Przeszacowanie na dzień 1 stycznia 1965 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, przeliczenie normatywów środków obrotowych oraz ustalenie i rozliczenie nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 grudnia 1964 r.
w sprawie przeszacowania na dzień 1 stycznia 1965 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz ustalenia i rozliczenia nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 oraz z 1951 r. Nr 25, poz. 185 i Nr 51, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw państwowych.
§  2.
Przedsiębiorstwa określone w § 1 dokonają przeszacowania zapasów artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, na które z dniem 1 stycznia 1965 r. zostają wprowadzone nowe ceny stosownie do zarządzenia nr 502/205/63 Państwowej Komisji Cen z dnia 30 października 1963 r. w sprawie wprowadzenia w życie niektórych nowych cenników zaopatrzeniowych od dnia 1 stycznia 1965 r. (Biuletyn Cen z 1964 r. Nr 33-34, poz. 482) oraz stosownie do zarządzeń Państwowej Komisji Cen wymienionych w komunikacie Państwowej Komisji Cen, zamieszczonym w Biuletynie Cen z 1964 r. Nr 33-34, poz. 483.
§  3.
1.
Obowiązek przeszacowania dotyczy następujących grup zapasów:
1)
materiałów podstawowych, materiałów pomocniczych, paliwa, części zapasowych maszyn i urządzeń oraz przedmiotów nietrwałych na składzie,
2)
produkcji w toku w części dotyczącej wsadu materiałowego,
3)
półfabrykatów i wyrobów gotowych, jeżeli do ich wykonania zostały użyte materiały objęte zmianą cen,
4)
materiałów inwestycyjnych (zakupionych ze środków inwestycyjnych),
5)
towarów w przedsiębiorstwach handlowych

według stanu tych zapasów na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie nowych cen (tj. na dzień 31 grudnia 1964 r.), wynikającego z ksiąg rachunkowych 1964 r.

2.
Wyniki przeszacowania zapasów (§§ 5-10) wprowadza się do ksiąg rachunkowych pod datą 1 stycznia 1965 r.
3.
Przeszacowaniu nie podlegają przedmioty nietrwałe w użytkowaniu, koszty zakupu materiałów i towarów, maszyny i urządzenia zakupione ze środków na inwestycje, materiały w przedsiębiorstwach handlowych oraz inwestycje i remonty kapitalne.
§  4.
1.
Objęte zmianą cen zapasy materiałów (§ 3 ust. 1 pkt 1 i 4) wycenia się:
1)
w obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1965 r. cenach zakupu, po których materiały te zostały nabyte, oraz
2)
w cenach zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1965 r.
2.
Jeżeli ewidencję materiałów prowadzi się w cenach innych niż ceny zakupu, wówczas w celu ustalenia wartości tych zapasów w cenach zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1965 r. należy łączną wartość tych zapasów w cenach ewidencyjnych powiększyć lub pomniejszyć o przypadające na dane zapasy odchylenia między ceną ewidencyjną a ich ceną zakupu.
§  5.
Wynikiem przeszacowania zapasów materiałów jest różnica między wartością zapasów obliczoną według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1965 r. a wartością tychże zapasów obliczoną według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1965 r. z zachowaniem przepisu § 4 ust. 2.
§  6.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 księguje się odpowiednio na dobro lub w ciężar konta "Fundusz statutowy" oraz odpowiednio:
1)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji materiałów - gdy materiały ewidencjonuje się w cenach zakupu,
2)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów - gdy materiały ewidencjonuje się w cenach innych niż ceny zakupu.
2.
W związku ze zmianą cen koryguje się także dotychczasowe ceny ewidencyjne materiałów. Różnice wynikające ze zmiany cen ewidencyjnych materiałów podlegają księgowaniu odpowiednio na dobro lub w ciężar właściwego konta materiałów oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów.
§  7.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4 księguje się odpowiednio na dobro lub w ciężar właściwych kont finansowania inwestycji (kont funduszów na inwestycje) oraz odpowiednio w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji materiałów na inwestycje.
§  8.
1.
Wynikiem przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 jest różnica pomiędzy wartością tych zapasów po przeszacowaniu a ich wartością przed przeszacowaniem.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą wydać szczegółowe przepisy określające zasady i zakres przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3.
3.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 księguje się odpowiednio na dobro lub w ciężar kont funduszów określonych w § 6 ust. 1 oraz odpowiednio w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji produkcji w toku, półfabrykatów i wyrobów gotowych.
§  9.
1.
Objęte zmianą cen zapasy towarów w przedsiębiorstwach handlowych (§ 3 ust. 1 pkt 5) ewidencjonowane w cenach zakupu wycenia się:
1)
w cenach zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1965 r., po których towary te zostały nabyte, oraz
2)
w cenach zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1965 r.
2.
Wynikiem przeszacowania zapasów towarów jest różnica pomiędzy wartością zapasów obliczoną według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1965 r. a wartością tychże zapasów obliczoną według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1965 r.
§  10.
1.
W przedsiębiorstwach handlowych ewidencjonujących towary w cenach innych niż ceny zakupu (np. w cenach hurtowych) i rejestrujących odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu towarów objęte zmianą cen zapasy towarów wycenia się:
1)
w cenach ewidencyjnych, stosowanych przed dniem 1 stycznia 1965 r., oraz
2)
w cenach ewidencyjnych, które będą stosowane od dnia 1 stycznia 1965 r.
2.
Dla ustalenia wyników przeszacowania oblicza się ponadto:
1)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu, przypadające na objęte zmianą cen zapasy towarów przed dniem 1 stycznia 1965 r.,
2)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu, przypadające na objęte zmianą cen zapasy towarów po dniu 1 stycznia 1965 r.
3.
Wynikiem przeszacowania zapasów towarów ewidencjonowanych w cenach ewidencyjnych jest różnica pomiędzy wartością towarów obliczoną w cenach ewidencyjnych, które będą stosowane od dnia 1 stycznia 1965 r., a wartością tychże towarów obliczoną w cenach ewidencyjnych stosowanych przed dniem 1 stycznia 1965 r., skorygowaną o wynik przeszacowania odchyleń od cen ewidencyjnych (ust. 2).
4.
Przy księgowaniu wyników przeszacowania zapasów towarów stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 1.
§  11.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą w uzasadnionych wypadkach zwolnić w porozumieniu z Ministrem Finansów z obowiązku przeszacowania niektóre przedsiębiorstwa lub też niektóre grupy zapasów, wymienione w § 3.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą upoważnić przedsiębiorstwa do ustalenia w porozumieniu z oddziałami banków finansujących bardziej szczegółowego podziału zapasów materiałów w celu prawidłowego obliczenia wskaźnika przeliczenia normatywu zapasów materiałów, zwłaszcza zaś w tych wypadkach, kiedy normatyw zapasów materiałów nie obejmuje pewnych grup surowców.
§  12.
1.
W związku z przeszacowaniem zapasów objętych zmianą cen dokonuje się w przedsiębiorstwach, w których nastąpiło przeszacowanie, także przeliczenia normatywów środków obrotowych.
2.
Wartość normatywów poszczególnych grup zapasów przelicza się przy zastosowaniu wskaźnika procentowego wynikającego z przeszacowania wartości zapasów danej grupy.
3.
Wynikiem przeliczenia wartości normatywów jest różnica między wartością normatywów na dzień 31 grudnia 1964 r. obliczoną według cen obowiązujących przed 1 stycznia 1965 r. a wartością normatywów przeliczonych według cen obowiązujących od dnia 1 stycznia 1965 r. z uwzględnieniem zmian organizacyjnych.
§  13.
Jeśli zmiany funduszu statutowego wynikające z przeszacowania zapasów spowodują lub zwiększą niedobór funduszów własnych w obrocie na dzień 1 stycznia 1965 r. w stosunku do przeliczonych normatywów (lub ich części podlegającej pokryciu funduszami własnymi i pasywami stałymi), to niedobór ten podlega sfinansowaniu funduszem rozwoju i kredytem normatywnym według zasad ogólnych.
§  14.
Jeśli zmiany funduszu statutowego wynikające z przeszacowania zapasów spowodują lub zwiększą nadwyżkę funduszów własnych w obrocie na dzień 1 stycznia 1965 r. w stosunku do przeliczonych normatywów (lub ich części podlegającej pokryciu funduszami własnymi i pasywami stałymi), to nadwyżkę taką przeznacza się na fundusz rozwoju według zasad ogólnych.
§  15.
Przedsiębiorstwa państwowe nie tworzące funduszu rozwoju rozliczają nadwyżki lub niedobory funduszów własnych w obrocie, powstałe z tytułu przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów, według przepisów obowiązujących te przedsiębiorstwa.
§  16.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym dokonanie przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu, z tym że wyniki przeszacowania odniesione będą odpowiednio na "Fundusz zasobowy" przedsiębiorstw spółdzielczych.
§  17.
Oddziały banków finansujących dokonają sprawdzenia prawidłowości dokonanego przez przedsiębiorstwa przeliczenia normatywów środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1965 r.
§  18.
W zakresie rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach handlowych z tytułu zmian cen, o których mowa w § 2, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe wyników zmian cen towarów (Monitor Polski Nr 16, poz. 71).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.87.416

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeszacowanie na dzień 1 stycznia 1965 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, przeliczenie normatywów środków obrotowych oraz ustalenie i rozliczenie nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 11/12/1964
Data ogłoszenia: 22/12/1964
Data wejścia w życie: 22/12/1964