Wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 6 lipca 1968 r.
w sprawie wytycznych dotyczących organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) i § 20a ust. 3 zarządzenia nr 213 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1960 r. w sprawie szczegółowej organizacji, składu i zakresu działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 82, poz. 372 i z 1967 r. Nr 36, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wytyczne dotyczące organizacji, składu i zakresu działania społecznych gromadzkich komitetów kultury fizycznej i turystyki, stanowiące załącznik do zarządzenia.
2.
Wytyczne (ust. 1) stosuje się odpowiednio do społecznych komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych w miastach nie stanowiących powiatów oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZACJI, SKŁADU I ZAKRESU DZIAŁANIA SPOŁECZNYCH GROMADZKICH KOMITETÓW KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI

§  1.
Gromadzki społeczny komitet kultury fizycznej i turystyki, zwany dalej "gromadzkim komitetem", powołuje prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej.
§  2.
Gromadzki komitet działa zgodnie z uchwałami i wytycznymi gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz komitetu kultury fizycznej i turystyki wyższego stopnia.
§  3.
1.
Gromadzki komitet współdziała w zakresie swoich zadań z organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
2.
Gromadzki komitet współpracuje z właściwymi komisjami gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
Do zakresu działania gromadzkiego komitetu należy:
1)
opiniowanie oraz przedkładanie prezydium gromadzkiej rady narodowej wniosków w sprawach związanych z całokształtem działalności w zakresie kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
2)
opracowywanie planów i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady;
3)
wykonywanie zadań zleconych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, a w szczególności w zakresie:
a)
koordynowania i kontrolowania działalności instytucji i organizacji w zakresie zadań wynikających z przyjętych planów i programu, o których mowa w pkt 2,
b)
kontroli inwestycji sportowych i turystycznych wykonywanych w ramach czynów społecznych.
§  5.
1.
Gromadzki komitet składa się z:
1)
przewodniczącego,
2)
członków w liczbie co najmniej 6.
2.
Przewodniczącego gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej w porozumieniu z przewodniczącym właściwego powiatowego komitetu kultury fizycznej i turystyki.
3.
Członków gromadzkiego komitetu powołuje i odwołuje przewodniczący prezydium gromadzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego komitetu spośród osób wskazanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz spośród przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej lub turystyki i działaczy ruchu młodzieżowego.
§  6.
Przewodniczący gromadzkiego komitetu wykonuje uprawnienia komitetu w okresie pomiędzy jego posiedzeniami, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do decyzji komitetu.
§  7.
1.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu odbywają się co najmniej raz na kwartał.
2.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu, który ustala termin, miejsce i porządek obrad.
3.
Nadzwyczajne posiedzenia gromadzkiego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu z własnej inicjatywy lub na żądanie co najmniej 4 członków komitetu w terminie 2-tygodniowym od zgłoszenia wniosku.
4.
W razie nieusprawiedliwionej nieobecności członka gromadzkiego komitetu na trzech kolejnych posiedzeniach - przewodniczący komitetu może wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego prezydium gromadzkiej rady narodowej o odwołanie członka z komitetu.
5.
W posiedzeniach gromadzkiego komitetu mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone, których listę ustala przewodniczący komitetu.
§  8.
1.
Przedmiotem obrad gromadzkiego komitetu są sprawy kultury fizycznej i turystyki.
2.
Obradom gromadzkiego komitetu przewodniczy przewodniczący komitetu lub zastępujący go członek komitetu.
3.
Posiedzenia gromadzkiego komitetu są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący oraz protokolant.
§  9.
1.
Powzięcia uchwały gromadzkiego komitetu wymaga:
1)
ustalanie kierunków i programu rozwoju kultury fizycznej i turystyki na terenie gromady,
2)
ustalanie regulaminu obrad komitetu.
2.
Zgłoszone projekty uchwał, których treść dotyczy porządku obrad, podlegają rozpatrzeniu na posiedzeniu gromadzkiego komitetu.
3.
Członkowie mogą wnosić poprawki do zgłoszonych projektów uchwał.
4.
Uchwały są podejmowane przez gromadzki komitet w głosowaniu jawnym.
5.
Uchwały gromadzkiego komitetu są prawomocne, jeżeli zostały podjęte w obecności co najmniej 4 członków komitetu.
6.
W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
7.
Przewodniczący może odroczyć głosowanie nad projektem uchwały na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzi sprzeczność z poszczególnymi jej postanowieniami lub innymi przepisami.
8.
Uchwały gromadzkiego komitetu są podpisywane przez przewodniczącego komitetu.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024