Skrócony czas pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

UCHWAŁA Nr 360
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie skróconego czasu pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1975 r. skrócony czas pracy:

- w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",

- w zakładach naprawczych taboru kolejowego,

- w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,

- w kolejowych zakładach łączności,

- w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,

- w przedsiębiorstwach robót kolejowych,

- w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,

- w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej,

komórkach produkcyjnych i na stanowiskach pracy wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik do uchwały.

§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych dotychczas w pełnym wymiarze lub co najmniej 6 godzin dziennie w zakładach i na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do 6 godzin na dobę i do 36 godzin tygodniowo.
2.
W zakładach pracy o ruchu ciągłym kierownictwo zakładu może w wyjątkowych przypadkach, po każdorazowym uzyskaniu zgody technicznego inspektora pracy przy właściwym zarządzie okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin tygodniowo do 42 godzin tygodniowo, z tym że przedłużenie czasu pracy nie może trwać dłużej niż jeden miesiąc łącznie w ciągu roku. Praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie według zasad przewidzianych dla wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niedziele otrzymują zamian wolny dzień w tygodniu, z tym że co trzy tygodnie dzień odpoczynku powinien przypadać w niedzielę.
§  3.
Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Zarządem Głównym Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przywróci normalny czas pracy w zakładach i na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu urządzeń ochronnych lub wprowadzeniu zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną występujące szkodliwości dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
§  4.
Wykonanie przepisów uchwały nie może spowodować zwiększenia zatrudnienia i funduszu płac w resorcie komunikacji.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ PRAC

wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia uprawniających do korzystania ze skróconego czasu pracy:
1)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
2)
w zakładach naprawczych taboru kolejowego,
3)
w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,
4)
w kolejowych zakładach łączności,
5)
w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,
6)
w przedsiębiorstwach robót kolejowych,
7)
w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,
8)
w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej:
Lp. Nazwa komórki produkcyjnej bądź określenie czynności szkodliwych dla zdrowia Stanowisko robocze bądź wykonywana praca
1 Odlewnia granulatu ołowianego i panewek Odlewacz granulatu ołowianego
Odlewacz panewek
2 Montownia akumulatorów ołowianych Akumulatorzysta - przy oczyszczaniu i spawania płyt ołowianych, zestawianiu i montowaniu ogniw i baterii akumulatorowych, składaniu zespołów i akumulatorów
3 Malowanie farbami zawierającymi związki ołowiu Malowanie minią wnętrz zbiorników i małych pomieszczeń
4 Akumulatornia Akumulatorzysta
demontażu akumulatorów przeznaczonych do naprawy
5 Odlewnia ołowiu Odlewacze płyt ołowianych
Odlewacze kulek ołowianych
Odlewacze części akumulatorowych
Odlewacze czcionek drukarskich
Odlewacze matryc ołowianych
Oczyszczacze odlewów ołowianych
Obrabiacze ręczni czcionek do drukarek biletowych
6 Kontrola techniczna w odlewni, smarowni, formowni, łamalni i montażu przedmiotów ołowianych Kontrolerzy i brakarze międzyoperacyjni
7 Galwanizernia Obsługa galwanizerni (zakładanie i wyjmowanie części i połączeń do galwanizacji ołowiu)
8 (skreślony)
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 26 z dnia 26 lutego 1973 r. (M.P.73.7.45) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.

2 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 grudnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024