Zasady przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1961 r.
w sprawie zasad przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "zarządzeniu", należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 listopada 1960 r. w sprawie zasad wprowadzenia do ksiąg przecenionej wartości środków trwałych (Monitor Polski Nr 86, poz. 393).
2.
W niniejszym zarządzeniu użyto symboli i nazw kont określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1959 r. w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 66, poz. 341).
§  2.
1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy działających w dniu 1 stycznia 1961 r. jednostek określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 zarządzenia.
2.
Jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 6 zarządzenia oraz jednostki nie objęte zarządzeniem nie dokonują przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych, o których mowa w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Przedmioty ujęte dotychczas w ewidencji jako środki trwałe, a wyłączone ze środków trwałych zgodnie z § 2 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62), ulegają przekwalifikowaniu do środków obrotowych według stanu na dzień 1 stycznia 1961 r., w terminie do dnia 31 maja 1961 r.; w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Rolnictwa, w których występuje rok gospodarczy, przekwalifikowania należy dokonać według stanu na dzień 1 lipca 1961 r. w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Przedmioty objęte przekwalifikowaniem, o którym mowa w ust. 1, należy ująć w odrębnym zestawieniu podpisanym przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną. Zestawienie przedmiotów przekwalifikowanych ze środków trwałych do środków obrotowych powinno zawierać co najmniej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
dotychczasowy numer inwentarzowy środka trwałego przekwalifikowanego do środków obrotowych,
3)
dotychczasową wartość początkową przedmiotu,
4)
dotychczasowe umorzenie przedmiotu,
5)
wartość przedmiotu, w jakiej zostaje on zaliczony do środków obrotowych,
6)
zużycie przedmiotu (obliczone zgodnie z § 5 ust. 2),
7)
nowy numer inwentarzowy.

W zestawieniu należy wyodrębnić przedmioty objęte dotychczas - zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji - grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

3.
Zestawienie i wystawione na jego podstawie polecenie księgowania powinny być zbadane przez jednostkę nadrzędną w celu stwierdzenia prawidłowości przekwalifikowania.
§  4.
1.
Przekwalifikowaniu do środków obrotowych podlegają przedmioty objęte dotychczas, zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji:
1)
grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - jeśli ich wartość początkowa według cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. nie przekracza 3.000 zł; wartość początkową tych przedmiotów, które zostały zakupione po cenach obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r., ustala się według cen określonych w tablicach przeceny, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, dla przedmiotów zaś, które zostały zakupione po cenach obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. - według ich rzeczywistych cen zakupu;
2)
grupą 8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - na podstawie wytycznych wydanych przez właściwe ministerstwa (urzędy centralne) bądź centrale spółdzielcze.
2.
Przedmioty, o których mowa w ust. 1, należy (z uwzględnieniem przepisu § 6 ust. 3 zarządzenia) wyksięgować z ewidencji środków trwałych.
§  5.
1.
Przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 1 należy przekwalifikować do środków obrotowych w wartości początkowej ustalonej według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., tzn. na podstawie wydanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic przeceny bądź rzeczywistych cen zakupu, natomiast przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 2 należy przekwalifikować do środków obrotowych w dotychczasowej wartości początkowej.
2.
Jeżeli od przedmiotów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się odpisów z tytułu zużycia, wówczas do ksiąg rachunkowych wprowadza się także ich zużycie, obliczone:
1)
od przedmiotów wymienionych w § 4 ust. 1, których zużycie ustala się według zasad określonych w § 72 ust. 2 pkt 4 i 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 102, poz. 546) - w wysokości 50% bądź 100% ich wartości początkowej, określonej w ust. 1;
2)
od pozostałych przedmiotów:
a)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 - w wysokości umorzeń obliczonych od wartości przedmiotów po ich przecenie na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. biorąc pod uwagę stopień (procent) zużycia, ustalony w wyniku powszechnej inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 1959 r., z tym jednak że od przedmiotów nabytych po dniu 31 grudnia 1959 r. nie ustala się zużycia,
b)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 - w wysokości dotychczasowych umorzeń.
§  6.
Zapisów księgowych związanych z przekwalifikowaniem do środków obrotowych przedmiotów zaliczanych dotychczas do środków trwałych dokonuje się w sposób następujący:
1)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów zaliczonych zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji do grup 1-8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych (§ 4) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 00 "Środki trwałe", natomiast dotychczasowymi umorzeniami tych przedmiotów należy obciążyć konto 01 "Umorzenie środków trwałych", a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze";
2)
wartością przedmiotów zaliczonych uprzednio do grup 1-7, ustaloną według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. a) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych";
3)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów uprzednio zaliczonych do grupy 8 należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. b) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych".
§  7.
Odpowiednie składniki normatywu środków obrotowych jednostek, o których mowa w § 2, powiększa się o rzeczywistą wartość netto przedmiotów przekwalifikowanych do środków obrotowych, tzn. o ich wartość początkową pomniejszoną o zużycie, co nie powoduje zmiany pokrycia normatywu środków obrotowych funduszami własnymi.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024