Wzorcowy statut uzdrowiska.

UCHWAŁA Nr 168
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1968 r.
w sprawie wzorcowego statutu uzdrowiska.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym (Dz. U. Nr 23, poz. 150) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym (Dz. U. Nr 23, poz. 150), zwanej dalej "ustawą", ustala się wzorcowy statut uzdrowiska, stanowiący załącznik do uchwały.
2.
W pracach nad projektem statutu uzdrowiska należy kierować się wzorcowym statutem uzdrowiska oraz przepisami niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może przystąpić do prac nad projektem statutu uzdrowiska, jeżeli wniosek o uznanie określonej miejscowości za uzdrowisko jest uzasadniony:
1)
unikalnymi właściwościami warunków naturalnych lub niedostateczną dla zaspokojenia potrzeb ogólnokrajowych liczbą uzdrowisk posiadających tego samego rodzaju warunki naturalne bądź
2)
potrzebą lepszego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych ludności danego regionu,
3)
przesłankami natury ekonomicznej, a w szczególności możliwościami w zakresie dokonania potrzebnych inwestycji,
2.
Wniosek o uznanie miejscowości za uzdrowisko może zgłosić:
1)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej lub inny minister, któremu podlega wydzielona służba zdrowia,
2)
Centralna Rada Związków Zawodowych,
3)
rada narodowa właściwa ze względu na położenie miejscowości.
3.
Wniosek o uznanie miejscowości za uzdrowisko powinien:
1)
zawierać orzeczenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, ustalające właściwości lecznicze warunków naturalnych, rodzaje i zakres świadczeń zapobiegawczych i leczniczych, które mogą być udzielane przy wykorzystaniu tych warunków, oraz niezbędne warunki sanitarne,
2)
wskazywać inne okoliczności uzasadniające uznanie tej miejscowości za uzdrowisko.
4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej wniosek o uznanie miejscowości za uzdrowisko przekazuje do zaopiniowania Naczelnej Radzie Uzdrowisk i Wczasów Pracowniczych. Jeżeli przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej została utworzona wojewódzka rada uzdrowisk i wczasów pracowniczych, wniosek powinien być uprzednio zaopiniowany przez tę radę.
§  3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w zakresie prac nad projektem uchwały o ustanowieniu statutu uzdrowiska, powinno przestrzegać następujących zasad:
1)
opracowanie wstępnego projektu statutu uzdrowiska powinno być powierzone zespołowi, w skład którego wchodzą:
a)
przedstawiciel prezydium rady narodowej miejscowości, dla której ma być opracowany statut uzdrowiska,
b)
przedstawiciel prezydium powiatowej rady narodowej, jeżeli prezydium rady narodowej miejscowości (lit. a) nie jest stopnia powiatowego,
c)
przedstawiciel organu (instytucji) wymienionego w § 2 ust. 2 pkt 1 lub 2, który wystąpił z wnioskiem o uznanie miejscowości za uzdrowisko,
d)
przedstawiciele organów prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwych do spraw: zdrowia, planowania, finansów, gospodarki komunalnej, kultury, miejscowego planowania przestrzennego oraz kultury fizycznej i turystyki, a ponadto w miarę potrzeby przedstawiciele innych organów prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz znawcy zagadnień rozstrzyganych w statucie, a także przedstawiciel urzędu górniczego, jeżeli uzdrowisko ma korzystać z miejscowych zasobów wód leczniczych lub ma znajdować się na terenie obszaru górniczego,
2)
zespół do opracowania wstępnego projektu statutu może powoływać rzeczoznawców oraz korzystać z opinii właściwych placówek naukowo-badawczych,
3)
wstępny projekt statutu opracowuje się w oparciu o:
a)
opinię co do sposobu zagospodarowania przestrzennego danej miejsscowości i jej okolic, wydaną przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
b)
uzyskany od Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej projekt wykazu spraw, które w myśl art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy będą wymagały uzgodnienia z tym ministrem lub określonym przez niego organem służby zdrowia.
§  4.
1.
Postanowienia wstępnego projektu statutu, w części dotyczącej ustalenia obszaru ochrony uzdrowiskowej i wykazu czynności, które na tym obszarze mogą być podejmowane tylko z zachowaniem art. 12 ustawy (czynności zastrzeżone w statucie), przesyła się do prezydium rady narodowej miejscowości, która ma być objęta obszarem ochrony uzdrowiskowej, w celu podania w drodze obwieszczenia w sposób zwyczajowo przyjęty do publicznej wiadomości z pouczeniem o prawie zgłaszania wniosków i uwag w oznaczonym terminie, nie krótszym jednak niż 60 dni.
2.
Zgłoszone w myśl ust. 1 wnioski i uwagi rozpatruje prezydium rady narodowej, wymienionej w ust. 1, po uzyskaniu opinii zespołu, który opracował wstępny projekt statutu, po czym powiadamia prezydium wojewódzkiej rady narodowej o swoim stanowisku.
§  5.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej po rozpatrzeniu opinii udzielonej w sprawie wstępnego projektu statutu przez:
1)
wojewódzką komisję związków zawodowych oraz
2)
wojewódzką radę uzdrowisk i wczasów pracowniczych, jeżeli taka rada została powołana, ustala ostateczne brzmienie wstępnego projektu statutu, po czym kieruje projekt w celu uzgodnienia do naczelnych organów administracji państwowej, wymienionych w art. 4 ust. 2 ustawy.
§  6.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po porozumieniu z wojewódzką komisją związków zawodowych, przekazuje pod obrady wojewódzkiej rady narodowej projekt uchwały w sprawie nadania statutu w brzmieniu uzgodnionym zgodnie z § 5.
§  7.
Przepisy § 3-6 stosuje się odpowiednio do prac nad zmianą statutu, z tym że projektowane zmiany wymagają ponadto uzgodnienia ze stałą komisją uzdrowiskowo-wczasową, a w skład zespołu opracowującego zmiany powinien wchodzić naczelny lekarz uzdrowiska.
§  8.
Przepisy § 3-6 stosuje się odpowiednio do prac nad projektami statutów dla miejscowości uznanych za uzdrowiska z dniem 1 stycznia 1967 r., z tym że:
1)
termin powołania zespołu do opracownia wstępnego projektu statutu oraz termin ukończenia jego prac ustali przewodniczący prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej, z tym jednak, że termin zakończenia prac zespołu nie może być późniejszy niż 1 stycznia 1972 r.
2)
w skład zespołu do opracowania projektu statutu wchodzi naczelny lekarz uzdrowiska.
§  9.
1.
Prezydium rady narodowej miejscowości będącej uzdrowiskiem w ciągu 30 dni od dnia uznania danej miejscowości za uzdrowisko zarządzi:
1)
wywieszenie w lokalu prezydium mapy uzdrowiska z naniesionymi granicami jego obszaru (obszarów) ochrony uzdrowiskowej oraz
2)
umieszczenie znaków informacyjnych o granicach poszczególnych części obszaru ochrony uzdrowiskowej (obszary A, B i C).
2.
W odniesieniu do miejscowości uznanych za uzdrowiska z dniem 1 stycznia 1967 r. termin określony w ust. 1 liczy się od dnia uchwalenia statutu uzdrowiska.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WZORCOWY STATUT UZDROWISKA

Uchwała nr .....

Wojewódzkiej Rady Narodowej w .........

z dnia .......

o ustanowieniu statutu uzdrowiska ......

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym (Dz. U. Nr 23, poz. 150) Wojewódzka Rada Narodowa w ........ po porozumieniu się z Wojewódzką Komisją Związków Zawodowych w .......... uchwala, co następuje:

§ 1. Dla uzdrowiska ............ ustanawia się niniejszy statut1).

§ 2. 1. W celu ochrony warunków naturalnych niezbędnych do prowadzenia i rozwijania lecznictwa uzdrowiskowego oraz w celu kształtowania innych czynników środowiskowych dla uzdrowiska ............. ustala się obszar ochrony uzdrowiskowej, który w zależności od rodzaju czynności zastrzeżonych obejmuje2):

- obszar (obszary) A w granicach .......

- obszar (obszary) B w granicach .......

- obszar (obszary) C w granicach .......

2. Granice obszarów określonych w ust. 1 są oznaczone w planie stanowiącym załącznik do statutu.

§ 3. Czynnościami zastrzeżonymi w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym (Dz. U. Nr 23, poz. 150) są czynności następujące3):

1)
dla obszarów A i B wyodrębnionych w celu kształtowania warunków środowiskowych:
a)
lokalizowanie nowych obiektów budowlanych,
b)
uruchamianie pól biwakowych oraz domków campingowych,
c)
wyznaczanie parkingów i targowisk,
d)
organizowanie kolonii letnich,
e)
wprowadzanie zmian w drzewostanie,
f)
uruchamianie punktów dystrybucji nawozów sztucznych, produktów naftowych i innych artykułów powodujących uciążliwe warunki,
g)
prowadzenie hodowli zwierząt futerkowych i nierogacizny,
h)
uruchomienie punktów skupu produktów rolnych,
i)
uruchomienie zakładów uciążliwych dla otoczenia, jak ............
j)
.............
2)
wyłącznie do obszaru (obszarów) A wyodrębnionego w celu bezpośredniego ukształtowania otoczenia zakładów lecznictwa uzdrowiskowego:
a)
trzymanie zwierząt gospodarskich, ptactwa domowego i psów podwórzowych,
b)
uruchamianie sklepów, kiosków, zakładów gastronomicznych i usługowych,
c)
instalowanie trwałych lub dla potrzeb doraźnych urządzeń, które by mogły kuracjuszom utrudnić lub zakłócić przebywanie na tym obszarze,
d)
przygotowywanie i wydawanie odpłatnych posiłków w lokalach mieszkalnych,
e)
organizowanie imprez o charakterze rozrywkowym,
f)
wprowadzanie zmian w zagospodarowaniu publicznych i prywatnych terenów zielonych,
g)
podejmowanie robót ziemnych zakłócających funkcjonowanie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego lub utrudniających korzystanie z tych zakładów,
3)
dla obszaru C stanowiącego pozostałą część obszaru ochrony uzdrowiskowej nie objętą obszarami A i B:
a)
dokonywanie wyrębu drzew, z wyjątkiem planowanego wyrębu lasów państwowych dokonywanego zgodnie z planem urządzeniowo-leśnym,
b)
prowadzenie robót mających wpływ na fizjografię uzdrowiska lub jego założeń urbanistycznych,
c)
budowa zbiorników wodnych oraz regulacja rzek i potoków,
4)
dla całego obszaru ochrony uzdrowiskowej - wydawanie decyzji w sprawie szczegółowej lokalizacji zakładów przemysłowych objętych planem terenowym.

§ 4. Następujące sprawy, ze względu na znaczenie dla lecznictwa uzdrowiskowego, wymagają uzgodnienia:

1)
z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej lub organem (instytucją) działającą z upoważnienia tego Ministra:
a)
zmiana profilu leczniczego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego,
b)
zmiany w ogólnym lub szczegółowym planie zagospodarowania przestrzennego,
c)
wydanie decyzji w sprawie szczegółowej lokalizacji:

- na obszarze (obszarach) A - wszystkich obiektów,

- na pozostałych obszarach ochrony uzdrowiskowej

- zakładów przemysłowych i usługowych objętych planem centralnym,

2)
z naczelnym lekarzem uzdrowiska:
a)
ustalanie planu urządzeniowo-leśnego dla terenów leśnych na obszarze ochrony uzdrowiskowej,
b)
ustalanie i rozmieszczenie znaków drogowych na obszarze ochrony uzdrowiskowej,
c)
ustalanie terminów remontów unieruchamiających działalność zakładów społecznych służby zdrowia na czas ponad 48 godzin,
d)
zmiany w zakresie działania zakładów społecznych służby zdrowia działających na obszarze ochrony uzdrowiskowej,
e)
ustalanie na obszarze ochrony uzdrowiskowej rezerwatów przyrody,
f)
istalanie rodzajów usług i czas ich świadczenia na obszarze A,
g)
ustalanie na obszarze A terminów remontów zakładów, dróg oraz urządzeń mających istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego niezależnie od ich usytuowania,
h)
likwidacja uspołecznionych zakładów usługowych na obszarze A.

§ 5. 1. Rada narodowa miejscowości uznanej za uzdrowisko, dzialając w granicach upoważnień ustawowych, uchwali w trybie przewidzianym do wydawania przepisów prawnych przez rady narodowe przepisy ustalające nakazy i zakazy służące do właściwego kształtowania warunków środowiskowych, a w szczególności dotyczące:

1)
specjalnych wymagań sanitarnych,
2)
walki z hałasem - ze szczególnym uwzględnieniem wymagań związanych z obszarem A,
3)
estetyki budynków, sklepów i zakładów usługowych,
4)
zakazu handlu obnośnego na obszarach A,
5)
warunków sanitarnych, jakim powinny odpowiadać kwatery prywatne.

2. Przepisy dotyczące walki z hałasem oraz estetyki budynków, sklepów i zakładów usługowych (ust. 1 pkt 2 i 3) powinny być wydane w okresie jednego roku od dnia ogłoszenia statutu.

§ 6. Załącznikami do statutu, poza planem, o którym mowa w § 2 ust. 2, są:

1)
orzeczenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, przewidziane w art. 4 ust. 1 ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym,
2)
decyzje o utworzeniu obszaru górniczego dla poszczególnych złóż wód leczniczych lub gazów stosowanych w lecznictwie, występujących na obszarach ochrony uzdrowiskowej,
3)
plan zagospodarowania złóż peloidów występujących na obszarze ochrony uzdrowiskowej,
4)
rejestr zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego prowadzony przez naczelnego lekarza uzdrowiska,
5)
wykaz pomników przyrody na obszarze uzdrowiska.

_______________

1) Jeżeli uzdrowiskiem jest lub ma być część gromady, w § 1 należy podaną treść oznaczyć jako ust. 1 oraz dodać ust. 2 w brzmieniu:

"2. Granice uzdrowiska oznacza się w sposób następujący

..................

zgodnie z planem stanowiącym załącznik do uchwały."

2) Wyodrębnienie w ramach obszaru ochrony uzdrowiskowej obszarów A, B i C ma na celu spełnienie następujących zadań:

-
obszar A jest funkcjonalnym przedłużeniem najbliższego otoczenia zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, a w szczególności prewentoriów uzdrowiskowych, sanatoriów uzdrowiskowych i szpitali uzdrowiskowych oraz zakładów przyrodoleczniczych i pijalni wód mineralnych, tym samym jest to obszar przeznaczony przede wszystkim dla kuracjuszów, a ukształtowanie i zagospodarowanie tego obszaru powinno w maksymalnym stopniu stwarzać czynniki mające istotne znaczenie dla prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego,
-
obszar B powinien obejmować całą miejscowość lub tę jej część, którą ze względu na swe zagospodarowanie i sposób użytkowania ma charakter uzdrowiskowy. Tym samym obszar ten, obok obszaru (obszarów) A, powinien obejmować tereny użytkowane przede wszystkim przez obiekty wczasowe i turystyczne oraz przez zakłady (instytucje, przedsiębiorstwa, zakłady usługowe) przeznaczone na zaspokojenie różnorodnych potrzeb kurajcuszów, wczasowiczów i turystów;
-
obszar C powinien obejmować obszary A i B, a ponadto teren otaczający te obszary w promieniu niezbędnym do zapewnienia nienaruszalności miejscowego klimatu i krajobrazu. W zależności od warunków miejscowych, a w szczególności od lokalizacji zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, można ustalić dwa lub więcej obszarów A, a wyjątkowo dwa lub więcej obszarów B.

3) Wyliczenie zamieszczone w tym przepisie (§ 3) ma charakter przykładowy i w zależności od warunków miejscowych wykaz czynności zastrzeżonych może być szerszy lub węższy.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024