Zasady stosowania mandatów karnych przez członków resortowej służby przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu Ministra Przemysłu Chemicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1966 r.
w sprawie zasad stosowania mandatów karnych przez członków resortowej służby przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych resortu Ministra Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79 i Nr 69 poz. 434, z 1961 r. Nr 7, poz. 46 oraz z 1966 r. Nr 23, poz. 149) i § 2 ust. 1, 2 i 4 zarządzenia nr 201 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 października 1961 r. w sprawie nadania niektórym organom administracji państwowej uprawnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego (Monitor Polski z 1961 r. Nr 78, poz. 327 i z 1963 r. Nr 68, poz. 338) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych uprawnieni są członkowie resortowej służby przeciwpożarowej zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych w resorcie Ministra Przemysłu Chemicznego.
§  2.
Nakładanie i ściąganie grzywien w drodze mandatu karnego może być stosowane tylko na podstawie imiennego upoważnienia wydanego na piśmie przez przełożoną władzę służbową i tylko za oznaczone w upoważnieniu wykroczenia przeciwko przepisom o ochronie przeciwpożarowej. Wykaz wykroczeń przeciwko przepisom o ochronie przeciwpożarowej stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Przełożoną władzą służbową, upoważnioną do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego, jest Główny Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego.
§  4.
Jednostki organizacyjne resortu Ministra Przemysłu Chemicznego, w których zatrudnieni są członkowie resortowej służby przeciwpożarowej uprawnieni do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego, powinny przekazywać wpływy z mandatów karnych na dochody budżetu terenowego właściwych terytorialnie prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty lub wyłączonych z województw) rad narodowych oraz składać im miesięczne sprawozdania opisowe z przebiegu wymierzania kar mandatowych. Sprawozdania obejmować powinny liczbę mandatów nałożonych, wykroczenia, za jakie je nałożono, i globalną kwotę ściągniętych mandatów.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKROCZENIA PRZECIWKO PRZEPISOM O OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ, ZA KTÓRE CZŁONKOWIE RESORTOWEJ SŁUŻBY PRZECIWPOŻAROWEJ UPOWAŻNIENI SĄ DO NAKŁADANIA I ŚCIĄGANIA GRZYWIEN W DRODZE MANDATU KARNEGO

I.

Wykroczenia przeciwko przepisom o zapobieganiu pożarom w budynkach i na budowach:

1)
nieutrzymywanie przez użytkowników i zarządzających nieruchomościami w należytym stanie sprzętu pożarniczego, urządzeń wodnych oraz swobodnego dostępu do nich i budynków;
2)
przechowywanie i gromadzenie na strychach oraz innych nie przeznaczonych do zamieszkania częściach budynków mieszkalnych posiadających nieogniotrwałą podłogę lub strop i konstrukcję dachową jakichkolwiek przedmiotów i materiałów łatwopalnych;
3)
gromadzenie w korytarzach piwnicznych oraz na klatkach schodowych jakichkolwiek przedmiotów w sposób utrudniający przejście;
4)
gromadzenie pod zewnętrznymi ścianami budynków materiałów łatwopalnych;
5)
wysypywanie popiołu lub żarzących się węgli w odległości mniejszej niż 30 m od budynków drewnianych;
6)
palenie ognisk, spalanie śmieci i odpadków w obrębie budynków drewnianych lub w pobliżu materiałów łatwopalnych;
7)
pozostawianie w zakładach pracy czyściwa do maszyn oraz natłuszczonych szmat bez zabezpieczenia ich w szczelnie zamykanych naczyniach blaszanych;
8)
gromadzenia w tartakach, stolarniach i innych zakładach obróbki drewna wiórów i trocin ponad produkcję dzienną;
9)
palenie tytoniu oraz używanie ognia otwartego na strychach i w piwnicach oraz w tych zabudowaniach gospodarskich, w których istnieje możliwość spowodowania pożaru od otwartego ognia, jak również w zakładach pracy w miejscach ustalonych przez kierownictwo zakładu;
10)
rzucanie nie zgaszonych niedopałków papierosów i zapałek do koszów na odpadki;
11)
rozgrzewanie smoły i asfaltu w kotłach nie zaopatrzonych w pokrywę oraz łopatę, bez uprzedniego przygotowania piasku do gaszenia i w odległości mniejszej niż 10 m od budynków ogniotrwałych, a 30 m od budynków drewnianych;
12)
pozostawienie dzieci w okolicznościach umożliwiających im wzniecenie pożaru;
13)
zawieszanie przewodów elektrycznych bezpośrednio na hakach lub gwoździach, owijanie żarówek papierem lub tkaniną oraz dokonywania napraw i przeróbek instalacji i urządzeń elektrycznych przez osoby nie posiadające do tego właściwych uprawnień oraz naprawianie korków (bezpieczników) i stopek;
14)
niezaopatrzenie budynków przez zarządzających i użytkowników w odpowiedni sprzęt ułatwiający zwalczanie pożarów.

Podstawa prawna: art. 29 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) oraz §§ 1, 2, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 28 sierpnia 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów w budynkach i na budowach (Dz. U. Nr 49, poz. 360).

II.

Wykroczenia przeciwko przepisom o zapobieganiu pożarom lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk:

1)
porzucanie na terenie lasów, wrzosowisk, suchych łąk i torfowisk oraz w odległości do 100 m od nich nie ugaszonych zapałek i niedopałków papierosów;
2)
rozniecanie na terenach wymienionych w pkt 1 ognisk, pozostawianie lub przenoszenie palących się lub tlących przedmiotów, korzystanie z otwartego płomienia, jak również spalania pokrywy gleby i pozostałości roślinnych;
3)
przejazd przez wymienione w pkt 1 tereny ciągnikiem bez zabezpieczenia rur wydechowych iskrochronami;
4)
gromadzenie materiałów łatwopalnych w sąsiedztwie torów kolejowych w odległości do 50 m od pasa ochronnego przeciwpożarowego lub od dróg publicznych.

Podstawa prawna: art. 29 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) oraz § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 lipca 1951 r. w sprawie zapobiegania powstawaniu i rozszerzaniu się pożarów lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk (Dz. U. Nr 40, poz. 303).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024