Ustalenie okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w województwie wrocławskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 28 sierpnia 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój tworzy się okręg ochrony górniczej o następujących granicach: począwszy od punktu 1 położonego na skrzyżowaniu szosy z drogą polną w miejscowości Pogranicze granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim na długości 1.233 m i dochodzi do punktu 2, to jest do punktu triangulacyjnego o rzędnych wysokościowych 575,9 m n.p.m. Następnie granica biegnie w dalszym ciągu w kierunku południowo-wschodnim na długości 465 m, dochodząc do punktu 3 usytuowanego na drodze leśnej łączącej miejscowości Łączyno i Góreczno, stąd skręca w kierunku południowo-zachodnim na długości 650 m osiągając punkt 4. Od tego punktu granica biegnie na długości 442 m dochodząc do punktu 5. Stąd skręca w kierunku południowym na długości 942 m dochodząc do wzgórza "Opaleniec" o rzędnych wysokościowych 821 m n.p.m., na którym oznaczono punkt 6; dalej biegnie w kierunku zachodnim na długości 443 m osiągając punki 7, stąd w kierunku północno-zachodnim na długości 527 m osiąga punkt 8 usytuowany na skrzyżowaniu drogi leśnej z potokiem Czerniawa. Od tego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim na długości 1,497 m dochodząc do punktu 9 usytuowanego na granicy PRL i CSRS. Stąd granica skręca w kierunku północnym na długości 1.331 m osiągając punkt 10 i dalej biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 1.181 m do punktu 11. Następnie skręca w kierunku wschodnim na długości 502 m, dochodząc do punktu 12 usytuowanego na drodze I kl. Pobiedna – Czerniawa-Zdrój. Od tego punktu granica okręgu ochrony górniczej biegnie w kierunku wschodnim na długości 1.262 m i dochodzi do punktu 1, zamykając w ten sposób obwodnicę okręgu.
2.
Szczegółowy przebieg granic okręgu ochrony górniczej, o których mowa w ust. 1, przedstawia mapa okręgu ochrony górniczej Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w skali 1:10.000.
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, budowlanych, a w szczególności kopanie studzien, prowadzenie prac geologicznych, badania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego oraz wznoszenie wszelkich obiektów i budowli może być dokonywane zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r., o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) – po uprzednim uzyskaniu opinii przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
§  3.
Prowadzenie wszelkich robót ziemnych poniżej 4 metrów głębokości, licząc od powierzchni terenu, może być dokonywane po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
§  4.
W razie napotkania na wypływ wody leczniczej (mineralnej) podczas prowadzenia robót wymienionych w § 2 i w § 3 niniejszego zarządzenia należy natychmiast powiadomić o tym właściwy okręgowy urząd górniczy i przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój, a do czasu otrzymania decyzji wypływ ten odpowiednio zabezpieczyć.
§  5.
Eksploatacja wody wgłębnej na skalę przemysłową może być prowadzona po uzyskaniu zgody właściwych organów administracji państwowej, poprzedzonej opinią właściwego okręgowego urzędu górniczego i przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024