Zm.: uchwała w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

UCHWAŁA Nr 282
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 39 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 14, poz. 73) wprowadza się następujące zmiany:
A.
§ 13 otrzymuje brzmienie:

§ 13. 1. Uruchomienie zasadniczego i dodatkowego funduszu premiowego nie może nastąpić, gdy przedsiębiorstwo:

1) nie wykonało w danym okresie założonego planu produkcji w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac (produkcja globalna w cenach porównywalnych, towarowa w cenach zbytu itp.),

2) przekroczyło plan kosztów produkcji bądź planowany udział kosztów własnych w wartości produkcji towarowej,

3) nie wykonało w terminie planowanych dostaw eksportowych,

4) nie wykonało w terminie planowanych dostaw kooperacyjnych, wynikających z umów - w rozumieniu przepisów uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 69, poz. 296 i Nr 85, poz. 363).

2. Jeżeli w przedsiębiorstwie nastąpiło w danym okresie nieuzasadnione przekroczenie funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac, jednostka nadrzędna nad przedsiębiorstwem może uruchomić część funduszu premiowego (zasadniczego, dodatkowego), jaka pozostaje po potrąceniu kwoty stanowiącej to przekroczenie. Nie uruchomiona część funduszu premiowego w związku z przekroczeniem funduszu płac nie może wynosić więcej niż 50% funduszu premiowego. Uruchomienie wstrzymanej części zasadniczego funduszu premiowego może nastąpić w razie likwidacji przekroczenia funduszu płac w następnych kwartałach, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego.

3. W wyjątkowych przypadkach przedsiębiorstwo, które nie wykonało w pełni planu produkcji, lecz osiągnęło wynik lepszy od wyniku roku poprzedzającego, może wystąpić z wnioskiem o uruchomienie funduszu premiowego (zasadniczego i dodatkowego). Właściwy minister po zapoznaniu się z wnioskiem przedsiębiorstwa, zaopiniowanym pozytywnie przez dyrektora jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem na podstawie wyników kompleksowej oceny pracy tego przedsiębiorstwa, może wyrazić zgodę na uruchomienie utworzonego funduszu premiowego w niepełnej wysokości, z tym że uruchomienie dodatkowego funduszu premiowego wymaga zgody Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.

4. Uruchomienie funduszu premiowego w trybie i wysokości określonych w ust. 3 może nastąpić również w razie nie zawinionego przez przedsiębiorstwo:

1) przekroczenia planu kosztów produkcji bądź planowanego udziału kosztów własnych w wartości produkcji towarowej,

2) niewykonania planowanych dostaw produkcji eksportowej.

5. Warunek terminowego wykonania planu dostaw eksportowych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie obowiązuje w przypadkach, gdy niewykonanie w terminie planu dostaw eksportowych spowodowane zostało nieotrzymaniem zamówień.";

B.
W "ramowych zasadach przyznawania i wypłaty indywidualnych premii z funduszu premiowego", stanowiących załącznik nr 3 do uchwały:
1)
w § 4:
a)
w ust. 1 dodaje się nowy pkt 8 w brzmieniu:

"8) dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie się funduszu płac w przedsiębiorstwach:

- nie przekraczanie planowanego funduszu płac w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac oraz

- przestrzeganie dyscypliny płac";

b)
po ust. 1 dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Za osoby odpowiedzialne za gospodarkę funduszem płac i przestrzeganie dyscypliny płac w przedsiębiorstwach uważa się:

- dyrektora przedsiębiorstwa,

- zastępcę dyrektora, jeżeli podlegają mu komórki organizacyjne zajmujące się zagadnieniem zatrudnienia i płac oraz komórki organizacyjne upoważnione do podejmowania decyzji w sprawie gospodarowania czasem pracy i funduszem płac,

- głównego księgowego, jeżeli nie dopełnił swoich obowiązków służbowych z zakresu dyscypliny pracy i płac,

- kierownika komórki zatrudnienia lub innej komórki, do której należą sprawy zatrudnienia i płac,

- kierownika wydziału (zakładu-wytwórni), oddziału, mistrza odcinka produkcyjnego, w którym nastąpiło przekroczenie funduszu płac bądź inne naruszenie dyscypliny płac, jeżeli jest ono wynikiem decyzji powziętych przez te osoby,

- inne osoby uprawnione do podejmowania decyzji w zakresie zatrudnienia, w szczególności decyzji dotyczących zaszeregowania, premiowania, pracochłonności robót i zlecania pracy w godzinach nadliczbowych.";

c)
dotychczasowe ust. 2 i 3 stają się ust. 3 i 4 tego paragrafu;
2)
w § 8 skreśla się ust. 2;
3)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. Premie indywidualne pracowników premiowanych według zasad określonych niniejszą uchwałą, zatrudnionych w przedsiębiorstwie w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych, jak:

- zakładowe biuro konstrukcyjne (pracownie projektowe),

- laboratoria badawcze,

- ośrodki normowania pracy,

- komórki normalizacyjne,

uzależnia się od wykonania zadań tych komórek, np. od terminowego wykonania dokumentacji i jej jakości, wyników prac badawczych, wykonania planu pracy ośrodka normowania, przeprowadzenia prac rozruchowych zgodnie z harmonogramem itp.

2. Wypłatę i wysokość premii dla pracowników zatrudnionych w komórkach kontroli technicznej lub pełniących te funkcje uzależnia się od wyników kontroli, a zwłaszcza od ilości i wartości reklamowanej produkcji, powstałej na skutek niewłaściwej klasyfikacji wyrobów. Zasada ta dotyczy zarówno reklamacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych w ramach przedsiębiorstwa.

3. Jeżeli przedsiębiorstwo nie uzyskało funduszu premiowego, a komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonały swe zadania - premia dla pracowników zatrudnionych w tych komórkach może być wypłacona z funduszu gwarancyjnego, w razie zaś jego braku - z funduszu płac przedsiębiorstwa.";

4)
w § 12:
a)
po ust. 1 dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Zgodnie z przepisami § 4 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 2 dyrektorzy zjednoczeń określą szczegółowo - w zależności od struktury organizacyjnej, nomenklatury stanowisk i ich zakresu działania - stanowiska, z którymi związana jest bezpośrednia odpowiedzialność za kształtowanie się funduszu płac i przestrzeganie dyscypliny płac w przedsiębiorstwie.",

b)
dotychczasowy ust. 2 staje się ust. 3 tego paragrafu.
§  2.
Rozliczenia funduszu premiowego, dokonane według zasad obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały, nie ulegają zmianie.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024