, który po odbyciu praktyki podyplomowej uchyla się od wykonania obowiązku przewidzianego w § 10 ust. 3, zwraca część stypendium fundowanego proporcjonalną do okresu, który powinien przepracować zgodnie z przepisami § 10 ust. 3.
§  12.
Absolwent-lekarz, który w okresie dwuletniej praktyki podyplomowej odbywanej na podstawie umowy o stypendium fundowane, umowy przedwstępnej lub skierowania do pracy nie skorzystał z uprawnień określonych w § 24-31 rozporządzenia, korzysta z tych uprawnień w zakładzie społecznym służby zdrowia, w którym po ukończeniu praktyki podyplomowej podejmuje zatrudnienie z zachowaniem ciągłości pracy; uprawnienia te przysługują w okresie jednego roku od podjęcia zatrudnienia.
§  13.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do studentów akademii medycznych, którzy zaliczyli ostatni rok studiów, lecz z przyczyn przez nich zawinionych nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu, z tym że:
1)
studentów wydziałów lekarskich i oddziałów stomatologicznych kieruje się na stanowiska instruktorów higieny, a studentów wydziałów farmaceutycznych na stanowiska techników farmaceutycznych,
2)
obowiązek wynikający ze skierowań wygasa z chwilą uzyskania dyplomu.
2.
Z chwilą uzyskania dyplomu (ust. 1 pkt 2) student obowiązany jest podjąć pracę zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, z tym że absolwentom: lekarzom-dentystom i farmaceutom wlicza się do okresu pracy okres przepracowany zgodnie z ust. 1 pkt 1.
§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 listopada 1964 r. w sprawie dostosowania przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych (Monitor Polski Nr 82, poz. 387).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024