Komisje oceniające prawidłowość ustalania zasobów złóż kopalin, zasobów wód podziemnych i warunków geologicznych dla potrzeb budownictwa.

ZARZĄDZENIE Nr 74
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1963 r.
w sprawie komisji oceniających prawidłowość ustalania zasobów złóż kopalin, zasobów wód podziemnych i warunków geologicznych dla potrzeb budownictwa.

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy Centralnym Urzędzie Geologii działają:
1)
Komisja Zasobów Kopalin,
2)
Komisja Dokumentacji Hydrogeologicznych,
3)
Komisja Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich,

zwane dalej "komisjami".

§  2.
1.
W skład poszczególnych komisji wchodzą: przewodniczący, jego zastępcy oraz członkowie w łącznej liczbie nie przekraczającej 25 osób.
2.
Przewodniczących komisji powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
3.
Zastępców przewodniczących komisji powołuje Prezes Centralnego Urzędu Geologii spośród członków komisji na wniosek przewodniczących komisji.
4.
Członków poszczególnych komisji powołuje - spośród osób posiadających kwalifikacje zawodowe niezbędne do udziału w pracach danej komisji - Prezes Centralnego Urzędu Geologii z własnej inicjatywy oraz spośród osób wskazanych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, Ministrów: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji i Szkolnictwa Wyższego oraz przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a ponadto:
1)
do Komisji Zasobów Kopalin spośród osób wskazanych przez Ministrów Przemysłu Chemicznego i Przemysłu Ciężkiego oraz Przewodniczącego Państwowej Rady Górnictwa,
2)
do Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych spośród osób wskazanych przez Ministrów: Gospodarki Komunalnej, Przemysłu Lekkiego, Rolnictwa, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej i Przewodniczącego Państwowej Rady Górnictwa,
3)
do Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich spośród osób wskazanych przez Ministrów: Gospodarki Komunalnej, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Ciężkiego i Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
§  3.
1.
Przewodniczący komisji są stale urzędującymi członkami komisji.
2.
Zakład pracy, który zatrudnia pracownika będącego członkiem komisji, obowiązany jest zwolnić go od pracy na czas niezbędny do wzięcia udziału w posiedzeniach komisji.
§  4.
1.
Do zadań komisji należą sprawy określone w art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym.
2.
Do zadań Komisji Zasobów Kopalin należy w szczególności:
1)
ocena dokumentacji złóż kopalin co do prawidłowości ustalania zasobów tych złóż w zakresie ustalonym właściwymi przepisami,
2)
ocena, na polecenie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii, dokumentacji i opracowań geologicznych innych niż określone w pkt 1, a dotyczących złóż kopalin,
3)
przeprowadzanie analizy metod prowadzenia prac geologicznych dla celów dokumentacyjnych i opiniowanie projektów przepisów dotyczących projektowania prac geologicznych oraz ustalania zasobów złóż kopalin.
3.
Do zadań Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych należą sprawy wymienione w ust. 2 w zakresie dotyczącym prawidłowości ustalania zasobów wód podziemnych.
4.
Do zadań Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich należą sprawy wymienione w ust. 2 w zakresie dotyczącym prawidłowości ustalania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb budownictwa.
5.
Oceny prawidłowości ustalania zasobów złóż kopalin, wód podziemnych oraz warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb budownictwa komisja dokonuje w formie orzeczenia.
6.
Sprawy do rozpatrzenia przez komisję kieruje Prezes Centralnego Urzędu Geologii.
§  5.
1.
Przewodniczący komisji reprezentuje komisję na zewnątrz, kieruje całokształtem prac komisji, zwołuje posiedzenia komisji oraz składa Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii sprawozdania z działalności komisji.
2.
Przewodniczący komisji jest uprawniony do zwracania się do urzędów, instytucji i przedsiębiorstw o dostarczenie materiałów niezbędnych do oceny prawidłowości przedstawionych komisji dokumentacji geologicznych.
§  6.
1.
Z wyjątkiem przypadków określonych w §§ 7 i 8 komisja rozpatruje poszczególne sprawy w zespołach wyznaczonych przez przewodniczącego komisji.
2.
Zespół składa się z przewodniczącego zespołu, którym jest przewodniczący komisji lub jego zastępca, i co najmniej 2 członków komisji. W uzasadnionym przypadku przewodniczący komisji może wyznaczyć na przewodniczącego zespołu członka komisji.
3.
W skład zespołu nie może wchodzić osoba, która opracowała dokumentację lub opinię dotyczącą dokumentacji.
4.
Zespoły wydają orzeczenia jednomyślnie. W braku jednomyślności sprawę przekazuje się do rozpatrzenia w trybie § 7 ust. 1 pkt 3.
§  7.
1.
Komisje rozpatrują poszczególne sprawy w pełnym składzie:
1)
jeżeli przewodniczący komisji uzna, że budowa geologiczna udokumentowanego obszaru jest skomplikowana i możliwość wykorzystania dokumentacji geologicznej dla zaprojektowania i realizacji inwestycji nasuwa wątpliwości,
2)
na żądanie inwestora,
3)
jeżeli z braku jednomyślności zespół orzekający nie wydał orzeczenia,
4)
w razie przeprowadzania analizy metod prowadzenia prac geologicznych i opiniowania projektów przepisów dotyczących projektowania prac geologicznych i sporządzania dokumentacji.
2.
Posiedzenia komisji w pełnym składzie zwołuje się ponadto:
1)
na żądanie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii,
2)
na pisemny wniosek 1/3 liczby członków komisji oraz
3)
z ważnych powodów z inicjatywy przewodniczącego komisji.
3.
Orzeczenia komisji w pełnym składzie podejmowane są większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 liczby jej członków.
§  8.
1.
W razie konieczności rozpatrzenia dokumentacji geologicznej przez więcej niż jedną komisję Prezes Centralnego Urzędu Geologii na wniosek przewodniczącego zainteresowanej komisji powołuje zespół spośród członków zainteresowanych komisji albo zwołuje wspólne posiedzenie właściwych komisji.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 Prezes Centralnego Urzędu Geologii wyznacza przewodniczącego posiedzenia.
§  9.
O terminie i porządku posiedzenia członkowie komisji (zespołu) powinni być zawiadomieni na piśmie co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem.
§  10.
1.
Na posiedzenie komisji (zespołu) powinni być zaproszeni:
1)
przedstawiciel organu wnoszącego dokumentację, upoważniony do udzielania szczegółowych wyjaśnień i oświadczeń, dotyczących rozpatrywanej dokumentacji geologicznej,
2)
przedstawiciel inwestora,
3)
przedstawiciel biura projektów, jeżeli na podstawie dokumentacji geologicznej sporządzany jest projekt inwestycji,
4)
osoba, która sporządziła dokumentację,
5)
biegły, który opracował opinię w rozpatrywanej sprawie.
2.
Przewodniczący komisji (zespołu) może w razie potrzeby zaprosić na posiedzenie także inne osoby, nie wymienione w ust. 1.
3.
Nieobecność na posiedzeniu osób wymienionych w ust. 1 i 2 nie wstrzymuje rozpatrzenia sprawy.
§  11.
1.
Po rozpatrzeniu sprawy i naradzie zespół lub komisja wydaje orzeczenie w sprawie.
2.
W naradzie biorą udział przewodniczący i członkowie komisji (zespołu).
3.
Głosowanie jest imienne i jawne.
§  12.
1.
Orzeczenie sporządza się na piśmie.
2.
Orzeczenie powinno zawierać w szczególności oznaczenie miejsca i daty posiedzenia oraz sprawy i wnioskodawcy i stanowisko komisji (zespołu) wraz z uzasadnieniem. Orzeczenie podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie komisji (zespołu).
§  13.
1.
Z posiedzenia komisji (zespołu) spisuje się protokół, zawierający w szczególności oznaczenie miejsca i daty posiedzenia, oznaczenie sprawy i przebieg dyskusji.
2.
Do protokołu załącza się listę osób obecnych na posiedzeniu, orzeczenie komisji (zespołu), a w razie zgłoszenia sprzeciwu - jego uzasadnienie, sporządzone przez osobę zgłaszającą sprzeciw.
3.
Protokół podpisuje przewodniczący komisji (zespołu) oraz protokolant.
§  14.
1.
Przewodniczący komisji przedstawia Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii orzeczenie w sprawie dokumentacji geologicznej wraz z protokołem posiedzenia komisji (zespołu).
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii może w uzasadnionym przypadku zwrócić dokumentację przewodniczącemu komisji w celu ponownego rozpatrzenia sprawy przez komisję w pełnym składzie.
§  15.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac wysokość i zasady wypłacania wynagrodzenia za udział w posiedzeniu komisji (zespołu).
§  16.
1.
Obsługę administracyjną i techniczną komisji zapewnia Centralny Urząd Geologii.
2.
Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej Centralnego Urzędu Geologii.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z upływem jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024