Zakres działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 października 1963 r.
w sprawie zakresu działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Na podstawie art. 32 i 33 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe, zwane dalej "SOP", prowadzą działalność pożyczkową w następującym zakresie:
1)
udzielają pożyczek na zasadach określonych przez Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów ze środków własnych i zgromadzonych środków ludności, z prawem pierwszeństwa dla członków spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, w szczególności:
a)
pożyczek obrotowych na cele produkcyjne,
b)
pożyczek inwestycyjnych na remonty i drobne cele inwestycyjne,
c)
pożyczek dla członków na cele nieprodukcyjne (pilne potrzeby płatnicze);
2)
udzielają na zasadach określonych przez Ministra Finansów w ramach państwowej pomocy kredytowej:
a)
pożyczek obrotowych na kontraktację produkcji rolnej i na inne cele produkcyjne dla indywidualnych gospodarstw rolnych oraz dla innych grup ludności wiejskiej posiadających warunki do prowadzenia produkcji rolnej,
b)
pożyczek obrotowych na rozwój drobnej wytwórczości i usług indywidualnych warsztatów rzemieślniczych, prywatnego chałupnictwa, przemysłu i handlu,
c)
pożyczek inwestycyjnych średnioterminowych na inwestycje produkcyjne oraz na remonty i drobne budownictwo, jak budowa silosów, gnojowni, studni oraz innych obiektów gospodarczych i mieszkalnych,
d)
pożyczek na zakup towarów i usług objętych ratalną sprzedażą dla ludności zamieszkałej na terenie działalności spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej,
e)
pożyczek na sfinansowanie akcji zlecanych przez Państwo.
2.
Pożyczki ze środków własnych i ze środków otrzymanych w ramach państwowej pomocy kredytowej są udzielane w ramach planu kredytowego.
§  2.
1.
SOP gromadzą i obsługują wkłady oszczędnościowe ludności oraz wystawiają imienne książeczki oszczędnościowe na te wkłady.
2.
SOP mają prawo wystawiać książeczki oszczędnościowe upoważniające do podjęcia wkładu w tej spółdzielni, która książeczkę wystawiła (książeczki umiejscowione). Spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa może wystawiać książeczki oszczędnościowe upoważniające do podjęcia wkładu również w innych SOP w następujących przypadkach:
1)
za zgodą właściwego oddziału wojewódzkiego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych - gdy chodzi o spółdzielnie posiadające siedzibę w tym samym powiecie,
2)
za zgodą Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych - gdy chodzi o spółdzielnie posiadające siedzibę w sąsiednich powiatach.

Jednostki wymienione w pkt 1 i 2 mogą wyrazić zgodę na stosowanie książeczek oszczędnościowych uprawniających do podjęcia wkładu w innych SOP, gdy jest to uzasadnione ważnymi względami gospodarczymi.

3.
SOP mogą wystawiać książeczki oszczędnościowe na wkłady premiowe lub celowe tylko za uprzednią zgodą Ministra Finansów.
4.
Posiadaczem wkładu na książeczce oszczędnościowej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej może być:
1)
osoba fizyczna zamieszkała na terenie działania tej spółdzielni lub w miejscowościach sąsiadujących,
2)
krajowa organizacja społeczna i zawodowa uprawniona do lokowania wolnych środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych z mocy przepisów wydanych na podstawie art. 10 ustawy z dnia 3 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215).
5.
SOP mogą otwierać i prowadzić dla ludności wiejskiej rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w celu lokowania na nich należności za sprzedawane płody rolne i dokonywania rozliczeń w formie bezgotówkowej. Zasady otwierania i prowadzenia takich rachunków ustala Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych po uzgodnieniu z Ministrem Finansów.
6.
SOP przy współudziale i pomocy nauczycielstwa organizują szkolne kasy oszczędności w tych szkołach znajdujących się na terenie działania SOP, w których kasy takiej nie zorganizowała Powszechna Kasa Oszczędności.
7.
SOP rozwijają i umacniają w społeczeństwie zrozumienie dla społeczno-gospodarczego znaczenia oszczędności pieniężnych i współdziałają w tym zakresie z Powszechną Kasą Oszczędności oraz z instytucjami i organizacjami, na których rzecz SOP wykonują swoje czynności.
§  3.
1.
Spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa może otwierać i prowadzić rachunki bieżące dla:
1)
osób fizycznych o pełnej zdolności do czynności prawnych, zamieszkałych na terenie działalności spółdzielni,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej i związków wyznaniowych,
3)
kółek rolniczych,
4)
komitetów utworzonych za zgodą właściwych organów władzy lub administracji państwowej w celu wykonywania działalności o charakterze społecznym,
5)
organizacji politycznych oraz organizacji społecznych i zawodowych z zakresu rolnictwa lub leśnictwa, z wyłączeniem jednak:
a)
tych organizacji, których działalność eksploatacyjną finansuje bank państwowy,
b)
zarządów głównych organizacji dotowanych z budżetu Państwa,
6)
pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, kas wzajemnej pomocy oraz innych kas koleżeńskich działających w organizacjach i instytucjach z zakresu rolnictwa.
2.
W zakresie rachunków bieżących jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 2-6 właściwa jest ta spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa, na której terenie działania znajduje się siedziba jednostki lub jej zakład.
§  4.
Za zgodą banku, w którym otwarty jest rachunek główny dla jednostki gospodarki uspołecznionej, spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa może prowadzić rachunek pomocniczy dla takiej jednostki.
§  5.
SOP prowadzą obsługę kasowo-rozliczeniową spółdzielni wiejskich, kołek rolniczych oraz instytucji zajmujących się kontraktacją i skupem produkcji rolnej.
§  6.
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają określonych w odrębnych przepisach uprawnień:
1)
Narodowego Banku Polskiego - w zakresie prowadzenia rachunków bieżących dla organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
2)
Powszechnej Kasy Oszczędności - w zakresie gromadzenia i obsługi wkładów oszczędnościowych oraz prowadzenia rachunków bieżących i pomocniczych.
2.
Jeżeli stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia i przepisów, o których mowa w ust. 1, rachunek bankowy (nie wyłączając rachunku wkładów oszczędnościowych) może być prowadzony przez SOP lub Powszechną Kasę Oszczędności, prawo wyboru należy do osoby (jednostki) ubiegającej się o otwarcie rachunku.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024