Zatwierdzenie statutu Banku Rolnego.

UCHWAŁA Nr 10
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 stycznia 1961 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Banku Rolnego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się statut Banku Rolnego w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Tracą moc w stosunku do Banku Rolnego przepisy sprzeczne ze statutem, a w szczególności przepisy uchwały nr 7 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie zasad systemu finansowego banków państwowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 44 wraz z późniejszymi zmianami).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT BANKU ROLNEGO

Rozdział I

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Bank Rolny działający na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) i przepisów niniejszego statutu jest bankiem państwowym.
2.
W dalszych przepisach statutu Bank Rolny zwany jest "Bankiem".
§  2.
Bank posiada osobowość prawną. Bank używa pieczęci z wizerunkiem orła, ustalonym dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i napisem "Bank Rolny".
§  3.
Bank działa na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Siedzibą Banku jest m. st. Warszawa.
§  4.
Nadzór nad działalnością Banku sprawuje Minister Finansów.

Rozdział  II

Podstawowe czynności Banku.

§  5.
Do podstawowych czynności Banku należy:
1)
gromadzenie środków pieniężnych na finansowanie gospodarczych potrzeb rolnictwa i leśnictwa oraz administrowanie specjalnymi funduszami przeznaczonymi na rozwój rolnictwa i leśnictwa,
2)
kredytowanie środków obrotowych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych oraz finansowanie i kredytowanie inwestycji i kapitalnych remontów gospodarstw, przedsiębiorstw oraz zjednoczeń przedsiębiorstw rolnych,
3)
kredytowanie środków obrotowych gospodarstw i przedsiębiorstw leśnych oraz finansowanie i kredytowanie inwestycji i kapitalnych remontów gospodarstw i przedsiębiorstw leśnych,
4)
finansowanie i kredytowanie inwestycji centralnych i inwestycji zjednoczeń jednostek w zakresie leśnictwa i przemysłu drzewnego,
5)
finansowanie i kredytowanie środków obrotowych oraz inwestycji i kapitalnych remontów przedsiębiorstw melioracyjnych, elektryfikacyjnych, hydrogeologicznych, przedsiębiorstw budownictwa terenowego oraz ich zjednoczeń,
6)
finansowanie i kredytowanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych, spółek wodnych i innych zrzeszeń chłopskich w zakresie produkcji i inwestycji oraz kredytowanie ludności wiejskiej w zakresie inwestycji,
7)
refinansowanie spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych oraz sprawowanie kontroli nad ich działalnością pożyczkową w zakresie udzielonych kredytów,
8)
kontrolowanie działalności finansowej jednostek gospodarki narodowej obsługiwanych przez Bank oraz oddziaływanie na prawidłowe gospodarowanie tych jednostek,
9)
przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarczych obsługiwanych przez Bank i kontrola tych rozliczeń,
10)
wykonywanie innych czynności określonych szczególnymi przepisami.
§  6.
Minister Finansów w drodze zarządzenia może zlecać Bankowi wykonywanie czynności nie przewidzianych w ustawie o prawie bankowym lub niniejszym statucie oraz powierzać mu administrację wszelkiego rodzaju funduszów związanych z gospodarką rolną i leśną.
§  7.
Szczegółowy zakres działalności Banku ustala w ramach statutu Minister Finansów w drodze zarządzenia.

Rozdział  III

Organizacja Banku.

§  8.
1.
Zadania Banku wykonuje centrala oraz jednostki organizacyjne Banku w terenie.
2.
Podstawowymi komórkami organizacyjnymi centrali Banku są departamenty i inne jednostki równorzędne.
3.
Jednostkami organizacyjnymi Banku w terenie są:
1)
oddziały wojewódzkie,
2)
oddziały powiatowe.
4.
Jeżeli utworzenie oddziału powiatowego nie jest uzasadnione, może być utworzona placówka powiatowa o ograniczonym zakresie działania (oddział kredytowy, placówka pełnomocnika).
5.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego nadzoruje i koordynuje działalność oddziałów powiatowych i innych placówek powiatowych przy pomocy komórek organizacyjnych oddziału wojewódzkiego, który ponadto wykonuje funkcje oddziału powiatowego na obszarze określonym przez naczelnego dyrektora.
6.
Oddziały powiatowe i placówki powiatowe realizują zadania Banku według swej właściwości.
§  9.
1.
Naczelny dyrektor w ramach zatwierdzonych przez Ministra Finansów podstawowych wskaźników planu dochodów i kosztów Banku zarządza powołanie i zamknięcie jednostek organizacyjnych w terenie oraz ustala ich siedzibę i zakres właściwości rzeczowej i miejscowej.
2.
Organizację wewnętrzną centrali Banku i jednostek organizacyjnych w terenie, jak również ich szczegółowy zakres działania ustala naczelny dyrektor.
3.
Zasady powoływania i zamykania jednostek organizacyjnych w terenie oraz tworzenie podstawowych komórek organizacyjnych centrali zatwierdza Minister Finansów.
§  10.
1.
Działalnością Banku kieruje naczelny dyrektor zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów i na podstawie uchwał dyrekcji Banku.
2.
Naczelnego dyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Finansów.
3.
Naczelny dyrektor jest odpowiedzialny za działalność Banku i reprezentuje Bank na zewnątrz.
§  11.
1.
W szczególności do naczelnego dyrektora należy:
1)
ogólne kierownictwo działalnością Banku oraz czuwanie nad prawidłową realizacją podstawowych zadań Banku,
2)
kierowanie pracami dyrekcji Banku i przewodniczenie na posiedzeniach dyrekcji,
3)
powoływanie i odwoływanie dyrektorów departamentów i jednostek równorzędnych, dyrektorów oddziałów wojewódzkich i innych pracowników na stanowiska kierownicze, których obsadę zastrzegł do swej dyspozycji,
4)
udzielanie pełnomocnictw oraz ustalanie sposobu podpisywania za Bank,
5)
ustalanie etatów osobowych w jednostkach Banku w ramach zatwierdzonego przez Ministra Finansów planu dochodów i kosztów,
6)
wydawanie zarządzeń wewnętrznych, instrukcji i innych przepisów w zakresie działalności Banku.
2.
Naczelny dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników Banku i wydaje w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego regulamin pracy.
§  12.
1.
W skład dyrekcji Banku wchodzą naczelny dyrektor, zastępcy naczelnego dyrektora oraz inni członkowie dyrekcji.
2.
Zastępców naczelnego dyrektora oraz innych członków dyrekcji powołuje i odwołuje Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.
3.
Naczelny dyrektor wyznacza jednego z zastępców do zastępowania go na okres swej nieobecności.
§  13.
1.
Dyrekcja Banku podejmuje uchwały niezbędne dla wykonywania zadań Banku oraz rozpatruje główne zagadnienia z zakresu działalności Banku. W szczególności do dyrekcji Banku należą sprawy:
1)
planów kredytowych oraz planów spłat należności Banku,
2)
zasad systemu kredytowego dotyczącego finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych i gospodarki chłopskiej oraz oceny funkcjonowania tego systemu,
3)
zasad systemu kredytowania i finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach państwowych i gospodarce chłopskiej oraz oceny funkcjonowania tego systemu,
4)
rocznych planów dochodów i kosztów oraz bilansów i rocznych sprawozdań Banku,
5)
projektów taryf odsetek, prowizji i opłat bankowych,
6)
zasad organizacji Banku, rachunkowości oraz kontroli wewnętrznej,
7)
sieci terenowej oraz otwierania i zamykania oddziałów i placówek,
8)
zasad polityki etatowej i kadrowej oraz płac i nagród,
9)
projektów podstawowych aktów normatywnych, dotyczących działalności Banku.
2.
Dyrekcja Banku działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez dyrekcję Banku i zatwierdzonego przez Ministra Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.

Rozdział  IV

Gospodarka finansowa Banku.

§  14.
Bank działa na zasadach rozrachunku gospodarczego.
§  15.
Własne środki finansowe Banku składają się z funduszów statutowego, rezerwowego oraz funduszów specjalnych.
§  16. 1
Fundusz statutowy Banku wynosi 3.000.000.000 złotych.
§  17.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się z części zysku Banku i jest przeznaczony na pokrycie mogących powstać strat bilansowych Banku.
2. 2
Odpisów z zysku na fundusz rezerwowy dokonuje się w wysokości nie przekraczającej corocznie 10% zysku aż do osiągnięcia przez ten fundusz wysokości funduszu statutowego. Dalsze odpisy z zysku mogą być zaliczane na fundusz rezerwowy tylko wówczas, gdy fundusz rezerwowy został w całości lub w części zużyty na pokrycie strat.
§  18.
1.
Funduszami specjalnymi są:
1)
fundusz inwestycyjno-remontowy,
2)
fundusz socjalny.
2.
Inne fundusze specjalne Bank może tworzyć z części zysku za zgodą Ministra Finansów.
§  19.
1.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się na zasadach przewidzianych w przepisach ogólnych.
2.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego są przeznaczone na finansowanie wszelkich nakładów Banku na inwestycje i kapitalne remonty.
§  20.
1.
Fundusz socjalny tworzy się z części zysku w wysokości 2% rocznego funduszu płac.
2.
Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora uzgodniony z zarządem głównym właściwego związku zawodowego ustala przeznaczenie i zasady wykorzystywania tego funduszu.
§  21.
Bank prowadzi wyodrębniony rachunek środków trwałych, który stanowi pokrycie wartości środków trwałych Banku, pomniejszonej o wartość ich zużycia. Zwiększenie lub zmniejszenie wysokości tego rachunku następuje w wyniku zmiany wartości rzeczywistej środków trwałych.
§  22.
1.
Zysk bilansowy Banku podlega podziałowi w sposób następujący:
1)
50% zysku przeznacza się na wpłaty do budżetu Państwa,
2)
pozostałą część zysku przeznacza się na zasilenie funduszów statutowego i rezerwowego oraz funduszów specjalnych, a jeśli fundusze te osiągnęły określoną dla nich wysokość - na wpłatę do budżetu Państwa.
2.
Tryb i terminy wpłaty do budżetu części zysku określają odrębne przepisy.
§  23.
Bank prowadzi wewnętrzną gospodarkę finansową na podstawie planów dochodów i kosztów, dla których podstawowe wskaźniki określa Minister Finansów.

Rozdział  V

Rachunkowość Banku.

§  24.
Organizację i technikę księgowości Banku ustala naczelny dyrektor.
§  25.
Bank prowadzi księgowość opierając się na planie kont zatwierdzonym przez naczelnego dyrektora.
§  26.
Zasady działalności głównych księgowych w Banku normuje Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.
§  27.
Bilans roczny Banku i roczne sprawozdanie wraz z wnioskiem co do podziału zysków przedstawia naczelny dyrektor do zatwierdzenia Ministrowi Finansów do dnia 10 marca roku następnego po okresie sprawozdawczym.
1 Załącznik § 16 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 199 z dnia 23 października 1969 r. (M.P.69.48.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1969 r.
2 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 199 z dnia 23 października 1969 r. (M.P.69.48.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024