Dotacje przedmiotowe, związane z rozruchem eksploatacyjnym produkcji nowych artykułów w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 marca 1964 r.
w sprawie dotacji przedmiotowych, związanych z rozruchem eksploatacyjnym produkcji nowych artykułów w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164) oraz § 5 ust. 4 i § 6 ust. 1 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na 1964 r. i niektórych zasad jego wykonywania zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy ustalania dotacji przedmiotowych na nowe, produkowane po raz pierwszy w kraju, w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, objętych planowaniem centralnym, artykuły przemysłowe, będące wyrazem postępu technicznego, zwane dalej "artykułami nowo produkowanymi", jeżeli ich produkcja odpowiada równocześnie następującym warunkom:
1)
podejmowana jest w skali masowej bądź seryjnej;
2)
wymaga rozruchu eksploatacyjnego przekraczającego okres trzech miesięcy;
3)
przy ustalonej na dany artykuł cenie zbytu przedsiębiorstwo poniosłoby - w okresie rozruchu eksploatacyjnego - na produkcji danego artykułu stratę albo osiągnęłoby zysk w wysokości o 1/3 niższej od zysku faktycznie osiąganego na artykułach najbardziej zbliżonych lub ich grupie.
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do:
1)
artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport, których ceny ustalone są na podstawie uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport oraz rozliczeń z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego (Monitor Polski Nr 22, poz. 95),
2)
artykułów występujących w kooperacji przemysłowej, których ceny zbytu ustalane są zgodnie z uchwałą nr 185 Rady Ministrów z dnia 28 maja 1963 r. w sprawie cen zbytu artykułów nabywanych na podstawie zawartych pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej umów w ramach kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 47, poz. 230),
3)
artykułów, których podjęcie produkcji związane jest z oddaniem do eksploatacji nowych obiektów przemysłowych (nowych przedsiębiorstw, zakładów, oddziałów produkcyjnych).
§  2.
1.
Podstawą ustalania dotacji przedmiotowych na artykuły nowo produkowane jest tymczasowa cena fabryczna, ustalona według zasad i w trybie określonych w zarządzeniu nr 129 Państwowej Komisji Cen z dnia 17 marca 1964 r. w sprawie ustalania tymczasowych cen fabrycznych na nowe artykuły w okresie rozruchu eksploatacyjnego ich produkcji w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, objętych planowaniem centralnym (Biuletyn Cen Nr 12, poz. 220).
2.
Wnioski o ustalenie dotacji przedmiotowych zgłaszają do Ministerstwa Finansów zainteresowane ministerstwa. Wnioski te powinny zawierać:
1)
nazwę nowo produkowanego artykułu oraz oświadczenie, że produkcja jego odpowiada warunkom, o których mowa w § 1,
2)
kalkulację żądanej kwoty dotacji przedmiotowej z podziałem na lata przy uwzględnieniu następujących elementów: wysokości ceny zbytu danego artykułu, wysokości i terminów obowiązywania tymczasowych cen fabrycznych oraz ilości produkcji danego artykułu z podziałem na okresy obowiązywania tymczasowych cen fabrycznych.
§  3.
Dotacje przedmiotowe, związane z rozruchem eksploatacyjnym nowo produkowanych artykułów, nie mogą być wypłacane przez okres dłuższy aniżeli 2 lata.
§  4.
Stawka dotacji przedmiotowej na nowo produkowany artykuł stanowi różnicę między jego tymczasową ceną fabryczną a ceną zbytu i ulega zmianie stosownie do zmian tymczasowej ceny fabrycznej bądź ceny zbytu.
§  5.
1.
Kredyty na dotacje przedmiotowe, dotyczące nowo produkowanych artykułów, otwierane będą ministerstwom z budżetu centralnego:
1)
pierwszy raz przed rozpoczęciem każdego kwartału oraz
2)
drugi raz na początku drugiej połowy każdego kwartału.
2.
Ministerstwa przekazują kredyty na dotacje przedmiotowe zjednoczeniom.
§  6.
1.
Dotacje przedmiotowe na nowo produkowane artykuły wypłacane są za okresy miesięczne w wysokości wynikającej z faktycznie dokonanej sprzedaży (dotacje nie limitowane) na podstawie żądań zapłaty, przedstawionych zjednoczeniom przez przedsiębiorstwa, w ciągu 5 dni po upływie miesiąca.
2.
Żądania zapłaty, o których mowa w ust. 1, sporządzane są na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Zjednoczenie obowiązane jest przed dokonywaniem wypłat sprawdzić otrzymane żądania zapłaty pod względem rachunkowym, przy rewizji dokumentalnej zaś kontrolować ich zgodność z zapisami księgowymi i prawidłowość kwoty otrzymanej dotacji.
§  7.
1.
W razie zwrotu sprzedanych wcześniej artykułów, na które w tym samym roku wypłacono dotacje przedmiotowe, o ile zwroty powodują w przedsiębiorstwie zmniejszenie obrotów ze sprzedaży, zmniejsza się odpowiednio kwoty dotacji przyznawanych na takie same artykuły pochodzące ze sprzedaży bieżącej.
2.
Jeżeli zwrot (ust. 1) dotyczy dostawy, na którą dotacja wypłacona została w poprzednim roku, odpowiednia kwota podlega odprowadzeniu na dochody budżetu poszczególnych resortów.
§  8.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję księgową należnych dotacji na odpowiednim koncie sprzedaży, z tym że w sprawozdawczości finansowej dotacji przedmiotowych nie wlicza się do obrotów ze sprzedaży.
§  9.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję należnych dotacji przedmiotowych w sposób umożliwiający właściwą kontrolę podstawowych danych, na których opiera się ustalenie wysokości dotacji.
§  10.
1.
W zakresie otrzymanych kredytów budżetowych oraz wydatków kasowych z tytułu dotacji przedmiotowych zjednoczenia prowadzą księgowość i sporządzają sprawozdania według zasad i trybu obowiązujących jednostki budżetowe.
2.
Do półrocznych i rocznych sprawozdań budżetowych zjednoczenia obowiązane są dołączyć sprawozdania sporządzane na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Podstawę sporządzania sprawozdań stanowią żądania zapłaty (§ 6).
3.
Odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1 i 2, zjednoczenia przesyłają wydziałom finansowym prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Ministerstwa obowiązane są dołączyć do właściwych sprawozdań budżetowych zbiorcze sprawozdania na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  12.
Wydziały finansowe uprawnione są do przeprowadzania kontroli prawidłowości kalkulacji, uzasadniających dotację, oraz prawidłowości dokonywania wypłat dotacji.
§  13.
1.
Zasady i tryb planowania dotacji przedmiotowych na nowo produkowane artykuły określa zarządzenie Ministra Finansów w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego.
2.
W roku 1964 dotacje przedmiotowe na nowo produkowane artykuły przyznawane będą w ciągu roku wyłącznie na podstawie indywidualnych wniosków zainteresowanych ministerstw w trybie § 6 ust. 1 uchwały nr 386 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1963 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na rok 1964 i niektórych zasad jego wykonywania. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w tym okresie.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1964 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ŻĄDANIE ZAPŁATY Nr ..........

dotacji przedmiotowych na nowo produkowane artykuły, przypadających - na podstawie wystawionych faktur - do wypłaty za okres*) ..........

..............................................................

(nazwa przedsiębiorstwa)

Lp. Nazwa nowo produkowanego artykułu, na który wypłaca się dotację przedmiotową**) Jednostka miary Ilość sprzedanych artykułów po potrąceniu zwrotów***) Tymczasowa cena fabryczna Cena zbytu Stawka dotacji przedmiotowej Kwota dotacji przedmiotowej Uwagi
w okresie sprawozdawczym od początku roku należna za okres sprawozdawczy należna od początku roku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

.............., dnia .......... 196 .. r.

................. ............

(główny księgowy) (dyrektor)

..................................

(akceptacja jednostki nadrzędnej)

............., dnia .......... 196 .. r.

................. ............

(główny księgowy) (dyrektor)

______

*) Zestawienia należy składać odrębnie co do wypłat w roku bieżącym za rok ubiegły i odrębne za rok bieżący.

**) Jeżeli w ciągu roku stawka dotacji na określony artykuł ulega zmianie, obliczenie kwoty dotacji powinno być wykazane w oddzielnych pozycjach dla każdej kolejnej stawki.

***) W rubrykach tych należy brać pod uwagę jedynie zwroty dostaw, w odniesieniu do których dotacja przedmiotowa wypłacona została w tym samym roku (§ 7 ust. 1 zarządzenia); natomiast zwroty, o których mowa w § 7 ust. 2 zarządzenia, oraz kwotę podlegającą z tego tytułu odprowadzeniu na dochody budżetu należy podać oddzielnie, pod zestawieniem w odsyłaczu do danej pozycji.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

.........................................

(zjednoczenie i główny dysponent kredytu)

SPRAWOZDANIE

z dotacji przedmiotowych na nowo produkowane artykuły w 196 .. r. za okres ..........

Lp. Nazwa nowo produkowanego artykułu (ministerstwo sporządza sprawozdanie zbiorcze w układzie według zjednoczeń) Jednostka miary Ilość sprzedanych artykułów po potrąceniu zwrotów Stawka dotacji przedmiotowej Należne dotacje Roczny plan dotacji Uwagi
w okresie sprawozdawczym od początku roku w okresie sprawozdawczym od początku roku według uchwały Rady Ministrów*) zmiany w ciągu roku po zmianach (kol. 9 ± kol. 10)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Uwaga: Wyjaśnienia podane w załączniku nr 1 dotyczące zwrotów

oraz zmiany stawek dotacji mają odpowiednie

zastosowanie również do niniejszego wzoru sprawozdania.

..........., dnia .......... 196 .. r.

................. ................

(główny księgowy) (dyrektor)

______

*) W związku z § 13 ust. 2 zarządzenia w roku 1964 kolumny tej nie wypełnia się.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.25.111

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dotacje przedmiotowe, związane z rozruchem eksploatacyjnym produkcji nowych artykułów w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.
Data aktu: 17/03/1964
Data ogłoszenia: 15/04/1964
Data wejścia w życie: 01/01/1964, 15/04/1964