Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 16 maja 1961 r.
w sprawie zasad podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.

Na podstawie § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 6, poz. 17, z 1959 r. Nr 24, poz. 151 i z 1961 r. Nr 20, poz. 100) - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podziału zamówień na dostawy, roboty i usługi, udzielanych przez jednostki państwowe rzemieślniczym spółdzielniom zaopatrzenia i zbytu, zwanym dalej "spółdzielniami", dokonuje zarząd spółdzielni pomiędzy zrzeszonych w spółdzielni rzemieślników na wniosek powołanej przy spółdzielni komisji rozdziału zamówień.
2.
W skład komisji rozdziału zamówień (ust. 1) powinien być powołany przedstawiciel zarządu cechu, do którego należą rzemieślnicy zrzeszeni w danej spółdzielni.
§  2.
Podziału zamówień, o których mowa w § 1, należy dokonywać z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
równomiernego wykorzystania zdolności produkcyjnych zakładów rzemieślników zrzeszonych w spółdzielni,
2)
uzasadnionego pod względem technicznym podziału konkretnego zamówienia,
3)
oceny danego zakładu rzemieślniczego pod względem fachowości, rzetelności i terminowości wykonania zamówienia,
4)
wpływu podziału zamówienia na wysokość kosztów jego wykonania.
§  3.
1.
Po dokonaniu podziału zamówienia spółdzielnia udziela zleceń poszczególnym rzemieślnikom - członkom spółdzielni na wykonanie ustalonej części zamówienia.
2.
Zarząd spółdzielni nie może zlecać przyjętego zamówienia do wykonania rzemieślnikom, którzy nie wykonali rzetelnie i terminowo powierzonych im uprzednio zamówień.
§  4.
Zamówienie na dostawy, roboty lub usługi, w których wykonywaniu wyspecjalizowany jest jeden tylko zakład rzemieślniczy, może być przydzielone temu zakładowi w całości, jeżeli aktualna zdolność produkcyjna tego zakładu gwarantuje wywiązanie się ze zlecenia.
§  5.
1.
Jeżeli przedmiotem zamówienia są artykuły opatentowane, spółdzielnia powierza wykonanie zamówienia temu spośród zrzeszonych w niej rzemieślników, który jest właścicielem patentu.
2.
W razie niemożności wykonania przez właściciela patentu zamówienia w całości, pozostała część zamówienia podlega podziałowi - za jego uprzednią zgodą - według zasad ustalonych zarządzeniem, z zastrzeżeniem dla właściciela patentu opłat, należnych na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  6.
Protokoły dokonania podziału zamówień pomiędzy rzemieślników powinny być podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie w lokalu spółdzielni na okres co najmniej 7 dni.
§  7.
Spółdzielnie obowiązane są kontrolować sposób wykonywania poszczególnych części zamówień przez zrzeszonych rzemieślników oraz czuwać nad terminowym i prawidłowym wykonaniem całości zamówienia w zakresie ustalonym w umowie z zamawiającym.
§  8.
Rada nadzorcza spółdzielni obowiązana jest przynajmniej raz na kwartał dokonywać analizy podziału i realizacji zamówień oraz działalności zarządu spółdzielni i komisji podziału zamówień w tym zakresie.
§  9.
Związek rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu obowiązany jest - w ramach czynności kontrolno-rewizyjnych w spółdzielniach - do badania prawidłowości postępowania spółdzielni w zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 lipca 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.40.191

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady podziału przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu zamówień na dostawy, roboty i usługi pomiędzy zrzeszonych w nich rzemieślników i w sprawie nadzoru nad wykonaniem tych zamówień.
Data aktu: 16/05/1961
Data ogłoszenia: 26/05/1961
Data wejścia w życie: 17/07/1961