Wyeliminowanie nieuzasadnionego importu przy projektowaniu maszyn i zakładów przemysłowych.

UCHWAŁA Nr 243
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1963 r.
w sprawie wyeliminowania nieuzasadnionego importu przy projektowaniu maszyn i zakładów przemysłowych.

§  1.
Przy opracowywaniu przez biura konstrukcyjne lub zakłady produkcyjne projektów konstrukcji i modernizacji wyrobów przemysłu maszynowego należy stosować w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej rozwiązania oparte na detalach, podzespołach i zespołach produkowanych w kraju i objętych krajowymi katalogami tych wyrobów. Przyjęcie w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej rozwiązań przewidujących zastosowanie detali, podzespołów i zespołów nie produkowanych w kraju i mających być przedmiotem importu może nastąpić tylko zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
§  2.
Przy projektowaniu i modernizowaniu zakładów przemysłowych oraz innych obiektów należy stosować w dokumentacji projektowej rozwiązania oparte na maszynach i urządzeniach produkowanych w kraju i objętych krajowymi katalogami tych wyrobów. Przyjęcie w dokumentacji projektowej rozwiązań przewidujących zastosowanie maszyn i urządzeń nie produkowanych w kraju i mających być przedmiotem importu może nastąpić tylko zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
§  3.
Ograniczenia wynikające z przepisów §§ 1 i 2 nie dotyczą detali, podzespołów i zespołów oraz maszyn i urządzeń objętych wieloletnimi umowami kooperacyjnymi lub porozumieniami zawartymi z krajami będącymi członkami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).
§  4.
1.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych wymienionych w §§ 1 i 2 mogą w przypadkach uzasadnionych koniecznością występować do swojej jednostki nadrzędnej o zezwolenie na zastosowanie w konstrukcji lub projekcie wyrobów o wysokich parametrach techniczno-ekonomicznych lub detali, podzespołów i zespołów nie produkowanych w kraju.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny, zawierać:
1)
uzasadnienie techniczno-ekonomiczne sporządzone według zasad określonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów lub udokumentowane wymagania odbiorcy zagranicznego,
2)
stwierdzenie przez właściwe zjednoczenie wiodące terminu uruchomienia w kraju produkcji wyrobu objętego wnioskiem,
3)
stwierdzenie przez zainteresowane zjednoczenie wiodące odmowy wykonania i dostawy wyrobu objętego wnioskiem, uzasadnionej brakiem technicznych możliwości wykonania,
4)
wskazanie przewidywanej wartości dewizowej importu wyrobu objętego wnioskiem do czasu opanowania produkcji w kraju,
5)
opinię właściwej branżowo komisji określonej w zarządzeniu nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276).
3.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami eksportu Minister Handlu Zagranicznego może uznać wymagania odbiorcy zagranicznego za wystarczające uzasadnienie potrzeby zastosowania w konstrukcji lub w projekcie wyrobów z importu. Sprawy takie nie wymagają opinii i decyzji przewidzianych w niniejszej uchwale.
§  5.
Wnioski, o których mowa w § 4, powinny być kierowane do decyzji dyrektora zjednoczenia przemysłu nadzorującego wnioskującą jednostkę, a jeśli chodzi o jednostki podległe bezpośrednio ministrowi – do decyzji właściwego podsekretarza stanu.
§  6.
Decyzje, o których mowa w § 5, nie mogą powodować przekraczania rocznych limitów dewizowych przyznanych danemu zjednoczeniu, a w żadnym razie nie mogą powodować przekroczenia limitu dewizowego przyznanego resortowi.
§  7.
Zakup za granicą wyrobów, o których mowa w uchwale, wymaga odrębnej opinii właściwej branżowo komisji, określonej w zarządzeniu nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r.
§  8.
Przepisy uchwały dotyczą nowo podejmowanych prac konstrukcyjnych i projektowych.
§  9.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania – na podstawie zasad niniejszej uchwały – dla podległych im jednostek organizacyjnych zarządzeń wykonawczych w zakresie projektowania, konstruowania i modernizowania zakładów przemysłowych i innych obiektów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024