Amortyzacja środków trwałych.

UCHWAŁA Nr 534
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1961 r.
w sprawie amortyzacji środków trwałych. *

§  1.
1.
Ilekroć w uchwale użyto określenia "przedsiębiorstwa", należy przez to rozumieć działające według zasad rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstwa państwowe oraz organizacje spółdzielcze, z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
2.
Ilekroć w uchwale użyto określenia "środki trwałe", oznacza ono środki pracy oraz inne przedmioty i urządzenia długotrwałego użytkowania, o których mowa w uchwale nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62).
§  2.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych:
1)
własnych - bez względu na to, czy są one użytkowane przez te przedsiębiorstwa, czy też przez inne jednostki organizacyjne,
2)
oddanych przedsiębiorstwom w zarząd i użytkowanie,
3)
o nie ustalonym tytule własności, użytkowanych przez te przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych właściwych dla poszczególnych zbiorów środków trwałych. Stawka, według której oblicza się odpisy amortyzacyjne, składa się z części przeznaczonej na wymianę i z części przeznaczonej na remonty kapitalne środków trwałych. Zasady stosowania stawek amortyzacyjnych oraz ich wysokość określają załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
2.
Wykorzystanie ogólnej kwoty amortyzacji przedsiębiorstwa na wymianę i remonty kapitalne środków trwałych następuje zgodnie z przepisami określającymi tryb finansowania inwestycji i remontów kapitalnych.
§  4.
1.
Jeżeli zgodnie z umową obowiązek dokonywania remontów kapitalnych środka trwałego oddanego w dzierżawę lub najem ciąży na dzierżawcy (najemcy), to przedsiębiorstwo wydzierżawiające lub wynajmujące dokonuje odpisów amortyzacyjnych tylko przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej w części przeznaczonej na wymianę. Natomiast przedsiębiorstwo będące dzierżawcą (najemcą) środka trwałego dokonuje odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego tylko przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej w części przeznaczonej na remonty kapitalne.
2.
Jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami remonty kapitalne są finansowane ze środków obrotowych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się tylko przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych w części przeznaczonej na wymianę.
§  5.
Jeżeli z powodu:
1)
ograniczonych zasobów złóż (dotyczy to np. przemysłów wydobywczych),
2)
ograniczonego z góry okresu lokalizacji lub użytkowania przewidywany okres użytkowania budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych jest krótszy od okresu przyjętego za podstawę określenia stawki amortyzacyjnej przeznaczonej na wymianę, wówczas przedsiębiorstwa ustalają stawki amortyzacyjne według zasad określonych w załączniku nr 1 do uchwały, biorąc za podstawę przewidywany okres użytkowania budynków, budowli, maszyn i urządzeń technicznych.
§  6.
1.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się co miesiąc od wartości początkowej środków trwałych, według ich stanu na pierwszy dzień danego miesiąca, w wysokości 1/12 kwoty rocznej amortyzacji, z wyjątkiem pojazdów mechanicznych, jeśli ich amortyzację oblicza się stosownie do przebiegu.
2.
W przypadkach uzasadnionych sezonowością działalności właściwy minister może dla podległych lub nadzorowanych przedsiębiorstw ustalić inne zasady podziału rocznej kwoty amortyzacji na poszczególne okresy w ciągu roku.
3. 1
(uchylony).
§  7.
1.
Odpisy amortyzacyjne oblicza się począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek trwały został przekazany do użytkowania i objęty ewidencją księgową.
2.
Jeżeli faktyczne użytkowanie środków trwałych rozpoczęto przed ich przekazaniem do użytkowania i objęciem ewidencją księgową, wówczas odpisy amortyzacyjne oblicza się począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto faktyczne użytkowanie środków trwałych.
3.
Utrzymywanie środków trwałych w zapasie lub rezerwie traktuje się na równi z ich użytkowaniem.
§  8.
1.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przez cały czas użytkowania środków trwałych, w tym także za okres przerw w użytkowaniu środków trwałych (np. na skutek remontów bieżących i kapitalnych, przestojów).
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pojazdów mechanicznych, jeśli ich amortyzację oblicza się stosownie do przebiegu.
3.
Jeśli za zgodą jednostki nadrzędnej nie użytkowane środki trwałe zostaną uznane za trwale nieczynne, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło uznanie ich za trwale nieczynne. Przy rozpoczęciu ponownego użytkowania środków trwałych, uznanych uprzednio za trwale nieczynne, amortyzację oblicza się począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie tych środków trwałych.
§  9.
1.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło postawienie w stan likwidacji środka trwałego, jego sprzedaż lub przekazanie innej jednostce organizacyjnej.
2.
Z ważnych względów gospodarczych właściwy minister może w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zarządzić całkowite lub częściowe zaniechanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych w części przeznaczonej na wymianę od środków trwałych całkowicie zamortyzowanych.
§  10.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do zawieszania działania uchwały w niektórych przedsiębiorstwach, o których mowa w § 1 i § 12, bądź do rozciągnięcia przepisów uchwały na przedsiębiorstwa nie objęte uchwałą.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do uzupełniania wykazu i zmiany stawek amortyzacyjnych oraz do zastosowania - na wniosek zainteresowanych ministrów - wskaźników podwyższających stawkę amortyzacyjną dla środków trwałych wchodzących w skład linii automatycznych i półautomatycznych.
§  11.
Przewidziane w uchwale uprawnienia właściwych ministrów w stosunku do organizacji spółdzielczych przysługują odpowiednio zarządom właściwych centralnych związków spółdzielczych.
§  12.
1.
Uchwała dotyczy odpowiednio gospodarstw pomocniczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, spółek, w których udział Państwa, przedsiębiorstw państwowych lub innych instytucji państwowych wynosi co najmniej 50% kapitału zakładowego, oraz przedsiębiorstw (zakładów) usługowych, produkcyjnych lub handlowych, stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie organizacji społecznych, posiadających osobowość prawną i zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.
2.
Uchwała nie dotyczy zarządów budynków mieszkalnych w zakresie budynków mieszkalnych, zjednoczeń i jednostek równorzędnych utrzymywanych z narzutów, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego oraz okręgowych zarządów wodnych w zakresie budowli wodnych.
§  13.
Tracą moc przepisy ogólne i specjalne w zakresie unormowanym uchwałą, a w szczególności:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 1951 r. w sprawie zmiany stawek amortyzacyjnych od pojazdów samochodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-2, poz. 36 i z 1957 r. Nr 77, poz. 471);
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 30 lipca 1953 r. w sprawie odpisów amortyzacyjnych od wartości koni (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-81, poz. 961 i z 1954 r. Nr A-19, poz. 331).
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, właściwym ministrom oraz zarządom właściwych centralnych związków spółdzielczych.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZASADY STOSOWANIA STAWEK AMORTYZACYJNYCH

§  1.
Symbole, nazwy i zakres zbiorów środków trwałych w kolumnach 2 do 4 wykazu stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 2 do uchwały) opierają się na klasyfikacji obowiązującej przy powszechnej inwentaryzacji środków trwałych.
§  2.
Stawki zawarte w wykazie stawek stosuje się w nie zmienionej wysokości niezależnie od faktycznej ilości zmian pracy.
§  3.
1.
Dla budynków i budowli użytkowanych w warunkach pogorszonych, które oznaczono w wykazie stawek jedną gwiazdką(*), lub w warunkach złych, które oznaczono w wykazie stawek dwiema gwiazdkami(**), nie przystosowanych do tych warunków, jeśli chodzi o konstrukcję lub tworzywo, można za zezwoleniem właściwego ministra obliczać podwyższoną amortyzację. W tym celu należy przemnożyć części właściwych dla danych budynków lub budowli stawek, zawartych w wykazie stawek, przez podane poniżej współczynniki dla pogorszonych lub złych warunków użytkowania:
Wyszczególnienie Wskaźniki dla warunków użytkowania
pogorszonych złych
na wymianę na kapitalne remonty na wymianę na kapitalne remonty
1. Budynki i budowle o konstrukcji

trwałej (stawki pod poz. 10, 13,

18, 21, 40, 41, 42, 54, 55, 68,

116, 117, 118)

1,2 1,4 1,4 1,6
2. Budynki i budowle o konstrukcji

drewnianej, mieszanej lub innej

nietrwałej (stawki pod poz. 11,

12, 14, 15, 19, 20, 22, 23, 119)

1,4 1,6 1,6 3,0

Uzyskaną w ten sposób łączną podwyższoną stawkę zaokrągla się według ogólnych zasad do pełnych części dziesiętnych procenta.

2.
Za pogorszone warunki użytkowania budynków i budowli należy uważać działanie wpływów fizycznych, wywołujących skrócenie czasu trwania obiektu i zwiększone koszty remontów kapitalnych, np.: korozja, spowodowana gazami lub wilgocią, trwałe działanie wody lub cieczy, nadmierne drgania spowodowane pracą maszyn i urządzeń w budynkach nie przystosowanych do tego konstrukcyjnie itp.
3.
Za złe warunki użytkowania budynków i budowli należy uważać silne działanie chemiczne, jak np. kwasów lub par kwasów, materiałów żrących.
§  4.
1.
Jeżeli przewidywany okres użytkowania budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych jest ze względów, o których mowa w § 5 uchwały, krótszy od okresu użytkowania przyjętego za podstawę ustalenia stawki na wymianę*), stawkę na wymianę ustala się według wzoru:

w którym:

So = część stawki na wymianę,

E = przewidywany skrócony okres użytkowania budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych w latach.

Przewidywany skrócony okres użytkowania budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych powinien być z góry ustalony. W przypadku skróconego okresu użytkowania budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych na skutek ograniczonych zasobów złóż lub ograniczonej z góry ilości produkcji, okres ten powinien być zatwierdzony przez jednostkę nadrzędną. Skrócony okres użytkowania dla budynków i budowli oraz urządzeń technicznych na skutek ograniczonego okresu lokalizacji lub prawa użytkowania powinien wynikać z odpowiedniej dokumentacji prawnej. Co 4 lata należy przeprowadzić weryfikację prawidłowości tych ustaleń, dokonując ewentualnej korekty stawek na wymianę.

2.
W odniesieniu do budowli górniczych o ograniczonym okresie użytkowania (poz. 45, 46, 49, 50, 51, 52, 53 wykazu stawek) wyliczone w powyższy sposób stawki nie powinny przekraczać granic ustalonych dla tychże budowli w wykazie stawek. W razie otrzymania stawki niższej od podanej w wykazie należy ją zwiększyć do granicznej niższej stawki, a w razie otrzymania stawki wyższej - należy ją obniżyć do granicznej wyższej wartości.

Przykład:

Dla wieży szybu wydobywczego o konstrukcji stalowej okres eksploatacji złoża ma wynosić 100 lat; wówczas So=100:100=1,0%. Zgodnie z pozycją 45 wykazu stawek zwiększa się stawkę do dolnej wielkości granicznej 2,0%.

3.
Część stawki na remonty kapitalne budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych o ograniczonym okresie użytkowania stosuje się bez zmian w wysokości wynikającej z wykazu stawek. Jeżeli zatem przykładowo dla szybu wiertniczego (poz. 52 wykazu stawek) stawka na wymianę uwzględniająca ograniczone zasoby złóż wynosi 4,0%, a na remonty kapitalne 0,5%, to łączna stawka wynosi 4,5%.
4.
Łączną stawkę, tzn. na wymianę i na remonty kapitalne, obliczoną według zasad, o których mowa w ust. 1-3, zaokrągla się do pełnych części dziesiętnych procenta.
5.
Obliczanie amortyzacji na wymianę dla budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych o ograniczonym okresie użytkowania w sposób wyjaśniony w niniejszym paragrafie może nastąpić jedynie w przypadku, gdy tego rodzaju środki trwałe po ukończeniu okresu użytkowania ulegną likwidacji lub nie będą w ogóle użytkowane (np. budowle górnicze). Nie dotyczy to budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń technicznych, które mogą być w późniejszym okresie użytkowane przez inne jednostki.
6.
Dla maszyn, urządzeń, narzędzi, przyborów, ruchomości i wyposażenia, stanowiących w ramach usług dla ludności i rolnictwa przedmiot stałego, odpłatnego wypożyczania (bez obsługi), łączne stawki amortyzacyjne (tzn. na inwestycje i na kapitalne remonty) podwyższa się o 33,3%. Obliczone według powyższych zasad łączne stawki zaokrągla się do pełnych procentów.
§  5.
1.
Stawki dla niektórych pojazdów mechanicznych podano w zależności od przebiegu oraz od czasu użytkowania pojazdów.
2.
Stawki od przebiegu powinny być stosowane do pojazdów, których eksploatacja stanowi przedmiot działalności podstawowej przedsiębiorstwa (zakładu działającego na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym), chyba że właściwy minister zarządzi stosowanie stawek zależnych od czasu użytkowania. Przedsiębiorstwa stosujące stawki od przebiegu lub ich jednostki nadrzędne mogą ustalać na każdy rok oddzielnie średnią stawkę kwotową na 1.000 km przebiegu. Średnią stawkę kwotową ustala się odrębnie dla pojazdów poszczególnych marek, a w razie istotnej różnicy w cenie nabycia pojazdów - również i typów, biorąc za podstawę średnią wartość wynikającą z wartości nabycia pojazdów oraz właściwą stawkę od przebiegu.
3.
Stawki zależne od czasu użytkowania pojazdów mechanicznych stosuje się do pojazdów:
1)
użytkowanych wyłącznie dla celów administracyjno-gospodarczych przedsiębiorstwa,
2)
specjalnych (np. wozów straży pożarnej, wozów warsztatowych, karetek pogotowia),
3)
których eksploatacja zaliczona jest do działalności pomocniczej przedsiębiorstwa, o ile właściwy minister nie zarządzi stosowania stawek zależnych od przebiegu,
4)
amortyzowanych przy zastosowaniu stawki od przebiegu w przypadku, gdy dany pojazd nie jest amortyzowany przez czas dłuższy aniżeli sześć kolejnych miesięcy kalendarzowych. Amortyzację według stawki zależnej od czasu użytkowania oblicza się wówczas począwszy od pierwszego dnia miesiąca siódmego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym ponownie rozpoczęto użytkowanie danego pojazdu.
4.
Dla pojazdów ciężarowych użytkowanych przez przedsiębiorstwa leśnictwa, budownictwa, geodezji, kartografii i geologii stawki amortyzacyjne podwyższa się o 20%, a dla samochodów ciężarowych użytkowanych przez przedsiębiorstwa handlu wewnętrznego i przemysłu piekarniczego, podległe lub nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego, Związek Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centralę Spółdzielni Ogrodniczych oraz przez jednostki podległe Centrali Przemysłu Mięsnego i Zjednoczeniu Przemysłu Paszowego "Bacutil" - o 10%. Łączną podwyższoną stawkę zależną od przebiegu zaokrągla się do pełnych części setnych procenta, a łączną podwyższoną stawkę zależną od czasu użytkowania do pełnych procentów.
§  6.
Dla maszyn i urządzeń pracujących w wydziałach podstawowych wytwórni: związków nieorganicznych, nawozów sztucznych i środków chemicznych dla rolnictwa, związków organicznych, syntetycznych, farmaceutycznych i włókna sztucznego, wymienionych w rubryce 4 w pozycjach 250 do 260, 273 do 277 i 350 do 362 wykazu stawek amortyzacyjnych, stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały, podwyższa się stawkę na remonty kapitalne o 40%.
§  7.
Jeżeli w wykazie stawek nie przewidziano stawek dla określonych budowli, maszyn, urządzeń i innych środków trwałych, to do czasu ustalenia tych stawek w trybie przewidzianym w uchwale należy stosować następujące stawki:
1)
dla budowli - na wymianę 2,5%, na remonty kapitalne 1,5%, razem 4,0%;
2)
dla maszyn i urządzeń wymagających przeprowadzania kapitalnych remontów - na wymianę 5,0%, na remonty kapitalne 2,0%, razem 7,0%;
3)
dla maszyn i urządzeń nie wymagających przeprowadzania kapitalnych remontów - na wymianę 8,0%, razem 8,0%;
4)
dla narzędzi, przyrządów, ruchomości, wyposażenia oraz innych środków trwałych, aniżeli budynki, budowle, maszyny, urządzenia i środki transportowe - na wymianę 10,0%, razem 10,0%.

______

*) Okres użytkowania w latach, przyjęty za podstawę ustalenia stawki na wymianę, oblicza się dzieląc 100 przez część stawki na wymianę zawartą w kolumnie 5 wykazu stawek amortyzacyjnych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 2

WYKAZ STAWEK AMORTYZACYJNYCH

Poz. Symbol Nazwa Stawka %
grupa, podgrupa, rodzaj dalsze szczeble podziału na wymianę na kapitalne remonty łączna
1 2 3 4 5 6 7
0 Zasadzenia wieloletnie oraz melioracje
01 - Urządzenia wodno-melioracyjne 1,0 3,0 4,0
1 Budynki
10, 11 - Budynki przemysłowe: hale i budynki produkcyjne*) **), kotłownie, maszynownie, rozdzielnie, transformatornie, budynki kolejowe użytku niepublicznego (poza dworcowymi), garaże, zajezdnie, stacje obsługi itp.
z wyjątkiem 110 i 114:
10 - o konstrukcji trwałej1) 1,2 0,6 1,8
11 - o konstrukcji mieszanej2) 1,8 1,0 2,8
12 - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej, z blachy

falistej itp.3)

3,5 1,3 4,8
12, 13 - Budynki handlowo-składowe i gospodarcze (z wyjątkiem budownictwa wiejskiego): pawilony sklepowe, usługowo-rzemieślnicze, budynki dla celów zbiorowego żywienia, budynki i kioski towarowe, magazyny surowców*), wyrobów gotowych, magazyny ogólnego zastosowania, domy towarowe, hale targowe, wystawy, pralnie*) **), farbiarnie itp.:
13 - o konstrukcji trwałej1) 0,9 0,6 1,5
14 - o konstrukcji mieszanej2) 1,5 1,0 2,5
15 - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej3) 2,8 1,2 4,0
16 Wolno stojące pawilony handlowe i gastronomiczne o lekkiej, przeszklonej konstrukcji 2,5 1,5 4,0
17 Kioski, budki o kubaturze powyżej 100 m3 5,0 5,0 10,0
18 - Budynki gospodarcze budownictwa wiejskiego (z wyjątkiem 186): szopy, komórki, piwnice, lodownie*), składy, obory, szklarnie*), cieplarnie*) itp.:
18 - o konstrukcji trwałej1) 0,9 0,6 1,5
19 - o konstrukcji mieszanej2) 1,7 0,8 2,5
20 - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej3) 3,5 1,0 4,5
14, 15, 16, 17, 19, oraz 110, 114 i 186 - Budynki ogólne, komunalne i inne: biurowe, mieszkalne, dworcowe, hotelowe, internaty, domy kultury, kluby, świetlice, budynki służby zdrowia*), laboratoria*), pawilony sportowe, strażnice przeciwpożarowe, kina, teatry, schroniska, przedszkola, szkoły, łaźnie*), szalety*) itp.:
21 - o konstrukcji trwałej1) 0,9 0,6 1,5
22 - o konstrukcji mieszanej2) 1,5 1,0 2,5
23 - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej3) 2,2 1,3 3,5
24 - domki kempingowe (drewniane, trzcinowe itp.) o kubaturze

powyżej 100 m3

5,0 5,0 10,0
24a 169 Inne budynki mieszkalne
- budynki zastępcze wczasów wagonowych (z pudeł wagonowych) 3,3 5,0 8,3
24b 198 Inne budynki nie wymienione - budynki zastępcze z pudeł wagonowych 3,3 5,0 8,3
2 Budowle
40 200, 205, 206, 221, 222, 290 - Bunkry, wieże przemysłowe, zbiorniki i komory naziemne, wieżowe i podziemne*) **) 2,5 1,0 3,5
41 202 - Silosy*) 2,0 0,5 2,5
42 203 - Chłodnie przemysłowe i składowo-magazynowe*) **) 1,2 0,8 2,0
204 - Chłodnie kominowe:
43 - o konstrukcji trwałej 4,0 0,5 4,5
44 - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej 7,0 0,5 7,5
210 - Wieże szybów wydobywczych, pomocniczych, wentylacyjnych, podsadzkowych itp.:
45 - o konstrukcji trwałej 2,0-15,0 - 2,0-15,0
46 - o konstrukcji drewnianej 4,0-8,0 - 4,0-8,0
- Wieże do głębienia szybów oraz wieże nad otworami wiertniczymi:
47 - o konstrukcji trwałej 4,0 1,5 5,5
48 - o konstrukcji drewnianej 8,0 3,0 11,0
49 211 0 Wkopy górnicze 10,0-30,0 - 10,0-30,0
z wyjątkiem wkopów w kopalniach węgla brunatnego i piasku podsadzkowego
49a 0 Wkopy górnicze w kopalniach węgla brunatnego i piasku podsadzkowego 3,0-30,0 - 3,0-30,0
50 1, 2, 6, 7, 8 Sztolnie, wyrobiska upadowe z powierzchni, szyby ślepe i szybiki, chodniki, przecinki i inne poza węglowym górnictwem 4,0-15,0 0,5 4,5-15,5
51 1, 2, 6 Sztolnie, wyrobiska upadowe, szyby ślepe i szybiki w górnictwie węglowym 4,0-6,5 0,5 4,5-7,0
51a 7, 8 Chodniki, przecinki i inne w górnictwie węglowym 4,0-6,5 - 4,0-6,5
52 211, 212 3 Szyby i otwory wiertnicze 2,0-15,0 0,5 2,5-15,5
53 211 4, 5 Podszybia właściwe i komory główne 4,0-15,0 0,5 4,5-15,5
54 220 - Magazyny podziemne*) **) 1,2 0,8 2,0
55 223, 256 0, 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9 Doły chłonne (szambo), osadniki gnilne i świeżowodne wraz z urządzeniami*) **) oraz budowle oczyszczalni wód i ścieków 3,0 2,0 5,0
56 224, 225 - Tunele przemysłowe, kanały przechodnie i nieprzechodnie 0,7 0,3 1,0
57 230 - Rurociągi przesyłowe gazu 3,0 1,0 4,0
231 - Przewody sieci rozdzielczej gazu i powietrza sprężonego:
58 - stalowe w ziemi 1,5 1,5 3,0
59 - stalowe w kanale lub na słupach 1,0 1,0 2,0
60 - żeliwne 0,5 1,0 1,5
232, 233 - Rurociągi przesyłowe i przewody sieci rozdzielczej parowej i ciepłowniczej (technologicznej):
61 - przy ciśnieniu do 20 at 3,0 - 3,0
62 - przy ciśnieniu do 50 at 5,0 - 5,0
63 - przy ciśnieniu powyżej 50 at 10,0 - 10,0
64 Rurociągi przesyłowe i przewody sieci rozdzielczej parowej i ciepłowniczej dla potrzeb komunalnych 1,5 1,5 3,0
65 234 - Przewody wodociągowe przesyłowe 2,5 1,0 3,5
235 - Sieci wodociągowe rozdzielcze:
66 - żeliwne 0,5 1,5 2,0
67 - stalowe i azbesto-cementowe 0,5 2,5 3,0
67a 9 - żurawie wodne i studzienki żurawiowe 1,3 2,0 3,3
68 236 - Przewody kanalizacyjne*) 0,5 1,5 2,0
69 237 - Rurociągi przesyłowe ropy 4,0 1,0 5,0
70 238 - Rurociągi podsadzkowe 25,0 - 25,0
71 - Rurociągi przeciwpożarowe 10,0 - 10,0
240, 247 - Drogi kolejowe użytku niepublicznego:
72 - koleje piaskowe 3,5 1,5 5,0
73 - koleje górnicze wraz z siecią elektrotrakcji 7,0 2,0 9,0
74 - inne koleje użytku niepublicznego 2,3 1,2 3,5
74a 240 0, 1, 2 Drogi kolejowe normalnotorowe - 2,6 2,6
74b 3-7 Drogi kolejowe wąskotorowe 0,5 2,3 2,8
74c 8 Drogi (trasy) kolei linowych 0,5 5,3 5,8
247 Sieci elektrotrakcji kolejowej:
74d 10-11 - o napięciu 600 V na szlaku i na stacji 1,0 2,1 3,1
74e 30 - o napięciu 3.000 V na szlaku 1,0 3,2 4,2
74f 31 - o napięciu 3.000 V na stacji 1,0 2,2 3,2
75 241 Drogi tramwajowe i rozjazdy 3,0 2,5 5,5
242, 243 Drogi kołowe, ulice i place zakładowe:
76 - o nawierzchni ulepszonej 1,2 1,6 2,8
77 - o nawierzchni nie ulepszonej 5,0 - 5,0
244, 245 Budowle inżynieryjne dróg, ulic, placów zakładowych, dróg kolejowych użytku niepublicznego (mosty, wiadukty, przepusty, mury oporowe):
78 - trwałe 1,3 0,5 1,8
79 - drewniane i półstałe 4,8 1,7 6,5
79a 245 - Budowle inżynieryjne dróg kolejowych Polskich Kolei Państwowych 1,5 0,6 2,1
80 246 Budowle stacyjne (rampy, perony itp.) 3,0 2,0 5,0
80a - Budowle stacyjne Polskich Kolei Państwowych 2,0 1,3 3,3
248 Sieci elektrotrakcyjne tramwajowe i trolejbusowe:
81 - na słupach trwałych 2,0 3,0 5,0
82 - na słupach drewnianych 7,0 3,0 10,0
250 0, 2 Nabrzeża portów morskich oraz falochrony:
83 - skarpowe 2,0 2,5 4,5
84 - inne 1,2 1,6 2,8
1 Pirsy, pomosty, estakady, mola, dalby:
85 - o konstrukcji trwałej 1,4 2,4 3,8
86 - o konstrukcji drewnianej 3,0 5,0 8,0
3 Umocnienia brzegów morskich (opaski, ostrogi, okładziny i ścianki):
87 - typu lekkiego 6,0 2,0 8,0
88 - typu ciężkiego 2,0 1,0 3,0
89 4 Akwedukty portowe, tory wodne, głębia dokowa 2,0 3,0 5,0
251, 259, 297 Budowle piętrzące (zapory, śluzy, jazy, przelewy, pochylnie, slipy itp.):
90 - o konstrukcji trwałej 1,0 0,8 1,8
91 - ziemne 0,7 0,3 1,0
92 - o konstrukcji drewnianej 4,0 2,0 6,0
251 Konstrukcje hydrotechniczne elektrowni wodnych:
93 - pod wodą 4,0 0,8 4,8
94 - w pomieszczeniach 2,0 0,8 2,8
95 - Sztolnie hydrotechniczne 1,0 0,8 1,8
96 - Komory uderzeń 3,0 0,8 3,8
97 253 Kanały wodne żeglowne i przemysłowe, umocnienia brzegowe śródlądowe itp. 1,0 0,8 1,8
98 255, 257 Wały, groble itp. 1,5 1,0 2,5
Ujęcia i zrzuty wody:
99 - ujęcia i zrzuty wody powierzchniowej oraz studnie kopane 2,0 1,0 3,0
100 - studnie wiercone 5,0 3,0 8,0
101 256 3, 4 Filtry pośpieszne i pompownie (baseny koagulacyjne, komory napowietrzania, komory redukcyjne itp.) wraz z urządzeniami 1,8 1,5 3,3
260, 261 Elektroenergetyczne linie przesyłowe i sieci wewnątrzzakładowe:
102 - linie napowietrzne na słupach żelbetowych 2,0 0,8 2,8
103 - linie napowietrzne na słupach stalowych i stalowo-kratowych 3,0 1,0 4,0
104 - linie napowietrzne na słupach drewnianych 4,0 2,0 6,0
105 - linie kablowe 3,0 0,5 3,5
270, 271, 272 Linie telekomunikacyjne:
106 - drutowe 3,8 2,2 6,0
107 - kablowe i kablowo-drutowe 3,0 0,5 3,5
108 280 do 288 Budowle sportowe 2,0 1,5 3,5
z wyjątkiem przystani
109 Przystanie 3,0 5,0 8,0
291 Wieże przeciwpożarowe:
110 - o konstrukcji trwałej 0,9 0,6 1,5
111 - o konstrukcji drewnianej 2,2 1,3 3,5
112 292 Anteny radiostacyjne 5,0 - 5,0
113 293 Latarnie morskie 1,2 1,3 2,5
294 Latarnie oświetleniowe:
114 - na słupach trwałych 3,0 - 3,0
115 - na słupach drewnianych 4,5 - 4,5
295 Kominy wolno stojące*):
116 - o konstrukcji stalowej 5,0 0,5 5,5
117 - o konstrukcji innej 2,0 0,5 2,5
296 Estakady, pomosty, podpory pod rurociągi*):
118 - o konstrukcji trwałej 1,8 0,7 2,5
119 - o konstrukcji drewnianej i mieszanej 3,0 2,0 5,0
298 Ogrodzenia i parkany:
120 - trwałe 2,0 0,8 2,8
121 - drewniane 5,0 2,5 7,5
122 - Schrony przeciwstrzałowe w kopalniach, kamieniołomach itp. 2,0 0,5 2,5
3 Kotły i maszyny energetyczne
30 - Kotły grzejne o ciśnieniu poniżej 0,5 at
150 300, 301, 302, 304 - Kotły grzejne o ciśnieniu poniżej 0,5 at 4,0 4,0 8,0
z wyjątkiem 303
151 303 Kotły grzejne żeliwne parowe 5,0 4,0 9,0
31 Kotły parowe o ciśnieniu powyżej 0,5 at
152 310, 311, 312 - Kotły parowe o ciśnieniu powyżej 0,5 at 4,0 5,5 9,5
32 Maszyny napędowe pierwotnie nie zespolone
153 320 - Turbiny parowe 4,0 2,0 6,0
154 321 - Turbiny wodne 3,0 1,5 4,5
322 - Maszyny parowo-tłokowe:
155 - do 500 obrotów na minutę 4,0 1,5 5,5
156 - powyżej 500 obrotów na minutę 8,0 2,0 10,0
323, 324, 325 - Silniki spalinowe na paliwo lekkie, ciężkie, gazowe:
157 - do 800 obrotów na minutę 5,0 2,0 7,0
158 - powyżej 800 obrotów na minutę 6,0 2,5 8,5
326 Silniki powietrzne:
159 0 do 15, 20 do 22 - drewniane 6,0 - 6,0
160 16 do 18, 23 do 26 - stalowe 3,0 1,0 4,0
327 - Koła wodne:
161 - drewniane 5,0 1,5 6,5
162 - stalowe i stalowo-drewniane 3,0 1,5 4,5
328 Silniki napędzane powietrzem sprężonym:
163 0 - silniki powietrzne tłokowe 20,0 - 20,0
164 1 - silniki powietrzne wirnikowe 10,0 - 10,0
33 Maszyny elektryczne wirujące nie zespolone
165 330 do 338 Maszyny elektryczne wirujące nie zespolone 5,0 2,0 7,0
166 339 Układy napędowe elektryczne skojarzone 3,0 1,0 4,0
34 Agregaty (zespoły) elektroenergetyczne wytwórcze i przetwórcze
167 340 - Turbozespoły: generatory - turbiny parowe 5,0 1,5 6,5
168 341 - Turbozespoły: generatory - turbiny wodne 3,0 1,5 4,5
169 342, 343, 344, 345 - Zespoły elektroenergetyczne: generatory - silniki parowe tłokowe, silniki spalinowe na paliwo lekkie, ciężkie, gazowe 6,0 2,5 8,5
170 346 - Zespoły wiatrowo-elektryczne 5,0 1,5 6,5
171 347 - Przetwornice 5,0 2,0 7,0
4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
40 Obrabiarki do metali skrawające ogólnego zastosowania
200 400 - Tokarki 8,0 2,5 10,5
z wyjątkiem 400-1, 2
201 1, 2 Tokarki tarczowe i karuzelowe 5,0 2,5 7,5
202 401, 402 - Wiertarki, wytaczarki, wiertarkofrezarki, frezarki 6,0 2,0 8,0
203 403 - Piły i pilnikarki 6,0 1,5 7,5
204 404 - Strugarki, dłutownice, przeciągarki i bruzdownice 5,0 2,5 7,5
205 405 - Szlifierki 6,0 2,0 8,0
z wyjątkiem 405-00, 01, 02
206 00, 01, 02 Szlifierki kłowe stołowe, produkcyjne zwykłe i półautomatyczne 8,0 2,0 10,0
41 Obrabiarki do metali skrawające, specjalizowane i specjalne
207 410 - Tokarki specjalizowane i specjalne 8,0 4,0 12,0
z wyjątkiem 410-10, 11
208 10, 11 Tokarki specjalne dla hutnictwa i kolejnictwa 5,0 4,0 9,0
209 411 - Wiertarki, wytaczarki i wiertarkofrezarki 6,0 2,0 8,0
210 412, 413 - Frezarki, piły i pilnikarki 8,0 2,0 10,0
211 414 - Strugarki, dłutownice, przeciągarki i bruzdownice 6,0 2,0 8,0
212 415 - Szlifierki 8,0 2,0 10,0
213 416 - Obrabiarki do uzwojeń i uzębień 8,0 3,0 11,0
215 417 0 Obrabiarki kombinowane 5,0 2,0 7,0
216 1 Jednostki obróbcze 8,0 2,0 10,0
217 2, 3 Obrabiarki zespolone, automatyczne linie obróbcze 12,0 2,0 14,0
218 4 Obrabiarki ściśle specjalne 8,0 2,0 10,0
42 Maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych
219 420 - Młoty i kuźniarki 6,0 3,0 9,0
220 421 - Prasy do metali i tworzyw sztucznych 5,0 3,0 8,0
221 422 - Maszyny do gięcia i prostowania 4,0 1,5 5,5
222 423 - Nitownice 4,0 1,5 5,5
223 424 - Nożyce do metali i tworzyw sztucznych 4,0 1,5 5,5
z wyjątkiem 424-5
224 5 Nożyce hutnicze do cięcia na gorąco 5,0 2,0 7,0
225 425 - Ciągarki 5,0 2,0 7,0
226 426 - Maszyny do skręcania, tkania i wyrobu sprężyn spiralnych 5,0 2,5 7,5
227 429 - Inne maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych 5,0 2,0 7,0
43 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania w przemyśle rolnym i spożywczym
228 430 - Maszyny, urządzenia i aparaty do rozdrabniania surowców oraz rozcierania i mieszania mas surowcowych 5,0 3,5 8,5
z wyjątkiem 430-2
229 2 Łamacze walcowe 4,0 1,0 5,0
431 - Maszyny, urządzenia i aparaty filtracyjne:
230 0 Filtry - prasy (błotniarki) 2,0 1,0 3,0
231 1 Filtry - próżniowe 6,0 1,5 7,5
232 2, 3 Filtry z masą filtracyjną, filtry z płytami filtracyjnymi 6,0 1,5 7,5
233 4 Cedzidła mechaniczne 4,0 1,0 5,0
234 432 - Pasteryzatory 10,0 3,0 13,0
235 433 - Maszyny, urządzenia i aparaty do dozowania i napełniania butelek, słoi, puszek i tub (w tym również automaty z myjką) 8,0 3,5 11,5
236 434 - Maszyny, urządzenia i aparaty do zamykania, korkowania i etykietowania 8,0 3,0 11,0
z wyjątkiem 434-01, 02
237 01, 02 Zamykarki do słoi, zamykarki do puszek i słoi 10,0 3,0 13,0
238 435 - Maszyny i urządzenia do pakowania w torby i kartony (w tym również automaty do wytwarzania torebek lub kartoników fasonowych) 5,0 2,0 7,0
239 436 - Maszyny, urządzenia i aparaty do mycia i czyszczenia opakowań 8,0 2,0 10,0
z wyjątkiem 436-03, 04, 05, 06
240 03, 04, 05, 06 Myjki do mycia butelek szczotkowe i bezszczotkowe, płuczki natryskowe do mycia butelek, aparaty do zamaczania, mycia i płukania 6,0 1,5 7,5
241 439 - Inne maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania w przemyśle rolnym i spożywczym 5,0 2,0 7,0
44 Maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów
242 440 - Pompy nurnikowe i tłokowe 8,0 1,0 9,0
z wyjątkiem
243 - tłoczących oleje 5,0 1,0 6,0
244 - tłoczących ciecze z zawiesinami, ciecze pędne i wodę

morską

10,0 2,0 12,0
245 441 - Pompy wirowe 5,0 2,5 7,5
z wyjątkiem
246 - tłoczących ciecze z zawiesinami, wodę morską, ciecze

gęste

15,0 3,0 18,0
247 - tłoczących ciecze z materiałami ściernymi 20,0 3,0 23,0
248 442, 443 - Pompy rotacyjne i zębate 5,0 3,0 8,0
z wyjątkiem
249 - tłoczących ciecze kwaśne i ługi 8,0 6,0 14,0
250 444 - Sprężarki 4,0 3,0 7,0
z wyjątkiem
251 - sprężarek amoniakalnych i do gazów słabo korodujących 5,0 5,0 10,0
252 3 - sprężarek przewoźnych 10,0 5,0 15,0
253 445 - Dmuchawy i ssawy 4,0 1,5 5,5
z wyjątkiem
254 - tłoczących gazy słabo korodujące 6,0 2,5 8,5
255 - tłoczących gazy agresywnie korodujące 10,0 4,0 14,0
256 - tłoczących gazy wyjątkowo agresywnie korodujące

(dmuchawy końcowe w przemyśle kwasu siarkowego)

50,0 - 50,0
257 446 - Wentylatory 5,0 1,0 6,0
z wyjątkiem
258 - pracujących w podwyższonej temperaturze 10,0 5,0 15,0
259 - wyciągających gazy zanieczyszczone pyłami 20,0 10,0 30,0
260 - pracujących w ciężkich warunkach pracy w przemyśle

chemicznym, tj. w oddziałach superfosfatu i

fluorokrzemianu

50,0 - 50,0
261 447 - Pozostałe maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów 5,0 2,0 7,0
z wyjątkiem 447-8
8 Urządzenia dystrybucyjne do benzyny i olejów:
262 - ręczne 3,0 2,0 5,0
263 - elektryczne 6,0 4,0 10,0
45 Piece przemysłowe
264 450 - Piece do przerobu surowców 4,0 7,0 11,0
z wyjątkiem 450-50
265 50 Piece do przerobu surowca - wielokomorowe 4,0 2,0 6,0
266 451 - Piece do przetwarzania paliw 4,0 4,0 8,0
z wyjątkiem 451-0
267 0 Piece koksownicze 6,0 3,0 9,0
268 452 - Piece grzewcze 4,0 2,0 6,0
269 453 - Piece topielne 4,0 7,0 11,0
270 454 - Piece do wypalania 4,0 2,0 6,0
271 455 - Mieszalniki stalownicze i konwertory 6,0 - 6,0
272 456 - Piece indukcyjne wysokiej częstotliwości 10,0 2,0 12,0
46 Aparaty do wymiany ciepła
273 460 do 469 - Aparaty do wymiany ciepła 8,0 3,0 11,0
z wyjątkiem 465
274 465 - Wymienniki przeponowe rurowe pracujące jako chłodnice kwasu siarkowego i płynów obiegowych przy produkcji sody 20,0 10,0 30,0
47 Maszyny i aparaty do operacji i procesów materiałowych
275 470, 471, 472 - Mieszalniki cieczy 5,0 2,0 7,0
276 473 - Skrubery 5,0 2,0 7,0
277 474 - Kolumny 6,0 4,0 10,0
z wyjątkiem
278 - kolumn pracujących w optymalnych warunkach pracy, np. w

przemyśle naftowym

2,0 1,0 3,0
279 - kolumn nitracyjnych i denitracyjnych 10,0 10,0 20,0
280 475 - Aparaty bębnowe 4,0 5,0 9,0
281 476 - Aparaty walcowe, skrobakowe 5,0 2,0 7,0
282 477 - Suszarki komorowe 4,0 2,0 6,0
z wyjątkiem 477-5
283 5 Suszarki z półkami obrotowymi i zgarniaczami 10,0 5,0 15,0
284 479 - Inne maszyny i aparaty do operacji i procesów materiałowych 5,0 2,0 7,0
48 Pozostałe maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
285 480 - Elektrolizery 6,0 2,0 8,0
z wyjątkiem 480-2, 3
286 2, 3 Elektrolizery do otrzymywania metali z roztworów oraz z roztopionych soli 6,0 5,0 11,0
287 481 - Aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem chemicznym i elektrogalwanicznym 12,0 - 12,0
288 482 - Aparaty i urządzenia do powierzchniowej obróbki metali sposobem cieplnym 12,0 2,0 14,0
289 483 - Urządzenia i aparaty do elektroerozyjnej obróbki metali 10,0 2,0 12,0
484 - Maszyny i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania oraz maszyny i aparaty do cięcia przy pomocy gazu:
290 0, 10, 11 Maszyny i urządzenia do spawania łukowego, wytwornice acetylenowe niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe przewoźne 15,0 - 15,0
z wyjątkiem 484-06
291 06 Urządzenia do spawania elektrodą 6,0 - 6,0
292 12, 13 Wytwornice niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe stałe 5,0 - 5,0
293 18 Inne wytwornice acetylenowe 6,0 - 6,0
294 2 do 5 Urządzenia do łączenia metali przy pomocy termitu, zgrzewarki oporowe, lutownice, zgrzewarki i spawarki acetylenowe 6,0 - 6,0
295 60 Urządzenia do metalizacji natryskowej 40,0 - 40,0
296 61, 68, 70 Urządzenia do natryskiwania tworzywami sztucznymi, inne urządzenia do natryskiwania, półautomaty do cięcia tlenem 15,0 - 15,0
297 71, 72 Automaty do cięcia tlenem sterowane według szablonu lub elektromagnetycznie oraz ze sterowaniem elektronowym 6,0 - 6,0
298 73, 74 Urządzenia do cięcia łukowego oraz do cięcia pod wodą 15,0 - 15,0
299 78 Inne urządzenia do cięcia tlenowego lub łukowego 6,0 - 6,0
300 485 - Urządzenia chłodnicze nieprzenośne 6,0 3,0 9,0
301 486 - Urządzenia chłodnicze przenośne 8,0 5,0 13,0
49 Pozostałe maszyny i aparaty specjalizowane i specjalne ogólnego zastosowania
302 490, 491 - Maszyny analityczno-kalkulacyjne systemu kart dziurkowanych oraz maszyny matematyczne (komputery) 10,0 - 10,0
5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalne branżowe
50 Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu chemicznego
350 500 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu syntezy chemicznej 5,0 4,0 9,0
501 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu farmaceutycznego:
351 0, 1 Aparaty szklane i porcelanowe oraz porcelanowe młyny kulowe 20,0 - 20,0
352 2 Ultrawirówki i separatory 8,0 2,0 10,0
353 3, 4 Tabletkarki i aparaty do mycia i sterylizowania fiolek, ampułek i flakonów oraz do obcinania ampułek 6,0 1,5 7,5
354 5 Aparaty do napełniania, dozowania oraz pakowania w celofan 8,0 2,0 10,0
z wyjątkiem 501-50
355 50 Aparaty do napełniania i dozowania płynów 6,0 1,5 7,5
356 6 Aparaty do drukowania fiolek, ampułek oraz etykietowania 6,0 1,5 7,5
357 7 Maszyny do wyrobu nici chirurgicznych 8,0 2,0 10,0
358 502 Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu włókien sztucznych 7,0 5,0 12,0
z wyjątkiem 502-10/14, 20, 33
359 10/14 Przędzarki do jedwabiu i kordu wiskozowego 10,0 5,0 15,0
360 20 Krajarki do włókna 20,0 - 20,0
361 33 Odgazowywacze 10,0 - 10,0
362 503 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu tworzyw sztucznych 8,0 4,0 12,0
363 504 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu gumowego 6,0 1,0 7,0
505 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu nieorganicznego, kwasu siarkowego i nawozów fosforowych:
364 0 Aparaty do produkcji sadzy 6,0 8,0 14,0
365 1 Piece prażalne i fluidyzacyjne do produkcji kwasu siarkowego 5,0 8,0 13,0
366 2 Aparaty kontaktowe do produkcji kwasu siarkowego 3,0 8,0 11,0
367 3, 4 Maszyny i urządzenia do produkcji superfosfatu oraz dozowniki kwasu i mleka 5,0 9,0 14,0
z wyjątkiem 505-31
368 31 Maszyny wycinające superfosfat z komory 10,0 13,0 23,0
369 506 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu gazów technicznych 5,0 1,0 6,0
z wyjątkiem 506-1, 2, 33
370 1, 2 Aparaty do rektyfikacji powietrza 3,0 0,5 3,5
371 33 Wytwornice acetylenu 6,0 1,5 7,5
372 507 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu rafineryjnego 4,0 2,0 6,0
z wyjątkiem 507-0, 8
373 0 Wieże ekstrakcyjne 15,0 8,0 23,0
374 8 Kotły do destylacji bezpłomieniowej lub koksowej 5,0 7,0 12,0
51 Maszyny i urządzenia wiertnicze, górnicze, hutnicze, gazownicze, odlewnicze i torfiarskie
375 510 - Maszyny i urządzenia wiertnicze 15,0 5,0 20,0
376 511 - Maszyny górnicze 20,0 3,0 23,0
377 512 - Maszyny i urządzenia do eksploatacji otworów wiertniczych 8,0 3,0 11,0
378 513 - Maszyny i urządzenia do przeróbki mechanicznej rud i węgla 5,0 2,5 7,5
z wyjątkiem 513-5, 7
379 5 Wzbogacalniki zwojowe mokre 10,0 2,5 12,5
380 7 Flotowniki 6,0 2,0 8,0
381 514 - Maszyny i urządzenia hutnicze 5,0 3,0 8,0
382 515 - Maszyny i urządzenia koksownicze i gazownicze 5,0 1,5 6,5
383 516 - Maszyny i urządzenia odlewnicze 10,0 3,0 13,0
384 517 - Maszyny i urządzenia torfiarskie 6,0 6,0 12,0
z wyjątkiem 517-33
385 33 Piece do koksowania torfu 10,0 20,0 30,0
386 518 - Aparaty i urządzenia do pomiarów i zabiegów geofizycznych 20,0 - 20,0
52 Maszyny do produkcji surowców mineralnych i wyrobów z nich
387 520 - Maszyny i urządzenia przemysłu kamieniarskiego 5,0 4,0 9,0
388 521 - Maszyny i urządzenia przemysłu mineralnego 10,0 4,0 14,0
389 522 - Maszyny i urządzenia przemysłu wapienniczego i gipsowego 15,0 5,0 20,0
390 523 - Maszyny i urządzenia przemysłu cementowego 5,0 3,0 8,0
391 524 - Maszyny i urządzenia przemysłu izolacyjnego i korkowego 8,0 4,0 12,0
z wyjątkiem 524-34, 40
392 34 Piece do trampowania głowic "Hagera" 30,0 - 30,0
393 40 Piece do topienia żużla wielkopiecowego i bazaltu 20,0 5,0 25,0
394 525 - Maszyny i urządzenia do produkcji ceramiki budowlanej, materiałów ognioodpornych i silikatowych 8,0 5,0 13,0
z wyjątkiem 525-31, 34
395 31 Autoklawy 5,0 - 5,0
396 34 Wózki platformowe 8,0 - 8,0
397 526 - Maszyny i urządzenia przemysłu ceramiki szlachetnej 6,0 3,0 9,0
398 527 - Maszyny i urządzenia do produkcji szkła i wyrobów ze szkła 8,0 3,0 11,0
399 528 - Maszyny i urządzenia przemysłu materiałów ściernych 4,0 1,5 5,5
z wyjątkiem 528-0
400 0 Obrabiarki do profilowania ściernic 8,0 3,0 11,0
401 529 - Maszyny i urządzenia do produkcji innych materiałów budowlanych 8,0 3,0 11,0
z wyjątkiem 529-8
402 8 Maszyny do produkcji pustaków i rur betonowych 20,0 10,0 30,0
53 Maszyny do wyrobów z metali i tworzyw sztucznych
403 531 - Maszyny specjalne do wyrobu drobnej galanterii metalowej 6,0 3,0 9,0
404 532 - Maszyny do wyrobów metalowych 6,0 3,0 9,0
z wyjątkiem 532-003, 022, 100
405 003, 022, 100 Maszyny wielooperacyjne do produkcji śrub, walcarki do gwintów rolkowe, automaty do tłoczenia nakrętek 12,0 3,0 15,0
406 533 - Maszyny i urządzenia do wyrobu kabli i przewodów elektrycznych 5,0 2,5 7,5
z wyjątkiem 533-500, 52
407 500 Maszyny do obołowiania kabli poziome 4,0 - 4,0
408 52 Urządzenia do obołowiania taśmy stalowej 15,0 5,0 20,0
409 534 - Maszyny i urządzenia do wyrobu akumulatorów i baterii 5,0 3,0 8,0
z wyjątkiem 534-00, 01, 32, 33
410 00, 01 Piece do topienia ołowiu i odpadków ołowianych 15,0 8,0 23,0
411 32, 33 Młyny do produkcji pyłu tlenków ołowiu, młynki kulowe do mielenia chemikalii 10,0 3,0 13,0
412 535 - Maszyny i urządzenia do produkcji żarówek i lamp elektronowych 8,0 2,0 10,0
z wyjątkiem 535-002, 003, 03 (z wyjątkiem 0301), 05, 07, 111, 127, 144, 145, 2, 37, 5, 6 (z wyjątkiem 614)
413 002, 003, 03, 05 Trawialnie przekutych i przeciągniętych rdzeni, urządzenia do galwanicznego pokrywania rdzenia płaszczem, maszyny i urządzenia do wytwarzania kwasu wolframowego i molibdenowego, maszyny i urządzenia podstawowe i pomocnicze do suszenia, odsiewania, mieszania i prasowania proszków wolframowych i molibdenowych oraz spiekania sztabek z tych metali 10,0 - 10,0
414 0301, 07, 111, 127, 144, 145, 2 Aparaty specjalne do wytwarzania kwasu wolframowego, maszyny i urządzenia do redukcyjnych, próżniowych i specjalnych wytopów metali, do produkcji getterów metalowych oraz oczyszczania rtęci, aparaty do destylacji wody dla produkcji węglanów i past emisyjnych, aparaty reakcyjne, destylarki wody, aparaty do destylacji i regeneracji trójchloroetylenu, maszyny i urządzenia do produkcji metalowych półfabrykatów, do produkcji lamp elektrycznych 15,0 - 15,0
415 37, 5, 6 Maszyny i urządzenia do wykonywania półfabrykatów z materiałów izolacyjnych, maszyny i urządzenia do trzonkowania, wyświecania i wykańczania lamp elektrycznych, aparatura i urządzenia do kontroli stosowane przy produkcji lamp elektrycznych 10,0 - 10,0
416 614 Projektory 6,0 - 6,0
417 536 - Maszyny i aparaty do produkcji taśmy filmowej i magnetycznej, błon, płyt i papierów fotograficznych 7,0 3,0 10,0
418 537 - Maszyny i aparaty do produkcji filmów i kopii filmowych oraz do realizacji filmów 6,0 1,5 7,5
419 538 - Maszyny i urządzenia do nawijania cewek silników, transformatorów i kondensatorów 5,0 1,5 6,5
54 Maszyny do obróbki i przerobu drewna, wyrobów z drewna oraz maszyny papiernicze i poligraficzne
420 540 - Maszyny, urządzenia i aparaty do ścinki drzew oraz maszyny ogólnego zastosowania do obróbki drewna 6,0 4,0 10,0
z wyjątkiem 540-42
421 42 Maszyny pracujące frezami łańcuszkowymi 25,0 10,0 35,0
422 541 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu oklein, płyt stolarskich i sklejek 5,0 2,5 7,5
423 542 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu płyt pilśniowych 10,0 3,0 13,0
424 543 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu zapałek 5,0 1,5 6,5
425 544 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu beczek, skrzyń i różnych wyrobów z drewna 5,0 3,0 8,0
426 545 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu celulozy 4,0 2,0 6,0
427 546 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobu papieru i tektury 4,0 1,5 5,5
428 547 - Maszyny, urządzenia i aparaty do wyrobów papierniczych i tekturowych 4,0 2,0 6,0
420 - Maszyny i urządzenia do produkcji płyt wiórowych 6,0 2,0 8,0
548 - Maszyny, urządzenia i aparaty poligraficzne:
430 0 Maszyny i aparaty do produkcji materiału zecerskiego 3,0 1,0 4,0
431 1 Maszyny i aparaty do mechanicznego wykonania formy 8,0 4,0 12,0
432 2, 3 Maszyny i aparaty do foto-mechanicznego i chemicznego wykonania formy drukującej, maszyny i aparaty do odtwarzania formy 6,0 2,0 8,0
z wyjątkiem 548-3002
433 3002 Prasy hydrauliczne do matrycowania, do tłoczenia na zimno lub gorąco 10,0 3,0 13,0
434 4 Maszyny do druku oraz urządzenia i sprzęt pomocniczy do druku 6,0 3,0 9,0
435 5 Maszyny introligatorskie 6,0 2,0 8,0
436 6 Maszyny poligraficzne pomocnicze 6,0 1,0 7,0
437 549 Maszyny i urządzenia do wyrobów z drewna lub materiałów zastępczych w połączeniu z innymi materiałami 5,0 2,0 7,0
55 Maszyny włókiennicze i odzieżowe oraz do produkcji skóry i wyrobów ze skóry
438 550 - Maszyny do wstępnej obróbki włókien łykowych 6,0 3,5 9,5
439 551 - Maszyny przędzalnicze 4,0 2,5 6,5
z wyjątkiem maszyn do lnu i włókien łykowych
440 - Maszyny przędzalnicze do lnu i włókien łykowych 4,0 4,0 8,0
441 552 - Maszyny do produkcji nici, sznurów i lin 4,0 2,5 6,5
442 553 - Maszyny tkackie 4,0 2,0 6,0
z wyjątkiem krosien automatycznych
443 Krosna automatyczne 6,0 3,0 9,0
444 554 - Maszyny dziewiarskie i pończosznicze 6,0 3,0 9,0
445 555 - Maszyny wykańczalnicze i farbiarskie 5,0 2,0 7,0
z wyjątkiem maszyn do apretur szlachetnych
446 - Maszyny do apretur szlachetnych 10,0 3,0 13,0
447 556 - Maszyny do produkcji filcu i artykułów z filcu 4,0 2,5 6,5
448 557 0 do 4 Maszyny szwalnicze i odzieżowe 10,0 - 10,0
z wyjątkiem maszyn szyjących
449 12 Maszyny szyjące 10,0 - 10,0
450 5 do 7 Maszyny do produkcji guzików z mas plastycznych, drewna i innych tworzyw 6,0 3,0 9,0
451 558 0 Maszyny i urządzenia do produkcji artykułów technicznych 6,0 - 6,0
452 1, 2 Maszyny i urządzenia do produkcji obuwia i do wyprawiania skór 5,0 3,0 8,0
453 3 Maszyny i urządzenia do wyrobu sztucznej skóry 3,0 2,0 5,0
454 4, 5, 6 Maszyny i urządzenia do wyrobu galanterii ze skóry i tworzyw zastępczych, do produkcji wyrobów futrzarskich, do wyrobu rękawiczek 6,0 - 6,0
455 7 Maszyny i urządzenia do wyrobu ekstraktów i farb garbarskich 6,0 2,5 8,5
56 Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłów rolnych
456 560 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu cukrowniczego 4,0 0,8 4,8
z wyjątkiem 560-10 do 13, 42, 43, 66, 73 do 75
457 10 do 13 Łapacze liści i słomy, koła podnośne do buraków (bądź ziemniaków), pompy odśrodkowe oraz pompy "Mamut" do buraków 7,0 0,5 7,5
458 66 Wirówki cukrownicze 5,0 - 5,0
z wyjątkiem wirówek o obrotach powyżej 950/min. oraz automatycznych dyfuzji typu DDS i Olier
458a 42 i 43 Wirówki cukrownicze o obrotach powyżej 950/min. oraz automatyczne dyfuzje typu DDS i Olier 8,0 3,0 11,0
459 73, 74, 75 Łapacze miazgi wysłodkowej systemu "Bobrowskiego" i "Rolfoffa", urządzenia do suszenia wysłodków systemu "Buttner" bądź "Imperial" 10,0 - 10,0
561 Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu piwowarsko-słodowniczego i wód gazowych:
460 0, 1, 3 do 5 Maszyny, urządzenia i aparaty do słodowania, przygotowywania i warzenia brzeczki chmielowej, fermentowni piwa, leżakowni piwa, do rozlewu piwa oraz do konserwacji naczyń transportowych i legalizacji beczek 4,0 1,5 5,5
z wyjątkiem 561-00, 03, 2, 30, 31, 34 do 36
461 00, 03, 2, 31 Kadzie zalewne, odkiełkownice do słodu, urządzenia i aparaty fermentowni piwa, naczynia leżakowe 3,0 - 3,0
462 30, 34, 35, 36 Pompy do piwa, wirówki do piwa, myjki do masy filtracyjnej, prasy do formowania masy filtracyjnej 10,0 3,0 13,0
463 6 Maszyny, urządzenia i aparaty do produkcji wód gazowych 10,0 3,0 13,0
z wyjątkiem 561-60
464 60 Maszyny impregnacyjne (saturatory) 15,0 5,0 20,0
465 562 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu drożdżowego 5,0 1,0 6,0
z wyjątkiem 562-4 (z wyjątkiem 41)
466 4 Maszyny do formowania i pakowania drożdży 5,0 1,0 6,0
z wyjątkiem 562-41
467 41 Pakowaczki do drożdży automatyczne 10,0 2,0 12,0
468 563 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu spirytusowego 4,0 1,0 5,0
z wyjątkiem 563-01, 03, 21, 23, 5, 700, 702
469 01, 03, 21, 23, 5, 700, 702 Aparaty odpędowe i 2-kolumnowe - żeliwne, aparaty odwadniające spirytus z surówki oraz z brzeczki - stalowe, urządzenia do przenoszenia i płukania surowca, aparaty destylacyjne jednokolumnowe i 2-kolumnowe - żeliwne 10,0 2,0 12,0
470 564 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu octowego 4,0 1,0 5,0
471 565 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu ziemniaczanego 5,0 2,5 7,5
z wyjątkiem 565-03, 04, 07
472 03, 04, 07 Podnośniki ślimakowe pionowe, pompy odśrodkowe do ziemniaków, urządzenia taśmowe do ręcznego oczkowania ziemniaków 10,0 5,0 15,0
473 566 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu owocowo-warzywnego 4,0 1,0 5,0
474 567 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu młynarskiego 4,0 3,0 7,0
z wyjątkiem 567-0, 1, 2
475 0 do 2 Maszyny czyszczące, sortujące i inne do mechanicznego przygotowania zboża do przerobu, maszyny do obróbki powierzchniowej zbóż i produktów zbożowych, maszyny i urządzenia do procesów hydrotermicznych 5,0 2,5 7,5
476 568 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu piekarniczego 10,0 6,0 16,0
z wyjątkiem 568-47, 48
477 47, 48 Piece cyklotermiczne i specjalne 10,0 10,0 20,0
57 Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłów spożywczych
478 570 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu cukierniczego 5,0 4,0 9,0
479 571 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu koncentratów spożywczych 5,0 2,5 7,5
z wyjątkiem 571-1, 30, 31, 51, 52, 53
480 1 Suszarnie do makaronu 10,0 2,0 12,0
481 30, 31 Neutralizatory stalowe, neutralizatory i hydrolizatory betonowe lub murowane 30,0 - 30,0
482 51, 52, 53 Mieszadła do mas przyprawowych i zupnych poziome z płaszczem parowym oraz mieszadła do mas przyprawowych typu "Petzolda", komory chłodzące do mas przyprawowych 6,0 1,5 7,5
572 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu tytoniowego i zielarskiego:
483 0 Maszyny i urządzenia fermentowni tytoniu przemysłowego 5,0 3,0 8,0
484 1 do 5 Maszyny i urządzenia do przygotowywania mieszanki tytoniowej, maszyny do wyrobu papierosów, maszyny i urządzenia do wyrobu cygar oraz tytoni fajkowych, do żucia i tabaki, maszyny i urządzenia pomocnicze przemysłu tytoniowego 5,0 3,0 8,0
485 6 Maszyny i urządzenia do przerobu ziół 7,0 - 7,0
z wyjątkiem 572-600, 6104, 6105
486 600, 6104, 6105 Stoły sortownicze taśmowe o napędzie mechanicznym, aparaty destylacyjne terenowe z własnym paleniskiem oraz aparaty redestylacyjne (kolumny rektyfikacyjne próżniowe) 10,0 - 10,0
487 573 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu mięsnego 10,0 3,0 13,0
488 574 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu rybnego 10,0 3,0 13,0
575 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu tłuszczowego:
489 0 Maszyny i urządzenia do produkcji oleju i margaryny 8,0 3,5 11,5
490 1, 2 Maszyny i urządzenia do produkcji mydeł i proszków do prania oraz do pozostałego przetwórstwa tłuszczowego 7,0 2,0 9,0
491 576 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu mleczarskiego 8,0 2,0 10,0
z wyjątkiem 576-2, 3
492 2, 3 Mateczniki do czystych kultur, kadzie fermentacyjne do śmietany 8,0 - 8,0
493 577 - Maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu jajczarsko-drobiarskiego 10,0 3,0 13,0
z wyjątkiem 577-2
494 2 Maszyny przemysłu drobiarskiego 10,0 4,0 14,0
495 578 - Maszyny i urządzenia gastronomiczne 10,0 3,0 13,0
496 579 - Inne maszyny, urządzenia i aparaty przemysłów spożywczych 6,0 3,0 9,0
z wyjątkiem 579-000, 003, 01, 02
497 000, 003, 01, 02 Destruktory do przerobu padliny i odpadów typu "Hartman Suchy", młynki młotkowe do przemiału kuchów typu "Hartman Suchy", maszyny i urządzenia do przerobu odpadów zwierzęcych na mączkę pastewną i tłuszcze utylizacyjne typu "Fauth", inne maszyny i urządzenia do przerobu odpadów zwierzęcych na mączkę pastewną i tłuszcze utylizacyjne 12,0 5,0 17,0
58 Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
498 580 - Maszyny do robót ziemnych i fundamentowych 12,0 4,0 16,0
499 581 - Maszyny do robót budowlanych 12,0 4,0 16,0
500 582 - Maszyny do robót drogowych 8,0 4,0 12,0
z wyjątkiem 582-00, 10
501 00 Walce spalinowe 7,0 7,0 14,0
502 00 Walce parowe 5,0 5,0 10,0
503 00 Walce wibracyjne 10,0 3,0 13,0
504 10 Maszyny do budowy nawierzchni betonowych 10,0 4,0 14,0
505 583 0 Koparki i zwałowarki w kopalniach odkrywkowych węgla 3,0 1,5 4,5
506 1 Koparki w piaskowniach przemysłu węglowego 3,0 1,0 4,0
506a 584 - Maszyny do robót torowych kolejowych 10,3 8,3 18,6
59 - Maszyny rolnicze i gospodarki leśnej
507 590 do 599 - Maszyny rolnicze i gospodarki leśnej 4,0 6,0 10,0
z wyjątkiem maszyn do prac leśnych
508 - Maszyny do prac leśnych 15,0 - 15,0
6 Urządzenia techniczne
60 Zbiorniki naziemne
550 600, 601 - Zbiorniki naziemne z cegły, betonowe i żelbetowe 2,0 2,5 4,5
z wyjątkiem
551 zbiorników z wykładziną chemoodporną dla kwasu ponitracyjnego 10,0 2,5 12,5
552 602 - Zbiorniki naziemne drewniane 5,0 6,0 11,0
553 603 - Zbiorniki naziemne z tworzyw naturalnych i sztucznych 2,0 3,5 5,5
554 604 - Zbiorniki naziemne stalowe 2,0 3,5 5,5
z wyjątkiem zbiorników z tego zakresu, ale przeznaczonych dla:
555 - produktów naftowych 3,0 2,0 5,0
556 - kwasów i ługów 5,0 - 5,0
557 - nitrozy 15,0 - 15,0
558 605 - Zbiorniki naziemne z metali nieżelaznych 3,0 5,0 8,0
61 Urządzenia rozdzielcze i aparatura energii elektrycznej
Urządzenia rozdzielcze i aparatura energii elektrycznej:
559 610 do 615 - - stałe 5,0 1,2 6,2
560 610 do 615 - - przewoźne 10,0 1,5 11,5
62 Urządzenia tele- i radiotechniczne
561 620 - Urządzenia radionadawcze 6,0 - 6,0
562 621 - Urządzenia radio-odbiorcze 6,0 - 6,0
563 622 - Urządzenia elektro-akustyczne 6,0 - 6,0
564 623 - Urządzenia teletransmisji przewodowej 5,0 - 5,0
z wyjątkiem 623-7
565 7 Urządzenia telefoniczne systemów nośnych na liniach wysokiego napięcia i urządzenia telefonii na przewodach zawieszonych pod przewodami wysokiego napięcia 4,0 1,5 5,5
566 624 - Urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne 6,0 - 6,0
567 625 - Urządzenia antenowe 5,0 - 5,0
568 626 - Łącznice telefoniczne 5,0 - 5,0
569 627 - Łącznice i aparaty telegraficzne 6,0 - 6,0
z wyjątkiem dalekopisów do maszyn matematycznych
570 629 - Urządzenia linii radiowych oraz wyposażenie techniczne studio telewizyjnego 6,0 - 6,0
63 Urządzenia elektroenergetyczne przetwórcze i zasilające
571 630 - Transformatory 5,0 1,5 6,5
572 631 - Zespoły prostownikowe 3,0 - 3,0
573 632 - Kondensatory statyczne 5,0 - 5,0
574 633, 634 - Baterie akumulatorów elektrycznych stałych (stacyjnych) i zasadowych 8,0 3,0 11,0
64 Dźwigi i przenośniki (transportery)
575 640 - Dźwigi osobowe i towarowe 5,0 4,0 9,0
576 641 - Dźwigniki, wciągniki i wciągarki przejezdne oraz nieprzejezdne, kołowroty i wyciągi 5,0 1,5 6,5
z wyjątkiem pracujących w budownictwie oraz 641-63, 70, 71 (pracujących w górnictwie), 84
577 - Urządzenia rodzaju 641 pracujące w budownictwie 10,0 3,0 13,0
578 63 Kołowroty szybowe do nakładania lin i opuszczania ciężarów 6,0 2,0 8,0
579 70 Wyciągi kopalniane stałe 3,0 1,0 4,0
580 71 Wyciągi kopalniane przy głębieniu szybów 4,0 1,5 5,5
580a 84 Wyciągi (napędy) kolei linowych 4,0 2,0 6,0
581 642 - Żurawie (dźwigi przeładunkowe) 5,0 2,0 7,0
z wyjątkiem 642-3 pracujących w budownictwie
582 3 Żurawie jezdniowe pracujące w budownictwie 10,0 5,0 15,0
583 643 - Przenośniki 10,0 3,0 13,0
584 644 0, 1, 2, 3 i 4 Przenośniki kopalniane dołowe (napędy) 13,0 - 13,0
584a 5 Przenośniki kopalń odkrywkowych - stałe 3,5 1,0 4,5
584b 5 Przenośniki kopalń odkrywkowych - przesuwne 5,0 1,0 6,0
584c 6 Przenośniki zakładów przeróbki mechanicznej węgla i rud 8,0 5,0 13,0
585 645 - Przenośniki powietrzne i wodne 5,0 1,0 6,0
586 646 - Suwnice i wsadzarki 4,0 1,5 5,5
587 647 - Przesuwnice, obrotnice i wywrotnice 3,0 1,5 4,5
588 648 - Towarowe kolejki linowe i dźwignice linowe 3,0 1,5 4,5
65 Pozostałe urządzenia przemysłowe
589 650 - Przekładnie 5,0 2,0 7,0
590 651 - Przewody (z rur) sieci technologicznych wewnątrzzakładowych 3,0 - 3,0
z wyjątkiem 651-6, 7
591 6, 7 Przewody (z rur) sieci technologicznych wewnątrzzakładowych z żeliwa krzemowego i ołowiane 10,0 - 10,0
652, 653 - Urządzenia wentylacyjne i urządzenia klimatyzacyjne użytkowane:
592 - w warunkach normalnych 6,0 - 6,0
593 - w warunkach utrudnionych (przepływ przez urządzenia

powietrza zanieczyszczonego pyłami lub gazami

powodującymi korozję)

12,0 - 12,0
594 654 - Urządzenia do oczyszczania wody i ścieków 4,0 1,5 5,5
z wyjątkiem 654-5
595 5 Urządzenia do dezynfekcji wody 10,0 5,0 15,0
596 655 - Urządzenia do oczyszczania gazów 6,0 3,0 9,0
597 656 - Urządzenia do odpopielania i odżużlania 4,0 3,0 7,0
598 657 - Akumulatory hydrauliczne 2,0 - 2,0
66 Urządzenia nieprzemysłowe
599 660 - Wagi wozowe, wagonowe i inne wbudowane 3,0 1,0 4,0
600 661 - Urządzenia pralni 6,0 4,0 10,0
662 - Urządzenia projekcyjne:
601 0 Projektory stałe 10,0 2,0 12,0
602 1 Projektory przenośne 12,0 3,0 15,0
603 2 do 4 Rzutniki do przezroczy (diaskopy), episkopy, epidiaskopy 8,0 - 8,0
604 5 Ekrany kinowe 10,0 - 10,0
604a 8 Inne urządzenia projekcyjne 10,0 - 10,0
605 663 - Urządzenia przeciwpożarowe 6,0 - 6,0
z wyjątkiem hydronetek
606 - Hydronetki 20,0 - 20,0
607 664 - Urządzenia do przeprowadzania badań technicznych z wyjątkiem 664-1 - Aparatura kontrolno-pomiarowa elektryczna i elektroniczna do mierzenia wielkości elektrycznych oraz nieelektrycznych 15,0 - 15,0
607a 664-1 - Aparatura kontrolno-pomiarowa:
elektryczna i elektroniczna do mierzenia wielkości elektrycznych oraz nieelektrycznych 20% - 20%
608 668 - Urządzenia techniczne teatralne 5,0 1,5 6,5
609 669 - Inne urządzenia nieprzemysłowe 5,0 2,0 7,0
610 680 - Urządzenia zabezpieczenia ruchu pociągów 4,0 - 4,0
610a - Urządzenia zabezpieczenia ruchu pociągów Polskich Kolei Państwowych 2,8 2,2 5,0
7 Środki transportowe
70 - Kolejowy tabor szynowy naziemny
700 - Tabor normalny i szerokotorowy:
650 0 Lokomotywy 3,0 3,0 6,0
z wyjątkiem 700-06
651 06 Lokomotywy elektryczne 3,0 1,5 4,5
652 1 Tendry parowozowe 3,0 1,0 4,0
653 2, 3 Wagony motorowe, jednostki ruchowe elektryczne 3,0 2,0 5,0
654 4 Wagony osobowe 2,0 1,5 3,5
655 5 Wagony towarowe 2,0 1,5 3,5
z wyjątkiem 700-52
656 52 Wagony towarowe, węglarki samowyładowcze 4,0 2,0 6,0
657 6 Wagony techniczne 2,0 1,5 3,5
658 7 Drezyny 5,0 1,5 6,5
659 701 do 706 Tabor szynowy wąskotorowy dla wszystkich szerokości toru 2,0 3,5 5,5
z wyjątkiem 701 do 706-05, 40, 52
660 05 Lokomotywy spalinowe z silnikiem wysokoprężnym 2, 3, 4-osiowe 4,0 6,0 10,0
660a 40 Kolejowy tabor szynowy naziemny kolei linowych 3,0 1,0 4,0
661 52 Węglarki samowyładowcze w przemyśle węglowym 4,0 2,5 6,5
71 Kolejowy tabor szynowy podziemny
662 710, 711, 712 0 Lokomotywy 4,0 3,0 7,0
z wyjątkiem lokomotyw akumulatorowych (710-01 do 03, 711-01 do 03, 712-01 do 03)
663 01 do 03 Lokomotywy akumulatorowe 10,0 4,0 14,0
664 Wozy kopalniane 10,0 - 10,0
72 - Tramwajowy tabor szynowy (normalno i wąskotorowy)
665 720, 721 Tramwajowy tabor szynowy (normalno i wąskotorowy) 3,0 - 3,0
z wyjątkiem 720-0 i 721-0
666 0 Tabor osobowy (normalno i wąskotorowy) 4,0 2,5 6,5
73 Pozostały tabor szynowy naziemny
667 730 do 735 Pozostały tabor szynowy naziemny 10,0 1,5 11,5
z wyjątkiem 735-0
668 735 0 Lokomotywki spalinowe i spalinowo-elektryczne 4,0 6,0 10,0
74 Pojazdy mechaniczne4)
669 740 Motocykle 15,0 5,0 20,0
741 do 744 Samochody osobowe i pochodne (furgonetki, mikrobusy itp.):
670 - o pojemności skokowej silnika do 1,3 l 12,0 8,0 20,0
671 - o pojemności skokowej silnika powyżej 1,3 do 2,5 l 10,0 7,0 17,0
672 - o pojemności skokowej silnika powyżej 2,5 l 10,0 6,0 16,0
Samochody ciężarowe5)6)
673 - o ładowności powyżej 1,5 do 2,5 t 17,0 10,0 27,0
674 - o ładowności powyżej 2,5 do 6 t 10,0 6,0 16,0
675 - o ładowności powyżej 6 do 12 t 10,0 8,0 18,0
675a - o ładowności powyżej 12 t 10,0 5,0 15,0
676 Samochody chłodnie i ciągniki z naczepami chłodniczymi 17,0 10,0 27,0
Autobusy:7)
677 - o ilości miejsc siedzących powyżej 12 do 32 10,0 5,0 15,0
678 - o ilości miejsc siedzących powyżej 32 do 45 10,0 8,0 18,0
679 - o ilości miejsc siedzących powyżej 45 oraz autokary8) (bez względu na ilość miejsc) 7,0 7,0 14,0
Wyjątki:
680 742 44 Samochody ciężarowe siodłowe typ C-605) 12,0 8,0 20,0
681 743 2 Samochody pożarnicze oraz samochody-żurawie dźwigowe5) 6,0 2,0 8,0
682 745 Trolejbusy i samochody ciężarowe o napędzie elektrycznym 10,0 5,0 15,0
683 746 - Ciągniki5 10,0 8,0 18,0
z wyjątkiem 746-03
634 03 Samochód-ciągnik "Tatra" T-1415) 12,0 10,0 22,0
685 747, 748 - Naczepy, przyczepy5) 12,0 8,0 20,0
z wyjątkiem naczep chłodni, wozów mieszkalnych i gospodarczych
685a 748 - Wozy mieszkalne i gospodarcze 5,0 2,0 7,0
75 Tabor konny
686 750 do 754 - Tabor konny 12,0 - 12,0
76 Pozostały tabor bezszynowy
687 760 do 767 - Pozostały tabor bezszynowy 10,0 6,0 16,0
687a 768 0 Wagony kolei wahadłowej dwulinowej 6,6 1,9 8,5
687b 1 Wagony kolei okrężnej dwulinowej 10,0 3,0 13,0
687c 2 Krzesełka kolei okrężnej jednolinowej 12,5 5,0 17,5
687d 3 Wagony rewizyjno-ratownicze 6,6 1,9 8,5
687e 4 Krzesełka (siodełka) rewizyjne 12,5 5,0 17,5
77 Tabor pływający
770 - Tabor transportu morskiego:
688 1 Statki pasażerskie 3,0 1,0 4,0
689 2 Statki towarowe z silnikiem parowym 3,0 1,0 4,0
690 3 Statki towarowe motorowe i turbinowe 3,0 1,0 4,0
691 4 Zbiornikowce 4,0 1,5 5,5
771 Tabor rybołówstwa morskiego:
692 0 Statki bazy - parowe 3,0 2,0 5,0
693 0 Statki bazy - motorowe 3,0 1,5 4,5
694 1 Trawlery (supertrawlery) 3,0 1,5 4,5
695 2 Lugry 3,0 2,5 5,5
696 3 Lugrotrawlery 2,0 1,5 3,5
697 Kutry łodzie 5,0 2,5 7,5
772 Tabor techniczny i ratowniczy morski:
698 0 Doki pływające i pontony 2,0 1,5 3,5
698a 1 Pozostały tabor techniczny i ratowniczy morski 3,0 1,5 4,5
773 - Tabor transportu śródlądowego
1 Tabor pływający z napędem:
699 10, 11 Statki pasażerskie - parowe i spalinowe oraz promy z napędem spalinowym 3,0 2,0 5,0
z wyjątkiem wodolotów
699a 1010 Wodoloty 10,0 - 10,0
700 12, 13 Holowniki parowe i motorowe 4,0 2,0 6,0
z wyjątkiem 773-131, 132 i 133
701 131 Holowniki motorowe szybkoobrotowe 5,0 2,0 7,0
701a 133 Pchacze motorowe z silnikami szybkoobrotowymi 5,0 2,0 7,0
701b 132 Pchacze motorowe z silnikami wolnoobrotowymi 4,0 2,0 6,0
702 14, 15 Statki inspekcyjne i barki motorowe 3,0 2,0 5,0
703 18 Pozostały tabor z napędem 3,0 2,0 5,0
704 2 Tabor pływający bez napędu 3,0 1,5 4,5
704a 203 Tabor pływający bez napędu - barki pchane 7,0 - 7,0
774 - Tabor techniczny i ratowniczy śródlądowy:
0 Pogłębiarki:
705 00 Pogłębiarki ssące 4,0 4,5 8,5
706 01, 02 Pogłębiarki kubłowe i chwytakowe 3,0 4,5 7,5
707 1 Szalandy 4,0 2,0 6,0
708 2 Lodołamacze 3,0 4,0 7,0
709 3 Koszarki 3,0 1,5 4,5
710 8 Pozostały tabor techniczny i ratowniczy 3,0 3,0 6,0
z wyjątkiem 774-80
711 80 Łodzie różnego typu 10,0 - 10,0
712 778 - Inny tabor pływający 5,0 2,0 7,0
78 - Tabor lotniczy
713 780 - Samoloty 20,0 - 20,0
z wyjątkiem 780-31, 32, 33
714 31 Samoloty pasażersko-transportowe lekkie 15,0 - 15,0
715 32 Samoloty pasażersko-transportowe średnie 10,0 - 10,0
716 33 Samoloty pasażersko-transportowe ciężkie 10,0 - 10,0
717 781 - Wiropłaty 25,0 - 25,0
718 782 - Szybowce 15,0 - 15,0
719 783 - Balony 20,0 - 20,0
720 788 - Inne środki transportu lotniczego 15,0 - 15,0
8 Narzędzia, przybory, ruchomości i wyposażenie
750 Narzędzia, przyrządy i sprawdziany 15,0 - 15,0
751 Wyposażenie laboratoryjne z wyjątkiem elektronicznej aparatury kontrolno-pomiarowej do przeprowadzania badań laboratoryjnych 15,0 - 15,0
751a - - Wyposażenie laboratoryjne:
elektroniczna aparatura kontrolno-pomiarowa do przeprowadzania badań laboratoryjnych 20% - 20%
Kioski, budki, domki campingowe o kubaturze poniżej 100 m3:
752 Inwentarz sklepowy (łącznie z wagami), magazynowy, biurowy i punktów usługowych (np. fryzjerskich) 10,0 - 10,0
753 Gazomierze 5,0 - 5,0
754 Wodomierze 6,0 - 6,0
755 Maszyny biurowe oraz dalekopisy do maszyn matematycznych 10,0 - 10,0
756 Radia, magnetofony, gramofony, telewizory (nie dotyczy 62) 10,0 - 10,0
757 Instrumenty muzyczne 3,0 - 3,0
758 Wyposażenie teatrów, kin itp. 5,0 1,5 6,5
z wyjątkiem urządzeń technicznych teatralnych zaliczonych do rodzaju 668
759 - - o konstrukcji trwałej i mieszanej na fundamencie trwałym 5,0 2,0 7,0
759a - - o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej na fundamencie trwałym 8,0 4,0 12,0
759b - - pozostałe 13,0 5,0 18,0
760 Wózki i stragany do sprzedaży ulicznej 20,0 - 20,0
761 Aparaty i sprzęt hydro- i mechanoterapii 20,0 5,0 25,0
762 Pozostały sprzęt medyczny 8,0 2,0 10,0
763 Inne nie wymienione 10,0 - 10,0
764 - - Wyposażenie cyrków (konstrukcja, namioty, wnętrza itp.) 20,0 - 20,0
9 Inwentarz żywy
780 Zwierzęta robocze 8,0 - 8,0
Zwierzęta cyrkowe:
781 Konie woltyżowe, rezusy, niedźwiedzie i inne, których okres eksploatacji wynosi 3-4 lata 25,0 - 25,0
782 Foki, szympansy i inne, których okres eksploatacji wynosi 5 lat 20,0 - 20,0
783 Wielbłądy, tygrysy, lwy, konie rasowe dowolnej tresury i inne, których okres eksploatacji wynosi 6-8 lat 15,0 - 15,0
784 Słonie i inne, których okres eksploatacji wynosi 20 lat 5,0 - 5,0
STAWKI AMORTYZACYJNE DLA POJAZDÓW MECHANICZNYCH ZALEŻNE OD PRZEBIEGU (RODZAJE 741 DO 744)
Poz. Rodzaj pojazdu Typ pojazdu Stawka procentowa na 1.000 km przebiegu Stawka łączna w %
na wymianę w % na kapitalne remonty w %
1 2 3 4 5 6
721 Samochody osobowe i pochodne (furgonetki, mikrobusy itp.)11) - o pojemności skokowej silnika do 1,3 l 0,66 0,54 1,20
722 - o pojemności skokowej silnika powyżej 1,3 do 2,5 l9) 0,40 0,40 0,80
723 - o pojemności skokowej silnika powyżej 2,5 l 0,33 0,27 0,60
724 Samochody ciężarowe5)6) - o ładowności powyżej 1,5 do 2,5 t 0,45 0,36 0,81
725 - o ładowności powyżej 2,5 do 6 t 0,39 0,17 0,56
726 - o ładowności powyżej 6 do 12 t 0,28 0,14 0,42
726a - o ładowności powyżej 12 t 0,20 0,10 0,30
727 Samochody chłodnie i ciągniki z naczepami chłodniczymi - o ładowności 2,5 do 6 t 0,39 0,17 0,56
728 - o ładowności 6 do 12 t 0,28 0,12 0,40
728a - o ładowności powyżej 12 t 0,20 0,08 0,28
729 Autobusy7) - o ilości miejsc siedzących powyżej 12 do 32 0,28 0,25 0,53
730 - o ilości miejsc siedzących powyżej 32 do 45 0,40 0,20 0,60
731 - o ilości miejsc siedzących powyżej 4510) 0,21 0,12 0,33
732 Autokary8) - o ilości miejsc siedzących do 36 0,20 0,10 0,30
733 - o ilości miejsc siedzących powyżej 36 0,16 0,08 0,24

______

1) Przez pojęcie budynków o konstrukcji trwałej należy rozumieć budynki murowane z cegły, kamieni lub bloków, wykonane z betonu, o konstrukcji nośnej stalowej lub żelbetowej oraz z ognioodpornymi stropami.

2) Przez pojęcie budynków o konstrukcji mieszanej należy rozumieć budynki ze ścianami z materiałów ognioodpornych, jak cegła, kamień, bloki, beton, żelbet, oraz z nieognioodpornymi stropami, jak również z materiałów nieognioodpornych, lecz obmurowane materiałem ognioodpornym.

3) Przez pojęcie budynków o konstrukcji drewnianej lub innej nietrwałej należy rozumieć budynki z drewna lub innych materiałów pochodzenia organicznego, jak płyty trzcinowe, wiórowo-cementowe, pilśniowe, słomiane, a także budynki z muru pruskiego ze ścianami z glinobitki, samanów itp.

4) Stawki obliczone w zależności od przebiegu zamieszczono na końcu wykazu.

5) Dla pojazdów ciężarowych użytkowanych w budownictwie, geodezji, kartografii i leśnictwie podwyższa się o 20%.

6) Dla samochodów ciężarowych użytkowanych przez organizacje handlu wewnętrznego i przemysłu piekarniczego, podległe lub nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Związek Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centralę Spółdzielni Ogrodniczych oraz przez jednostki podległe Centrali Przemysłu Mięsnego i Zjednoczeniu Przemysłu Paszowego "Bacutil", podwyższa się stawki o 10%.

7) Jeżeli w autobusie obok miejsc siedzących przewidziane są miejsca stojące, dla ustalenia właściwej stawki amortyzacyjnej ilość miejsc siedzących powiększa się o połowę nominalnych miejsc stojących (2 miejsca stojące = 1 miejsce siedzące).

8) Za autokary uważa się autobusy turystyczne specjalnie przystosowane i wyposażone do tego celu. Przez specjalne przystosowanie rozumie się między innymi przeszklone boczne krawędzie dachu, wyposażenie w siedzenia z nastawnym oparciem oraz zmniejszenie ilości miejsc siedzących w stosunku do autobusu zwykłego o tej samej powierzchni podłogi nadwozia.

9) Dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 1,3 do 2,5 l przedsiębiorstw taksówkowych nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Komunalnej oraz zarządy właściwych centralnych związków spółdzielczych wprowadza się stawkę amortyzacyjną na 1.000 km przebiegu na wymianę w wysokości 0,24%, na kapitalny remont 0,30%, tj. łączną stawkę amortyzacyjną 0,54%.

10) Dla autobusów eksploatowanych przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej stosuje się stawkę obniżoną o 10%.

11) Dla samochodów dostawczych, pochodnych od samochodów osobowych (furgonetki itp.), użytkowanych przez organizacje handlu wewnętrznego i przemysłu piekarniczego podległe lub nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego, Związek Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centralę Spółdzielni Ogrodniczych, podwyższa się stawki o 10%.

Uwaga:

Budynki oznaczone jedną gwiazdką(*) mogą znajdować się w pogorszonych warunkach użytkowania. Budynki oznaczone dwiema gwiazdkami(**) mogą znajdować się w złych warunkach użytkowania. Dla tych budynków można - za zezwoleniem właściwego ministra - obliczać podwyższoną amortyzację.

* Tekst jednolity uwzględnia zmiany wynikające z uchwały nr 300 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.65.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r. z zastosowaniem nowej, ciągłej numeracji jednostek redakcyjnych.

Z dniem 1 stycznia 1974 r. nin. uchwała traci moc, zgodnie z § 11 ust. 1 uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P.73.25.151), z tym że przepisy nin. uchwały stosuje się do przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", państwowych przedsiębiorstw zaliczonych w klasyfikacji gospodarki narodowej do działu "Gospodarka mieszkaniowa i komunalna" oraz państwowych gospodarstw rolnych, do czasu rozciągnięcia na te jednostki zasad i stawek amortyzacyjnych określonych w uchwale zmieniającej - zob. § 11 ust. 2 powołanej uchwały.

1 § 6 ust. 3 uchylony przez § 33 pkt 2 uchwały nr 86 z dnia 3 maja 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (M.P.71.29.184) z dniem 1 lipca 1971 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 października 1967 r. w sprawie zmiany niektórych stawek amortyzacyjnych (M.P.67.60.284) z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024