Koordynacja prac resortowych jednostek powołanych do kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów.

UCHWAŁA Nr 270
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 listopada 1967 r.
w sprawie koordynacji prac resortowych jednostek powołanych do kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o utworzeniu Centralnego Urzędu Jakości i Miar (Dz. U. Nr 23, poz. 147) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała reguluje zakres, zasady i tryb koordynacji przez Centralny Urząd Jakości i Miar, zwany dalej "Urzędem", prac resortowych jednostek organizacyjnych powołanych do dokonywania w zakładach produkcyjnych niezależnie od producenta kontroli jakości oraz na zlecenie odbiorców lub innych jednostek odbiorów technicznych wyrobów.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do kontroli i odbiorów technicznych wyrobów dokonywanych na zlecenie kontrahentów zagranicznych.
§  2.
1.
Wyrobami w rozumieniu uchwały są surowce, materiały, półwyroby i wyroby gotowe.
2.
Przez użyte w dalszych przepisach uchwały określenie "resortowe jednostki" rozumie się jednostki organizacyjne wymienione w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Listę resortowych jednostek, których prace podlegają koordynacji zgodnie z § 1 ust. 1, ustala Prezes Urzędu w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
O utworzeniu lub likwidacji resortowych jednostek i zmianie asortymentu (grup) wyrobów objętych sprawowaną przez nie kontrolą lub odbiorem technicznym właściwi ministrowie zawiadamiają Prezesa Urzędu.
3.
Ewidencję resortowych jednostek prowadzi Urząd.
§  4.
1.
Do zadań Urzędu w zakresie koordynacji należy:
1)
analiza skuteczności stosowanych metod kontroli jakości i odbiorów technicznych wyrobów, występowanie z wnioskami w sprawie zapewnienia pełnej skuteczności działania resortowych jednostek, upowszechnianie bardziej efektywnych rozwiązań w tym zakresie oraz inicjowanie wprowadzania nowych metod kontroli i odbiorów,
2)
opracowywanie wniosków w zakresie:
a)
usprawniania pracy resortowych jednostek w celu eliminowania wielotorowości ich działania, zapewnienia między nimi współpracy, wzajemnego uznawania wyników badań i wymiany doświadczeń,
b)
wykorzystania laboratoriów, aparatury pomiarowej i innych urządzeń technicznych,
3)
współdziałanie w szkoleniu pracowników resortowych jednostek, a zwłaszcza przy ustalaniu programów i metodyki szkolenia, oraz organizowanie dla tych pracowników szkolenia w zakresie kontroli jakości wyrobów oraz stosowania narzędzi pomiarowych,
4)
inicjowanie innych prac zmierzających do uzgodnienia i powiązania działalności resortowych jednostek z pracami Urzędu i podległych mu organów w zakresie zapewnienia i poprawy jakości wyrobów.
2.
Do zadań resortowych jednostek w zakresie koordynacji należy:
1)
przesyłane do wiadomości Urzędu opracowań dotyczących analiz dokonanych kontroli jakości i odbiorów technicznych oraz udostępnianie planów prac do wglądu pracownikom Urzędu,
2)
zawiadamianie Urzędu o wypadkach obniżania się poziomu jakości wyrobów, z podaniem istotnych ich wad,
3)
przekazywanie Urzędowi, na jego żądanie, protokołów niektórych kontroli jakości lub odbiorów technicznych oraz opinii o wyrobach,
4)
współpraca z organami administracji jakości i miar przy wykonywaniu innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.
3.
Prezes Urzędu i właściwi ministrowie mogą ustalać w ramach ust. 1 i 2 szczegółowe zasady współpracy między Urzędem i podległymi mu organami a resortowymi jednostkami.
§  5.
Właściwi ministrowie prześlą Prezesowi Urzędu, w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały, wykaz resortowych jednostek, z podaniem asortymentu (grup) wyrobów objętych zakresem ich działania.
§  6.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych oraz do zarządów centralnych związków spółdzielczych.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024