Zasady i tryb nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. Nr 25, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy zawodowych, którzy nienagannie przesłużyli w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć lub dwadzieścia lat.
2.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą być również przedstawiani pracownicy cywilni, którzy nienagannie przepracowali w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć bądź dwadzieścia lat i wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej w dziedzinie umocnienia Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową, pełnioną w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową, pełnioną w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
okres zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w charakterze pracownika cywilnego w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych oraz w podległych Ministrowi Obrony Narodowej przedsiębiorstwach państwowych.
2.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się okresów:
1)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
2)
odbywania kary pozbawienia wolności, orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, oraz tymczasowego aresztowania, chyba że żołnierz (pracownik) tymczasowo aresztowany został następnie uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone.
3.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się również okresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
pobierania nauki w szkołach wojskowych,
3)
odbywania studiów w akademiach wojskowych.
4.
Okresy wymienione w ust. 3 pkt 2 i 3 zalicza się jednak żołnierzom, którzy przed przyjęciem do szkoły lub akademii wojskowej pełnili wojskową służbę zawodową.
§  3.
1.
Żołnierzy (pracowników) dotychczas odznaczonych Brązowym, Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie przedstawia się powtórnie do nadania medalu tego samego stopnia.
2.
Nie nadaje się również medalu niższego stopnia osobie, która posiada medal wyższego stopnia lub w stosunku do której wystąpiono z wnioskiem o nadanie medalu wyższego stopnia.
§  4.
Do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy i pracowników cywilnych w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia posiadaliby wymagany okres służby wojskowej lub pracy w Siłach Zbrojnych.
§  5.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą występować w odniesieniu do:
1)
żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych - dowódcy (szefowie, komendanci) tych jednostek lub wyżsi przełożeni,
2)
żołnierzy i pracowników cywilnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej - dyrektorzy przedsiębiorstw lub dowódcy (szefowie) sprawujący bezpośredni nadzór nad tymi przedsiębiorstwami.
§  6.
1.
Odznaką Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane obosieczne miecze, zwrócone ostrzem ku górze; w środku wieńca znajduje się czerwono emaliowana okrągła tarcza o średnicy 15 mm, z nałożonym na nią srebrnym orłem; tarcza umieszczona jest w biało emaliowanym otoku w obramowaniach; na otoku jest napis: "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"; w dolnej części wieńca znajduje się czerwono emaliowana, owalna tarcza w obramowaniu, z umieszczoną na niej cyfrą określającą lata nienagannej służby wojskowej lub pracy, za którą medal został nadany; odwrotna strona medalu jest gładka, polerowana; wieniec, miecze, obramowania, napisy i odwrotna strona medalu są złocone, srebrzone lub brązowe.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami szerokości 2 mm po bokach.
3.
Wzory rysunkowe odznak medalu zawiera załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręczają dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek (instytucji, zakładów) wojskowych i dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo wyżsi przełożeni.
2.
Wręczenie medalu obejmuje wręczenie odznaki medalu i dokumentu o jego nadaniu (legitymacji).
3.
Medal należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  8.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi w kolejności ustalonej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120).
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę w kolejności ustalonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie zasad zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WZORY ODZNAK MEDALU "SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024