Koordynacja wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa oraz zasady ich rozpowszechniania.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 27 grudnia 1960 r.
w sprawie koordynacji wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa oraz zasad ich rozpowszechniania.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 5 lit. l) oraz pkt 9 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 225) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydawanie kart katalogowych z dziedziny budownictwa przez jednostki organizacyjne do tego zobowiązane oraz rozpowszechnianie tych kart powinno być prowadzone zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa określa pkt 1. 17 lit. a) i b) załącznika do uchwały nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109).
2.
Poza jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w ust. 1, obowiązkiem wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa mogą być objęte inne jednostki organizacyjne działające w zakresie budownictwa. Jednostki te określi Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
§  3.
1.
Karty katalogowe z dziedziny budownictwa powinny być wydawane dla:
a)
materiałów, wyrobów i elementów stosowanych w budownictwie;
b)
urządzeń, maszyn i narzędzi budowlanych;
c)
typowych opracowań i projektów obiektów lub ich części, schematów funkcjonalnych, technologicznych oraz organizacji i metod wykonawstwa itd.;
d)
normatywów technicznych i wytycznych projektowania oraz wytycznych (normatywów) z zakresu planowania przestrzennego;

w miarę celowości informacyjnej również dla:

e)
norm z zakresu budownictwa;
f)
pomocy dla projektowania (opracowań, dokumentacji mechanicznej itp.);
g)
przepisów prawnych z zakresu budownictwa i planowania przestrzennego.
2.
Sposób realizacji obowiązku określonego w ust. 1 przez jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa, a w szczególności zakres tego obowiązku oraz terminy wprowadzenia go w życie określi Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
§  4.
1.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) obowiązek swój powinny wypełniać zgodnie z ustaleniami normy państwowej PN/B-02800 "Katalog budownictwa - karty katalogowe - forma i treść" (projekt do stosowania) ustalonej przez Polski Komitet Normalizacyjny.
2.
Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 ponoszą odpowiedzialność za merytoryczną prawidłowość treści wydawanych kart katalogowych oraz za zgodność informacji zawartych w tych kartach z faktycznym stanem rzeczy.
§  5.
1.
Jednostki organizacyjne działające w zakresie budownictwa lub zainteresowane bezpośrednio budownictwem (ministerstwa, urzędy centralne, wydziały prezydiów rad narodowych, biura projektów, biura studiów, instytuty naukowo-badawcze itd.) obowiązane są do gromadzenia i wykorzystywania w swej działalności kart katalogowych wydawanych przez jednostki organizacyjne, o których mowa w § 2.
2.
Zaleca się gromadzenie kart katalogowych również przez inne jednostki organizacyjne aniżeli wymienione w ust. 1, w których ze względu na kierunek ich działalności wykorzystywanie tych kart jest celowe.
3.
Szczegółowe wykazy jednostek organizacyjnych zobowiązanych w poszczególnych resortach do gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa lub w których gromadzenie tych kart jest zalecone, ustalać będzie sukcesywnie Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
§  6.
Koordynację całokształtu akcji opracowywania, wydawania, rozpowszechniania i gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa powierza się powołanej w tym celu jednostce pod nazwą "Zakład Katalogu Budownictwa".
§  7.
Zadaniem Zakładu Katalogu Budownictwa jest:

- czuwanie nad realizacją obowiązku przygotowania i wydawania kart katalogowych przez zobowiązane do tego jednostki organizacyjne (§ 2);

- wykonywanie czynności koordynacyjnych w zakresie wydawania i rozpowszechniania kart katalogowych;

- organizowanie akcji rozprowadzania kart katalogowych pomiędzy zainteresowanych;

- obsługa informacyjna w zakresie kart katalogowych i katalogu budownictwa.

§  8.
1.
Zadanie swe (§ 7) Zakład Katalogu Budownictwa wykonuje w szczególności przez:
a)
ustalenie i aktualizowanie systematyki katalogu;
b)
prowadzenie rejestru kart katalogowych;
c)
sprawdzenie zakresu, układu i treści projektów kart katalogowych zgłaszanych przez jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart, stwierdzanie ich formalnej zgodności z wymaganiami obowiązującej w zakresie katalogu budownictwa normy państwowej (§ 4 ust. 1) oraz klasyfikowanie kart katalogowych zgodnie z ustaloną systematyką katalogu;
d)
prowadzenie rejestru jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych (§ 2) oraz rejestru odbiorców kart katalogowych (§ 5);
e)
ustalanie na wniosek jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart nakładu poszczególnych kart katalogowych;
f)
organizowanie rozpowszechniania kart katalogowych wydanych przez zobowiązane do tego jednostki organizacyjne;
g)
rozprowadzanie wśród odbiorców kart jednolitych okładek katalogu;
h)
wydawanie biuletynu informacyjnego o kartach katalogowych i całokształcie działalności w zakresie wydawania i rozpowszechniania kart katalogowych z dziedziny budownictwa;
i)
prowadzenie działalności dokumentacyjnej w zakresie koniecznym do realizacji obowiązków należących do Zakładu Katalogu Budownictwa;
j)
podejmowanie na zlecenie jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) lub odbiorców tych kart (§ 5) innych zadań usługowych związanych z realizacją obowiązku wydawania i rozprowadzania kart.
2.
W uzasadnionych przypadkach Zakład Katalogu Budownictwa za zgodą Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury może organizować bezpośrednio opracowywanie i wydawania kart katalogowych z zakresu tematyki objętej właściwością Zakładu.
3.
Szczegółowe zasady postępowania w zakresie realizacji obowiązków Zakładu Katalogu Budownictwa określi kierownik jednostki bezpośrednio zwierzchniej nad Zakładem, na wniosek kierownika Zakładu.
§  9.
Zakład Katalogu Budownictwa przy wykonywaniu swoich obowiązków wynikających z niniejszego zarządzenia powinien ściśle współpracować z komórkami organizacyjnymi (stanowiskami pracy) w ministerstwach i urzędach centralnych, którym właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) powierzyli sprawowanie stałej kontroli podległych jednostek produkcyjnych i projektowych w zakresie ich wywiązywania się z obowiązków wydawania kart katalogowych nałożonych tezą 1.18 załącznika do uchwały nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109).
§  10.
1.
Rejestr jednostek organizacyjnych zobowiązanych do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 8 ust. 1 lit. d) Zakład Katalogu Budownictwa zakłada i prowadzi w porozumieniu z właściwymi ministerstwami (urzędami centralnymi) na podstawie materiałów dostarczanych przez te organy.
2.
Rejestr odbiorców kart katalogowych (§ 8 ust. 1 lit. d) Zakład Katalogu Budownictwa ustala na podstawie wykazu jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 5 ust. 3, lub indywidualnych zgłoszeń.
§  11.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do wydawania kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 2) powinny:
a)
opracowywać projekty kart katalogowych:

- dla wyrobów i urządzeń (§ 3 ust. 1 lit. a) i b) - w takim terminie, aby ich wydanie było możliwe na 1 miesiąc przed uruchomieniem produkcji seryjnej;

- dla opracowań, o których mowa w § 3 ust. 1 lit. c) i d) - w ciągu 1 miesiąca po ich zatwierdzeniu;

- dla innych opracowań (§ 3 ust. 1 lit. e), f) i g) - równocześnie ze skierowaniem ich do rozpowszechnienia;

b)
bezzwłocznie po opracowaniu przysłać projekty kart katalogowych do Zakładu Katalogu Budownictwa w celu wykonania przewidzianych niniejszym zarządzeniem czynności koordynacyjnych;
c)
wydrukować zarejestrowaną przez Zakład Katalogu Budownictwa kartę katalogową;
d)
przekazać wydrukowane karty katalogowe do rozprowadzenia według wskazówek Zakładu Katalogu Budownictwa;
e)
aktualizować wydane karty katalogowe w trybie przewidzianym do wydawania tych kart;
f)
przekazywać informacje o drobnych zmianach dotyczących treści kart katalogowych do Zakładu Katalogu Budownictwa w celu podania ich do wiadomości odbiorców za pośrednictwem biuletynu informacyjnego.
§  12.
Jednostki organizacyjne zobowiązane do gromadzenia kart katalogowych z dziedziny budownictwa (§ 5) mają obowiązek:
a)
ustalenia z Zakładem Katalogu Budownictwa tematyki zainteresowań oraz wielkości zapotrzebowania na karty katalogowe;
b)
nabywania kart katalogowych zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem;
c)
prenumerowania biuletynu informacyjnego Zakładu Katalogu Budownictwa.
§  13.
1.
Usługi Zakładu Katalogu Budownictwa przewidziane w niniejszym zarządzeniu są odpłatne.
2.
Cennik należności za usługi, o których mowa w ust. 1, ustali Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami.
§  14.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą opracowań katalogowych związanych z zamówieniami zagranicznymi lub opracowań katalogowych o przeznaczeniu specjalnym, podejmowanych za zgodą Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, jak również opracowań typu katalogowego wydawanych przed wprowadzeniem obowiązku wydawania kart katalogowych, określonego w § 3.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024