Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

ZARZĄDZENIE Nr 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1963 r.
w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

§  1.
1.
Organy administracji państwowej i inne państwowe jednostki organizacyjne mogą udostępniać dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe jawne:
1)
organom administracji państwowej i innym państwowym jednostkom organizacyjnym,
2)
jednostkom gospodarki uspołecznionej,
3)
organizacjom politycznym,
4)
organizacjom społecznym,
5)
pracownikom nauki i studentom,
6)
publicystom i dziennikarzom.
2.
Dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe o charakterze poufnym mogą być udostępniane jednostkom i osobom wymienionym w ust. 1 w przypadkach należycie uzasadnionych względami służbowymi, społecznymi lub naukowymi.
3.
Dane liczbowe i informacje statystyczne, uzyskane w wyniku spisów powszechnych i innych badań statystycznych, mogą być udostępniane wyłącznie dla zestawień statystycznych (art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej - Dz. U. Nr 10, poz. 47).
§  2.
1.
Udostępnianie danych, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, następuje na pisemny wniosek:

- kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej albo jednostki gospodarki uspołecznionej,

- zarządu organizacji politycznej lub społecznej,

- dziekana wydziału szkoły wyższej bądź kierownika placówki naukowo-badawczej (instytutu),

- kierownika zainteresowanej redakcji.

2.
Wniosek powinien określać zakres żądanych danych oraz cel, w jakim dane te będą wykorzystane, jak również nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do ich uzyskania.
§  3.
1.
Zezwolenia na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów, będących w posiadaniu organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej, udziela kierownik tego organu lub jednostki.
2.
Wniosek o udostępnienie materiałów, o których mowa w ust. 1, powinien być rozpatrzony w ciągu 14 dni od daty otrzymania. O decyzji należy zawiadomić wnioskodawcę,
3.
Zezwolenie na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych powinno określać, jakie dane liczbowe, informacje statystyczne i materiały mogą być udostępnione oraz w jakim zakresie wolno je wykorzystywać, a ponadto - zawierać zastrzeżenie, że wykorzystanie ich w innych celach, niż wskazane we wniosku, stanowić będzie naruszenie przepisów dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) oraz że do osoby upoważnionej mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej.
§  4.
1.
Jawne i poufne dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe mogą być udzielane w formie wyciągów lub odpisów bądź udostępniane na miejscu. Wyciągi i odpisy powinny być sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach.
2.
Udzielania informacji poufnych drogą telefoniczną lub telegraficzną jest zabronione.
§  5.
1.
Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych o charakterze tajnym jest zabronione poza przypadkami wymienionymi w ust. 2.
2. 1
Udostępnianie materiałów, o których mowa w ust. 1, może nastąpić wyjątkowo wyłącznie na wniosek kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub organu naczelnego organizacji politycznej - za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Wniosek powinien szczegółowo określać, o jakie dane chodzi, cel, w jakim dane te będą wykorzystane, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem potrzeby tych danych, oraz nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do uzyskania żądanych danych.
4.
Udostępnienie danych o charakterze tajnym następuje wyłącznie w formie wyciągów sporządzanych w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach, drugi -zaś przesyła się z zachowaniem przepisów o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej - osobie występującej z wnioskiem o udostępnienie tych danych.
5.
Przepisy § 3 ust. l i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6. 2
(skreślony).
§  7. 3
1.
Zarządzenie nie dotyczy udostępniania dokumentów geodezyjnych i kartograficznych.
2.
Ustalony w zarządzeniu tryb postępowania nie dotyczy:
a)
przypadków, gdy obowiązek udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych wynika z przepisów szczególnych, jak również
b)
udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych dla potrzeb operatywnej działalności i normalnej współpracy organów administracji państwowej i innych państwowych jednostek organizacyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
okólnik nr 116 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1953 r. w sprawie udzielania informacji statystycznych przez wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich (m.st. Warszawy i m. Łodzi) rad narodowych,
2)
zarządzenie nr 372 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1956 r. w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych (Monitor Polski Nr 102, poz. 1182).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
2 § 6 skreślony przez § 8 pkt 2 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
3 § 7 zmieniony przez § 8 pkt 3 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024