Zbiorowe odbiorcze anteny radiofoniczne i telewizyjne.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1968 r.
w sprawie zbiorowych odbiorczych anten radiofonicznych i telewizyjnych.

W celu zapewnienia poprawy warunków odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych, podniesienia estetyki zabudowy miast i osiedli oraz zmniejszenia kosztów konserwacji budynków mieszkalnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne będące inwestorami budynków mieszkalnych zobowiązane są do instalowania zbiorowych odbiorczych anten radiofonicznych i telewizyjnych - zwanych dalej "antenami zbiorowymi" - w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych o liczbie mieszkań 12 i więcej, których budowa rozpocznie się po dniu 31 grudnia 1968 r. na terenach, na których zainstalowanie anten zbiorowych jest konieczne dla zapewnienia warunków najlepszego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych.
2.
Koszty przystosowania budynków określonych w ust. 1 do instalacji anten zbiorowych oraz koszty zakupu i instalacji urządzeń anten zbiorowych pokrywają inwestorzy budynków ze środków i nakładów przewidzianych dla budownictwa mieszkaniowego.
3.
Najemcy lokali mieszkalnych lub użytkowych w budynkach wyposażonych w zbiorowe anteny wpłacają jednorazowo zryczałtowane opłaty administracjom budynków tytułem zwrotu kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych.
4.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego odpowiednie zastosowanie w spółdzielczym budownictwie mieszkaniowym zasad ustalonych w ust. 1, 2 i 3.
5.
Administrujący budynkami, o których mowa w ust. 1 i 4, obowiązani są utrzymywać zainstalowane anteny zbiorowe w stanie pełnej sprawności technicznej. Koszty związane z eksploatacją i remontami anten zbiorowych będą pokrywane przez najemców lokali (członków spółdzielni) przy opłacie czynszu (kosztów eksploatacji).
§  2.
Minister Przemysłu Maszynowego zapewni:
1)
opracowanie i wykonanie w terminie do dnia 31 lipca 1968 r. prototypu kompletu anteny zbiorczej, umożliwiającej odbiór na wszystkich zakresach częstotliwości programów radiofonicznych i telewizyjnych, w budynkach o liczbie mieszkań od 40 do 50,
2)
uruchomienie seryjnej produkcji kompletów anten zbiorowych na podstawie uzgodnionych z Ministrem Łączności wymagań techniczno-eksploatacyjnych w następujących rozmiarach i terminach:

w 1969 r. - 2.000 sztuk

w 1970 r. - 5.000 sztuk,

3)
dostawy kabli współosiowych podtynkowych i nadtynkowych w ilościach przewidzianych w zatwierdzonym corocznie bilansie kabli oraz części zamiennych w ilościach uzgodnionych z Ministrem Handlu Wewnętrznego,
4)
opracowanie wytycznych oraz instrukcji obsługi technicznej i konserwacji produkowanych przez nadzorowane przedsiębiorstwa urządzeń anten zbiorowych,
5)
dystrybucję urządzeń, osprzętu i kabli współosiowych koniecznych do instalacji i eksploatacji anten zbiorowych.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Łączności do:
1)
zapewnienia opracowania w terminie do dnia 31 października 1968 r. przepisów dotyczących wykonania i odbioru instalacji anten zbiorowych na podstawie danych technicznych prototypu anteny zbiorowej wymienionej w § 2 pkt 1,
2)
ustalenia obszarów, na których dla zapewnienia warunków najlepszego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych nie zachodzi konieczność instalowania anten zbiorowych w budynkach wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych obowiązany jest do:
1)
zatwierdzenia w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej i Ministrem Łączności w terminie do dnia 31 marca 1968 r. opracowanych przez Ministerstwo Łączności wytycznych technicznych przystosowania budynków do instalacji anten zbiorowych.
2)
zapewnienia w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej przystosowania projektów typowych i projektów inwestycji przewidzianych do realizacji po dniu 31 grudnia 1968 r. do instalacji anten zbiorowych zgodnie z wytycznymi, o których mowa w pkt 1.
§  5.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa wykonawstwa budownictwa mieszkaniowego zapewnią wykonawstwo instalacji anten zbiorowych w takim terminie i zakresie, ażeby budynki mieszkalne określone w § 1 ust. 1 i 4 mogły być wyposażone w te anteny.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego po zasiągnięciu opinii Ministra Gospodarki Komunalnej zorganizuje usługi w zakresie obsługi technicznej i konserwacji anten zbiorowych przy wprowadzeniu zasady, że jednostki świadczące wyżej wymienione usługi obowiązane będą do zaspokojenia zapotrzebowania administracji budynków w tym zakresie oraz że opłaty za te usługi zostaną zryczałtowane.
§  7.
Minister Gospodarki Komunalnej ustali w porozumieniu z Ministrem Łączności:
1)
zryczałtowaną wysokość jednorazowych opłat uiszczanych przez najemców lokali mieszkaniowych i użytkowych tytułem zwrotu kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych,
2)
sposób i zasady pobierania opłat, o których mowa w pkt 1, oraz okres amortyzacji anten zbiorowych.
§  8.
Najemcom lokali mieszkalnych i użytkowych w państwowym zasobie mieszkaniowym oraz członkom spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, którzy uiścili opłatę odpowiadającą równowartości lub zryczałtowanej wysokości kosztów zakupu i instalacji anten zbiorowych, przysługuje prawo do zwrotu części tej opłaty z dniem opuszczenia zajmowanego lokalu przed upływem okresu amortyzacji anteny zbiorowej.
§  9.
1.
W budynkach pozostających w administracji jednostek państwowych od najemców lokali mieszkalnych i użytkowych, wyposażonych w urządzenia pozwalające na korzystanie z anteny zbiorowej, pobierany będzie ryczałt miesięczny tytułem zwrotu kosztów eksploatacji i remontów bieżących anteny zbiorowej. Wysokość tego ryczałtu ustali Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego.
2.
Zryczałtowana opłata miesięczna pobierana będzie z góry równocześnie z czynszem najmu za lokale.
§  10.
W budynkach spółdzielczych koszty eksploatacji i remontów bieżących anten zbiorowych pokrywane będą przez członków spółdzielni w sposób określony przez odpowiednie organy spółdzielczości mieszkaniowej.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Łączności i innym zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024