Celowe oszczędzanie na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

UCHWAŁA Nr 363
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 1964 r.
w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Budownictwo indywidualne na wsi jest nierozerwalnie związane ze wzrostem produkcji rolnej. W celu usprawnienia akcji gromadzenia środków własnych ludności wiejskiej na budownictwo Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe, oznaczone w dalszych przepisach skrótem "SOP", mogą wydawać ludności wiejskiej książeczki oszczędnościowe dla gromadzenia na nich wolnych środków finansowych, przeznaczonych na budownictwo wiejskie, obejmujące budownictwo mieszkaniowe oraz budownictwo gospodarcze na wsi, jak budynki inwentarskie, stodoły oraz inne pomieszczenia, służące potrzebom gospodarstw rolnych.
2. 1
Limit ilościowy książeczek oszczędnościowych, o których mowa w ust. 1, zwanych dalej "budowlanymi książeczkami oszczędnościowymi", ustala dla:
1)
województwa (miasta wyłączonego z województwa) - prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z wojewódzkim oddziałem Banku Rolnego;
2)
powiatu (miasta stanowiącego powiat) - prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w porozumieniu z powiatowym oddziałem Banku Rolnego;
3)
gromady i SOP - prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z prezydiami gromadzkich rad narodowych i powiatowym oddziałem Banku Rolnego.
3.
SOP wydają budowlane książeczki oszczędnościowe w ramach posiadanych limitów.
§  2.
1.
Państwo gwarantuje realną wartość wkładów gromadzonych na budowlanych książeczkach oszczędnościowych do wysokości 100% kosztów zakupionych materiałów niezbędnych do budowy:
1)
budynku inwentarskiego bez względu na wielkość powierzchni użytkowej,
2)
budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 110 m2,
3)
innych budynków gospodarczych o powierzchni użytkowej dostosowanej do potrzeb gospodarstwa.
2.
Gwarancja realnej wartości wkładów realizowana jest przez SOP w drodze udzielania premii gwarancyjnej.
§  3.
Warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej jest:
1)
gromadzenie i utrzymanie na książeczce wkładu, przeznaczonego na budowę domu mieszkalnego, przez okres co najmniej 2 lat, a na budowę budynku inwentarskiego i gospodarczego, jak stodoły i inne pomieszczenia - przez okres 1 roku,
2)
wykorzystanie wkładu na budowę obiektu, na który założona została książeczka oszczędnościowa,
3)
wzniesienie budynku w stanie surowym w ciągu 1 roku od daty zakupu przydzielonych materiałów zgodnie z projektem typowym oraz według alternatyw materiałowych zatwierdzonych przez służbę budowlaną.
§  4.
1.
Podstawę obliczenia premii gwarancyjnej stanowi opłacony i prawidłowo wystawiony rachunek z tytułu nabycia materiałów budowlanych, niezbędnych do wzniesienia budynku według projektu typowego.
2.
Jeżeli ceny nabycia zakupionych materiałów są wyższe od obowiązujących cen tych materiałów w dniu wpłacenia wkładu lub jego części, wówczas różnicę cen z uwzględnieniem norm powierzchni użytkowej ustalonej w § 2 SOP wypłaca wkładcy w formie premii gwarancyjnej.
§  5.
Posiadaczowi budowlanej książeczki oszczędnościowej SOP zapewnia się prawo:
1) 2
(uchylony),
2)
otrzymania z Banku Rolnego długoterminowej pożyczki, która łącznie z ustalonym zgodnie z § 7 wkładem posiadanym na książeczce stanowiłaby pełne pokrycie kosztów budowy budynku w stanie surowym.
§  6.
Wkłady gromadzone na budowlanych książeczkach oszczędnościowych SOP są oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym, z czego 3% dopisuje się do wkładu, a 1% pozostaje w SOP na cele socjalne i kulturalne gromady o charakterze środków trwałych, realizowane zespołowo przez instytucje i organizacje wiejskie w porozumieniu z zainteresowanym prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  7.
1.
Minimum wkładów pieniężnych uprawniających właściciela budowlanej książeczki oszczędnościowej do zakupu materiałów budowlanych, sposób obliczania i pokrywania przez Państwo wypłaconych przez SOP premii gwarancyjnych, zasady obsługi budowlanych książeczek oszczędnościowych, jak również warunki i normy kredytowania obiektów budowlanych objętych celowym oszczędzaniem - określi Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Centralnym Związkiem Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
2.
Zasady oraz kryteria kwalifikowania osób, którym przysługuje pierwszeństwo w zakładaniu budowlanych książeczek oszczędnościowych - określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Centralnym Związkiem Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
3.
Tryb i szczegółowe zasady nabywania materiałów budowlanych przez posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych ustali Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministrem Rolnictwa oraz Zarządem Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Finansów i Rolnictwa oraz Zarządom Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 174 z dnia 21 sierpnia 1971 r. (M.P.71.44.279) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1971 r.
2 § 5 pkt 1 uchylony przez § 9 pkt 2 uchwały nr 117 z dnia 25 maja 1973 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane. (M.P.73.27.167) z dniem 29 czerwca 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024