Powoływanie i postępowanie komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzanie uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 marca 1968 r.
w sprawie powoływania i postępowania komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzania uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Skład oraz tryb powoływania i postępowania komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów.

§  1.
1.
Po upływie terminu przewidzianego w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13), zwanej dalej "ustawą", organ przeprowadzający scalenie gruntów przedstawia zgłoszone przez uczestników scalenia pisemne zastrzeżenia do projektu scalenia, wraz ze swymi wyjaśnieniami, przewodniczącemu prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Do rozpatrzenia zgłoszonych zastrzeżeń, stosownie do przepisu art. 11 ust. 4 ustawy, przewodniczący prezydium powiatowej rady narodowej powołuje komisję w składzie:
1)
przewodniczący - jeden ze stale urzędujących członków prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
członkowie - po jednym przedstawicielu:
a)
właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej,
b)
prezydium gromadzkiej rady narodowej (gromadzkich rad narodowych) lub gromadzkiej służby rolnej,
c)
rady (rad) uczestników scalenia, gdy rada taka powołana została w myśl art. 7 ust. 2 ustawy,
d)
powiatowego związku kółek rolniczych,
e)
kółek rolniczych wsi, w których grunty objęte są scaleniem,
f)
jednostki gospodarki uspołecznionej, jeżeli scaleniem objęte są grunty należące do takiej jednostki,
g)
powiatowego albo wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jeżeli scaleniem objęte są grunty użytkowane przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,
3)
referent sprawy - wykonawca prac scaleniowych, uczestniczący w pracach komisji z głosem doradczym.
§  2.
1.
Komisja rozpatruje zastrzeżenia do projektu scalenia gruntów na posiedzeniach jawnych w obecności zainteresowanych uczestników scalenia.
2.
W razie potrzeby komisja dokonuje oględzin stanu rzeczy na gruncie. Komisja może do wykonania tych czynności upoważnić poszczególnych swych członków.
3.
O miejscu i terminie posiedzenia komisji oraz o terminie oględzin powiadamia się zainteresowanych uczestników scalenia.
4.
Nieobecność zainteresowanych na posiedzeniu komisji oraz przy oględzinach dokonywanych przez komisję bądź upoważnionych przez komisję członków nie ma wpływu na przebieg tych czynności, o ile zainteresowani zostali o nich zawiadomieni i wezwani do udziału w tych czynnościach.
§  3.
1.
Posiedzenia komisji zwołuje jej przewodniczący.
2.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności przynajmniej połowy członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały komisji nie mogą być podejmowane w razie nieobecności przedstawicieli wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a), b) i c).
4.
Z posiedzenia komisji spisuje się protokół. Protokół powinien zawierać opinię komisji w sprawach rozpatrywanych zastrzeżeń. Przewodniczący komisji przekazuje protokół organowi przeprowadzającemu scalenie. Organ ten przedkłada protokół komisji, wraz z projektem scalenia, prezydium powiatowej rady narodowej.

Rozdział  2.

Warunki i tryb wprowadzania uczestników scalenia i wymiany gruntów w posiadanie nowo wydzielonych gruntów.

§  4.
1.
W toku opracowywania projektu scalenia lub wymiany gruntów:
1)
wykonawca prac scaleniowych - przy udziale osób wymienionych w § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1968 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 8, poz. 44), zwanego dalej "rozporządzeniem", a
2)
wykonawca prac wymiennych - samodzielnie

sporządzają protokół objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów; protokół stanowi część składową projektu scalenia lub wymiany gruntów.

2.
Protokół objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów powinien ustalać:
1)
sposób i terminy korzystania z upraw znajdujących się na gruntach, które przypadły innym uczestnikom scalenia lub wymiany, bądź inny sposób i terminy dokonania rozrachunku z tego tytułu,
2)
terminy usunięcia zabudowań przez ich dotychczasowego posiadacza z działki, która przypadła innemu uczestnikowi scalenia, gdy scaleniem objęte zostały na zasadach art. 1 ust. 3 ustawy grunty pod zabudowaniami,
3)
sposób rozrachunku oraz wysokość ewentualnego odszkodowania pieniężnego na rzecz uczestnika scalenia, któremu przypadły grunty pod zabudowaniami w wypadkach wymienionych w pkt 2, za okres do usunięcia zabudowań,
4)
wysokość i terminy spłat należności wynikających z rozliczeń przewidzianych w § 5 rozporządzenia,
5)
terminy usunięcia z gruntów, które przypadły innym uczestnikom scalenia lub wymiany, pozostawionych na nich drzew, krzewów, ogrodzeń itp., nie objętych szacunkiem i podlegających na tej zasadzie usunięciu z tych gruntów, bądź inny sposób i terminy rozrachunku z tego tytułu,
6)
inne związane ze scaleniem lub wymianą gruntów warunki objęcia w posiadanie nowo wydzielonych uczestnikom scalenia lub wymiany gruntów.
§  5.
Wykonawca prac scaleniowych (wymiennych) przy opracowywaniu projektu protokołu warunków objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów obowiązany jest kierować się następującymi wytycznymi:
1)
należy dążyć, aby rozrachunki pomiędzy uczestnikami scalenia lub wymiany, związane z obejmowaniem nowo wydzielonych im gruntów, były wynikiem ich wzajemnego porozumienia i objęte protokołem; w razie braku porozumienia w tej mierze zainteresowanych stron, warunki objęcia nowo wydzielonych gruntów proponuje w projekcie protokołu wykonawca prac scaleniowych (wymiennych);
2)
plony upraw jednorocznych z gruntu przypadającego innemu uczestnikowi scalenia lub wymiany powinny być w zasadzie zebrane przez dotychczasowego właściciela (posiadacza samoistnego) gruntu;
3)
plony upraw wieloletnich z gruntu przypadającego innemu uczestnikowi scalenia lub wymiany mogą być zbierane przez dotychczasowego właściciela (posiadacza samoistnego) gruntu w zasadzie tylko w ciągu następnego roku gospodarczego po zakończeniu postępowania, z tym że:
a)
dotychczasowy właściciel (posiadacz samoistny) gruntu powinien na ten okres wydzielić z nowo otrzymanego gruntu i oddać w użytkowanie odpowiednią działkę uczestnikowi scalenia lub wymiany, któremu grunty te przypadły, bądź dokonać rozrachunku z tego tytułu w inny sposób,
b)
uczestnik scalenia lub wymiany, któremu przypadły grunty pod uprawami wieloletnimi, powinien po upływie okresu wymienionego pod lit. a) wypłacić dotychczasowemu ich właścicielowi (posiadaczowi samoistnemu) odszkodowanie z tytułu niemożności dalszego pobierania pożytków z upraw wieloletnich;
4)
dotychczasowy właściciel (posiadacz samoistny) gruntów pod zabudowaniami, gdy grunty takie objęte zostały scaleniem na zasadzie art. 1 ust. 3 ustawy, do czasu usunięcia zabudowań z tych gruntów powinien na ten okres wydzielić z nowo otrzymanego gruntu i oddać w użytkowanie odpowiednią działkę uczestnikowi scalenia, któremu grunty te przypadły, lub dokonać rozrachunku z tego tytułu w inny sposób;
5)
w wypadkach wymienionych w pkt 3 i 4, gdy jedną ze stron rozrachunku jest Państwo, rozrachunek ten powinien z reguły następować w formie pieniężnej. Jeżeli w wyniku takiego rozrachunku powstaną należności związane z gruntami Państwowego Funduszu Ziemi - pokrywane są one ze środków zabezpieczonych na ten cel w budżetach powiatowych rad narodowych, a należności związane z innymi gruntami jednostek gospodarki państwowej - ze środków tych jednostek.
§  6.
1.
Wprowadzenie w posiadanie uczestników scalenia na nowo wydzielone im grunty następuje po upływie terminu przewidzianego w art. 12 ust. 2 ustawy na ogólnym zebraniu tych uczestników, zwołanym przez organ przeprowadzający scalenie. Na zebraniu tym organ przeprowadzający scalenie zapoznaje uczestników scalenia z treścią protokołu objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów. Termin odbytego zebrania uważa się za prawne objęcie w posiadanie nowo wydzielonych uczestnikom scalenia gruntów; termin ten jest skuteczny także wobec uczestników scalenia nie biorących udziału w zebraniu.
2.
O miejscu i terminie zebrania organ przeprowadzający scalenie zawiadamia uczestników scalenia w sposób określony w § 2 ust. 4 rozporządzenia.
3.
Organ przeprowadzający scalenie sporządza protokół zebrania.
4.
Uczestników wymiany gruntów wprowadza się w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów indywidualnie.

Rozdział  3.

Wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie nie leżące w ciągu dróg państwowych.

§  7.
Jeżeli w skład obszaru scalenia wchodzą grunty Państwowego Funduszu Ziemi, część tych gruntów może być przeznaczona pod ulice i drogi wiejskie nie leżące w ciągu dróg państwowych, bez zmniejszania uczestnikom scalenia przysługującego im ekwiwalentu za scalone grunty.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  8.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o powiatowej radzie narodowej bądź o prezydium tej rady, rozumie się przez to również miejską radę narodową miasta stanowiącego powiat i dzielnicową radę narodową w mieście wyłączonym z województwa oraz prezydia tych rad.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.14.94

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powoływanie i postępowanie komisji do rozpatrzenia zastrzeżeń do projektu scalenia gruntów, wprowadzanie uczestników scalenia i wymiany w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz wydzielanie gruntów Państwowego Funduszu Ziemi pod ulice i drogi wiejskie.
Data aktu: 26/03/1968
Data ogłoszenia: 06/04/1968
Data wejścia w życie: 06/04/1968