Zasady i tryb udzielania zezwoleń na dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych w resorcie łączności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 9 września 1965 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych w resorcie łączności.

Na podstawie art. 15 dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. z 1949 r. Nr 55, poz. 437, z 1955 r. Nr 15, poz. 83 i z 1961 r. Nr 53, poz. 296) oraz w związku z § 2 ust. 4 zarządzenia nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1957 r. w sprawie ochrony tajemnicy państwowej przy dokonywaniu zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów ważnych ze względu na obronę lub bezpieczeństwo Państwa (Monitor Polski Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych, będących w gestii jednostek organizacyjnych resortu łączności, wymaga zezwolenia.
2.
W resorcie łączności obiektami i przedmiotami zastrzeżonymi są:
1)
obiekty o przeznaczeniu specjalnym (budynki i urządzenia), części tych obiektów oraz poszczególne fragmenty urządzeń; wykaz tych obiektów ustalają odrębne przepisy,
2)
stacje wzmacniakowe telefonii naturalnej i nośnej, stacje telegrafii wielokrotnej, przełączalnie kablowe,
3)
centrale telefoniczne: międzynarodowa, międzymiastowe węzłowe, zbiorcze i końcowe w rozumieniu regulaminu służby ruchu telefonii międzymiastowej (VII.TF.3), centrale telegraficzne, biura badań, pomiarownie wojewódzkie i rejonowe oraz pomieszczenia dyspozytorskie,
4)
obiekty radiokomunikacji stałej i morskiej, nadawcze stacje radiofoniczne i telewizyjne oraz stacje linii radiowych,
5)
zakłady naukowo-badawcze, laboratoria oraz biura projektowe,
6)
zakłady produkcyjne i naprawcze, składnice zaopatrzenia materiałowo-technicznego oraz magazyny i składowiska.
§  2.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, wydaje Ministerstwo Łączności.
2.
Wydanie zezwolenia następuje na pisemny wniosek złożony do właściwej jednostki organizacyjnej resortu łączności podległej bezpośrednio Ministrowi Łączności.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę organizacji (instytucji, przedsiębiorstwa) lub nazwisko i imię osoby fizycznej występującej z wnioskiem,
2)
nazwę obiektu (części obiektu) lub przedmiotu, które mają być fotografowane, filmowane lub szkicowane,
3)
określenie celu, w jakim mają być wykonane zdjęcia, szkice i rysunki,
4)
nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do dokonania zdjęć, szkiców i rysunków,
5)
określenie dnia, w którym dokonywane będą zdjęcia, szkice i rysunki.
4.
Jednostka organizacyjna określona w ust. 2 przesyła wniosek wraz ze swą opinią do Ministerstwa Łączności.
§  3.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, powinno określać:
1)
obiekt z wyszczególnieniem pomieszczeń i urządzeń lub ich części, mających być przedmiotem zdjęć, szkiców i rysunków,
2)
cel, w jakim mogą być wykonane zdjęcia, szkice i rysunki,
3)
nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do dokonania zdjęć, szkiców i rysunków,
4)
okres ważności zezwolenia.
§  4.
Zezwolenie nie upoważnia:
1)
do dokonywania zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków z góry, na których występowałyby obiekty strzeżone; na dokonywanie takich zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków zezwolenia udziela Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej,
2)
do podawania - przy publikowaniu zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych - szczegółowej lokalizacji tych obiektów i przedmiotów.
§  5.
W zakresie dokonywania zdjęć aerofotogrametrycznych obowiązują przepisy dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o prawie dokonywania zdjęć aerofotogrametrycznych (Dz. U. Nr 24, poz. 160).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.53.276

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania zezwoleń na dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych oraz szkiców i rysunków obiektów i przedmiotów zastrzeżonych w resorcie łączności.
Data aktu: 09/09/1965
Data ogłoszenia: 29/09/1965
Data wejścia w życie: 29/09/1965