Zasady i tryb opracowywania planów zatrudnienia inwalidów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 kwietnia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu opracowywania planów zatrudnienia inwalidów.

Na podstawie § 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie planowego zatrudniania inwalidów (Dz. U. Nr 20, poz. 88) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w zarządzeniu paragrafy rozporządzenia bez bliższego określenia oznaczają odpowiednie paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie planowego zatrudnienia inwalidów (Dz. U. Nr 20, poz. 88).
§  2.
Planowym zatrudnieniem inwalidów objęte są osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów, u których pozostała zdolność do wykonywania zatrudnienia, zgodnie ze wskazaniami komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  3.
Plan zatrudnienia inwalidów opracowują corocznie wydziały zdrowia i opieki społecznej w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw na podstawie znajomości:
1)
potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów,
2)
możliwości zatrudnienia inwalidów w miejscowych zakładach pracy.
§  4.
1.
Przy ustalaniu potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów na rok planowy należy brać pod uwagę:
1)
liczbę inwalidów według podziału na rodzaje schorzeń i kalectw, którzy zgłosili się do zatrudnienia w ostatnich okresach sprawozdawczych,
2)
przewidywaną liczbę inwalidów do zatrudnienia w roku poprzedzającym rok planowy, z uwzględnieniem przewidywanego przyrostu inwalidów do zatrudnienia na terenie powiatu (miasta) w roku planowym.
2.
Przewidywaną liczbę przyrostu inwalidów ubiegających się o zatrudnienie w roku planowym należy ustalać w szczególności opierając się na:
1)
analizie danych dotyczących przyrostu inwalidów zarejestrowanych do zatrudnienia w latach poprzedzających rok planowy oraz przyrostu inwalidów, badanych po raz pierwszy przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, na podstawie orzeczeń tych komisji nadsyłanych do wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych,
2)
liczbie inwalidów absolwentów szkół specjalnych oraz zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów,
3)
danych uzyskanych z terenowych związków zrzeszających inwalidów, dotyczących liczby inwalidów poszukujących pracy,
4)
przewidywanej liczbie inwalidów zarejestrowanych do zatrudnienia, którzy nie zostaną zatrudnieni do końca roku poprzedzającego rok planowy.
§  5.
1.
Oceny możliwości zaspokajania potrzeb w zakresie zatrudnienia inwalidów w roku planowym dokonuje się biorąc pod uwagę liczbę i rodzaj stanowisk pracy nadających się dla inwalidów w myśl ustaleń § 7 ust. 3 rozporządzenia, zarezerwowanych dla zatrudnienia inwalidów w roku planowym i zgłoszonych przez zakłady pracy zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia.
2.
Jeżeli liczba i rodzaj stanowisk pracy zgłoszonych przez zakłady pracy nie odpowiadają stwierdzonym potrzebom w zakresie zatrudnienia inwalidów w roku planowym, prezydium właściwej rady narodowej na wniosek wydziału zdrowia i opieki społecznej powołuje komisję, o której mowa w § 8 ust. 5 rozporządzenia, w tych zakładach pracy, w których profil produkcji lub rodzaj świadczonych usług odpowiada zatrudnieniu inwalidów, w celu rozpatrzenia możliwości zwiększenia liczby stanowisk pracy przewidzianych dla inwalidów w roku planowym.
3.
Komisja wymieniona w ust. 2 przy ustalaniu dodatkowych stanowisk pracy powinna wykorzystać materiały będące w posiadaniu:
1)
zakładów przemysłowej służby zdrowia (przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych), dotyczące charakterystyk zakładów pracy oraz stanowisk pracy w tych zakładach,
2)
wydziału zdrowia i opieki społecznej, uzyskane w czasie kontroli warunków pracy i prawidłowości zatrudnienia inwalidów, przeprowadzanych wspólnie z komisjami lekarskimi do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, w zakresie możliwości pracy inwalidów w danym zakładzie pracy.
4.
Ustalenia komisji dotyczące dodatkowych miejsc pracy inwalidów w roku planowym, uzgodnione z kierownictwem zakładu pracy i zawarte w protokole, stanowią uzupełnienie uprzednio zgłoszonych i zarezerwowanych dla inwalidów miejsc pracy (ust. 1) na rok planowy.
§  6.
1.
Zgłoszenia zakładów pracy dotyczące przewidzianych na rok planowy stanowisk pracy dla inwalidów, o których mowa w § 5 ust. 1, powinny być składane wydziałom zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia w układzie półrocznym, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok planowy.
2.
Na podstawie zgłoszeń zakładów pracy oraz ustaleń komisji dotyczących dodatkowych miejsc pracy dla inwalidów na rok planowy (§ 5 ust. 4) wydziały zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych przy współudziale wydziałów zatrudnienia opracowują projekt planu zatrudnienia inwalidów w układzie półrocznym z podziałem na poszczególne resorty.
3.
Sporządzony projekt planu zatrudnienia inwalidów powinien być przedstawiony prezydium właściwej rady narodowej w takim terminie, aby mógł być rozpatrzony i zatwierdzony przez prezydium do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok planowy.
§  7.
Zatwierdzony przez prezydium właściwej rady narodowej plan zatrudnienia inwalidów jest wiążący dla zakładów pracy.
§  8.
1.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej prezydiów właściwych rad narodowych kierują inwalidów do zatrudnienia na wolne stanowiska pracy, zgłaszane sukcesywnie przez zakłady pracy w ciągu roku planowego.
2.
Zakłady pracy zgłaszają wolne stanowiska pracy i nauki zawodu dla inwalidów na obowiązującym druku "zgłoszenie zapotrzebowania na pracowników" (symbol KP i P-Zpla), podając niezależnie od charakteru pracy bliższe określenie warunków pracy występujących na zgłaszanym stanowisku.
3.
Zakłady pracy objęte opieką zdrowotną zakładów przemysłowej służby zdrowia (przychodni przyzakładowych i międzyzakładowych) przy sporządzaniu zgłoszeń wolnych stanowisk pracy wykorzystują materiały, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 1.
§  9.
Zakład pracy obowiązany jest zatrudniać skierowanych do pracy inwalidów zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, które w myśl § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie ustroju i zakresu działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Dz. U. Nr 65, poz. 319) są wiążące dla zakładów pracy.
§  10.
1.
O zatrudnieniu inwalidy skierowanego przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej rady narodowej zakład pracy powinien zawiadomić ten wydział na potwierdzeniu, stanowiącym część składową skierowania do pracy.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę wpisu do kartoteki zatrudnionych inwalidów.
§  11.
Wydział zdrowia i opieki społecznej sporządza roczne sprawozdanie z wykonania planu zatrudnienia inwalidów i przedstawia je prezydium właściwej rady narodowej.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

ZGŁOSZENIE MIEJSC PRACY PRZEWIDZIANYCH DLA ZATRUDNIENIA INWALIDÓW NA ROK .....

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024