Wykonywanie czynności geodezyjnych przy wyznaczaniu obiektów budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 lipca 1963 r.
w sprawie wykonywania czynności geodezyjnych przy wyznaczaniu obiektów budowlanych.

Na podstawie art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "planie realizacyjnym", należy przez to rozumieć plan zagospodarowania terenu inwestycji lub plan usytuowania obiektów budowlanych albo plan zagospodarowania działki, na której zamierzone jest wykonanie inwestycji budowlanej, sporządzony łącznie z projektem budowlanym dla tej inwestycji.
§  2.
Przepisy zarządzenia stosuje się przy realizacji inwestycji budowlanych.
§  3.
Czynności geodezyjne związane z wyznaczeniem obiektów budowlanych na terenie budowy dokonywane są na zlecenie inwestora przez:
1)
służbę geodezyjną właściwego organu prezydium powiatowej rady narodowej lub prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat, bądź prezydium miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - zwanego, dalej "powiatowym organem państwowej służby geodezyjnej";
2)
jednostki resortowej służby geodezyjnej inwestora;
3)
jednostki uprawnione do wykonywania robót geodezyjnych w razie niemożności wykonania tych czynności przez jednostki wymienione w pkt 1 i 2.
§  4.
1.
Do zlecenia, o którym mowa w § 3, inwestor dołącza zatwierdzony i opracowany geodezyjnie plan realizacyjny.
2.
Jeżeli zatwierdzony plan realizacyjny nie zawiera danych niezbędnych do wyznaczenia obiektów budowlanych w terenie, zlecenie powinno obejmować również zadanie geodezyjnego opracowania planu realizacyjnego.
3.
Geodezyjne opracowanie planu realizacyjnego powinno zawierać dane geodezyjne niezbędne do wyznaczenia przebiegu osi ulic oraz ich linii rozgraniczających, linii rozgraniczających inne tereny o różnym przeznaczeniu oraz linii zabudowy i usytuowania obiektów budowlanych, jak również rzędne wysokości projektowanego kształtowania terenu lub posadowienia poszczególnych obiektów budowlanych, nawiązane do osnowy geodezyjnej.
4.
Czynności techniczne związane z wyznaczeniem obiektów budowlanych na terenie budowy bądź też z geodezyjnymi, opracowaniami planów realizacyjnych lub rozgraniczenia nieruchomości należy:
1)
przeprowadzać zgodnie z przepisami technicznymi o wykonywaniu robót geodezyjnych, wydanymi na podstawie art. 8 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115);
2)
zgłaszać powiatowym organom państwowej służby geodezyjnej, jeżeli do tych czynności ma zastosowanie zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 grudnia 1959 r. w sprawie zgłaszania robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Monitor Polski Nr 102, poz. 545).
§  5.
1.
Przy wyznaczaniu obiektu budowlanego wykonawca czynności geodezyjnych może usunąć znajdujące się na placu budowy znaki geodezyjne:
1)
punktów sieci triangulacji i niwelacji państwowej - za zgodą terenowo właściwej delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii;
2)
pozostałych punktów - za zgodą powiatowego organu państwowej służby geodezyjnej.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, mogą uzależnić wyrażenie zgody na usunięcie znaków geodezyjnych od założenia ich poza terenem budowy na koszt inwestora i przez wskazane przedsiębiorstwo geodezyjne. Nowe punkty osnowy geodezyjnej założone zamiast punktów zlikwidowanych nie mogą obniżać przydatności technicznej osnowy.
3.
Należyte zabezpieczenie znaków geodezyjnych znajdujących się na placu budowy należy w okresie trwania robót budowlanych do obowiązków kierownika budowy, któremu wykonawca czynności geodezyjnych powierza opiekę nad tymi znakami.
§  6.
1.
Utrwalaniu na terenie budowy podlegają te elementy geodezyjne planu realizacyjnego, które są niezbędne:
1)
do należytego i zgodnego z projektem budowlanym usytuowania poziomego i posadowienia wysokościowego wynoszonych obiektów;
2)
do sprawdzenia zgodności założonych fundamentów z ich położeniem uprzednio wyznaczonym na gruncie.
2.
O wykonaniu czynności określonych w ust. 1 wykonawca czynności geodezyjnych dokonuje wpisu do dziennika budowy i w miarę potrzeby przekazuje kierownikowi budowy kopie szkicu polowego wyznaczenia obiektu budowlanego na gruncie. W przypadkach uzasadnionych utrwaleniu podlegają elementy wyznaczające osie ulic oraz linie rozgraniczające.
§  7.
1.
Czynności geodezyjne przy wyznaczaniu obiektów budowlanych obejmują:
1)
rozpatrzenie i uzupełnienie materiałów geodezyjnych niezbędnych do wyznaczenia obiektów budowlanych;
2)
odszukanie na terenie znaków istniejącej osnowy geodezyjnej i w miarę potrzeby jej uzupełnienie znakami sieci geodezyjnej realizacyjnej, a dla inwestycji na większych obszarach obejmujących szereg budynków - założenie realizacyjnej osnowy geodezyjnej, jeżeli taka osnowa uprzednio nie była założona;
3)
usunięcie z placu budowy znaków geodezyjnych przeznaczonych do likwidacji, w trybie określonym w § 5;
4)
spowodowanie zabezpieczenia na czas trwania budowy znaków geodezyjnych istniejących i nowo zakładanych na placu budowy;
5)
wyznaczanie w terenie i utrwalanie na gruncie zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego elementów geodezyjnych określających usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe realizowanych obiektów w dostosowaniu do praktycznych potrzeb budowy;
6)
sporządzenie dokumentacji geodezyjnej dla inwestora oraz w razie wykonywania czynności geodezyjnych, podlegających obowiązkowi zgłoszenia organom państwowej służby geodezyjnej - sporządzenie dla przekazania tym organom operatu technicznego wykonanego zgodnie z przepisami technicznymi wymienionymi w § 4 ust. 4 pkt 1.
2.
W przypadkach określonych w § 25 ust. 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 27 lipca 1961 r. w sprawie państwowego nadzoru budowlanego nad budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych budownictwa powszechnego Dz. U. Nr 38, poz. 197) czynności techniczne wymienione w ust. 1 pkt 5 mogą być zastąpione wyznaczeniem w terenie i utrwaleniem na gruncie:
1)
przebiegu linii rozgraniczających nieruchomość od ulicy, a w miarę potrzeby również od sąsiadujących nieruchomości;
2)
przebiegu określonego rodzaju linii zabudowy (przednie, tylne, boczne);
3)
reperów roboczych dla określenia wysokości przyległego do placu budowy chodnika ulicy.
§  8.
1.
Zgodność położenia na gruncie założonych fundamentów powinna być sprawdzona na wniosek kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia o ich założeniu:
1)
w odniesieniu do budownictwa powszechnego - przez właściwy powiatowy organ państwowej służby geodezyjnej,
2)
w odniesieniu do budownictwa specjalnego - przez jednostkę resortowej służby geodezyjnej inwestora, a w jej braku - przez organ wskazany w pkt 1,

z jednoczesnym wpisaniem wyników sprawdzenia do dziennika budowy.

2.
Sprawdzenia dokonuje się w obecności kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
3.
W razie stwierdzenia niezgodności pomiędzy stanem faktycznym położenia założonych fundamentów a projektem budowlanym organ dokonujący sprawdzenia zawiadamia o tym w ciągu 7 dni właściwy organ państwowego nadzoru budowlanego oraz inwestora, wyjaśniając w sposób opisowy, na czym polega stwierdzona niezgodność. Do opisu należy dołączyć odpowiedni rysunek i obliczenia kontrolne.
4.
Jeżeli organ dokonujący sprawdzenia:
1)
stwierdzi niemożność dokonania tych czynności z powodu zniszczenia znaków geodezyjnych bądź
2)
nie otrzyma od kierownika budowy w oznaczonym terminie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia swych czynności

- powinien odnotować odpowiednią uwagę w dzienniku budowy i zawiadomić o tym właściwy organ państwowego nadzoru budowlanego oraz organ państwowej służby geodezyjnej.

§  9.
1.
Kontroli stanu zabezpieczenia stałych, punktów realizacyjnej osnowy geodezyjnej może powiatowy organ państwowej służby geodezyjnej dokonywać w każdym czasie trwania budowy.
2.
Stwierdzone w czasie kontroli uchybienia i niedokładności w sposobie zabezpieczenia nie podlegających likwidacji znaków geodezyjnych lub całkowite ich zniszczenie należy odnotować w dzienniku budowy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024