Ustalenie okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 14 lutego 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (wód mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254, z 1928 r. Nr 36, poz. 331 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla Uzdrowiska "Kołobrzeg" tworzy się okręg ochrony górniczej w następujących granicach: granicę północną stanowi brzeg morski na odcinku pomiędzy przesmykiem łączącym jezioro Resko Przymorskie z morzem (pkt L) a położonym w kierunku wschodnim znakiem wysokościowym o rzędnej 3,6 m nad poziomem morza (pkt A); od znaku wysokościowego granica biegnie wzdłuż azymutu 170° w kierunku południowym na długości 1.500 m do skrzyżowania szosy wiodącej z Kołobrzegu do Będzina (pkt B), stąd przebiega w kierunku południowo-wschodnim po azymucie 161° na długości 1.500 m (pkt C), następnie po azymucie 206° w kierunku południowo-zachodnim na długości 850 m (pkt D), następnie zaś według azymutu 253° w kierunku zachodnim na długości 750 m (pkt E), stąd w kierunku południowo-zachodnim po azymucie 212° granica przebiega na długości 3.270 m do rozwidlenia się szosy do Rozcięcina i Błotnicy (pkt F), dalej granica biegnie po azymucie 259° na długości 2.950 m dochodząc do drogi łączącej miejscowość Przećmino z miejscowością Korzystną (pkt G), następnie po azymucie 260° na długości 3.000 m dochodzi do rzeki Błotnicy (pkt H), stąd po azymucie 276° na długości 1.350 m dochodzi do znaku wysokościowego położonego 19,5 m nad poziomem morza (pkt I), stąd granica przebiega po azymucie 310° na długości 1.550 m do rzeki Łużenki (pkt J), a następnie rzeką Łużenką dochodzi do jej ujścia w jeziorze Resko Przymorskie (pkt K), dalej wschodnim brzegiem jeziora i przesmykiem do ujścia jego do morza (pkt L).
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej zezwala się na:
1)
prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, głębienia studzien, wykonywania prac geologicznych, badania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, wznoszenia i przebudowy wszelkich budów, obiektów i urządzeń zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego poprzedzonej opinią Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu,
2)
prowadzenie robót melioracyjnych, ziemnych i wodnokanalizacyjnych po uprzednim uzyskaniu opinii i zgody Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  3.
W razie napotkania wypływu wód mineralnych (leczniczych) przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 jednostka wykonująca i zlecająca te roboty powinna natychmiast zawiadomić o tym Uzdrowisko "Kołobrzeg", przedsiębiorstwo państwowe w Kołobrzegu, i właściwy okręgowy urząd górniczy, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  4.
W określonym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej o następujących granicach: od punktu położonego nad brzegiem morza na wysokości wschodniej granicy toru wyścigowego (pkt I) wzdłuż azymutu 179° na długości 1.200 m granica dochodzi do pkt II, stąd wzdłuż azymutu 303° w kierunku północno-zachodnim na długości 1.020 m biegnie do styku z ulicą Cyrankiewicza (pkt III), następnie wzdłuż azymutu 213° na długości 400 m biegnie osią ulicy Cyrankiewicza (pkt IV) i dalej wzdłuż azymutu 232° na długości 450 m osią ulicy Cyrankiewicza dochodzi do pktu V przy rzece Parseta (Prośnica), stąd wzdłuż rzeki na długości 530 m dochodzi do ul. Młyńskiej (pkt VI), a następnie osią ul. Młyńskiej i Wolności na długości 500 m (pkt VII), stąd zaś osią ulicy Mazowieckiej do ul. Nocznickiego na długości 230 m (pkt VIII), następnie 470 m ulicą Nocznickiego (pkt IX), dalej wzdłuż azymutu 335° (w kierunku północno-zachodnim) na długości 780 m dochodzi do zbiegu ulicy Wylotowej i Pawła Findera (pkt X), stąd zaś wzdłuż azymutu 336° na długości 770 m biegnie do punktu przecięcia się azymutu z brzegiem morza (pkt XI), stąd granica przebiega wzdłuż brzegu morza w kierunku wschodnim do pkt. I. Punkty wymienione w niniejszym paragrafie oraz w § 1 wyznaczono według mapy topograficznej w skali 1:50.000, która stanowi załącznik do aktu sprawy "Obszar ochrony górniczej Uzdrowiska «Kołobrzeg»."
§  5.
W wyznaczonym w § 4 ścisłym okręgu ochrony górniczej:
1)
zabrania się prowadzenia eksploatacji glin, żwirów i torfów,
2)
zabrania się eksploatacji wód na skalę przemysłową,
3)
zezwala się na prowadzenie robót melioracyjnych, regulacyjnych i inżynieryjno-wodnych wyłącznie po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią i zgodą Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024