Ogólne warunki umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 7 kwietnia 1967 r.
w sprawie ogólnych warunków umów dostawy pieczywa i wyrobów ciastkarskich.

Na podstawie art. 384 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustala się ogólne warunki umów dostawy pieczywa żytniego, pszennego i mieszanego (żytnio-pszennego i pszenno-żytniego) oraz wyrobów ciastkarskich, zwane dalej "ogólnymi warunkami umów dostawy pieczywa", stanowiące załącznik do zarządzenia.
2. 
Ogólne warunki umów dostawy pieczywa stosuje się odpowiednio do umów sprzedaży pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich wymienionych w ust. 1 pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej, gdy sprzedawcą jest jednostka wypiekająca pieczywo lub wyroby ciastkarskie.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW DOSTAWY PIECZYWA

1.

Zawieranie umów.

§  1. 
Przepisy niniejszych ogólnych warunków umów dotyczą dostaw pieczywa żytniego, pszennego i mieszanego (żytnio-pszennego i pszenno-żytniego) oraz wyrobów ciastkarskich.
§  2. 
1. 
Dostawy pieczywa odbywają się na podstawie okresowych umów i składanych w ramach tych umów zamówień odbiorców. Sposób i terminy składania zamówień, terminy dostaw pieczywa do poszczególnych punktów odbioru pieczywa i adresy tych punktów określa umowa.
2. 
Dostawy jednorazowe pieczywa odbywają się na podstawie zamówień odbiorców.
3. 
Przez użyte w niniejszych ogólnych warunkach umów określenie "pieczywo" rozumie się pieczywo i wyroby ciastkarskie wymienione w § 1.
§  3. 
Zamówienia powinny być składane najpóźniej na 24 godziny, a na dni przedświąteczne - najpóźniej na 48 godzin przed terminem dostawy.
§  4. 
W razie zwiększonego nie przewidzianego popytu na pieczywo w ramach zawartych umów (§ 2 ust. 1) mogą być składane zamówienia na dostawy dodatkowe w dniu, w którym ma nastąpić dostawa.

2.

Jakość i wydanie pieczywa.

§  5. 
Dostawca obowiązany jest dostarczyć pieczywo świeże, przygotowane zgodnie z zatwierdzonymi recepturami i odpowiadające obowiązującym normom jakościowym.

3.

Dostawa pieczywa.

§  6. 
Pieczywo dostarczane jest po cenach ustalanych w obowiązującym trybie.
§  7. 
1. 
Dostawca obowiązany jest dostarczyć odbiorcy pieczywo do wskazanych przez niego punktów odbioru pieczywa własnym staraniem i na własny koszt.
2. 
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że odbiorca będzie odbierać zamówione pieczywo własnym staraniem i na własny koszt, dostawca udziela odbiorcy opustu od ceny na koszty transportu według obowiązującej stawki.
§  8. 
Dostawca obowiązany jest do wystawienia dowodu dostawy pieczywa oddzielnie dla każdego punktu odbioru pieczywa i doręczenia go równocześnie z dostawą pieczywa. Odbiorca (punkt odbioru pieczywa) kwituje odbiór dostarczanego pieczywa na kopiach dowodu dostawy, podając równocześnie datę i godzinę dostawy.
§  9. 
W razie opóźnienia dostawy więcej niż o jedną godzinę ponad ustalony termin, odbiorca może odmówić przyjęcia całości lub części dostawy.

4.

Opakowanie i transport pieczywa.

§  10. 
Dostawca obowiązany jest dostarczyć wyroby ciastkarskie na tacach i blachach, a pozostałe pieczywo w pojemnikach drucianych, skrzyniach lub koszach. Tace i blachy oraz pojemniki druciane, skrzynie i kosze powinny być dostosowane do rodzaju i kształtu dostarczanych wyrobów ciastkarskich i innego pieczywa.
§  11. 
Pieczywo nie może być przewożone w opakowaniu używanym do innych celów oraz łącznie z towarami wydzielającymi zapachy lub mogącymi spowodować pogorszenie jego jakości.
§  12. 
1. 
Jeżeli strony nie uzgodnią inaczej, odbiorca obowiązany jest zwrócić, a dostawca odebrać opakowanie natychmiast po przyjęciu towaru, najpóźniej zaś przy następnej dostawie.
2. 
Zwracane opakowanie nie może być zanieczyszczone na skutek niedbałego przechowywania lub używania go do celów nie związanych z przechowywaniem pieczywa.

5.

Odbiór jakościowy i odpowiedzialność za wady fizyczne pieczywa.

§  13. 
1. 
Odbiorca traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonego pieczywa, jeśli nie zawiadomi dostawcy:
1)
przy wadach ujawnionych na podstawie badań organoleptycznych przeprowadzonych bezpośrednio przy odbiorze - niezwłocznie po dokonaniu odbioru pieczywa, a gdy pieczywo dostarczone zostało w zaplombowanych pojemnikach - po ich otwarciu; zawiadomienie o wadach stwierdzonych bezpośrednio przy odbiorze może nastąpić przez zamieszczenie na odwrocie dowodu dostawy oświadczenia zawierającego wyszczególnienie ujawnionych wad oraz rodzaju i ilości pieczywa dotkniętego tymi wadami;
2)
przy wadach ujawnionych po dokonaniu odbioru na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych - niezwłocznie po otrzymaniu wyników badań.
2. 
Jeżeli dostawca zawiadomiony o wadach wymienionych w ust. 1 pkt 1 zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego pieczywa, obowiązany jest uczynić to niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia; niedokonanie oględzin w tym terminie uważa się za uznanie zgłoszonych przez odbiorcę wad.
§  14. 
1. 
Odbiorca uprawniony jest do przeprowadzenia badań laboratoryjnych dostarczonego pieczywa, gdy dostawca nie uznaje wad zgłoszonych w trybie przewidzianym w § 13 ust. 1 pkt 1 lub gdy badania organoleptyczne przeprowadzone bezpośrednio przy odbiorze (otwarciu zaplombowanego pojemnika) dostarczonego pieczywa nasuwają przypuszczenie, że posiada ono wady możliwe do ujawnienia jedynie metodą laboratoryjną.
2. 
Odbiorca przesyła do badań laboratoryjnych w wypadkach określonych w ust. 1 próbki pieczywa, pobrane we właściwym trybie.
3. 
Równocześnie z przesłaniem do badań laboratoryjnych próbki pieczywa, odbiorca obowiązany jest zawiadomić o tym dostawcę.
4. 
Badania laboratoryjne pieczywa powinny być zlecane Państwowej Inspekcji Handlowej, a w miejscowościach, w których brak jest laboratorium Państwowej Inspekcji Handlowej - innemu laboratorium uprawnionemu do przeprowadzania takich badań.
5. 
Wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych w laboratoriach wymienionych w ust. 4 wiążą strony.
§  15. 
1. 
W razie dostarczenia pieczywa z wadami, odbiorca może odstąpić od zamówienia na dostawę lub żądać wymiany pieczywa z wadami na pieczywo bez wad; w ostatnim wypadku dostawca obowiązany jest dokonać wymiany niezwłocznie bądź w innym terminie oznaczonym przez odbiorcę.
2. 
Wymiana pieczywa z wadami na pieczywo bez wad nie zwalnia dostawcy od zapłacenia należnego odszkodowania za dostarczenie pieczywa z wadami oraz wynikłą zwłokę w terminie wykonania dostawy.
3. 
Dostawca obowiązany jest do zabrania nie przyjętego przez odbiorcę pieczywa z wadami niezwłocznie po ich ujawnieniu, nie później jednak niż w terminie przewidzianym dla następnej dostawy, gdy dostawa taka jest przewidziana.
§  16. 
1. 
Niezależnie od odbioru jakościowego dokonywanego w punktach odbioru pieczywa, odbiorca uprawniony jest do dokonywania odbioru jakościowego u dostawcy, przed załadowaniem pieczywa na środek transportowy. Dostawca obowiązany jest uczestniczyć w takim odbiorze.
2. 
Dostawca obowiązany jest wydzielić partię pieczywa przeznaczoną do odbioru jakościowego oraz zapewnić odbiorcy niezbędne warunki do przeprowadzenia odbioru we właściwym terminie. W miejscu odbioru pieczywa powinna znajdować się waga.
3. 
W razie stwierdzenia wad pieczywa, odbiorca powinien zgłosić natychmiast reklamację w formie protokołu, sporządzonego przy udziale dostawcy.
4. 
Do odbioru pieczywa dokonywanego u dostawcy mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 13, 14 i 15.
5. 
Odbiór jakościowy pieczywa dokonany u dostawcy nie zwalnia go od odpowiedzialności za wady powstałe z jego winy po dokonaniu odbioru.
6. 
Kupujący nie traci uprawnień z tytułu rękojmi za wady pieczywa, jeżeli w punkcie odbioru stwierdzi wady, których nie ujawniono przy odbiorze dokonanym u dostawcy.

6.

Zwroty nie sprzedanego pieczywa czerstwego.

§  17. 
1. 
Dostawca obowiązany jest do odbierania nie sprzedanego pieczywa czerstwego, z wyjątkiem pieczywa półcukierniczego, bułek maślanych, chał zdobnych, pieczywa w opakowaniu jednostkowym oraz wyrobów ciastkarskich. Odbiór zwracanego pieczywa następuje w terminach ustalonych w umowie.
2. 
Odbiór zwracanego nie sprzedanego pieczywa czerstwego następuje na koszt i staraniem dostawcy.
3. 
Zwrot nie sprzedanego pieczywa czerstwego następuje po cenie zbytu pomniejszonej o:
1)
30%, gdy chodzi o pieczywo żytnie i pieczywo mieszane (żytnio-pszenne i pszenno-żytnie),
2) 1
 50%, gdy chodzi o pozostałe pieczywo podlegające zwrotowi.
4. 
Nie podlega zwrotowi nie sprzedane pieczywo czerstwe spleśniałe, stęchłe, połamane, uszkodzone przez gryzonie lub zabrudzone.

7.

Kary umowne.

§  18. 
1. 
Dostawca obowiązany jest do zapłacenia odbiorcy kary umownej w wysokości:
1)
10% wartości zamówionego pieczywa w razie niewykonania przyjętego zamówienia,
2)
50 zł w razie opóźnienia ponad 1 godzinę każdorazowej dostawy do punktu odbioru pieczywa,
3)
w razie dostawy pieczywa z wadami jakościowymi, które nie dyskwalifikują go do obrotu:
a)
5% wartości partii pieczywa za każdy pełny 1% stwierdzonej wilgotności pieczywa ponad normę,
b)
5% wartości partii pieczywa za każdy pełny 1% tłuszczu poniżej ilości wynikającej z obowiązujących norm bądź receptur,
c)
10% wartości partii pieczywa za każdy pełny 1% cukru poniżej ilości wynikających z obowiązujących norm bądź receptur,
d)
5% wartości partii pieczywa za brak innych - poza tłuszczem i cukrem - dodatków wynikających z obowiązujących norm lub receptur,
e)
5% wartości partii pieczywa za każdy pełny 1% niedowagi pieczywa ponad dopuszczalne odchylenia przewidziane obowiązującymi normami,
f) 2
 2% wartości partii pieczywa w razie dostarczenia pieczywa nie oznaczonego lub niewłaściwie oznaczonego bądź w razie gdy towar posiada inne wady niż wymienione pod lit. a) - e),
4)
10% wartości partii pieczywa w razie stwierdzenia wad dyskwalifikujących towar do obrotu na zaopatrzenie ludności,
5)
5% wartości partii pieczywa dostarczonego bez opakowania lub w nieodpowiednim opakowaniu,
6)
30% wartości partii pieczywa dostarczonego z wadami jakościowymi kwalifikującymi towar do zniszczenia.
2.  3
 Jeżeli dostawca w danym roku kalendarzowym dostarczył już dwukrotnie wadliwe pieczywo tego samego rodzaju, posiadające takie same wady, począwszy od trzeciej partii towaru z wadami kary przewidziane w ust. 1 pkt 3, 4, 5 i 6 podwyższa się o 50%.
3.  4
 Odbiorca obowiązany jest do zapłacenia dostawcy kary umownej w wysokości:
1)
50 zł w razie złożenia zamówienia z naruszeniem terminów określonych w § 3,
2)
20% wartości towaru w razie nieodebrania zamówionego pieczywa,
3)
50 zł, gdy w chwili dostawy dokonanej w terminie punkt odbioru pieczywa będzie zamknięty; fakt zamknięcia punktu odbioru pieczywa w chwili dostawy, z oznaczeniem daty i godziny, powinien być stwierdzony przez osobę dostarczającą pieczywo na dowodzie dostawy,
4)
10% wartości opakowania za każdy dzień opóźnienia zwrotu opakowania; uiszczenie kary za zwłokę nie zwalnia kupującego od obowiązku zwrotu opakowania,
5)
10% wartości opakowania w razie jego zanieczyszczenia,
6)
dwukrotnej wartości nie zwróconego opakowania w razie zniszczenia, zagubienia lub takiego uszkodzenia opakowania, które uniemożliwia jego używanie.
§  19. 
1. 
Dostawca nie płaci kary umownej, gdy ilość jednostek pieczywa o wadze 400 g i większej z takimi wadami, jak: zdeformowany kształt, zgniecenie, popękanie, skórka mechanicznie uszkodzona, odstająca od miękisza, spalona, bądź pieczywo niewłaściwie oznaczone, wysortowana przez dostawcę z kwestionowanej partii nie przekracza 3% całej partii, jeśli wymieni natychmiast pieczywo z wadami na taką samą ilość pieczywa właściwej jakości.
2. 
Dostawca nie płaci kary, gdy ilość jednostek pieczywa o wadze poniżej 400 g z takimi wadami, jak: kształt zdeformowany, zgniecenie, popękanie, skórka mechanicznie uszkodzona, odstająca od miękisza, spalona, nie przekracza 5% w stosunku do próbki pobranej zgodnie z obowiązującą normą, jeżeli wymieni natychmiast pieczywo z wadami w kwestionowanej partii na taką samą ilość pieczywa właściwej jakości.
§  20.  5
 W sprawach kar umownych przy dostawach pieczywa nie mają zastosowania przepisy o karach umownych, zawarte w §§ 51, 52 i 54 ust. 4 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
1 Załącznik § 17 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 20 września 1973 r. (M.P.73.41.247) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1973 r.
2 Załącznik § 18 ust. 1 pkt 3 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 5 marca 1970 r. (M.P.70.8.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 kwietnia 1970 r.
3 Załącznik § 18 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 5 marca 1970 r. (M.P.70.8.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 kwietnia 1970 r.
4 Załącznik § 18 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 5 marca 1970 r. (M.P.70.8.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 kwietnia 1970 r.
5 Załącznik § 20 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 marca 1970 r. (M.P.70.8.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024