Tryb uzgadniania cen artykułów przeznaczonych na eksport, wytwarzanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 29 lipca 1966 r.
w sprawie trybu uzgadniania cen artykułów przeznaczonych na eksport, wytwarzanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 2 ust. 3 uchwały nr 121 Rady Ministrów z dnia 13 maja 1966 r. w sprawie zasad ustalania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport, wykonywanych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 131), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizacjami powołanymi do organizowania produkcji eksportowej jednostek gospodarki nie uspołecznionej są:
1)
Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne w Warszawie, stanowiące zakład własny Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu - w zakresie artykułów wytwarzanych przez zakłady rzemieślnicze,
2)
Centrala Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Prywatnego w Warszawie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - w zakresie artykułów wytwarzanych przez zakłady przemysłu prywatnego.
2.
Organizacje wymienione w ust. 1 zwane są dalej organizatorami produkcji.
§  2.
1.
Jednostka gospodarki nie uspołecznionej, zwana dalej wytwórcą, oferując do sprzedaży organizatorowi produkcji wytwarzany artykuł, posiadający obowiązującą dla danego artykułu cenę zbytu w obrocie wewnętrznym, powinna jako cenę zbytu na eksport tegoż artykułu podać cenę nie wyższą od ceny zbytu obowiązującej dla danego wytwórcy w obrocie wewnętrznym.
2.
Cena zbytu wskazana w ust. 1 może być za zgodą wytwórcy obniżona.
3.
Wytwórca w ofercie powinien wskazać organ, który ustalił cenę obowiązującą w obrocie wewnętrznym, numer i datę decyzji o ustaleniu ceny oraz termin ważności ceny.
4.
Jeśli okres ważności ceny zakończy się po dniu zawarcia umowy sprzedaży artykułów na eksport, zawartej pomiędzy organizatorem produkcji a przedsiębiorstwem handlu zagranicznego - przyjęta w umowie cena zachowuje moc obowiązującą.
5.
Jeśli warunki dostawy eksportowej wymagają zastosowania opakowania nie używanego w obrocie wewnętrznym albo wykonania innych, dodatkowych czynności związanych z przygotowaniem artykułu do eksportu, cena określona zgodnie z przepisami ust. 1 i ust. 2 może być odpowiednio powiększona w drodze porozumienia pomiędzy organizatorem produkcji a wytwórcą.
§  3.
1.
Organizator produkcji przed złożeniem oferty przedsiębiorstwu handlu zagranicznego na sprzedaż artykułów, dla których brak jest ceny wskazanej w § 2, powinien zebrać oferty wytwórców zawierające dokładny opis techniczny artykułu, żądane ceny zbytu oraz istotne warunki sprzedaży.
2.
Organizator produkcji dokonując wyboru oferty powinien wybrać ofertę o cenie najniższej, jeśli jednocześnie oferta jest najkorzystniejsza pod względem jakości oferowanych artykułów i terminu wykonania umowy.
3.
Powiadomienie wytwórcy przez organizatora produkcji o przyjęciu jego oferty stanowi uzgodnienie ceny obowiązującej dla danej umowy sprzedaży, zawieranej pomiędzy wytwórcą a organizatorem produkcji.
4.
Organizator produkcji przy wyborze oferty stosuje się do obowiązującego go regulaminu rozdziału zamówień eksportowych. Regulamin ten podlega zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
5.
Jeżeli wytwórca, którego oferta uznana została za najkorzystniejszą, nie może wykonać zamówienia pod względem ilości potrzebnych artykułów, organizator produkcji może zaoferować przedsiębiorstwu handlu zagranicznego sprzedaż brakującej ilości artykułów oferowanych do sprzedaży przez innego wytwórcę po cenie kolejno najniższej.
§  4.
1.
Cena płacona przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego za artykuły oferowane na eksport jest ustalana w drodze umowy pomiędzy tym przedsiębiorstwem a organizatorem produkcji przy zapewnieniu wymaganej efektywności dewizowej eksportu danych artykułów.
2.
Jeśli zaoferowana cena nie zapewnia efektywności dewizowej, przedsiębiorstwo handlu zagranicznego powinno o tym powiadomić organizatora produkcji.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, organizator produkcji powinien podjąć starania o znalezienie wytwórcy, który zaoferuje cenę zapewniającą opłacalność eksportu danego artykułu.
4.
Na żądanie przedsiębiorstwa handlu zagranicznego organizator produkcji przedstawi opracowane przez wytwórcę zestawienie kosztów oferowanego na eksport artykułu lub udzieli innych informacji niezbędnych do ustalenia efektywności dewizowej eksportu tego artykułu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1966 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024