Gospodarka finansowa zjednoczeń przemysłu węglowego i zgrupowanych w nich kopalń oraz przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki i zakładów wchodzących w skład tych przedsiębiorstw.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 marca 1966 r.
w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu węglowego i zgrupowanych w nich kopalń oraz przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki i zakładów wchodzących w skład tych przedsiębiorstw.

Na podstawie § 55 ust. 1 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) oraz § 67 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zjednoczeń przemysłu węgla kamiennego i zgrupowanych w nich kopalń, Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego i zgrupowanych w nim kopalń oraz zgrupowanych w Zjednoczeniu Energetyki przedsiębiorstw wielozakładowych wraz z zakładami wchodzącymi w skład tych przedsiębiorstw stosuje się przepisy:
1)
uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316),
2)
uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318),
3)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lutego 1966 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw (Monitor Polski Nr 6, poz. 51)

z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.

§  2.
1.
Do regulacji rentowności w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego stosuje się system cen rozliczeniowych. Zasady i tryb ustalania cen rozliczeniowych określa Minister Górnictwa i Energetyki na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Zysk ponadplanowy, osiągnięty przez kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, podlega przekazaniu w pełnej wysokości do zjednoczenia. Wynikający z rozliczenia w zjednoczeniach przemysłu węgla kamiennego zysk ponadplanowy podlega przekazaniu w pełnej wysokości na rachunek rozliczeniowy Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, jako jednostki rozliczającej.
3.
Zysk bilansowy osiągnięty przez zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki, podlega przekazaniu na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa wielozakładowego, po potrąceniu:
1)
w zakładach wchodzących w skład zakładów energetycznych okręgu - odpisów na fundusz zakładowy z zysku osiągniętego z produkcji ubocznej oraz odpisów na fundusz zakładowy samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego,
2)
w pozostałych zakładach - odpisów na fundusz zakładowy, obliczonych na zasadach obowiązujących przedsiębiorstwa przemysłowe oraz przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
4.
Wpłaty z zysku przedsiębiorstw wielozakładowych na rachunek rozliczeniowy Zjednoczenia Energetyki dokonywane są w wysokości wynikającej z zastosowania procentowej normy wpłat z zysku do ogólnej kwoty zysku tych przedsiębiorstw, zmniejszonego o odpisy na fundusz zakładowy, o których mowa w ust. 3.
§  3.
1.
Fundusz rozwoju, mający służyć na pokrycie potrzeb w zakresie środków obrotowych i inwestycji produkcyjnych kopalń przemysłu węglowego oraz zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki, tworzony jest:
1)
centralnie przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki - dla kopalń węgla kamiennego i przez Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego - dla kopalń węgla brunatnego z części zysku, pozostającej po potrąceniu:
a)
należnych kopalniom odpisów na fundusz zakładowy,
b)
odpisów na fundusz rezerwowy,
c)
wpłaty z zysku do budżetu;
2)
zbiorczo przez przedsiębiorstwa wielozakładowe Zjednoczenia Energetyki z części zysku, pozostającego po potrąceniu:
a)
należnych zakładom odpisów na fundusz zakładowy (§ 2 ust. 3),
b)
wpłaty z zysku na rachunek rozliczeniowy Zjednoczenia,
c)
odpisów na fundusz inwestycyjny Zjednoczenia.
2.
Środki funduszu rozwoju są gromadzone na rachunku bankowym "A" funduszu rozwoju przez:
1)
Ministerstwo Górnictwa i Energetyki - dla kopalń węgla kamiennego,
2)
Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego - dla kopalń węgla brunatnego,
3)
przedsiębiorstwa wielozakładowe Zjednoczenia Energetyki - dla zakładów wchodzących w skład tych przedsiębiorstw.
3.
Rozliczana okresowo w ciągu roku część zysku, gromadzona na rachunku bankowym "A" funduszu rozwoju, będzie przekazywana po zatwierdzeniu ostatecznych rozliczeń na rachunek bankowy "B" funduszu rozwoju w bankach finansujących poszczególne kopalnie przemysłu węglowego oraz zakłady wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki. Rozdział funduszu rozwoju zgromadzonego na rachunkach "A" będzie dokonywany stosownie do planowanych potrzeb w zakresie środków obrotowych i inwestycji produkcyjnych przedsiębiorstw.
4.
Z rachunku "A" funduszu rozwoju mogą być przekazywane zaliczkowo na początku roku planowego odpowiednie środki na rachunek "B" funduszu rozwoju poszczególnych kopalń oraz zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki, w celu pokrycia ich potrzeb w zakresie środków obrotowych i inwestycji produkcyjnych przedsiębiorstw w okresie od 1 stycznia do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych za rok ubiegły.
§  4.
Fundusz rezerwowy przemysłu węgla kamiennego tworzony jest centralnie przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki z części zysku przedsiębiorstw i zjednoczeń przemysłu węgla kamiennego. Podział funduszu rezerwowego między poszczególne zjednoczenia przemysłu węgla kamiennego będzie dokonywany stosownie do planowanych potrzeb, po zatwierdzeniu rocznych sprawozdań finansowych.
§  5.
1.
Nadwyżka odpisów amortyzacyjnych, pozostała w zjednoczeniach przemysłu węgla kamiennego, które pokryły w pełni planowane potrzeby własne i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów (z wyłączeniem inwestycji własnych przedsiębiorstw), podlega przelaniu na rachunek scentralizowany Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Z rachunku tego będą pokrywane potrzeby tych zjednoczeń przemysłu węgla kamiennego i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw oraz Centrali Zbytu Węgla i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, w których środki przeznaczone na te potrzeby okazały się niewystarczające.
2.
Ilekroć w uchwale nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. jest mowa o zjednoczeniu, należy przez to rozumieć - w zakresie Zjednoczenia Energetyki - przedsiębiorstwo wielozakładowe, a ilekroć jest mowa o przedsiębiorstwie, należy przez to rozumieć zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
3.
Jeżeli z rozliczenia, o którym mowa w § 17 ust. 5 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r., wynika, że koszt inwestycji centralnych przekracza koszty planowe, przekroczenie to - w zakresie Zjednoczenia Energetyki - podlega pokryciu ze środków obrotowych zakładu, a gdy zakład nie prowadzi działalności eksploatacyjnej - ze środków obrotowych przedsiębiorstwa wielozakładowego; środki obrotowe zużyte na pokrycie przekroczenia obciążają wyniki zakładu prowadzącego działalność eksploatacyjną lub przedsiębiorstwa wielozakładowego.
4.
Zasady i tryb prowadzenia rachunków inwestycyjnych i dokonywania rozliczeń w zakresie działalności inwestycyjnej przez zjednoczenia przemysłu węgla kamiennego oraz Zjednoczenie Energetyki i zgrupowane w nim przedsiębiorstwa wielozakładowe określi Ministerstwo Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z centralą Banku Inwestycyjnego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.15.87

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarka finansowa zjednoczeń przemysłu węglowego i zgrupowanych w nich kopalń oraz przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Energetyki i zakładów wchodzących w skład tych przedsiębiorstw.
Data aktu: 11/03/1966
Data ogłoszenia: 05/04/1966
Data wejścia w życie: 05/04/1966, 01/01/1966