Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 24 lipca 1964 r.
w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie § 61 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146), zwanego dalej "rozporządzeniem", zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoły wyższe (wydziały) objęte zakresem działania poszczególnych pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych, zwanych dalej "pełnomocnikami", określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac przy powoływaniu pełnomocników.
§  2.
1.
Pełnomocnicy dla:
1)
akademii medycznych,
2)
wyższych szkół pedagogicznych,
3)
wyższych szkół rolniczych

wykonują funkcje pełnomocnika w ramach obowiązków wynikających z zajmowanych przez nich stanowisk w odpowiednich wydziałach prezydiów rad narodowych, szkołach wyższych (akademiach) lub ministerstwach.

2.
Pełnomocnicy, o których mowa w ust. 1, realizują plany umów przedwstępnych oraz skierowań do pracy absolwentów na podstawie wytycznych właściwego ministra, z tym że w zakresie zasad ogólnych działają na podstawie wytycznych Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
§  3.
1.
Pełnomocnicy dla szkół wyższych nie wymienionych w § 2 mają swoje siedziby przy organie zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na której terenie znajduje się szkoła wyższa objęta zakresem działania pełnomocnika.
2.
Pełnomocnicy, zatrudnieni na podstawie umów o prace, są pracownikami Komitetu Pracy i Płac i podlegają służbowo kierownikowi organu zatrudnienia, przy którym mają siedzibę.
3.
Jeżeli szkoła wyższa położona jest poza terenem miasta wojewódzkiego (miasta wyłączonego z województwa), siedziba pełnomocnika, o którym mowa w ust. 1, mieści się przy organie zatrudnienia prezydium miejskiej rady narodowej, na której terenie położona jest szkoła, z tym że pełnomocnik podlega kierownikowi organu zatrudnienia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Stosunek pracy pełnomocników powołanych na podstawie umowy o pracę normują przepisy obowiązujące w administracji państwowej.
§  4.
1.
Bezpośredni i stały nadzór nad działalnością pełnomocników wymienionych w § 3 sprawują kierownicy organów zatrudnienia, przy których pełnomocnicy ci mają swoje siedziby. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W okresie zmniejszonego nasilenia prac związanych z zatrudnieniem absolwentów pełnomocnicy, o których mowa w § 3, wykonują prace zlecone przez kierownika organu zatrudnienia, w szczególności dotyczące zatrudnienia kadr z wyższym wykształceniem, oraz przeprowadzają kontrole zakładów pracy w zakresie zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
§  5.
Pełnomocnicy wykonują swe zadania na podstawie:
1)
wykazu zakładów pracy (grup zakładów pracy) uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych;
2)
planów skierowań do pracy absolwentów, otrzymanych od ministrów, przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów organizacji społecznych, zatwierdzonych w trybie określonym w § 9 ust. 2 rozporządzenia;
3)
imiennego wykazu studentów przedostatniego i ostatniego roku studiów, otrzymanego ze szkoły wyższej, a zawierającego dane dotyczące pobierania przez nich stypendiów fundowanych lub zwyczajnych;
4)
aktualnego rejestru zawartych umów przedwstępnych.
§  6.
W zakresie zawierania umów przedwstępnych do zadań pełnomocników należy:
1)
weryfikowanie nadesłanych propozycji zawarcia umów przedwstępnych z punktu widzenia ich zgodności z zatwierdzonym wykazem zakładów pracy (grup zakładów pracy) (§ 5 pkt 1) i powiadamianie zainteresowanych zakładów pracy o decyzji;
2)
podawanie do wiadomości studentów, przy współudziale szkoły wyższej, w szczególności w drodze ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w szkole wyższej - zweryfikowanego wykazu zakładów pracy uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych wraz z informacją dotyczącą trybu zawierania tych umów;
3)
wydawanie decyzji dotyczących rejestracji umów przedwstępnych i powiadamianie o decyzji zainteresowanych zakładów pracy i studentów;
4)
prowadzenie rejestru zawartych umów przedwstępnych zawierającego imię i nazwisko studenta, wydział, na którym studiuje, i rok studiów, nazwę i adres zakładu pracy, nazwę resortu, któremu ten zakład podlega, datę podpisania umowy, datę rejestracji oraz wpisywanie do rejestru wszelkich późniejszych zmian dotyczących zawartych umów przedwstępnych oraz ustalonych dat podjęcia pracy.
§  7.
W zakresie kierowania do pracy absolwentów do zadań pełnomocników należy:
1)
weryfikowanie nadesłanych propozycji skierowań do pracy z punktu widzenia ich zgodności z zatwierdzonym planem (§ 5 pkt 2);
2)
podawanie do wiadomości studentów (absolwentów), przy współudziale szkoły wyższej, w szczególności w drodze ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w szkole wyższej zweryfikowanych propozycji skierowań do pracy wraz z informacją dotyczącą trybu wydawania skierowań do pracy;
3)
sporządzanie projektów rozdziału skierowań do pracy, które pełnomocnicy powinni opracowywać na podstawie danych określonych w § 5 pkt 2-4 oraz po przeprowadzeniu rozmów z zainteresowanymi studentami (absolwentami) w celu uwzględnienia w miarę możliwości ich życzeń co do rodzaju i miejsca pracy (zakładu pracy);
4)
przedstawianie komisji uczelnianej w celu uzyskania jej opinii projektów rozdziału skierowań do pracy, o których mowa w pkt 3;
5)
wydawanie skierowań do pracy absolwentom objętym działaniem ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, którzy w okresie studiów nie zawarli umów o stypendia fundowane lub umów przedwstępnych.
§  8.
1.
Pełnomocnicy w porozumieniu z komisją uczelnianą mogą zwolnić od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie poszczególnych absolwentów, jeżeli jest to uzasadnione wyjątkowo ważnymi okolicznościami i zgodne z obowiązującymi przepisami.
2.
Absolwentom, zwolnionym od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie, pełnomocnicy wydają odpowiednie zaświadczenia.
§  9.
Pełnomocnicy wydają zaświadczenia o zwolnieniu od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie absolwentom zwolnionym na podstawie § 49 rozporządzenia w następujących terminach:
1)
absolwentom zwolnionym na podstawie § 49 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia - po zakończeniu studiów;
2)
absolwentom, którzy po ukończeniu studiów zostali powołani do zawodowej lub okresowej służby wojskowej - po odbyciu tej służby;
3)
absolwentom określonym w § 49 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia - po przedstawieniu przez nich zaświadczeń szkoły wyższej stwierdzających bądź wykonanie zobowiązań wynikających z umowy stypendialnej lub przedwstępnej, bądź też zwolnienie z wykonania tych zobowiązań z innych przyczyn niż wymienione w § 49 ust. 2 rozporządzenia.
§  10.
1.
Pełnomocnicy są obowiązani prowadzić szczegółowy rejestr zwolnień od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie z dokładnym podaniem przyczyn zwolnienia, z tym że oddzielnie rejestruje się zwolnienia udzielone na podstawie § 49 ust. 1 rozporządzenia, oddzielnie zaś udzielone na podstawie § 49 ust. 3 rozporządzenia.
2.
Kontrolę rejestrów, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza Komitet Pracy i Płac.
§  11.
W zakresie obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia do zadań pełnomocników należy występowanie do organów zatrudnienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania w stosunku do absolwentów, którzy pomimo wezwania pełnomocnika nie zgłoszą się po odbiór skierowania do pracy lub w celu ustalenia daty stawienia się do zakładu pracy.
§  12.
Pełnomocnicy są obowiązani ustalić i podać do wiadomości studentów przez ogłoszenie w szkole wyższej - na tablicy ogłoszeń - miejsce (adres, nr pokoju) oraz dni i godziny, w których będą oni przyjmować studentów i absolwentów w celu udzielania im informacji oraz załatwiania bieżących spraw związanych z rejestracją umów przedwstępnych, wydawaniem skierowań do pracy i ustalaniem terminów podjęcia pracy, a także w celu rozpatrzenia ich skarg i wniosków.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.57.272

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
Data aktu: 24/07/1964
Data ogłoszenia: 24/08/1964
Data wejścia w życie: 24/08/1964